Konkurs Zaczynaj od dlaczego 2

Według Simona Sineka wiele firm popełnia jeden podstawowy błąd, nazwijmy go błędem pierwszej randki. Wyobraź sobie człowieka, który wybiera się na pierwsze, tak ważne spotkanie. Istnieje wielka szansa na to, że oto w jego życiu pojawił się ktoś absolutnie wyjątkowy. Druga połówka pomarańczy. Podczas randki, Brad (tak nazywa go Simon Sinek), rzuca takimi tekstami jak:

Świetnie mi się powodzi – mam mnóstwo klientów, zachwyceni ludzie zasypują mnie mailami, jestem rozchwytywany.

Dużo zarabiam – nie muszę martwić się o swoją przyszłość. Pracuję tylko dlatego, bo nie lubię się nudzić.

Znam wszystkich ważnych ludzi. Jestem szychą.

Wszyscy wszędzie mnie zapraszają, wszyscy kupują moje produkty, wszyscy marzą o tym, aby mnie poznać.

Przechwalanie na każdym kroku. Zero pokory. Wyobraź sobie, że siedzisz z takim Bradem i myślisz o tym, że znów tracisz część swojego życia na coś totalnie bezsensownego. Patrzysz w te oczy, oczywiście perfekcyjne i nie wierzysz w to, że jeszcze nie uciekłaś gdzie pieprz rośnie. Brad jest nudziarzem. Czasem nawet chce Ci się z niego śmiać.

Jak to porównać do działań firmy? Według Sineka sprawa wygląda banalnie: większość przedsiębiorstw mówi o tym, jak i co robią. Dowiadujemy się, jakie przetargi ktoś wygrał, jakie certyfikaty, zaświadczenia i uprawnienia mają pracownicy. Dla mnie hitem jest “Dostałam 56235762 maili zachwyconych osób. Dziękuję. Jesteście wspaniali!”. Słyszymy o doskonałym finansowo roku, kolejnych krokach milowych, oglądamy zdjęcia naszej szyszki (lub szyszeczki) z innymi szychami i… tyle. Simon Sinek pyta: ok, wszystko to jest fajne, ale DLACZEGO to wszystko robisz?

Dlaczego zdobywasz certyfikaty, które tak Cię podniecają?

Dlaczego pokonujesz kolejne kroki?

Dlaczego spotykasz się z tymi ludźmi?

Dlaczego wstajesz rano?

CO, JAK i DLACZEGO?

Ważne jest to, co robimy. Oczywiście. Dla mnie bardzo istotne jest to, że piszę artykuły, prowadzę szkolenia, robię e-kursy i spotykam się indywidualnie z ludźmi, którzy chcą pracować nad sobą. To wszystko ma wielkie znaczenie.

Podobnie jak to jak te wszystkie rzeczy się odbywają. U mnie będzie to określona regularność tekstów, zaangażowanie w pisanie książki, częstotliwość i cały proces przeprowadzania e-kursów, sposób, w jaki szkolę lub spotykam się z klientami.

Czy to jednak wystarczy? Podobno nie! Jeśli cokolwiek, czym się zajmujemy ma przynieść nam nie tylko sukces, ale i radość z wykonywanej pracy musimy wiedzieć DLACZEGO czymś się zajmujemy. Co sprawia, że bez względu na dzień tygodnia wstajemy z radością i zajmujemy się pracą? Dlaczego właśnie tę dziedzinę wybraliśmy? Dlaczego taka praca, taki cel jest czymś wspaniałym? Co sprawia, że chcesz działać dalej?

Kiedy pomyślę o tym, dlaczego przez tak długi czas zarywałam noce, żeby pisać, żonglowałam zadaniami, żeby poprowadzić jakieś szkolenie mimo tysiąca innych obowiązków, dlaczego czytam te wszystkie książki, uczę się nowych rzeczy i stawiam często szalone cele na swojej drodze, pojawia się w mojej głowie jedno słowo: zmiana. Dlaczego zajmuję się i pisaniem i kursami, szkoleniami, tworzeniem wielkich planów? Dzięki tym wszystkim działaniom mogę pokazać wielu osobom, że zmiana w ich życiu jest możliwa – nawet jeśli pojawiają się trudności, gorsze dni, niezapłacone rachunki czy podbramkowe sytuacje. Wierzę, że wszystkie te sposoby, które stosuję, mogą dać ludziom do ręki narzędzia idealne do ulepszania ich codzienności. Czasami są to spektakularne zmiany, a czasem drobne, ale znaczące metamorfozy. To jest moje dlaczego.

 

Konkurs Zaczynaj od dlaczego

 

Podoba mi się pomysł Simona Sineka – podobno bardzo by chciał, aby większość ludzi skupiała się na tym, dlaczego chce robić w życiu te wszystkie rzeczy. Dlaczego chcę kolejnego dziecka, dlaczego marzę o zmianie pracy, zrzuceniu kilku kilogramów, odejścia od męża, znalezienia nowych przyjaciół, odcięcia się od dalszej rodziny? Dlaczego zakładam tę firmę? Dlaczego?

Przede wszystkim działa to na nas – jeśli wiemy, co jest u podstawy naszych działań, dokonujemy lepszych wyborów. Szybciej osiągamy cele – jesteśmy świadomi naszych celów, planów, widzimy z szerszej perspektywy to, co dzieje się w naszym życiu. Możemy dzięki temu mówić nie! propozycjom, które oddalają nas od marzenia czy planu, skupiamy się na działaniu i widzimy większy sens własnego życia. Zwykłe dni rzadziej są zmarnowane.

Mocne DLACZEGO działa też na innych ludzi – pokazuje to przykład randki z Bradem. Jeśli Brad mówiłby o sobie uwzględniając to, dlaczego tym wszystkim się zajmuje, najpewniej nie wiałoby nudą. Co więcej – gdy mamy szansę dotrzeć do źródła motywacji drugiego człowieka, możemy sprawdzić, czy to jest to! Magiczna różdżka DLACZEGO działa zatem na naszych potencjalnych klientów, współpracowników i wspólników.

Konkurs Zaczynaj od dlaczego3

Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu - spędziłam mnóstwo czasu, tworząc go dla Ciebie. Tym bardziej będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie znak! Bez informacji od Ciebie, ten blog nie jest kompletny. Bądźmy zatem w kontakcie!

  • Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza - Twoje wnioski, przemyślenia i uwagi są dla mnie na wagę złota. Czytam je wszystkie i na ich podstawie tworzę kolejne artykuły.
  • Podziel się linkiem do tego artykułu - jeśli to, co napisałam jest dla Ciebie pomocne, interesujące lub poruszające, daj znać o nim znajomych i prześlij go dalej.
  • Dołącz do mnie na instagramie - to tam znajdziesz drobiazgi z mojego codziennego życia, moje własne wzloty i upadki w walce o harmonię, a także mnóstwo zdjęć przedstawiających to, jak staram się realizować swoje pasje, a nawet jak buduję dom na wsi.
  • Dołącz do mnie na facebooku - oprócz wszelkich aktualnych informacji, znajdziesz tam linki do ciekawych akcji, promocji książkowych, artykułów z innych stron i inspirujących filmików.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+1Pin on Pinterest0