Grafika blogowa

Poczucie mocy i sprawstwa niestety nie zostało nam dane w chwili urodzenia. Zastanów się, ile razy w życiu byłeś przekonany (w 100%), że zrealizujesz swoje cele, doprowadzisz projekt do końca i z pewnością osiągniesz sukces? Teraz wyobraź sobie, że jesteś osobą, która odczuwa moc. Czuje, że może dosłownie wszystko. Bez względu na to kim jest, w jakim kraju mieszka i jakie są realia jej życia – realizuje swoje najskrytsze marzenia. To cudowne uczucie – taka osoba nie odczuwa stresu tak często jak inni.
I nie, nie jest to żadna forma narcyzmu, samouwielbienia, arogancji ani przesady. To pewność siebie.

Poczucie sprawstwa jest czymś niezwykłym. To wrażenie, ze ma się realny wpływ na swoje życie i na przeróżne wydarzenia. Jeżeli czuję swoją wlasną moc, mam wrażenie, że mam w jakimś stopniu kontrolę nad tym, co się dzieje. Coś zawsze mogę zrobić. Mogę zepsuć to, co dzieje się w moim życiu lub powalczyć o naprawę sytuacji. Z drugiej strony, poczucie sprawstwa wiąze się z tym, że patrzę na swoje cele w określony sposób. Czuję, że jestem skuteczna, bo zrobię co w mojej mocy, aby osiągnąć cel. I na koniec, ta wewnętrzna moc, wiąże się z poczuciem, że mam wybór. Mogę zacząć realizować cele, mogę podejmować swoje własne decyzje. Mogę sprawdzić, jakie okazje mam przed sobą i z ktrych chcę skorzystać. Poczucie sprawstwa można wypracować. Oto 5 prostych kroków, które dodadzą Ci pewności, dodadzą Ci mocy i rozwiną Twoje możliwości. Każdy dzień, wzbogacony o takie kroki, staje się pełen światła i sukcesów. Sukces nie jest obiektywną wartością – każdy z nas odczuwa go inaczej. Pojmowanie sukcesu zmienia się u każdego z nas z dnia na dzień – sukces dzisiejszego dnia jest czymś innym niż sukces dnia jutrzejszego. Dlatego wprowadź w swoje życie te kroki i poczuj, że dziś też możesz osiągnąć sukces. Nawet niewielki.

Grafika blogowa (1)
Zastanów się, jak często rezygnowałeś z założenia jakiejś części garderoby tylko dlatego, bo była bardziej niezwykła niż reszta Twoich ciuchów? Co by pomyśleli inni? Ile razy rezygnowałeś z szalonych pomysłów tylko dlatego, bo wydały się niestandardowe? Wyjazd na misje do Afryki, oryginalne studia, zupełnie inne niż do tej pory spędzanie swojego czasu? O to właśnie chodzi – za każdym razem, kiedy ograniczasz siebie – niszczysz swoje możliwości. Krok po kroku. Osoba, która obawia się opinii innych ludzi, obawia się pomyłki, złego wyboru, przegrywa swoje życie. Takie smutne historie opowiadają niektórzy starsi ludzie – Żałuję, że nie poszłam na studia, ale u nas w miasteczku nikt wcześniej nie uczył się tak długo, musiałam wyjść za mąż. Słyszałam takie historie tak często podczas mojej pracy w hospicjum, że postanowiłam, że moje życie takie nie będzie. Nigdy nie będę żałowała niewykorzystanych szans.

Dlatego i Ty pozwól sobie na oryginalność. Baw się, szalej, nie przejmuj się opiniami innych ludzi (może za 5 lat ich nie będzie w Twoim życiu, a Ty będziesz żałował, że wcześniej nie posłuchałeś swoich marzeń?). Eksperymentuj ze swoim stylem, zmieniaj fryzury, wyrażaj swoją osobowość.

Grafika blogowa (2)
Wyznaczanie codziennych zadań jest bardzo istotne – prowadzi  do realizacji celów, ale pomyśl teraz, jak często zdarza się, że odkładasz na bliżej nieokreślone później niektóre swoje zadania? Jakiś czas temu moje listy rzeczy do zrobienia były zapełnione mnóstwem zaległych zadań. Przekładanych kilkanaście razy. Niechcianych. Zastanowiłam się w końcu, dlaczego nie chcę wykonywać niektórych zadań? Odpowiedź jest bardzo prosta – cele, które sobie postawiłam nie miały dla mnie znaczenia. Nie dawały radości ani satysfakcji. Czekały smętnie na ich realizację, a ja nie miałam najmniejszej ochoty na konfrontację z nimi.
Za każdym razem gdy czujesz, że Twoje zadania Cię męczą i najchętniej odłożyłbyś je na nigdy, zastanów się o co chodzi, zamiast uciekać od swoich planów. Po co jest to zadanie? Jaki cel stoi za tym właśnie męczącym wyzwaniem. Czy ten cel jest ciekawy? Interesujący? Do czego Cię doprowadzi? Znajdź trzy super-ekscytujące skutki osiągnięcia tego celu. A potem zmodyfikuj zadanie tak, żeby i ono było fantastycznym i inspirującym doświadczeniem.
Jeżeli jednak nie widzisz nic ciekawego w swoim nadrzędnym celu, jaki stoi za zadaniem, poważnie się zastanów. Czy to jest to, na co chcesz poświęcać swój cenny czas? Może jesteś w stanie komuś je przekazać, wydelegować, a może nawet znaleźć kogoś, kto zajmie się daną sferą zamiast Ciebie np. za opłatą?
Grafika blogowa (3)
Bez względu na to, czy jesteś pracownikiem etatowym czy też właścicielem firmy, skieruj swoją uwagę na inny, najważniejszy biznes. Twoje życie – to właśnie nim musisz zarządzać najlepiej, bo tylko ono się liczy i jeśli priorytet będzie gdzieś indziej – zmarnujesz ten biznes. Nie jesteś osobą zależną tylko od okoliczności – Twoje dni zależą od Twoich decyzji. Nawet jeśli pracujesz na etacie i nawet jeśli masz swoją firmę. Życie składa się z szeregu decyzji, tych największych i tych codziennych.

