Problem polega na tym, że… naprawdę możemy niemal wszystko. Świat oferuje nam nieskończoną ilość możliwości rozwoju, dbania o siebie, pomagania innym, uczenia się, rozwijania biznesu i swoich umiejętności. Można pojechać na misje, rozpocząć biznes z telefonem w ręku, nauczyć się koreańskich sposobów pielęgnacji skóry czy przebiec 30 maratonów przed 30 rokiem życia. Można pomalować wszystkie ściany w domu na biało lub mieć soczystą zieleń w kuchni. Można zrobić wianek z dzikich kwiatów, zdobyć Koronę Gór Polskich lub tydzień bez słodyczy. Rzeźbić, malować, ćwiczyć jogę, obserwować ptaki, czytać książkę tygodniowo, chodzić na degustacje zielonych herbat i organizować plenerowe kino.

I oglądam ten internet. Obserwuję na instagramie mnóstwo osób, które prowadzą inspirujące życie, cieszę się ich doświadczeniami i gdzieś tam z tylu głowy powstaje ulotna lista rzeczy, które chciałabym przeżyć. Mogłabym przecież zrobić sobie ten sześciopak na brzuchu jak fit mama, którą obserwuję. To by było wyzwanie! Mogłabym też zrobić kilka dań, które wyczarował ostatnio Jamie Olivier. Kusi mnie to bieganie, zrobiłabym mojemu synkowi łuk i mydło z kawałkami suszonych roślin. Ulotna lista rzeczy do zrobienia – powstaje. Potem znika. Potem tworzy się raz jeszcze, abym za moment zapomniała o mydle, wiosennej zupie i setce innych drobiazgów wzbogacających codzienność.

Świat dostarcza nam nieskończoną ilość możliwości. Możemy oczywiście nic z nimi nie robić, chodzić utartymi ścieżkami i nie próbować nowych rzeczy, nie doświadczać, nie stawiać przed sobą wyzwań. To jest jakaś decyzja. Możemy również wybrać coś zupełnie innego.

A co mi szkodzi?

Dziś chciałabym zaprosić Was do projektu życia, do czegoś, co tworzyłam najdłużej w historii całej mojej blogowej twórczości. Kilka dni temu przekroczyłam magiczny próg 30-lat i od pewnego czasu przygotowywałam się do tego, aby ten nowy etap przywitać z ambitnym planem, z ekscytującą wizją, z pomysłami, które będą dla mnie takim samym wsparciem jak Lista Stu Celów przez minione 13 lat. Kiedy pierwszy raz w życiu tworzyłam wielką listę celów, nie do końca wierzyłam w to, że jestem w stanie zrealizować znaczną ich część. Niby jak? Ja, dziewczyna z małej wsi w polskich górach chce takich rzeczy? Możecie mi uwierzyć, że nie mieściło mi się w głowie to, że mogłabym niektóre rzeczy odhaczyć. Tym bardziej, że miałam mnóstwo znaków zapytania co do siebie, własnych możliwości, umiejętności i szans. Tym bardziej, że byłam nieśmiała i walczyłam każdego dnia ze sobą, aby tej nieśmiałości nie pokazywać. Tym bardziej, że nie za bardzo widziałam wokół siebie choć zalążek drogi do celów. Pamiętam jednak ten moment, kiedy wzruszyłam ramionami pt. A co mi szkodzi? i przez kilka dni tworzyłam moją pierwszą listę 100 rzeczy do zrobienia w życiu. Jak mi poszło? Zamykam tamtą listę 85 zrealizowanymi celami, kilkoma wykreślonymi, bo do mnie nie pasują i kilkoma, których nie zrealizowałam, bo wybrałam ich inną wersję. Magia listy celów polega na tym, że po pierwsze uświadamiamy sobie to, czego pragniemy. Po drugie, otwieramy uszy i oczy na szanse realizacji planów oraz uczymy się korzystać z okazji. Po trzecie lista celów daje nam nadzieję na to, że kiedyś coś się pozmienia, niektóre drzwi się otworzą, inne zamkną i ten cel, który dziś jest nierealny, pojawi się w naszym zasięgu.

Stwórz życie szyte na miarę

Oglądanie wspaniałego życia innych ludzi jest czymś wartościowym i inspirującym. Warto jednak zrobić krok dalej. Warto wybrać z tych wszystkich niezwykłych pomysłów, stylów życia, sposobów na spędzenie popołudnia, na urządzanie domu, wyjazdy czy stylizacji do pracy, wybrać te rzeczy, które pasują do nas. Dziś zachęcam Cię do tego, abyś przestał się inspirować i zaczął działać. Stwórz życie szyte na miarę. Co to znaczy? Poniżej znajdziesz kosmicznie długą listę rzeczy do zrobienia w życiu. Pisałam ją całymi tygodniami, wykorzystując każdą wolną chwilę. Lista jest nadal w budowie, ale już dziś możesz ją przejrzeć i zastanowić się nad tym, co znajdzie się na TWOJEJ liście rzeczy do zrobienia w życiu. Co odpowiada Twojej wizji szczęśliwego życia? Co chcesz przeżyć, doświadczyć, zobaczyć, odkryć i zrobić? W jaki sposób wzbogacisz codzienność?

Z tego morza możliwości wybierz te fragmenty, które wydają Ci się najciekawsze, najlepiej pasujące do Ciebie, Twoich pragnień i marzeń. Pomyśl o wyzwaniach, które będą dla Ciebie motywacją do stawania się najlepszą wersją siebie. Wyobraź sobie, że zamiast szukać inspiracji będziesz inspiracją – może przede wszystkim dla siebie?

Jak stworzyć życie szyte na miarę?
 • stwórz listę rzeczy do zrobienia w życiu – może to być Lista 100 rzeczy (tutaj znajdziesz arkusz), ale i lista 1000+ rzeczy. Co Ci szkodzi? 😉
 • pomyśl o tym, że to lista na całe życie – to znaczy, że masz mnóstwo czasu, aby wypełnić swoje życie ciekawymi aktywnościami, doświadczeniami i przeżyciami. Może zdarzyć się coś, co zupełnie odmieni Twój świat i nagle nierealne cele staną się możliwe do realizacji. Może być też tak, że w ciągu kolejnych lat nauczysz się czegoś, co umożliwi Ci sięgnięcie po jakiś cel. A może w pewnym momencie swojego życia zdobędziesz się na odwagę i zrobisz coś, czego dziś się obawiasz?
 • wybieraj różne pomysły z listy – wykorzystuj okazje. Jeśli spędzasz leniwy weekend w domu, zostań lokalnym podróżnikiem (szczegóły poniżej). Jeśli planujesz nowy miesiąc, wybierz sobie jakieś wyzwanie. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co zrobić dla siebie, aby lepiej się czuć, zrealizuj któryś z punktów.
 • dziel się swoją listą – z najbliższymi, z nami tutaj w grupie, a także w komentarzach – nie jesteś jedyną osobą na świecie, która chce wzbogacać swoje życie i dodawać mu blasku. Takich ludzi jest mnóstwo tylko niektórzy cichutko siedzą. Szczególnie mocno zachęcam do dzielenia się listą z małżonkiem czy partnerem – sama, jeszcze podczas szkicowania tej listy, zauważyłam, jak dużo zaczęliśmy planować i robić, bo pojawił się konkretny plan na fajne, pełne życie.
 • podziel się pomysłami, których nie ma na liście – poniżej znajdziesz mnóstwo pomysłów, ale może jest coś, czego zabrakło? Może polecisz wspaniałe miejsca do odwiedzenia, doświadczenia, które warto mieć na swoim koncie? Dodaj swoje propozycje w komentarzach, a ja z przyjemnością je dodam ❤
 • pamiętaj, że to nie wyścigi – nie chodzi o to, aby za wszelką cenę i to jak najszybciej zrealizować całą listę. Tu chodzi o coś więcej – o cieszenie się codziennością, o próbowanie nowych rzeczy, o smakowanie, doświadczanie, uczenie się siebie i świata, poszukiwanie, odnajdywanie, przeżywanie i życie według własnej koncepcji.
 • uzupełniaj listę – wspaniale się inspirować tym, co robią inni ludzie. Zawsze jednak zastanów się nad tym, czy to, co podziwiasz, czego zazdrościsz jest tym, co chętnie widziałbyś w swoim życiu. Czy to pasuje do Ciebie? Czy chcesz temu poświęcać swój czas? Jeśli tak, uzupełniaj swoją listę. Jeśli nie, daj znać tej osobie, że robi fajne rzeczy i wróć do siebie.

Odrobinka motywacji

To nie jest tak, że po prostu podrzucę Wam pomysły i zamknę ten temat ❤ Odrobina motywacji nikomu nie zaszkodzi, a może też te dwie propozycje, o których powiem, staną się dla nas wszystkich fajnym sposobem na działanie? Zatem, w ramach motywacji zapraszam do facebookowej grupy: Wielka lista celów – realizuję 1000+ pomysłów na udane życie. Co tam się będzie działo?

 • będę informować o realizacji moich planów (wkrótce udostępnię moją osobistą Listę 1000 rzeczy)
 • będę pokazywać sposoby na realizację planów z tej listy
 • będę zachęcać do podejmowania wyzwań, dzielenia się doświadczeniami, mówienia o tym, jak udaje Wam się działać
 • w grupie będzie mnóstwo miejsca na opowiadanie własnej historii, na wskazówki, porady i na motywację

Nie zapomnij też o hashtagu – jeśli na instagramie pokażesz swoje działania związane z wielką listą celów, dodaj #edytazającpoleca i #wielkalistacelów do swoich postów – z przyjemnością je znajdę i pokażę naszej szerszej publiczności ❤

Czas start – oto Wielka Lista Celów. Co wybierzesz dla siebie?

 

Umiejętności podstawowe

Poniżej zebrałam całe mnóstwo umiejętności, które czasem nazywam dorosłymi umiejętnościami, a czasem tymi, które ratują w najtrudniejszych sytuacjach. Znajdziesz tutaj drobne rzeczy, których warto się nauczyć oraz takie, które wiążą się z większym wysiłkiem i dłuższym procesem uczenia się. Mam jednak wrażenie, że każda z nich może mocno wpłynąć na zwykłą codzienność, pomoże w oszczędzaniu czasu, energii, zdrowia, nerwów i spokoju ducha. 

  1. pójdę na kurs pierwszej pomocy
  2. pójdę na kurs pierwszej pomocy dla niemowląt
  3. pozbędę się wszystkich zbędnych rzeczy
  4. poznam bardzo dobrze zasady savoir-vivre
  5. nauczę się gotować
  6. nauczę się tańczyć
  7. nauczę się zmieniać opony
  8. nauczę się szyć
  9. nauczę się nakrywać elegancko do stołu
  10. opanuję wiązanie krawata
  11. nauczę się rozpalać ogień
  12. dowiem się, jak ustalać domowy budżet
  13. zapanuję nad domowym budżetem
  14. będę korzystać regularnie ze zniżek, kuponów i bonów
  15. poznam i wprowadzę w życie różne metody oszczędzania (tutaj kilka sposobów)
  16. zacznę odkładać na emeryturę
  17. zacznę wykonywać podstawowe naprawy i prace domowe (np. przybijanie gwoździ)
  18. przygotuję się na awarie w domu (np. brak elektryczności)
  19. stworzę profesjonalne CV i list motywacyjny
  20. pójdę na zajęcia samoobrony i nauczę się bronić
  21. zdobędę wiedzę o grzybach

Umiejętności – gotowanie i jedzenie

Tak czy inaczej musisz jeść. Czemu zatem nie zadbać o to, aby stało się to przygodą? Przygotowałam listę rzeczy, które możesz przeżyć lub ugotować. Wybierz te, które są dla Ciebie wyzwaniem, są po prostu interesujące lub skomponuj własną listę, wzbogaconą na przykład o potrawy z Twojego regionu. Znakomitym rozwiązaniem może być również skupienie się na kuchni jednego kraju czy też deguastacje dań pochodzących z najróżniejszych miejsc na świecie. Możesz zawsze wybrać kraj, który zechcesz poznać właśnie pod względem kulinarnym. 

