Możesz mieć w głowie mapę marzeń, mapę miejsc, które chcesz zobaczyć, mnóstwo wizji i pomysłów, które czekają na doskonały moment realizacji. Pozwól, że dziś zaproszę Cię do sprawdzenia, czym jest Mapa Złych Pomysłów. Chciałabym, żebyśmy wspólnie odkrywali jej kolejne części – chodź, poeksplorujmy. Mapa Złych Pomysłów to sieć zachowań, przyzwyczajeń i przekonań, która sprawia, że oddalamy od siebie i szczęście i rozwój. Mapa sprawia, że zapominamy o swoich wartościach i podążamy nieodpowiednią ścieżką. Taka mapa zawiera mnóstwo wskazówek, które spychają Cię skutecznie z obranej drogi. Kierowanie się nią sprawia, że nie potrafisz żyć w zgodzie z własnymi priorytetami – realizujesz czyjeś pomysły na Twoje własne życie.

Czy i Ty podążasz przez życie z tą nieznośną Mapą? Sprawdźmy to – dziś spróbujmy odkryć jej drugi ważny punkt.

Tak, wiem, żyjemy społecznie. Dopóki nie zdecydujemy się na pobyt w pustelni, nie możemy liczyć na to, że z tego życia społecznego znikniemy. Ludzie są wszędzie – Ci obcy, Ci znani, nieznani, byli, przyszli, aktualni. Znasz osoby, które Cię onieśmielają, może znasz też takie, którymi gardzisz. Wokół Ciebie tworzy się wianuszek relacji i obojętności. Jeśli chcesz, wianuszek ten może być skąpany w czymś jeszcze – w opiniach ludzi o Tobie.

Co ludzie o Tobie myślą? Zastanawiałeś się nad tym ostatnio? Co jest w głowach ludzi, którzy spoglądają na Ciebie w sklepie, w tramwaju czy w kolejce w urzędzie. Jesteś piękny, uroczy, zadufany, nabzdyczony czy wyglądasz jak gbur? Co ludzie powiedzą, gdy zobaczą Cię w niedoprasowanej koszuli, z kilkoma niespodziankami na czole lub z mało perfekcyjną fryzurą? Co pomyślą Ci wszyscy ludzie, gdy zobaczą, że Twoje dziecko płacze w sklepie lub wypadło Ci coś z torebki? Co ludzie powiedzą, gdy okaże się, że nie masz kilku tysięcy na koncie, męża, dzieci, certyfikatu, dyplomu czy prostych nóg.

Zadam tylko jedno jedyne pytanie: a co Cię to obchodzi? Co Cię obchodzi to, co te wszystkie obce osoby spotykane w sklepie, parku, urzędzie, na parkingu czy w tramwaju pomyślą? Za 5 minut nie będą o Tobie pamiętać, za 5 lat Ty nie będziesz miał pojęcia, że dana sytuacja miała miejsce. Co obchodzi Cię to, jak ktoś Cię ocenia – przez pryzmat prostego nosa, indeksu, ocen w szkole czy sytuacji rodzinnej? Jeśli ocenia Cię źle właśnie dlatego – nie jest wart Ciebie ani TYM BARDZIEJ Twojego czasu. Nie pozwól sobie na to, aby marnować swoje życie na przejmowanie się ludźmi, którzy nie mają znaczenia.

Co się dzieje w Tobie, gdy skupiasz się na opinii innych ludzi?

  • ograniczasz sam siebie – nawet jeśli marzy Ci się założenie tej wspaniałej bluzki, odważniejsza stylizacja, posiadanie 10 dzieci czy życie w niestandardowy sposób, nie zrobisz tego. Smutne, prawda? Smutne jest to, że opinia kogoś innego sprawia, że nie jesteś sobą.
  • zwracasz uwagę na to, co na uwagę nie zasługuje – zamiast rozwijać siebie, skupiać się na realizacji celów, na działaniu, na wykonywaniu kolejnego kroku, Ty próbujesz wejść w rolę jasnowidza i zastanawiasz się, co tam tkwi w głowie innych ludzi. Co Cię to obchodzi?
  • zatrzymujesz się lub cofasz – kto wie, co by się wydarzyło, gdybyś podążył za głosem swojego serca? Może osiągnąłbyś cele, zrealizowałbyś marzenia właśnie teraz, szybciej, natychmiast? Zamiast tego wolisz smętnie stać w miejscu i marnować siebie dla cudzych myśli.

 

Wiem, że rezygnacja z Co ludzie powiedzą? jest bardzo trudna – wiem o tym doskonale, nawet nie wyobrażasz sobie jak dobrze. Mimo tych trudności nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął pracować nad tym, aby opinia innych ludzi nie miała dla Ciebie znaczenia. Zadbaj o to, aby budować relacje i w nich szukać informacji zwrotnej, a tych wszystkich obcych, nieznanych, przeszłych potraktuj jak wyzwanie. Każdego dnia zrób coś, co właśnie nakłoni ich do oceniania: użyj tej jaskrawej szminki, załóż płaszcz, który wisi w szafie 5 lat i czeka na Twój moment odwagi, nie przejmuj się płaczem dziecka w sklepie (skup się na Was a nie na tych obcych ludziach). Każdy dzień to okazja – jestem ciekawa, jak szybko przestaniesz przejmować się tym, co ludzie powiedzą.

Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu - spędziłam mnóstwo czasu, tworząc go dla Ciebie. Tym bardziej będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie znak! Bez informacji od Ciebie, ten blog nie jest kompletny. Bądźmy zatem w kontakcie!

  • Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza - Twoje wnioski, przemyślenia i uwagi są dla mnie na wagę złota. Czytam je wszystkie i na ich podstawie tworzę kolejne artykuły.
  • Podziel się linkiem do tego artykułu - jeśli to, co napisałam jest dla Ciebie pomocne, interesujące lub poruszające, daj znać o nim znajomych i prześlij go dalej.
  • Dołącz do mnie na instagramie - to tam znajdziesz drobiazgi z mojego codziennego życia, moje własne wzloty i upadki w walce o harmonię, a także mnóstwo zdjęć przedstawiających to, jak staram się realizować swoje pasje, a nawet jak buduję dom na wsi.
  • Dołącz do mnie na facebooku - oprócz wszelkich aktualnych informacji, znajdziesz tam linki do ciekawych akcji, promocji książkowych, artykułów z innych stron i inspirujących filmików.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn5Share on Google+0Pin on Pinterest2