Mogę powiedzieć, że mam szczęście, bo te mamy, które są najbliżej mnie to mamy nastawione pozytywnie do świata, ciepłe i w razie potrzeby (i prośby!) chętne do pomocy. Niestety internet idzie w troszkę inną stronę. Sama wielokrotnie zetknęłam się z przykrymi komentarzami u innych mam-blogerek, mam też swoich naczelnych hejterów, którzy od czasu do czasu chcą się policytować, kto ma gorzej w tym macierzyństwie.

Razem z Eweliną Mierzwińską postanowiłyśmy z okazji Dnia Mamy zaprosić kobiety nie tylko do celebrowanie własnego święta, ale i do doceniania tego, jak działają inne mamy. Gdzieś kiedyś usłyszałam, że warto się uśmiechać, bo czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz uśmiech może kogoś podnosić na duchu – nawet osoby spotkane przypadkowo. Podobnie jest z macierzyństwem. Jesteśmy obserwowane przez innych ludzi. Kto wie, dla kogo jesteśmy inspiracją?

Mamy, które mnie inspirują

Czasem jest tak, że patrzy się na drugiego człowieka, z oddali, przez okno, czasem to internetowe i coś się zmienia. Najbardziej inspirujące mnie mamy to te, które dalekie są od przyjmowania roli męczennicy. Uwielbiam mamy, które czerpią z macierzyństwa nową siłę i działają. Rozwijają nie tylko dziecko, ale dbają tez o swój rozwój. Szukają rozwiązań, ulepszeń, nowych dróg, bez względu jak jest czasem ciężko.

 

W ramach akcji #odmamydlamamy chciałabym docenić mamy, które każdego dnia podglądam i każdego dnia podziwiam. To ich przykład sprawia, że chcę być lepszą mamą ✨Wiecie dlaczego?

Ania Legenza, Niebałaganka, którą mam przyjemność oglądać tez na żywo to oaza spokoju i ciepła. Ania jest mamą, u której dziecko zawsze może znaleźć pociechę i mnóstwo uwagi. A co równie ważne, pokazuje swoim dzieciom to, jak ważne są marzenia.

Ania Mazur-Gajo, tworząca To w środku, której praca jest mi bardzo bliska. Ania pomaga zostać mamą i rozdaje wokół samo dobro. Jest mama i inspiruje mnie tym, jak dąży do realizacji swoich celów łącząc to z macierzyństwem.

Agnieszka Kudela jest przykładem ogromnej wdzięczności za dar macierzyństwa. Czuję to we wszystkim, co robi i jej przykład koi. To kolejna mama, która pięknie działa.

 

Doceń inną mamę i daj prezent #odmamydlamamy

Razem z Eweliną pomyślałyśmy o tym, aby przy okazji świętowania Dnia Mamy, każda z nas wysłała do innej mamy kartkę, wiadomość czy list. Dobrze jest powiedzieć drugiemu człowiekowi: “hej, dzięki Tobie chce mi się bardziej działać. Chcę być lepszą mamą, chcę popracować nad tym czy tamtym”. Chcę dziś zachęcić Was do tego samego. Docenienie drugiej, inspirującej mamy, nie musi być czasochłonne. Czasem wystarczy krótka wiadomość, a nawet komentarz. Można zdecydować się na wysłanie tradycyjnej kartki pocztowej (a to pamiątka na lata!), można napisać list. Bez względu na formę, każde słowo docenienia, podziękowania za wspaniały przykład jest na wagę złota. Przecież każda z nas ma gorsze chwile, trudne momenty czy niezwykle wymagający okres w życiu. Każdej z nas czasem opadają ręce. Każda czasem wątpi w siebie, ma wyrzuty sumienia czy zasypia z myślą, że dziś nie było wcale tak dobrze, jakby chciała. Macierzyństwo to jedno, wielkie, nieskończone wyzwanie – nawet jeśli radzimy sobie z nim w zaciszu domowego ogniska. A dobre słowo usłyszane od kogoś, kto obserwuje te wysiłki jest jak błyskawiczne podładowanie baterii. Chce się działać, chce się raz jeszcze podnieść, chce się spróbować czegoś innego. To najlepszy prezent.

 
Wokół nas są wspaniali ludzie, którzy każdego dnia, kroczek po kroczku, godzina po godzinie, wykonują mnóstwo pracy, która ma wpływ na innych ludzi. Często jest tak, że te osoby nie mają zielonego pojęcia, że inni są nimi zainspirowani. Mówmy sobie wspaniałe rzeczy – im więcej takich słów pójdzie w świat, tym mniej miejsca będzie na festiwal krytykowania, oceniania i podkreślania każdego potknięcia <3

Jak dołączyć do akcji #odmamydomamy?

  1. Najważniejsze na świecie jest to, abyś podjęła to wyzwanie i po prostu napisała parę słów do drugiej mamy (lub nawet do kilku). Napisała – to słowo klucz. Takie słowa pozostaną z tą mamą na bardzo długo, ale zapisane będą mogły dodawać jej otuchy w najtrudniejszych momentach.
  2. Napisz list, kartkę, wiadomość, komentarz. Jeśli prowadzisz bloga lub jesteś na instagramie, możesz ogłosić wszem i wobec, kto Cię inspiruje 🙂
  3. Jeśli chcesz, abyśmy wszyscy zainspirowali się tymi mamami, które podziwiasz, dodaj do posta hashtag #odmamydomamy i oznacz Ewelinę i mnie. Z przyjemnością zobaczymy inne cudowne mamy.

 

Dołączycie? A może podzielicie się w komentarzu przykładami inspirujących mam?

Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu - spędziłam mnóstwo czasu, tworząc go dla Ciebie. Tym bardziej będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie znak! Bez informacji od Ciebie, ten blog nie jest kompletny. Bądźmy zatem w kontakcie!

  • Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza - Twoje wnioski, przemyślenia i uwagi są dla mnie na wagę złota. Czytam je wszystkie i na ich podstawie tworzę kolejne artykuły.
  • Podziel się linkiem do tego artykułu - jeśli to, co napisałam jest dla Ciebie pomocne, interesujące lub poruszające, daj znać o nim znajomych i prześlij go dalej.
  • Dołącz do mnie na instagramie - to tam znajdziesz drobiazgi z mojego codziennego życia, moje własne wzloty i upadki w walce o harmonię, a także mnóstwo zdjęć przedstawiających to, jak staram się realizować swoje pasje, a nawet jak buduję dom na wsi.
  • Dołącz do mnie na facebooku - oprócz wszelkich aktualnych informacji, znajdziesz tam linki do ciekawych akcji, promocji książkowych, artykułów z innych stron i inspirujących filmików.
  • Zapisz się do newslettera - znajdziesz tam mnóstwo inspiracji, tekstów i pomysłów, których nie znajdziesz na blogu.