 1. nauczę się robić rozsądne zakupy – jakie warzywa są świeże, jakie owoce wybierać
 2. pójdę na kurs cukierniczy
 3. co roku będę samodzielnie piec dzieciom torty urodzinowe
 4. poznam alternatywne sposoby parzenia kawy – aeropress, chemex, kawiarka, drip
 5. zobaczę, jak powstaje miód
 6. wypróbuję wszystkie przepisy z jednej z książek kucharskich
 7. zorganizuję słodkie świętowanie Tłustego Czwartku
 8. przygotuję samodzielnie Wigilię
 9. przygotuję śniadanie wielkanocne
 10. zorganizuję grilla z prawdziwego zdarzenia
 11. nauczę się czytać etykiety i wybierać tylko dobre rzeczy
 12. zostanę znawcą wina
 13. zostanę znawcą serów
 14. nauczę się robić ulubione słodycze w zdrowej wersji (zapisz konkretne rzeczy po to, żeby ten cel był bardziej precyzyjny)
 15. nauczę się jeść pałeczkami
 16. założę ogródek ziołowy
 17. pójdę na lekcje gotowania
 18. zjem w food trucku
 19. zerwę owoce z drzewa lub krzaka i upiekę ciasto
 20. przygotuję danie z produktów tylko z własnego ogródka
 21. zjem kawior
 22. pójdę na lekcję gotowania w innym kraju
 23. pójdę na degustację wina
 24. własnoręcznie wydoję krowę
 25. zjem danie ugotowane przez znanego szefa kuchni
 26. spróbuję fondue (czekoladowe czy serowe?)
 27. Huevos Rancheros – meksykańskie śniadanie
 28. Baba Ghanoush – danie kuchni arabskiej stworzone między innymi z bakłażana i sezamu
 29. Hangi – nowozelandzka potrawa przygotowywana na gorących kamieniach
 30. Osso Buco – tradycyjna włoska potrawa – duszona gicz cielęca
 31. Baklava – deser kuchni tureckiej
 32. Cannolo – deser kuchni sycylijskej
 33. Bollito misto – danie kuchni włoskiej
 34. Mule z frytkami – belgijski przysmak
 35. trdelnik – czeski przysmak
 36. Paella – danie kuchni hiszpańskiej z owocami morza
 37. Churros – przysmak kuchni hiszpańskiej
 38. Francesinha – portugalska kanapka przygotowywana w Porto
 39. kurczak piri-piri – kuchnia portugalska
 40. Żeberka barbecue – kuchnia amerykańska
 41. S’mores – przysmak kuchni amerykańskiej
 42. Red Velvet Cake – ciasto kuchni amerykańskiej
 43. Poutine – kuchnia kanadyjska
 44. Dim sum – chińskie przekąski
 45. Kaczka po pekińsku – kuchnia chińska
 46. Kurczak z ryżem Hainanese – tradycyjne danie kuchni Singapuru
 47. Ramen – kuchnia japońska
 48. nowojorski hot dog
 49. Gulasz Pot-au-feu – danie kuchni francuskiej
 50. Zupa cebulowa – danie kuchni francuskiej (koniecznie zjedz je we Francji)
 51. paryskie makaroniki
 52. czarne trufle
 53. ostrygi
 54. małże
 55. krewetki
 56. ślimaki
 57. bok choy
 58. zupa z żółwia
 59. wypróbuję najpopularniejsze drinki na świecie (koniecznie zrób listę)
 60. Bolitas de Tamarindo – jamajski przysmak
 61. Ackee and saltfish – narodowe danie Jamajki
 62. tapas – hiszpańskie przekąski
 63. Kibbeh – krokiety z bulguru i cielęciny – przysmak z Libii i Syrii
 64. Falafel – kuchnia izraelska
 65. Colcannon – irlandzkie puree z ziemniaków, jarmużu i kapusty
 66. Chiles en nogada – danie kuchni meksykańskiej
 67. Doner kebab – kuchnia turecka
 68. Damper – australijski chleb robotników
 69. węgierski gulasz
 70. sznycel wiedeński
 71. pudding Yorkshire – kuchnia angielska
 72. Warenyky – ukraińskie pierogi
 73. Bliny – rosyjskie racuchy
 74. Pelmeni – kuchnia rosyjska
 75. Khachapuri – kuchnia gruzińska
 76. Stamppot – kuchnia holenderska
 77. Asado – argentyńskie danie narodowe, pieczeń z rożna
 78. Adobo – tradycyjna kuchnia filipińska
 79. Ful medames – egipskie śniadanie
 80. Kurczak Tandoori – kuchnia indyjska
 81. Hakarl – kuchnia islandzka – tradycyjna potrawa z rekina
 82. Bobotie – zapiekanka z RPA
 83. Zupa Pho – kuchnia wietnamska
 84. Roshi Mashuni – tradycyjne śniadanie przygotowywane na Malediwach
 85. Kabsa – kuchnia arabska
 86. Nasi lemak – kuchnia malezyjska – ryż w mleku kokosowym
 87. Ajiaco – kolumbijska zupa
 88. Gallo pinto – potrawa prosto z Kostaryki
 89. Ropa vieja – danie kuchni  kubańskiej
 90. Martabak manis – indonezyjski naleśnik
 91. Nasi goreng – indonezyjski ryż
 92. Arepa – kuchnia wenezuelska
 93. Pieczeń bawarska – kuchnia niemiecka
 94.  Feijoada – kuchnia brazylijska
 95.  Sarma – potrawa kuchni rumuńskiej
Dania, napoje i smakołyki, które przygotuję

Próbowanie nowych rzeczy jest czymś wspaniałym. Poszerza horyzonty i pomaga w wypracowaniu dobrego smaku, rozumienia potraw, uczy delektowania się tym, co trafia na talerz i po prostu jest niezwykłą przygodą. Poniżej znajdziesz propozycje przeróżnych dań, wypieków i smakołyków – wybierałam je opierając się o swoje preferencje i wizje tego, co każdy powinien umieć ugotować 😉 Wybierz z listy to, co jest dla Ciebie ciekawe i zastanów się nad własnymi kulinarnymi kierunkami. Jeść i tak trzeba. Równie dobrze można jeść ciekawiej.

Zauważ, że niektóre rzeczy podlinkowałam do kulinarnych blogów, na których znajdziesz same cuda. Pamiętaj też, że tutaj nie ma opcji na dania z torebek i gotowców – robimy od podstaw.

 1. tortilla
 2. pyszny rosół
 3. pierogi
 4. kruche ciasto 
 5. Pavlova
 6. Pavlova z aquafaby
 7. jajko w koszulce
 8. jajko po wiedeńsku
 9. domowy majonez
 10. mazurek kajmakowy
 11. pascha
 12. krem do babeczek
 13. gołąbki
 14. ciasto parzone
 15. ciasto ucierane
 16. biszkopt
 17. tort urodzinowy
 18. lane kluski
 19. sos pieczeniowy ciemny i jasny
 20. idealne kopytka
 21. mleko roślinne
 22. hummus od podstaw
 23. pączki, faworki
 24. zupa jarzynowa, która kradnie serce
 25. elegancki tort
 26. piwo
 27. wino
 28. sangria
 29. kaczka z piekarnika
 30. knedle
 31. matcha latte
 32. domek z piernika
 33. pierniczki na Boże Narodzenie
 34. domowe lody
 35. tradycyjne danie od podstaw pochodzące z innej kultury
 36. domowy makaron
 37. domowy żurek od podstaw na Wielkanoc

Umiejętności – życie artystyczne

Dla wielu osób temat prac artystycznych zakończył się w szkole podstawowej. Niestety wiem, że jest mnóstwo takich osób, które nie szukały sposobów na kreatywne spędzanie czasu, bo według nauczycieli czy rodziców “nie mają talentu”, “to głupota”, “trzeba zająć się czymś poważnym”, “nie warto na to tracić czasu”. To przykre, bo percepcja jednej osoby może sprawić, że ktoś zamyka się w sobie i nie pozwala sobie więcej na poszukiwanie swojej przestrzeni sztuki. 

Wiesz, co zrób? Jeśli kiedykolwiek ktoś lub coś zatrzymało Cię w tworzeniu, pomyśl, że dziś startujesz na nowo. To, co ktoś sądzi na ten temat, nie ma najmniejszego znaczenia. Żadna z tych osób nie przeżyje za Ciebie życia. Co więcej, istnieje duża szansa, że takie hamowanie czyichś artystycznych pragnień jest odzwierciedleniem własnych niespełnionych nadziei. Warto ciepło pomyśleć o tych osobach i zacząć robić swoje. Zastanów się dzisiaj nad tym, które z propozycji wymienionych poniżej trafią na listę. Masz dwie opcje do wyboru – możesz po prostu spróbować przeróżnych rzeczy raz, a możesz też stać się ekspertem w temacie. Daj sobie wolną drogę – kto wie, co się wydarzy?

 1. szydełkowanie
 2. wyszywanie
 3. robienie na drutach
 4. decupage
 5. scrapbooking
 6. żonglowanie
 7. rzeźba
 8. pójdę na kurs florystyczny
 9. wezmę udział w fotograficznym wyzwaniu
 10. będę regularnie malować (możesz ten cel podzielić tak, aby popróbować różnych technik malarskich)
 11. namaluję coś farbami olejnymi
 12. namaluję coś farbami aktylowymi
 13. namaluję coś akwarelami
 14. narysuję rysunek węglem
Zrobię własnoręcznie
 1. świecę
 2. szalik, sweter
 3. kolorowankę dla dorosłych
 4. origami
 5. mydło
 6. kubek, miseczkę, coś ceramicznego, co będzie używane
 7. mebel
 8. album
 9. łapacz snów
 10. koc z bardzo grubych nici

Styl życia – ciało

Dbanie o swoje ciało, jego prezencję, kondycję i o wszelkie aspekty wyglądu jest tak samo ważne jak dbanie o umysł, emocje, duchowość. Składamy się z różnych elementów – zaniedbywanie siebie w jakimś obszarze nigdy nie kończy się dobrze. Nawet jeśli w Twoim życiu nie będzie idealnej harmonii między różnymi sferami (czy jest to w ogóle możliwe?), nic nie stoi na przeszkodzie, aby cele związane z wyglądem były realizowane. Dla Ciebie.

 1. wyrzucę z szafy zbędne rzeczy (naprawdę!)
 2. stworzę kapsułkową garderobę
 3. odnajdę swój styl ubierania się
 4. odtworzę strój znaleziony w magazynie, na blogu, w sieci
 5. znajdę swój indywidualny zapach
 6. wezmę udział w profesjonalnej lekcji makijażu
 7. zrobię sobie depilację laserową
 8. zrobię sobie tatuaż henną
 9. zacznę stosować filtry przeciwsłoneczne
 10. skorzystam z pomocy brafitterki
 11. skompletuję piękną bieliznę
 12. pójdę do podologa
 13. założę sztuczne rzęsy
 14. skorzystam z pomocy trychologa
 15. określę swój typ skóry
 16. opracuję skuteczny plan pielęgnacji
 17. przejdę metamorfozę
 18. znajdę idealną małą czarną
 19. osiągnę mój wagowy cel (przybrać na wadze lub stracić)
 20. spróbuję koreańskiej pielęgnacji
 21. nauczę się robić świetny 5-minutowy makijaż
 22. będę regularnie chodzić do kosmetyczki na zabieg upiększający (określ jak często)
 23. znajdę świetnego fryzjera i świetną fryzurę
 24. wyjadę do spa
 25. wybielę zęby i będę to robić to regularnie (określ jak często)
 26. znajdę sport, który pokocham
 27. spróbuję krioterapii
 28. pójdę do sauny (będę chodzić do sauny raz w tygodniu?)
 29. znajdę swój perfekcyjny odcień szminki
 30. spróbuję depilacji woskiem
 31. będę ćwiczyć jogę twarzy
 32. będę regularnie stosować aromaterapię
 33. będę regularnie jeździć w sezonie na snowboardzie
 34. nauczę się jak właściwie oczyszczać skórę
 35. nauczę się odpoczywać
 36. zacznę regularnie robić body wrapping
 37. będę wypijać 8 szklanek wody dziennie
 38. skorzystam z pomocy trenera personalnego, który skoryguje mój sposób wykonywania ćwiczeń i doradzi mi najlepszą formę ruchu
 39. zrobię sobie w domu marokański hammam (a może będziesz robić ten zabieg częściej?)
 40. poczuję na własnej skórze czym jest atrakcyjność
 41. przebiegnę maraton
 42. pójdę na masaż (możesz zrobić listę różnych masaży do wypróbowania, zdecydować się na jednorazową wizytę lub na regularne spotkania z masażystą)
 43. dowiem się jak się robi masaż na sucho i zacznę go regularnie wykonywać
 44. będę regularnie robić usg piersi lub będę je kontrolować w inny sposób
 45. wykonam test nietolerancji pokarmowej Kod Metaboliczny
 46. przestanę się garbić