Dlatego zacznij podejmować takie decyzje w swoim życiu, aby każdy Twój dzień był pełen inspiracji, ekscytujący i radosny. Rozsądni ludzie bywają egoistami – walczą o spełnienie swoich wyobrażeń i wizji. Dbają o swój interes, nie krzywdząc innych. Czemu nie zostać prawdziwym CEO własnej korporacji?

Grafika blogowa (4)
Wyobraź sobie osobę, która każdego dnia spędza po kilka godzin, obserwując plotkarskie strony. Nie robi nic poza czytaniem wpisów i sprawdzaniem osób, które komentują niektóre tematy. Wyobraź sobie teraz człowieka, który przegląda facebooka kilkanaście godzin w tygodniu. Ogląda zdjęcia znajomych, sprawdza ich komentarze, lubiane przez nich strony i wpisy. Każdy z nas jest takim właśnie podglądaczem. Życie w realnym świecie również składa się z obserwowania innych ludzi. Widzisz dziewczynę, która fantastycznie wygląda w czerwonej sukience. Jest idealna, jednak nie pokusisz się o miłe słowa, prawda? Przyjrzysz się jej od stóp do głów i pójdziesz w swoją stronę, myśląc przez chwilę o niej. Nie ważne czy jesteś mężczyzną czy kobietą. Wkraczasz w jej życie (nawet jeśli ona o tym nie wie), patrzysz, podglądasz, obserwujesz. Okazuje się jednak, że siłą osób sukcesu jest zupełnie odmienne działanie – dawanie siebie, zamiast czajenia się. Za każdym razem, kiedy okażesz innej osobie swoje zainteresowanie, wyrazisz swoje zdanie lub nawet uśmiechniesz się z aprobatą, wzmocnisz pozytywne zachowanie innej osoby. W rezultacie – ta osoba wzmocni Ciebie.

Dlatego też postaraj się codziennie dawać coś od siebie – zarówno w życiu realnym jak i wirtualnym. Kontakty społeczne i pozytywne słowa skierowane w stronę innych ludzi, przekonują nas, że jesteśmy dobrzy, sympatyczni i uprzejmi. To działa jak błędne koło. Jesteś miły – ktoś jest miły dla Ciebie – jest Ci miło – jesteś miły. Proste, ale rzadko stosowane. Spróbuj doceniać innych ludzi, wyrażać pochwały i zainteresowanie. W szybkim czasie przekonasz się, jak wiele zmian w realizacji twoich osobistych planów zajdzie. Zacznij więc oddziaływać na siebie i przestań się czaić.

poczujesz w sobie moc

Znam kilka osób, które niemal obsesyjnie poszukują swojej pasji. Fantastycznego sposobu spędzania swojego czasu. Niestety (lub stety) takie poszukiwania nie mają większego sensu. Wiele osób zgodzi się ze mną, że fascynacja jakimś działaniem, konkretnym posiłkiem czy zespołem muzycznym nie jest niczym wypracowanym. Po prostu JEST. Skąd wiedziałam w wieku 16 lat, że psychologia jest dla mnie tak interesująca? Wiedziałam. Z czasem przekonałam się, jak wielką pasją może się stać ta dziedzina nauki, a mój zachwyt się pogłębiał. Skąd wiedziałam jako 2-letnie dziecko, że chrupki orzechowe są dla mnie odpowiednie? Po prostu mi smakowały. I tak właśnie jest z pasją – jest to coś co nam smakuje, każdego dnia, o każdej porze. 

Dlatego postaraj się zaprzestać swoich poszukiwań. Odrzuć obsesję. Prawdziwa życiowa pasja znajduje nas w chwili, kiedy doprowadzamy nasze życie do porządku. Postaraj się więc zapanować nad chaosem, który wkradł się w Twoje życie. Uporządkuj tę bardziej fizyczną sferę swojego życia i dopiero wtedy zacznij doświadczać. Bez skrępowania i przekonania, że czegoś nie można lub nie wypada. Nie przejmuj się opiniami innych ludzi. Krok po kroku podążaj w stronę realizacji Twoich szalonych i ekscytujących pomysłów. Wtedy pojawi się pasja, tak ważna w realizacji życiowej misji.

Czasem poszukiwanie motywacji do działania kojarzy się z misją niemożliwą do zrealizowania – czy to podczas wyjątkowo trudnego momentu w życiu, w czasie jesiennej chandry, która dopada bardzo wiele osób, ale i w chwili, gdy jesteśmy przeciążeni nadmiarem obowiązków czy zaległych zadań. Ok, możemy działać w desperacji, zarywać noce i na siłę odhaczać kolejne rzeczy. Niestety z takim podejściem to poczucie mocy raczej nas nie wypełni po brzegi. Wręcz przeciwnie – wyczerpujemy się wtedy. A gdyby tak podejść do poszukiwania mocy i energii w nieco inny sposób? Dając sobie choć trochę przyzwolenia na normalność, a nie na to całe szaleństwo.