Konkurs23

Zaglądam do szafy – czy znajdę tam coś, co jest zbędne? A w kuchni, łazience? W mojej torebce, na półce z książkami? Niestety – choć od wielu lat dbam o to, aby nie gromadzić niepotrzebnych przedmiotów (pisałam o tym na przykład w mojej książce), wciąż widzę, że mam przed sobą jeszcze daleką drogę. Nie jestem typową minimalistką. Nie dążę do tego, aby mieć 10 elementów garderoby, uwielbiam spoglądać na moją (wciąż dużą i powiększającą się) domową biblioteczkę i nie mam problemu z tym, że nigdy nie będę w takim momencie w życiu, w którym mam za dużo szpilek. Nawet jeśli ostatnio chodzę tylko w tych białych trampkach. Wyrzucanie zbędnych rzeczy jest dla mnie ważne dlatego, bo mocno wierzę w to, że przedmioty, którymi się otaczamy mają na nas wielki wpływ. Jeśli w moim domu jest mnóstwo byle jakich rzeczy, jeśli noszę ubrania koszmarnej jakości (bo wybieram stosy tanich zamiast 2-3 świetnie wyglądających), sama robię się byle jaka.

Mieć czy być

I tak musisz otaczać się różnymi rzeczami – gdzieś mieszkasz, śpisz, pracujesz, coś jesz. Nosisz ubrania, zakładasz buty, wciągasz na stopę skarpetkę. Żyjesz w świecie materialnym. Oznacza to, że przestrzeń, w której jesteś może Ci służyć lub wpływać na Ciebie bardzo negatywnie. Idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie mieć i być – czyli posiadać takie rzeczy, które pozwalają Ci być tym, kim jesteś naprawdę.

Jesteś artystą? Pokaż to – stylem ubierania, wyglądem domu, przedmiotami, które masz przy sobie.

Jesteś kobietą biznesu? Pokaż to – wyglądaj tak, jak się czujesz.

Nie ukrywaj się pod przedmiotami, które nie mówią o Tobie całej prawdy. Wyrzuć je ze swojego życia. Posprzątaj najpierw swój dom, pozbądź się rzeczy, które nie są ani ładne ani przydatne. Zrób porządki – chociażby w duchu feng shui.

Magia porządków z feng shui

W kwietniu przeczytałam Magię porządków z feng shui Karen Kingstone. I choć wydawało mi się, że niekoniecznie coś w niej znajdę, każdego dnia zabierałam się do sprzątania. Chyba nawet wkroczyłam na kolejny etap wyrzucania zbędnych rzeczy! Rzeczywiście ta książka jest perełką – można ją czytać gdziekolwiek, przerywać w dowolnym momencie, a wszystko to, co się w niej znajduje jakoś gra w głowie i przekonuje do zmian. Dom zrobił się ładniejszy, a ja poczułam jeszcze większą energię do tego, aby działać w nowych obszarach. Mam przecież teraz mnóstwo miejsca na to.

Dzisiaj czas na wysunięcie wniosków, które oczywiście pojawiły się już w trakcie sprzątania/czytania. Mam nadzieję, że to będzie dobra inspiracja do własnych działań i upiększania swojego domu. Nie zapomnijcie też wziąć udział w konkursie – mam dla Was 3 egzemplarze książki Karen Kingstone.

Magia wyrzucania

Wyrzucanie zbędnych rzeczy to temat rzeka. Coraz więcej osób zaczyna doceniać posiadanie mniejszej ilości rzeczy – bez względu na to, czy chodzi o minimalizm czy po prostu o jakościowe życie. To prawda, jesteśmy przeładowani przedmiotami – można kupić niemal wszystko i szukać okazji do tego, żeby to wszystko stało się częścią naszego życia za nieco mniejszą kwotę. Czasy, w których sklepowe półki świeciły pustkami minęły – mamy wokół siebie wszystko. Niestety to wszystko jest często niezłym śmietnikiem, który przez chwilę dobrze wygląda i kusi wzrok.

Wyrzucanie zbędnych rzeczy jest pierwszym krokiem w kierunku uczenia się jakościowego życia. Jeśli skonfrontuję się z tym, co mam w domu, zauważę, na co potrafiłam wydać pieniądze i troszkę się przerażę kwotami, które zniknęły z mojeg konta, mam szansę na chwilkę refleksji podczas kolejnych zakupów. Jeśli uznam, że nie będę zakładać na siebie beznadziejnie wyglądających rzeczy tylko te, które do mnie pasują, raczej nie skuszę się na zakup czegoś, czego plusem jest tylko wyprzedażowa cena. Wyrzucanie jest zatem porządnym wstrząsem, który może pomóc niejednej osobie.

Dlaczego warto wyrzucać zbędne rzeczy

Karen Kingstone wiele razy podkreśla, że pozbywanie się przedmiotów działa doskonale nie tylko na wymianę energetyczną, która jest tak ważna w feng shiu, ale i wpływa na człowieka w każdym możliwym aspekcie. Jeśli wciąż nie możesz zdecydować się na wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy, zobacz, co dobrego z tego wynika.