Sport 

Poniżej znajdziesz listę różnych dyscyplin sportowych, które możesz wypróbować lub z którymi możesz poznawać się przez dłuższy czas. Cała magia kryje się w samym ruchu – im więcej rzeczy wypróbujesz, tym większa szansa jest na to, że odnajdziesz swój ukochany sport lub po prostu pokochasz regularny ruch. Jeśli już dziś jesteś osoba aktywną fizycznie, potraktuj tę część listy celów jako zbiór inspiracji i sposobów na poszerzanie horyzontów. Lista sportowa jest wciąż w budowie, prawda? 🙂

 1. patent żeglarski
 2. snowboard
 3. paddleboarding
 4. surfing
 5. aerobik
 6. pole dance
 7. aerial hoop
 8. final cuts
 9. gimnastyka artystyczna
 10. badminton
 11. koszykówka
 12. siatkówka
 13. siatkówka plażowa
 14. fistball
 15. futbol amerykański
 16. brydż sportowy
 17. bule
 18. frisbee
 19. rugby
 20. salsa
 21. belly dance
 22. squash
 23. sporty walki
 24. wrestling
 25. boks
 26. kickboxing
 27. skijöring
 28. kulturystyka
 29. palant
 30. łyżwiarstwo
 31. zorbing
 32. paddle boarding
 33. windsurfing
 34. pearl diving (nurkowanie w poszukiwaniu pereł)
 35. hokej (na rolkach, na trawie)
 36. tenis stołowy
 37. bilard
 38. tenis (ziemny, stołowy)
 39. triathlon
 40. golf
 41. rafting
 42. bieg na orientację
 43. parasailing
 44. pięciobój
 45. paintball
 46. przeciąganie liny
 47. spinning
 48. jazda konna
 49. trening barre – ćwiczenia oparte o balet
 50. krykiet
 51. wspinaczka na ściance
 52. wprawa kajakiem zakończona piknikiem
 53. trening o wschodzie słońca
 54. joga w dzikim miejscu, na świeżym powietrzu
 55. snorkeling
 56. wyścigi psich zaprzęgów
 57. nauczę się stać na rękach
 58. nauczę się robić prawdziwe pompki
 59. zrobię 50 pompek na raz (jeśli to dla Ciebie nie jest wymagające, ustaw inną liczbę)
 60. zwiększę swoją elastyczność
 61. wzmocnię swoje ciało (treningi siłowe)
 62. opracuję zdrową rutynę i naprawdę zacznę się jej trzymać (ruch i dieta)
 63. zrobię szpagat
 64. wezmę udział w lekcjach baletu
 65. zostanę instruktorem fitnessu
 66. pływanie
 67. przepłynę długość basenu bez przerwy (lub 100 długości – dopasuj to do siebie)
 68. wezmę udział w Runmageddonie
 69. podczas podróży poznam lokalne dyscypliny sportowe (np. indyjską kabaddi‎ czy baskijską pelota‎)

Styl życia

Dobrze jest wyobrazić sobie wizję wymarzonego stylu życia. Jak powinna wyglądać Twoja codzienność? Jakich zmian pragniesz? Co chcesz robić, według jakich rytuałów ustawiać swoje dni? Bez względu na to, jak dziś wygląda Twoje życie, żyjesz w zgodzie z jakimś stylem życia. Poniżej znajdziesz przykłady przeróżnych postanowień, które mogą pomóc Ci w ulepszaniu swojej codzienności, w dodawaniu do niej magii i przede wszystkim w cieszeniu się tym, co buduje Twoje kolejne miesiące i lata życia. Pomysły, które znajdziesz na tej liście mają pomóc Ci w osiągnięciu harmonii, w oszczędzaniu czasu, organizowaniu życia i tworzenia zdrowej przestrzeni wokół Ciebie. 

 1. ograniczę ilość śmieci i zacznę żyć bardziej zero waste
 2. nauczę się dobrze sortować śmieci
 3. pozbędę się wirtualnych śmieci – plików, zapisanych zdjęć, zachowanych rzeczy w folderach online, aplikacjach. Zdecyduję czy te rzeczy nadal są dla mnie ważne, a jeśli tak – uporządkuję je tak, aby łatwo się z nich korzystało.
 4. raz w miesiącu będę robić krótki filmik o naszym życiu
 5. będę robić domowe kiełki
 6. zacznę suszyć zioła
 7. założę ogródek warzywny
 8. założę z dziećmi ogródek warzywny
 9. raz w roku będę robić badania na moje urodziny
 10. będę w wyjątkowy sposób świętować swoje urodziny
 11. codziennie rano będę wypijać szklankę wody z cytryną
 12. ograniczę ilość używanych aplikacji w telefonie do minimim
 13. zacznę słuchać audiobooków
 14. zacznę czytać e-booki (kupię czytnik)
 15. codziennie wieczorem będę przygotowywać się do dnia (plan dnia, przygotowanie ubrań, obiadu)
 16. opracuję i zacznę stosować rytuał poranka
 17. wezmę odpowiedzialność za swoje zdrowie – zorganizuję się, zacznę regularnie kontrolować swoje zdrowie, korzystać z pomocy specjalistów i być na bieżąco z tym, co się dzieje.
 18. będę ćwiczyć 3 razy w tygodniu
 19. będę przesypiać 7-8 godzin każdego dnia, bez wyjątków
 20. zacznę prowadzić elegancki styl życia
 21. przestanę krytykować innych ludzi – tylko pozytywne rzeczy albo milczenie
 22. założę klub książki
 23. ograniczę używanie telefonu – wyznaczę granice
 24. będę czytać jedną książkę tygodniowo
 25. zacznę czytać więcej książek (tutaj kilka sposobów)
 26. co roku będę robić przetwory na zimę
 27. każdego dnia przejdę 10 000 kroków
 28. będę robić sobie prawdziwy urlop raz w roku – totalnie odcięcie od pracy, myślenia o problemach, obwiązkach, rzeczach do zrobienia
 29. będę świętować różne okazje w roku (zapisz sobie w kalendarzu ważne daty, ciekawe święta w ciągu roku i ustaw powiadomienia, które pozwolą Ci na celebrację)
 30. zacznę filtrować wodę zamiast kupowania butelkowanej
 31. będę regularnie organizować spotkania rodzinne np. te związane z wyznaczaniem wspólnych celów, określaniem budżetu
 32. wprowadzę w nasze życie świąteczne tradycje
 33. zadbam o ciekawe spędzanie czasu z dzieckiem
 34. przeprowadzę z bliską mi osobą rozmowę “100 pytań”
 35. przeżyję sielskie lato
 36. regularnie będę roztaczać nad sobą opiekuńcze skrzydła
 37. będę mieć w domu domową dżunglę (stwórz listę swoich wymarzonych roślin)
 38. wyhoduję roślinkę od ziarenka
 39. stworzę rytuał sprzątania domu, który będzie możliwy do wykonania
 40. nauczę się planować menu
 41. nauczę się oszczędzać
 42. wypracuję poduszkę finansową, która może zabezpieczyć mnie na pół roku bez pracy
 43. zainwestuję w nieruchomości
 44. ubezpieczę się
 45. ubezpieczę dom
 46. upewnię się, że nasz dom jest zabezpieczony przed trudnymi sytuacjami (czujnik dymu, zabezpieczenia przed włamaniem, pożarem itd.)
 47. oszczędzę … zł do …. roku życia
 48. będę mieć w domu piwniczkę z winami
 49. zawsze będę mieć w domu świeże kwiaty
 50. zawsze będę mieć w zamrażalniku ciasto na czarną godzinę i obiad na trudniejszy dzień
 51. posadzę drzewo
 52. będę mieć hamak
 53. zbuduję domek na drzewie
 54. nauczę dziecko jeździć na rowerze
 55. zorganizuję przyjęcie tematyczne (np. wieczór portugalski)
 56. zacznę stosować tylko naturalne produkty do czyszczenia w domu
 57. założę kompostownik
 58. będę utrzymywać porządek w domu
 59. stworzę ze swojego domu miejsce, które mówi o mnie, opowiada moją historię
 60. zorganizuję domową wyprzedaż (tutaj jest moja)
 61. wybuduję dom (naszą historię zaczęliśmy opisywać tutaj)
 62. kupię mieszkanie
 63. zamieszkam w… (może marzysz o zamieszkaniu w jakimś konkretnym miejscu?)
 64. pozbędę się wszelkich kredytów i zadłużeń
 65. wypracuję pasywne źródła dochodu
 66. założę własną firmę
 67. znajdę pracę marzeń
 68. stworzę dom, w którym panuje wspaniała atmosfera
 69.  zostanę prawdziwym minimalistą i ograniczę ilość posiadanych rzeczy do… (niektórzy minimaliści mają 100 przedmiotów – może masz ochotę spróbować?)
 70. stworzę lub poznam swoje drzewo genealogiczne

Kultura, sztuka

Szukanie okazji do doświadczania tego, co oferuje nam kultura, jest jednym z najlepszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie możesz sobie zapewnić 🙂 A możliwości są nieskończone! Nawet jeśli wydaje Ci się, że mieszkasz na końcu świata, możesz poszukać inicjatyw, wydarzeń i miejsc kultury, które są blisko Ciebie lub których oglądanie będzie wiązało się z podróżą. Czemu nie? Zadbaj zarówno o sztukę z najwyższej półki (warto odkładać na to pieniądze) jak i o cieszenie się lokalnymi przedsięwzięciami. Każda taka rzecz będzie dla Ciebie cenną cegiełką w budowaniu dobrego smaku. Jeśli masz dzieci, gorąco zachęcam Cię do doświadczania kultury wraz z nimi.

Jeśli któreś z wymienionych doświadczeń masz już za sobą, a jednocześnie czujesz, że chcesz to wszystko przeżyć (lub przeżywać) jeszcze raz, dodaj do listy.

 1. obejrzę klasykę kina (znajdź listy filmów i skomponuj własną)
 2. obejrzę 50 najlepszych filmów w historii
 3. obejrzę wszystkie filmy z Bondem
 4. maraton filmów z Harrym Potterem
 5. maraton Star Wars
 6. maraton Władcy Pierścieni
 7. maraton filmów na podstawie książek Nicolasa Sparksa
 8. przeczytam wszystkie utwory Szekspira
 9. stworzę domową biblioteczkę z interesującymi książkami
 10. przeczytam książkę nagrodzoną nagrodą Nobla
 11. przeczytam Biblię (lub inną świętą księgę, która jest dla mnie ważna)
 12. pójdę na balet
 13. pójdę do opery
 14. pójdę do filharmonii
 15. pójdę do teatru (będę chodzić do teatru raz na pół roku, na miesiąc – dopasuj to do siebie)
 16. obejrzę klasykę teatru (dowiedz się, co powinno znaleźć się na liście i dodaj je do swoich celów)
 17. wezmę udział w wieczorze poetyckim
 18. zorganizuję wieczór poezji
Wyzwania książkowe

Dla wielu osób czytanie jest czymś oczywistym – nie trzeba ich namawiać do czytania. Jest też wiele osób, które wciąż odkładają moment z książką na później – pracy jest wciąż za dużo, trzeba nadgonić, posprzątać, załatwić, zrobić. Wyzwania książkowe są znakomitą okazją dla wszystkich osób. Poszerzają horyzonty, pozwalają na szersze zapoznawanie się z tematem, umożliwiają poznanie autorów i ich twórczości, a przede wszystkim są wymówką, aby choć na chwilę zapomnieć o zadaniach i zająć się sobą. Zrób sobie zatem listę wyzwań, a następnie przygotuj filiżankę herbaty i delektuj się tą chwilą.

