New Infographic (1).png

Tak, tak, wszyscy to wiemy. Zalewają nas informacje. Na rynku pojawia się mnóstwo książek, kolejnych czasopism, artykułów w sieci, blogów i innych inspirujących miejsc. Przeglądasz je, prawda? Codziennie sprawdzasz, co pojawia się w sieci, masz w domu stosy książek do przeczytania i pękasz z dumy na samą myśl, że kiedyś uda Ci się to wszystko pochłonąć. Wierzysz w to? Ja już przestałam.

Podczas majowego szkolenia z Tony’m Buzanem usłyszałam coś, co zwróciło moją uwagę na to nasze słynne inspirowanie się. Podobno era informacji jest już dawno za nami. Teraz regularnie będą zalewać nas kolejne przypływy książek, magazynów, pomysłów, wyzwań i inspiracji. Era inteligencji, w której właśnie jesteśmy, nastała po to, aby to wszystko, co oferuje nam świat zostało wykorzystane przez nas. Zamiast marnowania czasu na inspirowanie się – wykorzystujesz w życiu inspiracje. Zamiast ślęczenia przed monitorem i przeglądania tony zdjęć, sprawdzasz, które z pomysłów należą do Twojego świata. Zamiast gromadzenia książek i gazet na magiczny moment będę mieć na to czas, podejmujesz decyzje i określasz, co będzie przez Ciebie przeczytane. Era inteligencji to wybieranie treści i robienie z nimi niezwykłych rzeczy.

Dzisiaj, w duchu ery inteligencji, chciałabym zachęcić Cię do założenia swojej własnej szkoły. Zasady są bardzo proste: przede wszystkim rezygnujesz z inspirowania się. Mówisz sobie grzecznie dość! i uznajesz, że od dzisiaj będziesz korzystać z tego, do czego masz dostęp. Zaczniesz uczyć się nowych rzeczy, analizować teksty, świadomie przeglądać zdjęcia i przebrniesz w końcu przez stosy czasopism i książek, które zalegają w Twojej głowie.

Założenie własnej szkoły będzie polegało na założeniu jednego zeszytu, segregatora, notesu, w którym pomieścisz wszystkie rzeczy, których nauczyłeś się dzięki miejscom, które dotąd tylko Cię inspirowały. Poniżej znajdziesz kilka zasad, sposobów i pomysłów na realizowanie w domowym zaciszu pomysłu na własną szkołę.

1. Czytaj ze zrozumieniem

Jeśli choć raz złapałeś się na tym, że nie pamiętasz, o czym była książka, którą czytałeś, wiedz, że straciłeś mnóstwo czasu. Co z tego, że przeczytałeś 500 książek dotyczących jakiegoś tematu, jeśli nie masz pojęcia, co w nich było? W czytaniu liczy się nie jego ilość a jakość. Dlatego właśnie postaw na bardzo szkolne robienie notatek.

rób mapy myśli – wykorzystaj kolory, kredki, pisaki, długopisy – cokolwiek. Postaraj się wytłumaczyć sobie samemu, o co chodzi w książce, jakie są jej główne myśli, założenia, pomysły autora.

rób wykresy, schematy, mapy pojęciowe – wyobraź sobie, że chcesz komuś kiedyś wytłumaczyć opisane w książce tematy. Zastanów się nad tym, w jaki sposób najlepiej przedstawić coś takiego.

zapisuj cytaty – możesz stworzyć specjalny plik online, tworzyć grafiki, zapisywać w notesie. Zadbaj o to, aby inspirujące myśli nie były tylko kilkoma zdaniami zakreślonym w książce.

twórz listy do zrobienia – pomyśl o tym, co możesz zrobić (zainspirowany danym tekstem), aby polepszyć swoje życie. Jeśli czytasz książkę o wizerunku, może wpaść Ci do głowy mnóstwo pomysłów na własne, indywidualne ulepszenia. Co warto zrobić, aby książka zainstniała w Twoim własnym życiu?

2. Czytaj z notesem, pisakami i długopisami w ręce

Oczywiście mówimy tutaj o czytaniu poradników, naukowych książek, artykułów branżowych czy wszelkich rozwijających treści. Nie zmarnuj ich – za każdym razem miej w zasięgu ręki swój szkolny zeszyt i rób notatki. Dzięki zgłębieniu nowych tematów stajesz się powoli ekspertem w dziedzinie, której dotyczy dany tekst. Ponadto wykorzystujesz całą masę wiedzy, inspiracji i pomysłów, które masz w zasięgu ręki. A co najważniejsze: rozwijasz się – prawdziwie! Jeśli bawisz się w ucznia, angażujesz się w sensowne czytanie tekstów i wprowadzasz je w życie, działasz na 101%! Pracujesz nad sobą, porządkujesz w głowie wiele rzeczy i robisz kolejny milowy krok.

3. Dziel się wiedzą

Swoje przemyślenia, pomysły i wnioski po wdrożeniu kolejnych planów w życie, mogą stać się wspaniałym prezentem dla innych ludzi. Masz mnóstwo możliwości – możesz pisać eksperckiego bloga, prowadzić po pewnym czasie warsztaty. Możesz spotykać się w gronie znajomych i rozmawiać o tym, czego dowiedziałeś się np. w minionym tygodniu. Rozmawianie o ideach to wyższa szkoła jazdy.

Koniec z inspirowaniem się, czas na działanie!

Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu - spędziłam mnóstwo czasu, tworząc go dla Ciebie. Tym bardziej będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie znak! Bez informacji od Ciebie, ten blog nie jest kompletny. Bądźmy zatem w kontakcie!

  • Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza - Twoje wnioski, przemyślenia i uwagi są dla mnie na wagę złota. Czytam je wszystkie i na ich podstawie tworzę kolejne artykuły.
  • Podziel się linkiem do tego artykułu - jeśli to, co napisałam jest dla Ciebie pomocne, interesujące lub poruszające, daj znać o nim znajomych i prześlij go dalej.
  • Dołącz do mnie na instagramie - to tam znajdziesz drobiazgi z mojego codziennego życia, moje własne wzloty i upadki w walce o harmonię, a także mnóstwo zdjęć przedstawiających to, jak staram się realizować swoje pasje, a nawet jak buduję dom na wsi.
  • Dołącz do mnie na facebooku - oprócz wszelkich aktualnych informacji, znajdziesz tam linki do ciekawych akcji, promocji książkowych, artykułów z innych stron i inspirujących filmików.
  • Zapisz się do newslettera - znajdziesz tam mnóstwo inspiracji, tekstów i pomysłów, których nie znajdziesz na blogu.