1. Oszczędzasz mnóstwo czasu

Zajmowanie się przedmiotami, układanie, czyszczenie, porządkowanie i organizowanie zajmuje mnóstwo czasu. O wiele trudniej też znaleźć ważne rzeczy w stosie śmieci i rzeczy, które nie mają swojego miejsca. Wyrzucając to, co niepotrzebne, brzydkie i niepasujące nie tylko tworzysz mnóstwo wolnej przestrzeni, ale i nie tracisz czasu na zajmowanie się tym wszystkim.

2. Tworzysz wspaniałą przystań dla siebie i swoich bliskich

Wolna od zbędnych rzeczy przestrzeń to coś, co dodaje mnóstwo energii i sprawia, że dom staje się miejscem, do którego chętnie się wraca. Jeśli zadbasz o to, aby rzeczywiście oczyścić swój dom, stworzysz w nim miejsce na te przedmioty, które rzeczywiście dobrze na Ciebie wpływają.

3. Oszczędzasz pieniądze

Wyrzucanie sprawia, że zarabiasz – to prawda. Z jednej strony możesz zadbać o to, aby sprzedać niektóre rzeczy, które nie są Ci potrzebne. To bardzo dobry krok – to co nie służy już Tobie, może być ważne dla kogoś innego. To nie wszystko – po konkretnej serii wyrzucania niepotrzebnych rzeczy o wiele trudniej robi się zbędne zakupy. Warunek jest oczywiście jeden: wyrzucasz nie dla wyrzucania a po to, aby otoczyć się tylko jakościowymi rzeczami. Na to warto poczekać.

4. Podróżujesz zupełnie inaczej

Wyrzucanie zmienia wiele – dla mnie najciekawsze jest to, jak inaczej wyglądają moje przygotowania do jakichkolwiek wyjazdów. Po usunięciu ze swojego życia zbędnych rzeczy uświadomiłam sobie, że tak naprawdę niewiele potrzebuję i wcale nie muszę przygotowywać się na sytuacje kryzysowe. Dlatego właśnie minimalistyczne pakowanie stało się możliwe. O wiele lepiej się podróżuje z jedną małą walizką i aparatem w ręce niż z kilkoma pakunkami, których zawartość wcale nie jest niezbędna.

5. Doceniasz to, co masz

To jest magia porządkowania właśnie. Posiadanie wielkiej ilości rzeczy często sprawia, że z większości z nich nie korzystamy. Kosmetyki, jedzenie, zapasy, ubrania, biżuteria, książki – przestają być użyteczne i zajmują miejsce. Posiadanie mniejszej ilości przedmiotów sprawia, że po pierwsze mamy świadomość tego, co jest w naszym zasięgu, a po drugie możemy się tym cieszyć, wykorzystywać to, a nie kolekcjonować.

6. Możesz określić swój styl

Uporządkowanie przestrzeni, wyrzucenie tego, co w żaden sposób nie pokazuje prawdziwego ja, otaczanie się tylko takimi przedmiotami, które mają znaczenie sprawia, że łatwiej określa się swój styl: ubierania, życia, spędzania wolnego czasu.

7. Masz czas i miejsce na kreatywność oraz odkrywanie siebie

Uporządkowana przestrzeń, wolna od tych wszystkich męczących rzeczy, aż zaprasza do kreatywności. W domu, który jest prawdziwie Twój, w ciuchach, które wyrażają Ciebie, w otoczeniu, które niemal krzyczy o Tobie, jest miejsce na to, aby poznawać siebie i tworzyć. Może zaczniesz tańczyć, śpiewać, malować, szyć czy gotować? Co zrobisz z czasem, który zaoszczędzisz?

Konkurs24


Wyrzucacie?

Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu - spędziłam mnóstwo czasu, tworząc go dla Ciebie. Tym bardziej będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie znak! Bez informacji od Ciebie, ten blog nie jest kompletny. Bądźmy zatem w kontakcie!

  • Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza - Twoje wnioski, przemyślenia i uwagi są dla mnie na wagę złota. Czytam je wszystkie i na ich podstawie tworzę kolejne artykuły.
  • Podziel się linkiem do tego artykułu - jeśli to, co napisałam jest dla Ciebie pomocne, interesujące lub poruszające, daj znać o nim znajomych i prześlij go dalej.
  • Dołącz do mnie na instagramie - to tam znajdziesz drobiazgi z mojego codziennego życia, moje własne wzloty i upadki w walce o harmonię, a także mnóstwo zdjęć przedstawiających to, jak staram się realizować swoje pasje, a nawet jak buduję dom na wsi.
  • Dołącz do mnie na facebooku - oprócz wszelkich aktualnych informacji, znajdziesz tam linki do ciekawych akcji, promocji książkowych, artykułów z innych stron i inspirujących filmików.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0Pin on Pinterest0