 1. przeczytam 52 książki w 52 tygodnie (możesz zdecydować się na kategorię tematyczną, w której chcesz być ekspertem lub po prostu czytać, czytać, czytać)
 2. przeczytam dziecku 52 książki w 52 tygodnie (dołącz do naszego wyzwania)
 3. przeczytam książkę ze zbioru literatura klasyczna
 4. przeczytam wszystkie książki, jakie mam w domu
 5. przeczytam wszystkie książki jednego autora (zapisz tutaj nazwiska tych autorów dla jasności)
 6. przeczytam pominięte lektury ze szkoły
 7. przeczytam książki, które mają zostać zekranizowane w 2018 roku
 8. wezmę udział w wyzwaniu W 80 książek dookoła świata

Doświadczenia

Przeżyjmy to jeszcze raz lub chociaż raz! Dobrze jest szukać okazji do sprawdzania siebie, sprawdzania tego, jak czujemy się w różnych sytuacjach – również tych, które mogą być nieco egzotyczne, może odrobinę straszne lub wymagające wysiłku. Każde z doświadczeń daje Ci ogromną siłę. Jaką? Tą siłą jest to, że nie zamykasz się w czterech ścianach oraz w swojej rutynie tylko próbujesz. Przeżywasz. Kolekcjonujesz wspaniałe wspomnienia, poznajesz samego siebie i co najważniejsze – tworzysz sobie tzw. pakiet nadziei. Co to jest? Minione doświadczenia, niezwykłe wydarzenia, piękne wspomnienia to coś, co daje Ci nadzieję na przyszłość. Coś dobrego już działo się w Twoim życiu, prawda? A to oznacza, że nawet jeśli dziś jest trudno, nadal masz co odkrywać. Zrób zatem sobie listę po to, aby mieć na co czekać nawet wtedy, gdy zbierają się nad Tobą ciemne chmury. A może przede wszystkim wtedy?
 1. floating
 2. geocaching
 3. masaż tantryczny
 4. akupunktura
 5. kąpiel w błocie
 6. kąpiel w mleku
 7. degustacja win
 8. rytuał zaparzania herbaty
 9. kuchnia molekularna
 10. lot balonem
 11. dzień na łódce
 12. skok spadochronowy
 13. przejażdżka na wielbłądzie
 14. popływam z delfinami
 15. popływam z rekinami
 16. potrzymam węża
 17. skoczę z klifu do wody
 18. zobaczę wschód słońca
 19. pójdę na góralskie wesele
 20. rejs statkiem
 21. rejs łodzią podwodną
 22. lot helikopterem
 23. lot wiatrakowcem
 24. lot samolotem
 25. zip lining
 26. skok na bungee
 27. podróż Orient Expressem
 28. podróż Trasą Transsyberyjską
 29. obserwowanie wielorybów
 30. zobaczę na własne oczy płaszczkę
 31. zobaczę na własne oczy koala
 32. zobaczę wędrówkę małych żółwi do oceanu
 33. zostanę wegetarianinem (choć na jakiś czas)
 34. będę profesjonalnie obserwować ptaki
 35. przygarnę zwierzę
 36. dołączę do PETA
 37. przestanę bać się porodu
 38. The Color Run™ – bieg na 5 km
 39. zanurkuję w Wielkiej Rafie Koralowej
 40. wejdę za wodospad
 41. przeżyję Sylwester w wyjątkowym miejscu (jakim?)

Rozwój osobisty

Dobrze jest zastanowić się nad tym, jakie obszary życia można poprawić, aby ułatwić sobie życie. Jakie umiejętności warto zdobyć? Czego się nauczyć? Co zrobić dla świata, siebie, innych ludziach? Praca nad celami związanymi z szeroko pojętym rozwojem osobistym pozwoli Ci na poznanie samego siebie, umożliwi Ci prowadzenie harmonijnego życia i wesprze Cię w osiąganiu innych celów. Człowiek, który rozwija siebie, ma więcej odwagi, pewności siebie i bardziej ufa własnej intuicji nawet w tych najtrudniejszych momentach. Właśnie, kryzysy życiowe. Każdy z nas od czasu do czasu staje twarzą w twarz z wydarzeniami, które zwalają z nóg, zapewniają całe mnóstwo wątpliwości, smutku i innych negatywnych emocji. Jeśli jednak zadbasz o regularną pracę nad sobą, wyposażysz się w mnóstwo narzędzi, które pomogą Ci w tych wymagających momentach. 

Poniżej znajdziesz propozycje celów rozwojowych, które warto wziąć pod uwagę. Niektóre z nich podlinkowałam – znajdziesz tam teksty z bloga, które odnoszą się do danego tematu.

 1. oddam krew (zostanę Honorowym Dawcą Krwi)
 2. oddam moje włosy w ramach akcji Rak n Roll Daj włos!
 3. zostanę dawcą szpiku kostnego
 4. skorzystam z pomocy terapeuty
 5. skorzystam z pomocy mentora
 6. skorzystam ze wsparcia coacha
 7. skorzystam z pomocy psychologa
 8. rozliczę się z przeszłością i ruszę z miejsca
 9. przestanę plotkować
 10. przestanę negatywnie mówić o innych ludziach
 11. będę czytać choć trochę każdego dnia
 12. wolontariat w domu spokojnej starości
 13. wolontariat w hospicjum
 14. wystąpię podczas konferencji TED
 15. będę obecna podczas porodu (czyjegoś!)
 16. spędzę cały dzień robiąc coś tylko dla siebie
 17. założę fundację
 18. wybiorę sobie fundację i będę regularnie ją wspierać
 19. napiszę haiku
 20. napiszę list miłosny
 21. napiszę wiersz
 22. zacznę stosować różne metody redukcji stresu (np. metodę 60-90-60)
 23. pomogę w realny sposób zwierzętom (dowiedz się, co możesz zrobić i wpisz konkretne pomysły na listę)
 24. nauczę się grać na instrumencie muzycznym
 25. zmienię na lepsze czyjeś życie
 26. nauczę się kaligrafii
 27. napiszę list do siebie z przyszłości (o tym, co czuję dziś i jakie mam nadzieje na przyszłość)
 28. przepracuję od deski do deski jakiś projekt książkowy (wybierz programy rozwojowe – z różnych dziedzin – które chcesz przepracować i wypisz je jako osobne cele. Pamiętaj, że możesz zająć się zarówno tematami typowo psychologicznymi jak i tymi, które pomogą Ci w rozwoju umiejętności lub będą okazją do realizacji swojego hobby. Ja polecam dwa programy – ten lub ten ❤)
 29. nauczę się nowego języka
 30. przypomnę sobie język obcy
 31. nauczę się w końcu języka, którego do tej pory nie opanowałam
 32. nauczę się jeździć konno
 33. nauczę się mówić “cześć” w 30 językach
 34. nauczę się języka Braille’a
 35. nauczę się języka migowego
 36. nauczę się podstaw języka migowego
 37. wezmę lekcje śpiewu
 38. pójdę na warsztaty emisji głosu
 39. skorzystam z pomocy logopedy
 40. zacząć słuchać podcastów
 41. obudzę swoje wewnętrzne dziecko i pozwolę mu na dobrą zabawę
 42. zorganizuję swoje życie
 43. regularnie będę wzbogacać swoje słownictwo o nowe wyrazy
 44. określę swoje priorytety
 45. nauczę się asertywności
 46. określę granice w relacjach
 47. przestanę wchodzić w rolę ofiary
 48. nauczę się produktywnie kłócić
 49. nauczę się właściwie przepraszać (np. bez jednoczesnego zaprzeczania “przepraszam, ale…)
 50. przestać żyć w obawie przed tym, co ludzie powiedzą lub co myślą
 51. pozbędę się kompleksów
 52. pokocham swoje ciało
 53. nauczę się zarządzania czasem
 54. przestanę marnować czas
 55. wyrzucę maksymalną ilość zbędnych rzeczy
 56. dowiem się, co chcę robić w życiu, po co tu jestem
 57. pozbędę się niezdrowych nawyków (np. palenie)
 58. zmienię swoje nastawienie do świata – np. być bardziej pozytywnym człowiekiem, być mniej naiwnym
 59. określę, które relacje w moim życiu są toksyczne
 60. uwolnię się z toksycznych relacji (z kim?)
 61. nauczę się przyjmować komplementy
 62. nauczę się wyciągać cenne informacje z krytyki
 63. zbuduję pewność siebie
 64. poprawię samoocenę (tutaj znajdziesz dowody niskiej samooceny)
 65. poprawię swoje zdolności komunikacyjne w związku
 66. zacznę okazywać uczucia bliskim ludziom
 67. zapanuję nad agresją
 68. przestanę krzyczeć na dzieci
 69. zacznę regularnie dziękować za różne rzeczy
 70. będę regularnie ćwiczyć mózg
 71. pozbędę się lęku (określ dokładnie swoje lęki)
 72. dołączę do programu Starszy brat, starsza siostra
 73. dołączę do projektu Akademia Przyszłości
 74. ufunduję dziecku indeks Akademii Przyszłości
 75. zostanę autorytetem w swojej dziedzinie
 76. będę zarabiać na swoim hobby
 77. znajdę pracę, którą kocham
 78. poprawię relacje z rodzeństwem
 79. kompleksowo zadbam o swoje zdrowie psychiczne
 80. wygram z prokrastynacją (tutaj i tutaj znajdziesz ciekawe porady dla każdego z typów prokrastynatora)
 81. przestanę na siłę naprawiać życie innych ludzi
 82. w kryzysowych momentach będę pamiętać, że “to tylko taki etap
 83. zacznę żyć według Dekalogu Pogody Ducha
 84. wprowadzę w życie medytację prysznicową
 85. będę lepszym rodzicem (tutaj znajdziesz kilka błyskawicznych sposobów na poprawę sytuacji)
 86. nie przegapię pierwszych 936 tygodni życia mojego dziecka
 87. regularnie zacznę stosować metodę Złotej Godziny – sposobu na rozpoczęcie dnia
 88. nauczę się delektować codziennością 
 89. zadbam o to, aby nie dać się wykorzystywać
 90. nawet jeśli kocham moją pracę, upewnię się czy nie jestem anonimowym pracoholikiem
 91. zanim zacznę oceniać innym, przypomnę sobie, że każdy ma swoją historioę
 92. pójdę na lekcję aktorstwa
 93. pójdę na lekcję śpiewu
 94. będę regularnie czytać inspirujące magazyny – polecam Magazyn Psychologiczny BANG
 95. zapoznam się z kulturą słowiańską
 96. przestanę przeklinać
 97. zrobię sobie badanie pochodzenia etnicznego

Wyzwania

Wyzwania – związane z rozwojem osobistym, zdrowiem, odżywianiem, trybem życia, sportem czy jakąkolwiek inną sferą w życiu są czymś, czego potrzebuje każdy, kto marzy o ekscytującym życiu. Wyzwanie sprawia, że wychodzimy z tej słynnej strefy komfortu i sprawdzamy swoje własne możliwości. Wychodzimy na przeciw swoim marzeniom – a często marzenia wymagają wysiłku, kreatywności i sposobów na ich realizację. 

Poniżej znajdziesz listę przeróżnych wyzwań, których realizacja (nawet wielokrotna!) może być dla Ciebie znakomitą okazją do sprawdzenia siebie, ruszenia w kierunku osiągania innych celów czy też sprawdzianem Twojej determinacji i siły woli. Co wspaniałe, każde wyzwanie, każdy nowy krok, jaki wykonasz, tworzy szczęśliwszą przyszłość. Zachęcam Cię zarówno do wybrania tych pozycji, które Cię ekscytują, ale też do zdecydowania się na przynajmniej jedną, która wydaje Ci się za trudna. Masz przecież na to całe życie.

 1. 100 days of creative – 100 kreatywnych dni
 2. tydzień próbowania nowych rzeczy
 3. tydzień wyrzucania zbędnych rzeczy  – pozostawię tylko te przedmioty, które mają dla mnie znaczenie oraz są potrzebne
 4. dziennik odżywiania – budowanie świadomości swojego stylu życia
 5. wypróbuję wszystkie restauracje w mieście
 6. wykorzystam wszystkich rzeczy, jakie mam w domu – kosmetyki, żywność – i zrobię zakupy dopiero w razie konieczności
 7. co roku, w tym samym dniu, zasadzę drzewo
 8. co roku, w tym samym dniu, zrobię zdjęcie rodzinne
 9. wykorzystam Tabelę Postanowień
 10. założę dziennik
 11. założę wiosenny dziennik
 12. założę dziennik sukcesów
 13. założę dziennik rozwojowy

Wyzwania 30-dniowe 

Dzięki wyznaczeniu dłuższego czasu realizacji wyzwań, masz szansę na wprowadzenie w życie nowych nawyków. Równie ważne jest to, że w trakcie kilku tygodni działań w ramach jednego tematu lepiej poznajesz siebie i swoje potrzeby. Kto wie, co się okaże po 30 dniach?

 1. 30 dni bez narzekania
 2. 30 dni ze szwedzkim sposobem rozpoczynania dnia – gökotta – wczesna pobudka, aby posłuchać porannego śpiewu ptaków
 3. 30 dni z gotowaniem zupełnie nowych rzeczy
 4. 30 dni spania co najmniej 8 godzin – wiem, że dla wielu osób może to być bardzo trudne 😉 – sama się do nich zaliczam
 5. 30 dni codziennych spacerów bez względu na pogodę
 6. 3o dni z oglądaniem inspirujących wykładów TED
 7. 30 dni czytania poezji
 8. 30 dni relaksu – zapewnij sobie co najmniej 30 minut pełnego relaksu każdego dnia przez 30 dni
 9. 30 dni z afirmacjami
Wyzwania – rób coś codziennie przez rok

Taka deklaracja jest wymagająca, ale kto odważnemu zabroni? Wyzwania, które obejmują cały rok są nieprawdopodobną szansą na zmianę, realizację planów, budowanie swojego pozytywnego nastawienia i przeprowadzania naprawdę spektakularnych metamorfoz. A wszystko to wydarza się między jednym małym kroczkiem a drugim. 

 1. będę medytować każdego dnia
 2. zrobię zdjęcie codziennie przez rok – sobie, dziecku, przyrodzie – wybierz ten temat, który Cię interesuje
 3. będę prowadzić dziennika wspomnień
 4. będę prowadzić dziennik wdzięczności
 5. będę prowadzić dziennik snów
 6. będę codziennie czytać
 7. 15 minut intensywnego ruchu każdego dnia
 8. zero telewizji przez rok
 9. codziennie będę obcować z różnymi rodzajami sztuki
 10. rok dobrych uczynków
 11. spędzę chwilę na świeżym powietrzu każdego dnia przez rok
 12. nagram krótkie wideo codziennie każdego dnia roku, a następnie stworzę z tego klip na pamiątkę
 13. zrealizuję listy przeżyć na każdy miesiąc roku (poniżej kilka konkretów)

Świetna zabawa

Jest mnóstwo rzeczy, które powinniśmy robić po prostu po to, aby świetnie się bawić, ciekawie spędzić czas, dodać kolejny drobiazg do skrzyneczki wspomnień i po to, aby cieszyć się życiem. Żaden rozwój, stawanie się najlepszą wersją siebie czy dążenie do sukcesu nie ma sensu, jeśli nie korzystamy z radością z tego, co mamy wokół siebie.

Na tej liście znajdziesz pomysły z każdej możliwej półki. Jeśli czujesz, że możesz podrążyć i wymyślić coś jeszcze, dodaj pomysły do swojej listy, ale też zainspiruj nas wszystkim w komentarzu 🙂

 1. zbuduję zamek z piasku
 2. doświadczę stanu nieważkości
 3. zorganizuję dla kogoś przyjęcie niespodziankę
 4. wezmę udział w prawdziwym kolędowaniu
 5. puszczę latawiec
 6. kupię los na loterię
 7. wezmę udział w festiwalu kolorów
 8. zrobię własnoręcznie papier
 9. popływamw oceanie
 10. spędzę noc oglądając gwiazdy
 11. zagram w pokera
 12. wezmę udział w zajęciach z ceramiki
 13. nauczę się żonglowania (jaką ilością piłek?)
 14. nauczę się sztuczki magicznej
 15. przejdę po czerwonym dywanie
 16. wezmę udział w balu przebierańców
 17. zorganizuję bal przebierańców
 18. zorganizuję wieczór filmowy pod gwiazdami
 19. zaśpiewam komuś serenadę
 20. wymyślę bajkę dla dzieci
 21. wymyślę piosenkę
 22. zorganizuję zabawę w klimacie Halloween
 23. przebiorę się za świętego Mikołaja
 24. nauczę się tworzyć origami
 25. wezmę udział w buduarowej sesji zdjęciowej
 26. stworzę własną grę planszową
 27. będę regularnie organizować planszówkowe rozgrywki
 28. będę regularnie grać z dzieckiem w planszówki
 29. zrobię kapsułę czasu (list do siebie w przyszłości, zakopany gdzieś w ogrodzie z drobiazgami, które są symbolem teraźniejszości )
 30. będę mieć swój portret namalowany przez malarza
 31. ułożę kostkę rubika
 32. spędzę noc pod gwiazdami
 33. spędzę noc w namiocie
 34. zabiorę dzieci pod namiot
 35. zrobię piknik na plaży
 36. zrobię piknik na polanie
 37. zrobię piknik we własnym ogrodzie
 38. wezmę udział we flashmobie
 39. spędzę cały dzień na czytaniu książek
 40. znajdę czterolistną koniczynę
 41. popłynę gondolą
 42. wezmę udział w paradzie
 43. wybiorę się w spontaniczną podróż samochodem
 44. pocałuję kogoś podczas ulewy ❤
 45. zaśpiewam podczas karaoke
 46. przejdę park linowy
 47. zrobię sobie tatuaż
 48. zorganizuję slajdowisko

Pójdę na kurs tańca

Poniżej znajdziesz kilkanaście rodzajów tańca, które warto poznać, a może nawet nauczyć się?

 1. Rumba
 2. Salsa
 3. Merengue
 4. Cha-cha-cha
 5. Tango
 6. Walc
 7. Foxtrot
 8. Belly Dance
 9. Balet
 10. Stepowanie
 11. Hip hop
 12. Flamenco
 13. Taniec irlandzki
 14. Krumping

Podróże

Wspaniale jest z ciekawością i otwartością spoglądać na świat. Dobrze jest mieć świadomość, że nasza planeta jest przepełniona niezwykłymi (i bardzo różnymi!) ludźmi oraz pięknymi miejscami, które zapierają dech w piersiach. Przyjazne spoglądanie na świat i jego różnorodność jest łatwiejsze wtedy, gdy doświadczamy, badamy, odkrywamy, zwiedzamy i poznajemy. Zawsze będę namawiać do podróży – zarówno do tych małych jak i do drobnych, które wiążą się po prostu z odrobinę dłuższym spacerem.

Poniżej znajdziesz ogólne cele podróżnicze, które możesz pogłębiać, poszerzać, zaliczyć raz lub celebrować je przez całe życie. Doświadczaj, badaj, odkrywaj, zwiedzaj i poznawaj.

 1. wezmę udział w wyprawie na safari
 2. odwiedzę 100 krajów przed 30-stką, 40-stką, 50-tką, 100-tką
 3. wyjadę w spontaniczną podróż last minute
 4. wybiorę sobie kraj i będę go regularnie i porządnie zwiedzać
 5. wybiorę się na spontaniczną i nieplanowaną wycieczkę
 6. wezmę udział w japońskiej ceremonii zaparzania herbaty
 7. wezmę udział w lekcji naprawiania ceramiki techniką kintsukuroi
 8. zostanę lokalnym podróżnikiem (ten cel ma trzy stopnie wtajemniczenia – poznaj swoje najbliższe sąsiedztwo, swoją dzielnicę, poznaj najbliżej położone miasto, poznaj swoje województwo. Poszukaj informacji o wydarzeniach, miejscach, muzeach, akcjach w internecie, gazetach, ogłoszeniach i skomponuj swoją listę.)
 9. wezmę kąpiel w błocie w jakimś egzotycznym miejscu
 10. zobaczę las deszczowy
 11. odwiedzę wszystkie stolice w Europie
 12. przeżyję święta w innym kraju
 13. wyjadę w podróż tylko z mamą, tylko z córką, tylko z dzieckiem, w samotną podróż
 14. dotknę piramidę
 15. postawię stopę na Antarktydzie
 16. zamoczę stopę w każdym oceanie świata
 17. zacznę podróżować z dziećmi
 18. wybiorę się z dziećmi w podróż samochodem
 19. zobaczę miejsca z listy zagrożonych miejsc Światowego Dziedzictwa UNESCO
 20. zobaczę wszystkie miejsca z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO
 21. zobaczę wszystkie miejsca z polskiej listy Światowego Dziedzictwa UNESCO
 22. pomieszkam miesiąc w Stanach
 23. zobaczę deszcz meteorytów

Podróże (Ameryka Południowa)

 1. wybiorę się na Qhapac Ñan –  na wędrówkę szlakiem Inków | Peru
 2. zobaczę Machu Picchu | Peru
 3. zrobię najpiękniejszą sesję zdjęciową na Salar de Uyuni (solnisku) | Boliwia
 4. odwiedzę Patagonię | Chile/Argentyna
 5. zobaczę wodospady Iguazu | Argentyna
 6. odwiedzę wyspę Galapagos | Ekwador
 7. pohuśtam się na słynnej huśtawce “End of the world” | Ekwador
 8. zobaczę lodowiec Perito Moreno | Argentyna
 9. wezmę udział w zabawie karnawałowej w Rio | Brazylia

Podróże (Ameryka Północna)

 1. odwiedzę targ Mercado de la Merced | Meksyk
 2. wykąpię się w Cenote de Dzitnup | Meksyk
 3. wezmę udział w obchodach Día de los Muertos (Dzień Zmarłych) | Meksyk
 4. zobaczę świątynię Cichen Itza w Jukatanie | Meksyk
 5. wezmę udział w festiwalu balonów Albuquerque International Balloon Fiesta | Nowy Meksyk, USA
 6. przejadę Drogą 66| USA
 7. odwiedzę wszystkie stany w USA
 8. zobaczę Wielki Kanion Kolorado | Arizona, USA
 9. zobaczę Niagara Falls | NY, USA
 10. zobaczę światła północne | Alaska, USA
 11. zobaczę Aleję Gwiazd w Hollywood | Kalifornia, USA
 12. zobaczę Dolinę Śmierci (Death Valley) | Kalifornia, USA
 13. wezmę udział w corocznym festiwalu Pokarm Bogów, Comida de Dioses (Food of the Gods) | Oxaca, Meksyk
 14. zobaczę musical na Broadwayu | Nowy York, USA
 15. zorganizuję wycieczkę śladami murali w Nowym Jorku | NY, USA
 16. stanę na Times Square | Nowy York, USA
 17. zobaczę Statuę Wolności | Nowy York, USA
 18. zobaczę szklaną plażę (Glass Beach) |Kalifornia, USA
 19. zobaczę największe drzewo na świecie |Kalifornia, USA
 20. posłucham jazzu w Nowym Orleanie | Luizjana, USA
 21. zobaczę bizona w parku Yellowstone | USA
 22. zrobię sobie zdjęcie ze słynnym napisem “Hollywood” | Kalifornia, USA
 23. pojadę tramwajem linowym w San Francisco | Kalifornia, USA
 24. spędzę dzień w Walt Disney World | Floryda, USA
 25.  odwiedzę Biały Dom | Waszyngton, Dystrykt Kolumbii, USA
 26. przejadę drogą do Hany | Hawaje
 27. pokonam Schody Haʻikū (Schody do Nieba) na wyspie Oahu | Hawaje
 28. nauczę się tańczyć hula | Hawaje
 29. spędzę dzień w Parku Narodowym Glacier | Montana, USA
 30. zjem kanapkę filadelfijską (Philly Cheese Steak) w Filadelfii | Pensylwania, USA
 31. wezmę udział w Coachella Valley Music and Arts Festival | Kalifornia, USA
 32. zobaczę miasto Majów, Tikal | Gwatemala
 33. zobaczę pływające świnki w Exuma | Bahamy
 34. spędzę dzień na różowej plaży na wyspie Harbour | Bahamy

Podróże (Australia i Oceania)

 1. zobaczę wędrówkę krabów na Wyspach Bożego Narodzenia | Austalia
 2. spędzę święta na Wyspach Bożego Narodzenia | Australia
 3. zanurkuję w okolicy Wielkiej Rafy Koralowej | Australia
 4. zobaczę Mozaikowy Chodnik (Tessellated Pavenent) | Tasmania
 5. zobaczę posągi Moai | Wyspa Wielkanocna
 6. odwiedzę Sydney Opera House | Australia
 7. spędzę noc w domku na wodzie | Bora Bora
 8. zobaczę górę Uluru (Ayers Rock) | Australia

Podróże (Polska)

Dla wielu z nas podróże zagraniczne są tym, co ekscytuje. I dobrze – zwiedzajmy świat i czujmy się w nim jak u siebie w domu. Warto jednak pamiętać o tym, że poznawanie swojego własnego kraju może być również niezwykłe, zachwycające i niemal egzotyczne. Tworząc tę listę mam wrażenie, że wciąż jest ona za krótka, mało obszerna, niedokładna. Trzeba jednak od czegoś zacząć, prawda? Co warto zobaczyć w Polsce?
Cele ogólne
 1. odwiedzę skansen
 2. odwiedzę polskie muzea (możesz przejrzeć wykazy muzeów w Polsce i wybrać te, które Cię interesują, możesz też zobaczyć wszystkie muzea w Krakowie, Warszawie czy innym mieście, na terenie małopolski lub konkretny typ muzeów np. te dotyczące II Wojny Światowej)
 3. zobaczę pomniki przyrody (określ ich liczbę lub lokalizację, albo też stwórz listę najpopularniejszych)
 4. odwiedzę wszystkie parki narodowe w Polsce
 5.  zdobędę Koronę Gór Polskich

Województwo dolnośląskie

 1. Kościoły Pokoju | Świdnica
 2. Twierdza Srebrnogórska
 3. Katedra Wrocławska
 4. zorganizuję polowanie na krasnoludki | Wrocław
 5. Zamek Książ | Wałbrzych
 6. Ostrów Tumski | Wrocław
 7. Karkonoski Park Narodowy
 8. Panorama Racławicka | Wrocław
 9. Ratusz | Wrocław
 10. Rynek wrocławski
 11. Ogród Zoologiczny | Wrocław
 12. Most Tumski | Wrocław
 13. Park Narodowy Gór Stołowych
 14. Świątynia Wang | Karpacz
 15. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
 16. Wodospad Kamieńczyka | Szklarska Poręba
 17. Aula Leopoldina | Wrocław
 18. Ogród Japoński | Wrocław
 19. Kaplica Czaszek | Kudowa-Zdrój
 20. Szlak Ginących Zawodów | Kudowa-Zdrój
 21. Afrykarium | Wrocław
 22. Kolorowe jeziorka |Rudawy Janowickie

Województwo kujawsko-pomorskie

 1. Planetarium | Toruń
 2. Rezerwat Archeologiczny | Biskupin
 3. Bory Tucholskie
 4. Żywe Muzeum Piernika | Toruń
 5. Krzywa Wieża | Toruń
 6. Zamek krzyżacki | Toruń
 7. Dom Kopernika | Toruń
 8. Mysia Wieża | Kruszwica
 9. Tucholski Park Krajobrazowy
 10. Leśny Park Kultury i Wypoczynku | Bydgoszcz
 11. Ogród Zoobotaniczny | Toruń
 12. Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika | Toruń
 13. Pomnik flisaka | Toruń
 14. Fontanna Potop | Bydgoszcz
 15. Muzeum Mydła i Historii Brudu | Bydgoszcz
 16. Rezerwat przyrody Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego
 17. Przechodzący przez rzekę | Bydgoszcz
 18. Pomnik Filusia | Bydgoszcz
 19. Wenecja Bydgoska
 20. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy | Toruń
 21. odwiedzę park dinozaurów Jura Park Solec | Solec Kujawski
 22. Spędzę popołudnie w Myślęcinku – Leśnym Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy

Województwo lubelskie

 1. Ratusz i rynek w Zamościu
 2. Zamek w Lublinie
 3. Poleski Park Narodowy
 4. Stare Miasto w Lublinie
 5. Magiczne Ogrody | Puławy
 6. Muzeum Wsi Lubelskiej | Lublin
 7. Kamienice w Kazimierzu | Kazimierz Dolny
 8. Góra Trzech Krzyży | Kazimierz Dolny
 9. Pałac Czartoryskich | Puławy
 10. Podziemia kredowe | Chełm
 11. Plac Po Farze | Lublin
 12. Centrum Spotkania Kultur | Lublin
 13. Ściana Płaczu | Kazimierz Dolny
 14. Kościół na Wyspie | Zwierzyniec
 15. Zamek w Janowcu
 16. Szlak Szumów Nad Tanwią
 17. Zagroda Guciów | Zwierzyniec

Województwo lubuskie

 1. Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa | Brody
 2. Stalag Luft III | Żagań
 3. Park Krasnala | Nowa Sól
 4. Park Wiosny Ludów | Gorzów Wielkopolski
 5. Park Dinozaurów | Nowiny Wielkie
 6. Fontanna Pauckscha | Gorzów Wielkopolski
 7. Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus | Zielona Góra
 8. Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej | Lubniewice
 9. Rezerwat przyrody Jezioro Łubówko | Zagórze
 10. Międzyrzecki Rejon Umocniony Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy
 11. Lubuski Szlak Wina i Miodu
 12. Pałac Mierzęcin | Dobiegniew
 13. Muzeum Dawnych Tortur i Wina w Zielonej Górze

Województwo łódzkie

 1. Muzeum Słowian i Wikingów | Wieluń
 2. Park Romantyczny | Arkadia
 3. Ulica Piotrkowska w Łodzi
 4. Załęczański Park Krajobrazowy
 5. Łódzki Ogród Botaniczny
 6. Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła
 7. Muzeum Kinematografii w Łodzi
 8. Łódź Bajkowa
 9. Sulejowski Park Krajobrazowy
 10. Ławeczka Tuwima | Łódź
 11. Palmiarnia ogrodu botanicznego | Łódź
 12. Arboretum w Rogowie
 13. Skansen w Maurzycach

Województwo małopolskie

 1. Cerkiew świętej Paraskewy | Kwiatoń, Beskid Niski
 2. kopalnia soli | Wieliczka
 3. Morskie Oko | Tatry
 4. krokusy w tatrach
 5. Zamek Pieskowa Skała | Ojcowski Park Narodowy
 6. Zamek Ogrodzieniec | Jura Krakowsko-Częstochowska
 7. Zamek w Niedzicy
 8. Wawel | Kraków
 9. Sukiennice |  Kraków
 10. spacer Drogą Królewską | Kraków
 11. krakowski Kazimierz
 12. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
 13. Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie – Bazylika Mariacka
 14. spływ Dunajcem
 15. Gubałówka
 16. Ojcowski Park Narodowy
 17. Pieniński Park Narodowy
 18. spacer krakowskimi Plantami
 19. wieczór w Teatrze Bagatela
 20. Podziemia Rynku w Krakowie
 21. Kościół św. Wojciecha w Krakowie
 22. Synagoga Stara w Krakowie
 23. Czarny Staw pod Rysami
 24. Kopiec Kościuszki w Krakowie
 25. Smok Wawelski
 26. Fabryka Emalia Oskara Schindlera | Kraków
 27. Smocza Jama | Kraków

Wkrótce uzupełnię małopolską listę o moje ulubione miejsca i rzeczy warte doświadczenia 🙂

Województwo mazowieckie

 1. Pałac Kultury i Nauki | Warszawa
 2. Łazienki Królewskie | Warszawa
 3. Centrum Nauki Kopernik | Warszawa
 4.  Stare Miasto w Warszawie
 5. Zamek Królewski w Warszawie
 6. Pałac w Wilanowie | Warszawa
 7. Muzeum Powstania Warszawskiego
 8. Pałac Na Wyspie | Warszawa
 9. Ogród Saski w Warszawie
 10. Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie
 11. Multimedialny Park Fontann w Warszawie
 12. Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie
 13. Stara Praga | Warszawa
 14. Teatr Wielki w Warszawie
 15. Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie
 16. Park Ujazdowski w Warszawie
 17. Pomnik Małego Powstańca w Warszawie
 18. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego
 19. Niewidzialna Wystawa | Warszawa

Województwo opolskie

 1. Pałac w Mosznej
 2. Góra Świętej Anny
 3. Park Nauki i Ewolucji Człowieka | Krasiejów
 4. Most Groszowy | Opole
 5. Rezerwat przyrody Cicha Dolina
 6. Gród Rycerski | Biskupice
 7. Dom Kata | Paczków
 8. Muzeum Kamienica Czynszowa | Opole
 9. Jura Park Krasiejów
 10. Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu | Oleśno

Województwo podkarpackie

 1. Zamek w Łańcucie
 2. Bieszczadzki Park Narodowy
 3. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
 4. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
 5. Zagroda Pokazowa Żubrów | Muczne
 6. Skansen w Sanoku
 7. Jezioro Solińskie
 8. Arboretum Bolestraszyce
 9. przełom Wisłoka w Rudawce Rymanowskiej
 10. Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu
 11. Zamek w Odrzykoniu (pierwowzór dla zamku z Zemsty Fredry)
 12. Pijalnia Czekolady w Korczynie
 13. Rezerwat Prządki
 14. spacer Aleją pod Kasztanami w Rzeszowie

Województwo podlaskie

 1. Puszcza Białowieska
 2. Białowieski Park Narodowy
 3. Pałac Branickich w Białymstoku
 4. Rezerwat Pokazowy Żubrów | Białowieża
 5. Twierdza Osowiec | Goniądz
 6. Święte Miejsce | Augustów
 7. Jurajski Park Dinozaurów (Muzeum Dziejów Ziemi) | Wasilków
 8. Park Stary im. Księcia Józefa Poniatowskiego | Białystok

Województwo pomorskie

 1. Zamek w Malborku
 2. Westerplatte
 3. Długi Targ | Gdańsk
 4. Ulica Długa w Gdańsku
 5. Fontanna Neptuna w Gdańsku
 6. Dwór Artusa w Gdańsku
 7. Krzywy Domek | Sopot
 8. Bazylika archikatedralna w Gdańsku-Oliwie
 9. Brama Złota w Gdańsku
 10. Brama Zielona w Gdańsku
 11. Park Oliwski | Gdańsk
 12. Akwarium Gdyńskie
 13. Ulica Bohaterów Monte Cassino w Sopocie
 14. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 15. Dar Pomorza | Gdynia
 16. Fokarium w Helu
 17. Park Narodowy „Bory Tucholskie”
 18. Jelitkowo | Gdańsk
 19. Twierdza Wisłoujście | Gdańsk
 20. Latarnia Morska Rozewie
 21. Latarnia Morska Stilo
 22. Park Dinozaurów – Dino Park w Malborku
 23. Muzeum Bursztynu. Odział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Województwo śląskie

 1. Jasna Góra | Częstochowa
 2. Zamek Ogrodzieniec | Podzamcze
 3. Szlak Orlich Gniazd
 4. Zamek w Bobolicach
 5. Zamek w Olsztynie
 6. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu
 7. Zamek w Pszczynie
 8. Palmiarnia Miejska w Gliwicach
 9. Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie
 10. Westernowy Park Rozrywki | Żory
 11. Zabytkowa Kopalnia Srebra | Tarnowskie Góry
 12. Rezerwat przyrody Segiet
 13. Muzeum Miejskie w Żywcu
 14. Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie
 15. Kopalnia Guido | Zabrze

Województwo świętokrzyskie

 1. Krzyżtopór | Ujazd
 2. Zamek w Chęcinach
 3. Jaskinia Raj | Chęciny
 4. Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu
 5. Brama Opatowska | Sandomierz
 6. Dąb Bartek | Zagnańsk
 7. Zamek w Sandomierzu
 8. Rezerwat przyrody Ślichowice | Kielce
 9. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
 10. Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe
 11. Jaskinie na Kadzielni
 12. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka
 13. Park miejski im. Stanisława Staszica w Kielcach
 14. Dymarki Świętokrzyskie – doroczna impreza plenerowa
 15. Centrum Nauki Leonardo Da Vinci
 16. Oceanika | Chrusty
 17. Rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem
 18. Ucho Igielne | Sandomierz

Województwo warmińsko-mazurskie

 1. Mazury
 2. spływ kajakowy rzeką Krutynią
 3. rejs Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich
 4. Wilczy Szaniec | Kętrzyn
 5. Mosty w Stańczykach
 6. Twierdza Boyen | Giżycko
 7. Bażantarnia | Elbląg
 8. Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
 9. Planetarium w Olsztynie
 10.  Leśne Arboretum Warmii i Mazur | Kudypy
 11. Piramida w Rapie
 12. Miasteczko Westernowe Mrongoville | Mrągowo

Województwo wielkopolskie

 1. Katedra Gnieźnieńska | Gniezno
 2. Stary Rynek w Poznaniu
 3. Ratusz w Poznaniu
 4. Zamek Cesarski w Poznaniu
 5. Park Cytadela | Poznań
 6. Jezioro Maltańskie
 7. Zamek w Kórniku
 8. Palmiarnia Poznańska
 9. Malta | Poznań
 10. Rogalowe Muzeum Poznania
 11. puszczanie baniek mydlanych na rynku w Poznaniu
 12. Pałac w Rogalinie
 13. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
 14. Lednicki Park Krajobrazowy
 15. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
 16. Fontanna Neptuna w Poznaniu
 17. Domki budnicze w Poznaniu

Województwo zachodniopomorskie

 1. Krzywy Las
 2. Latarnia Morska Kołobrzeg
 3. Wały Chrobrego
 4. Ogrody Tematyczne Hortulus
 5. Fort Gerharda w Świnoujściu
 6. spacer po plaży w Międzyzdrojach
 7. jeden z zamków krzyżackich w Warmii
 8. Centrum Słowian i Wikingów | Wolinie
 9. Puszcza Wkrzańska
 10. Park Wieloryba | Rewal
 11. Fort Anioła w Świnoujściu
 12. Muzeum Bursztynu w Jarosławcu
 13. Motylarnia | Niechorze
 14. Miasto Myszy | Kołobrzeg
 15. Dolina Pięciu Jezior

Podróże (Afryka)

 1. pojadę na safari | Tanzania
 2. zobaczę wielką migrację antylop gnu na Serengeti | Tanzania
 3. zobaczę Grobowce Saadytów | Maroko
 4. zrobię sobie spacer po targu w Marrakeszu | Maroko
 5. kupię sobie olejek arganowy w Maroko
 6. skorzystam z prawdziwego marokańskiego hammamu | Maroko
 7. Meczet w Dżenne | Mali
 8. odwiedzę miasto Timbuktu | Mali
 9. postawię stopę na Saharze
 10. zobaczę świątynię w Karnaku| Egipt
 11. odwiedzę Targ Sąsiedzki | RPA
 12. zobaczę Wodospady Wiktorii | Zambia/Zimbabwe
 13. pojadę w kulinarna podróż do Cape Town | RPA
 14. odwiedzę Zanzibar
 15. wezmę kąpiel w Morzu Martwym
 16. zobaczę piramidę w Gizie | Egipt

Podróże (Azja)

 1. podróż Koleją Transyberyjską
 2. wyprawa na Lwią Skałę | Sri Lanka
 3. Gardens by the Bay| Singapur
 4. Targ arbuzów | Bangladesz
 5. zobaczę Malediwy zanim zatoną
 6.  wezmę udział w Festiwalu Światła (Yi Peng)  | Tajlandia
 7. zobaczę kominy wróżek w Kapadocji | Turcja
 8. zobaczę derwisza | Turcja
 9. zobaczę orangutany na Kalimantanie | Borneo
 10. zobaczę Bawełniany zamek (Pamukkale) | Turcja
 11. zobaczę Petrę | Jordania
 12. pływające targi Delty Mekongu | Wietnam
 13. spędzę czas nad zatoką Hạ Long | Wietnam
 14. odwiedzę Pawilon Tajhotien w Zakazanym Mieście w Pekinie | Chiny
 15. wybiorę się na spacer po szkle w górach Tianmen | Chiny
 16. odwiedzę Wiszącą Świątynię | Chiny
 17. zobaczę górę Fuji | Japonia
 18. zobaczę świątynie Kiyomizu-dera | Japonia
 19. wezmę udział w święcie O-bon | Japonia
 20. zobaczę Złoty Pawilon, świątynia Kinjajuji w Kioto | Japonia
 21. Wielka Słupa w Sańczi | Indie
 22. zobaczę Taj Mahal | Indie
 23. wezmę udział w Święcie Kolorów (Holi) | Indie
 24. spędzę dzień w Parku Rozrywki na Filipinach (Inflatable Island )
 25. zobaczę świątynię w Angor Wat | Kambodża
 26. zobaczę Pałac Wiatrów (Hawa Mahal) | Indiach
 27. zobaczę Wielki Mur Chiński | Chiny
 28. odwiedzę Złotą Świątynię w Indiach
 29. zobaczę zachód słońca w Królestwie Paganu (Birma)
 30. zobaczę Niebo w górach w Tianmen | Chiny
 31. zobaczę Kwiatowy tunel Kawachi Fuji Garden | Japonia

Podróże (Europa)

Poniżej znajdziesz przeróżne cele związane z poznawaniem Europy. Postaw na doświadczenia z konkretnych miejsc a nie tylko na zaliczanie miast i miejscowości. Twórz skrzynkę wypełnioną wspomnieniami!

 1. wezmę udział w koncercie noworocznym w Wiedniu | Austria
 2. zobaczę Hallstatt z perspektywy łódki | Austria
 3. zobaczę musical Sound of music, a potem wybiorę się na The sound of music Tour w Salzburgu | Austria
 4. odwiedzę Muzeum Freuda w Wiedniu | Austria
 5. spędzę dzień bawiąc się w Praterze | Austria
 6. zjem prawdziwy Apfelstrudel | Austria
 7. wezmę udział w angielskiej popołudniowej herbatce five o’clock | Anglia
 8. odtworzę zdjęcie Beatelsów przy Abbey Road | Anglia
 9. odwiedzę Stonehenge | Anglia
 10. odwiedzę miasteczko miłośników książek Hay-on-Wye | Anglia/Walia
 11. zobaczę miejsce koronacji królów angielskich, czyli Opactwo Westminsterskie | Anglia
 12. obejrzę panoramę Liverpoolu ze szczytu Katedry Anglikańskiej | Anglia
 13. zrobię sobie spacer śladami Beatelsów (Penny Lane, Strawberry field, The Caven Club, Muzeum Beatelsów) | Anglia
 14. odwiedzę chociaż jedno angielskie muzeum (na przykład The World Museum) | Anglia
 15. wybiorę się na kreatywne warsztaty do Tate Liverpool | Anglia
 16. pójdę na spacer po Crosby Beach | Anglia
 17. zrobię sesję zdjęciową w Calderstones Park | Anglia
 18. spędzę dzień w Beth Chatto Gardens w Colchester | Anglia
 19. wrócę do przeszłości w Flag Fen Archaeology Park w Peterborough | Anglia
 20. kupię dobrą herbatę w Yorku | Anglia
 21. odwiedzę wielkie akwarium The Deep w Hull | Anglia
 22. zrobię sobie sesję zdjęciową w okolicach Grobli Olbrzymiej | Irlandia
 23. wezmę udział w obchodach Świętego Patryka | Irlandia
 24. wybiorę się na spacer w okolice któregoś z irlandzkich zamków | Irlandia
 25. pojadę do Blarney Castle, żeby pocałować kamień elokwencji | Irlandia
 26. odwiedzę najstarszą bibliotekę w Irlandii | Irlandia
 27. zobaczę różowy wodospad Glencar | Irlandia
 28. robiłabym piękne zdjęcie zamkowi na skale | Irlandia
 29. urządzę sobie piknik na klifach | Irlandia
 30. spróbuję irlandzkiego Guinnessa w irlandzkim pubie | Irlandia
 31. zobaczę La Sagrada Familia | Hiszpania
 32. zobaczę Katedrę Najświętszej Marii Panny w Sewilli | Hiszpania
 33. wezmę udział w walce na pomidory La Tomatina | Hiszpania
 34. zobaczę kompleks fontann Font màgica de Montjuïc w Barcelonie | Hiszpania
 35. spędzę czas przy Río Tinto | Hiszpania
 36. odwiedzę kompleks pałacowy Alhambra | Hiszpania
 37. pójdę na targ La Boqueria w Barcelonie | Hiszpania
 38. wybiorę się na samotny jogging po plaży na Fuertaventurze | Hiszpania
 39. spróbuję Majorero w Puerto del Rosario  – najlepszego sera owczego | Hiszpania
 40. spędzę dzień na plaży Costa Caleta | Hiszpania
 41. pójdę na Festiwal Latawców (w listopadzie) | Hiszpania
 42. zobaczę Oasis Park | Hiszpania
 43. zobaczę kratery wulkaniczne w Parku Narodowym Timanfaya | Hiszpania
 44. Wybiorę do Aruba Aloe Factory, żeby sprawdzić, jak powstają kosmetyki z aloesu | Hiszpania
 45. odwiedzę paryskie katakumby | Francja
 46. zobaczę Wieżę Eiffla (wejdę na szczyt) | Francja
 47. zobaczę katedrę Notre Dame | Francja
 48. obudzę się o świcie w Paryżu | Francja
 49. zobaczę Gulf of Burnёf – znikającą drogę | Francja
 50. spędzę popołudnie w Musée Fragonard – w darmowym muzeum perfum | Francja
 51. spędzę leniwy poranek pływając po Sekwanie | Francja
 52. wybiorę się na spektakl do Moulin Rouge | Francja
 53. zobaczę najpiękniejsze obrazy w Luwrze | Francja
 54. odwiedzę Kino Le Louxor, które założono w 1921 roku | Francja
 55. wybiorę się na spektakl Oliviera Girauda Jak stać się Paryżaninem w ciągu godziny? | Francja
 56. pójdę na kurs gotowania. W Paryżu. | Francja
 57. pojadę po szampana do Szampanii | Francja
 58. zrobię wielkie zakupy na jednym z paryskich marketów | Francja
 59. wybiorę się na pola lawendowe w Prowansji | Francja
 60. spędzilibyśmy kilka wieczorów w Colmar | Francja
 61. spędzę czas Le Chateaux De Loire w czasie romantycznego weekendu we dwoje |Francja
 62. wybiorę się na deskę do Val d’Isère | Francja
 63. zrobię sobie najpiękniejszą sesję zdjęciową w Mont St Michel | Francja
 64. spędzę karnawał w Nicei | Francja
 65. pojadę do Disneylandu | Francja
 66. wybiorę się na festiwal filmowy do Cannes | Francja
 67. pójdę na targ Marché D’Aligre, a następnie urządzić piknik pod Wieżą Eiffla | Francja
 68. zobaczę zorzę polarną | Norwegia
 69. spędzę noc w szklanym igloo w Saariselkä i pooglądam zorzę | Finlandia
 70. zjem Leipäjuusto (ser chlebowy) z dżemem z maliny moroszka (cloudberry/hilla) | Finlandia
 71. spróbuję tartę jagodową Mustikkapiirakka | Finlandia
 72. skorzystam z prawdziwej fińskiej sauny | Finlandia
 73. poszukam tradycyjnych ciastek cioci Hanny (Hanna-tädin kakut) | Finlandia
 74. odwiedzę Świętego Mikołaja w Laponii | Finlandia
 75. wezmę udział w przejażdżce zaprzęgiem reniferów | Finlandia
 76. przeczytam Pamiętniki Tatusia Muminka, popijając gorącą czekoladę i glöggi | Finlandia
 77. zjem ciasto z borówkami brusznicy | Finlandia
 78. odwiedzę miasteczko Pučiśća, które jest podobno jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie | Chorwacja
 79. spędzę dzień w Parku Narodowym Jezior Plitwickich | Chorwacja
 80. zjem grillowaną rybę w Dalmacji | Chorwacja
 81. wybiorę się do Nowej Toskanii w Chorwacji na Dni Trufli w Istrii (wrzesień-listopad) | Chorwacja
 82. pojadę na na Festiwal Lawendowy w miasteczku Hvar | Chorwacja
 83. zrobię zakupy na targu w Splicie | Chorwacja
 84. spędzę dzień na plaży w Dubrowniku | Chorwacja
 85. zjem tradycyjne, bardzo odświętne ciasteczka breskvice | Chorwacja
 86. odwiedzę Klasztor Visovac | Chorwacja
 87. zrobię zakupy na kilku świątecznych targach w Europie (krakowski jest cudny!)
 88. spędzę wspaniały czas w toskańskiej willi
 89. zjem szwajcarskie fondue | Szwajcaria
 90. spędzę czas na nartach (snowboardzie/sankach) w Alpach Szwajcarskich | Szwajcaria
 91. odwiedzę muzeum sera w Gruyères | Szwajcaria
 92. spędzę leniwy dzień w Bellinzonie | Szwajcaria
 93. wypożyczę sobie rower i spędzę dzień jeżdżąc na rowerach po szwajcarskich wioskach | Szwajcaria
 94. pójdę na wyprawę po szwajcarskim parku narodowym | Szwajcaria
 95. pojadę na deskę do St.Moritz | Szwajcaria
 96. spędzę tydzień w cichej, szwajcarskiej wiosce | Szwajcaria
 97. wybiorę się do Bawarii, żeby spędzić noc na drzewie | Niemcy
 98. odwiedzę zamek Neuschwanstein | Niemcy
 99. wezmę udział w Octoberfest | Niemcy
 100. zobaczę katedrę gotycką w Kolonii | Niemcy
 101. zjem scheeball w Rothenburgu | Niemcy
 102. zrobię pocztówkowe zdjęcie w Rothenburgu | Niemcy
 103. wypiję kawę (z termosu) na moście Bastei w Górach Połabskich | Niemcy
 104. wybiorę się do Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie | Niemcy
 105. odwiedzę Zoo Wilhelma (wybudowanego w XIXw przez króla Wilhelma I) | Niemcy
 106. spędzę cały dzień na Wyspie Muzeów w Berlinie | Niemcy
 107. rozłożę koc w kratę w Viktoriapark w Berlinie i zjem coś lokalanego | Niemcy
 108. odwiedzę największy w Europie targ uliczny | Holandia
 109. kupię mnóstwo kwiatów na Bloemenmarkt | Holandia
 110. pójdę na balet w Amsterdamie | Holandia
 111. zrobię sobie piękne zdjęcie z wiatrakami w tle | Holandia
 112. wypożyczę rowery i zwiedzę jakieś holendrskie miasteczko | Holandia
 113. odwiedzę Muzeum Tulipanów | Holandia
 114. zobaczę pole tulipanów | Holandia
 115. poszukam pięknych rzeczy w De negen straatjes | Holandia
 116. odwiedzęAlkmaar – małe miasteczko z pięknym targiem serów | Holandia
 117. zjem pannenkoeken – holenderskie naleśniki z mąki gryczanej | Holandia
 118. zjem poffertjes | Holandia
 119. 124. Wypróbowalibyśmy wszystkich rodzajów wafli w Volendam.
 120. odwiedzę Tunel Miłości niedaleko Klewania | Ukraina
 121. wejdę do Koloseum | Włochy
 122. wejdę do Bazyliki św. Piotra | Włochy
 123. wezmę udział w weneckim karnawale | Włochy
 124. zjem spaghetti zrobione przez włoską mammę | Włochy
 125. odwiedzę Bibliotekę św. Wawrzyńca we Florencji | Włochy
 126. odwiedzę katedrę Santa Maria del Fiore we Florencji | Włochy
 127.  zobaczę Plan św. Piotra | Włochy
 128. zrobię zdjęcie przy Krzywej Wieży w Pizie | Włochy
 129. wezmę udział w Festiwalu Czekolady w Turynie | Włochy
 130. zabiorę vespę na przejażdżkę po którymś z włoskich miasteczek | Włochy
 131. zobaczę Positiano | Włochy
 132. spędzę cały dzień na wyspie Burano, fotografując najbardziej kolorowe miejse w Europie | Włochy
 133. wynajmę małą willę w Modice i przez kilka dni będę żyć jak włosi | Włochy
 134. wybiorę się do opery w Weronie | Włochy
 135. spędzę weekend nad Jeziorem Garda | Włochy
 136. pojadę na deskę w Dolomity | Włochy
 137. zobaczę Park Boboli | Włochy
 138. spędzę popołudnie na plaży w Kalabrii | Włochy
 139. wykąpię się w źródłach termalnych w Toskanii | Włochy
 140. wezmę udział w bitwie na pomarańcze w mieście Ivrea | Włochy
 141. odwiedzę Panteon | Grecja
 142. zrobię sobie zdjęcie na tle białych budynków na Santorini | Grecja
 143. spędzę noc w białym domku z niebieskim dachem w Santorini | Grecja
 144. zjem śniadanie na plaży Kamari | Grecja
 145. wybiorę się na samotną wędrówkę po Oia | Grecja
 146. zatańczę syrto | Grecja
 147. znajdę dla siebie tradycyjne komboloi wykonane z bursztynu oprawionego w srebro i nauczę się go używać | Grecja
 148. zrobię sobie podróż w czasie i historii w greckich muzeach | Grecja
 149. zrobię zakupy w kupieckiej dzielnicy Plaka | Grecja
 150. odwiedzę Hagia Sophia | Turcja
 151. zobaczę Meczet Selima z “unoszącą się w powietrzu” kopułą | Turcja
 152. Bazar Egipski w Stambule | Turcja
 153. zrobię sobie spacer po Istambule w poszukiwaniu dobrego ulicznego jedzenia (przede wszystkim  kumpir) | Turcja
 154. wezmę udział w wyprawie szlakiem szkockich zamków | Szkocja
 155. wezmę udział w szkockich obchodach Sylwestra (Hogmanay) | Szkocja
 156. zobaczę Loch Ness | Szkocja
 157. wezmę udział w Festiwalu Teatrów Ulicznych (Edinburgh Festival Fringe) | Szkocja
 158. zobaczę Kreml i Plac Czerwony | Rosja
 159. zobaczę Sobór Wasyla Błogosławionego | Rosja
 160. zrobię serię zdjęć latarniom morskim | Portugalia
 161. kupię tradycyjną portugalską porcelanę | Portugalia
 162. spróbuję Morello cherry liquor w Lizbonie | Portugalia
 163. pójdę do Museu do Design e da Moda | Portugalia
 164. pojadę Tramwajem nr 28 w Lizbonie | Portugalia
 165. spędzę popołudnie w Parque das Nações | Portugalia
 166. odwiedzę Oceanarium i wezmę udział w seansie muzycznym | Portugalia
 167. spacer brzegiem oceanu | Portugalia
 168. spacer po największym parku w kraju Parque da Cidade | Portugalia
 169. wypiję porto w Porto | Portugalia
 170. wezmę udział w wycieczce śladami portugalskich win | Portugalia
 171. odwiedzę kolorową dzielnicę Porto – Ribeirę | Portugalia
 172. wybiorę się na Festiwal Czerwonego Wina | Węgry
 173. spędzę chwilę w rzymskiej łaźni | Węgry
 174. odwiedzę Dom Terroru w Budapeszcie | Węgry
 175. spędzę wieczór przy tokaju | Węgry
 176. przejdę przez Most Łańcuchowy nocą | Węgry
 177. wybiorę się na zakupy na wielki targ Nagy Vasarcsarnok | Węgry
 178. pójdę na typowego węgierskiego drinka – Pálinkę | Węgry
 179. pójdę długi spacer na Wzgórze Zamkowe Várhegy | Węgry
 180. pójdę na spacer po ogrodzie różanym na Wyspie Małgorzaty | Węgry
 181. wypiję herbatę z termosu na Placu Wacława (Vaclavske Namesti) | Czechy
 182. zrobilibyśmy sobie sesję zdjęciową na Moście Karola | Czechy
 183. spędzę leniwe popołudnie w Cafe Slavia | Czechy
 184. wypiję gorącą czekoladę w Cafe Louvre
 185. wybiorę się na pyszne knedliczki, na deser zjem kawałek miodowego ciasta (Medovnik)| Czechy
 186. zobaczę największy na świecie zamek Pražský hrad (Zamek na Hradczanach) | Czechy
 187. pójdę do teatru do Narodni Divadlo | Czechy
 188. zobaczę praski zegar astronomiczny | Czechy
 189. odwiedzę zamek Drakuli w Transylwanii | Rumunia
 190. sfotografuję piękne kolorowe domy w Nyhavn | Dania
 191. zobaczę przepiękną zatokę w Kotorze | Czarnogóra
 192. zobaczę Złote Wodospady (Gullfoss) | Islandia

Muzea na świecie

 1. Museo Nacional del Prado | Madryt, Hiszpania
 2. Galeria Uffizi | Florencja, Włochy
 3. Ermitaż | Sankt Petersburg, Rosja
 4. Musée de l’Orangerie | Paryż, Francja
 5. Centre Georges Pompidou | Paryż, Francja
 6. Metropolitan Museum of Art | Nowy Jork, USA
 7. Museum Of Modern Art (MoMa) | Nowy Jork, USA
 8. British Museum | Londyn, Anglia
 9. The Tate Gallery | Londyn, Anglia
 10. Muzeum Van Gogha | Amsterdam, Holandia
 11. Rijksmuseum | Amsterdam, Holandia
 12. Muzeum Egipskie w Kairze | Egipt
 13. The Art Institute of Chicago | USA
 14. Luwr | Paryż, Francja
 15. Galleria Borghese | Rzym, Włochy
 16. Museu Picasso | Barcelona
 17. Muzeum Benaki w Atenach | Grecja
 18. Wyspa Muzeów | Berlin, Niemcy
 19. Muzeum podwodne Museo Atlántico | Hiszpania
 20. Muzeum Zerwanych Związków | Zagrzeb, Chorwacja

 

 

Pamiętaj, że lista jest wciąż w budowie – każdy jej fragment. Dlatego jeśli jest coś, co warto do niej dodać, koniecznie daj znać w komentarzu. I napisz też, co sądzisz o pomyśle ❤ Działamy?

Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu - spędziłam mnóstwo czasu, tworząc go dla Ciebie. Tym bardziej będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie znak! Bez informacji od Ciebie, ten blog nie jest kompletny. Bądźmy zatem w kontakcie!

 • Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza - Twoje wnioski, przemyślenia i uwagi są dla mnie na wagę złota. Czytam je wszystkie i na ich podstawie tworzę kolejne artykuły.
 • Podziel się linkiem do tego artykułu - jeśli to, co napisałam jest dla Ciebie pomocne, interesujące lub poruszające, daj znać o nim znajomych i prześlij go dalej.
 • Dołącz do mnie na instagramie - to tam znajdziesz drobiazgi z mojego codziennego życia, moje własne wzloty i upadki w walce o harmonię, a także mnóstwo zdjęć przedstawiających to, jak staram się realizować swoje pasje, a nawet jak buduję dom na wsi.
 • Dołącz do mnie na facebooku - oprócz wszelkich aktualnych informacji, znajdziesz tam linki do ciekawych akcji, promocji książkowych, artykułów z innych stron i inspirujących filmików.
 • Zapisz się do newslettera - znajdziesz tam mnóstwo inspiracji, tekstów i pomysłów, których nie znajdziesz na blogu.