Czy można wytrwać w postanowieniach noworocznych? A chcesz wytrwać?

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Postanowienia noworoczne nie zrealizują się same. Jeżeli nie przystąpisz do działania, nic się nie zmieni – bez względu na to, jak pięknie będzie wyglądał Twój noworoczny plan. Zawsze zachęcam do stawiania przed sobą wyzwań, a dziś chcę pokazać Ci moją ulubioną metodę ich realizacji. Zanim jednak opowiem Ci o tym, co dokładnie możesz zrobić, pamiętaj o kilku założeniach, które mogą Ci pomóc w realizacji planu i w cieszeniu się ze zmian, które są przed Tobą:

 • postanowienia noworoczne powinny wiązać się z pozytywnymi emocjami – wtedy masz szansę na ich wprowadzenie w życie. Zadbaj o to, aby podchodzić do nich ze spokojem. To nie jest bat, który będzie wisiał nad Tobą przez 12 miesięcy. To nie jest cyrograf. To inspiracja, drogowskaz, motywacja. To pomysł na piękniejsze życie.
 • postanowienia noworoczne powinny być wolne od presji – stawiając przed sobą noworoczne wyzwania, masz pewien plan i wizję w swojej głowie. Weź też pod uwagę to, że w ciągu 12 miesięcy może wydarzyć się w Twoim życiu wszystko. Oznacza to, że możesz dostać od losu wielką szansę realizacji każdego wymarzonego planu, ale też rozmaite wydarzenia mogą uniemożliwić Ci działanie. Może jakieś postanowienie nie będzie dla Ciebie ważne za pół roku lub pojawi się zupełnie nowe? Weź pod uwagę to, że zmieniasz się. Zmienia się też Twoje życie. Dopuść myśl o tym, że możesz czegoś nie zrealizować.
 • realizacja postanowień noworocznych wymaga pomysłu – zwykle postanowienia wiążą się z nowymi nawykami. Ktoś chce więcej ćwiczyć, pić więcej wody, okazywać uczucia, pisać pamiętnik. Mamy mnóstwo pomysłów na postanowienia oraz mamy coś jeszcze. W każdym z nas tkwią nawyki, które będą bardzo przeszkadzać tym, które są nowe. Jeśli marzy Ci się więcej ruchu oznacza to, że zwykle wybierasz siedzenie na kanapie. Jeśli chcesz pić więcej wody, to znaczy, że zapominasz o choć szklance w ciągu dnia. Zadbaj zatem o to, żeby stworzyć swój system realizacji postanowień noworocznych, czyli system przypominajek.

Arkusz nawyków – mój niezawodny sposób

Jeśli chcesz zadbać o realizację postanowień noworocznych, potrzebujesz systemu. Samo zapisanie pomysłów na zmiany niewiele daje. Podczas dokonywania codziennych wyborów do głosu dochodzi nie to, co zapisujesz na początku stycznia, ale te nawyki, które są z Tobą od dawna. Jeżeli chcesz lepiej się odżywiać, nie wystarczy sobie o tym powiedzieć podczas Sylwestra. Trzeba każdego dnia przypominać sobie o tym, jaki jest cel.

Moim ukochanym sposobem realizowania postanowień noworocznych jest arkusz nawyków. Nie chcę obudzić się za kilka tygodni czy miesięcy z myślą, że znów nie zrobiłam czegoś dla siebie. Nie chcę przypomnieć sobie, że przecież miałam coś zrobić. Miała pojawić się nowa tradycja, nowy fragment rytuału wieczornego lub porannego, nowy element planu pielęgnacji. Nie chcę też uświadamiać sobie, że odłożyłam po raz kolejny na wieczne jutro pomysł na własny rozwój. Nie chcę też wpaść w wir obowiązków i pracy po to tylko, żeby pewnego dnia zrozumieć, że znów nie znalazłam czasu na coś ważnego.

Arkusz nawyków jest sposobem na budowanie świadomości zmian, jakie chcę widzieć w moim życiu. Wykorzystuję go po to, aby iść za głosem tych postanowień oraz po to, aby pozbywać się tych nawyków, które zbyt dobrze na mnie nie działają. Arkusz, który aktualnie wykorzystuję wygląda tak:

Arkusz nawyków – instrukcja obsługi

 1. Wydrukuj arkusz nawyków, który znajdziesz poniżej w formacie .pdf.
 2. Wpisz w arkusz te postanowienia, które chcesz realizować w danym miesiącu.
 3. Zakreśl miesiąc, którego dotyczą Twoje postanowienia.
 4. Każdego dnia zakreślaj zrealizowane postanowienie.
 5. Pod koniec miesiąca zrób sobie podsumowanie – sprawdź swoją skuteczność w tym czasie.
 6. Zachowaj arkusze z kolejnych miesięcy – zobacz, jaki robisz postęp.

Ważne rzeczy związane z korzystaniem z arkusza nawyków:

 • pamiętaj, że znalezienie czasu na nowy nawyk wymaga rezygnacji z innych czynności – sprawdź, jakie rzeczy zabierają Ci cenne chwile. Może spędzasz mnóstwo czasu przeglądając media społecznościowe lub czytając komentarze w sieci? A może oglądasz kilka razy ten sam odcinek serialu? Szukaj takich momentów, bo to one pomogą Ci w tworzeniu nowych nawyków.
 • zawieś arkusz nawyków w widocznym miejscu i codziennie kontroluj swoje postępy – pomyśl o takim miejscu, które będzie w zasięgu Twojego wzroku
 • nie odkładaj na wieczór realizacji nawyków – zastanów się nad tym, czy któryś z pomysłów na zmianę mógłby być realizowany rano lub w ciągu dnia? Które postanowienia możesz połączyć z inną czynnością, którą wykonujesz (np. podróż tramwajem = 30 minut czytania?)
 • nie przejmuj się tym, że coś nie zostało zrealizowane w danym dniu – moim sposobem jest nadrabianie ♡ Idealnym przykładem jest mój plan na codzienny króciutki trening przez 7 minut. Włączam wtedy aplikację i wybieram ćwiczenia, które mają dać mi chociaż mały wycisk. Będę zadowolona, jeśli codziennie tyle poćwiczę, ale też zachwycona, gdy wydłużę ćwiczenia do godziny. Ważne: liczy się wykonanie planu minimum, czyli 7 minut każdego dnia. Czasem jednak jest taki dzień, kiedy nie mam energii do ruchu lub źle się czuję. Czy to oznacza, że oto poległam i nie wytrwałam w postanowieniu? Nie, to oznacza, że mogę nadrobić w dniu, kiedy czuję się lepiej. Zamiast rezygnować z całego postanowienia, nadrabiam punkty. Czemu nie?

Pobierz arkusz nawyków:

Ten arkusz powstał podczas moich przygotowań do tegorocznej edycji e-kursu Projekt Sukces. Ten kurs jest propozycją rozwojową dla osób, które:

 • marzą o życiowym sukcesie i chcą aktywnie działać, aby go osiągnąć
 • nie wiedzą, w jaki sposób podjąć się realizacji swoich planów
 • karmią się wymówkami jednocześnie żałując, że nie podejmują działań w kierunku sukcesu
 • szukają skutecznych rozwiązań, pomysłów i trików, które umożliwiają realizację marzeń w natłoku codziennych obowiązków
 • potrzebują określenia tego, co znaczy dla nich sukces
 • przez pół roku chcą działać we współpracy z trenerem i coachem, oczekują wsparcia, zaangażowania i kontaktu
 • są zdeterminowane do działania – widzą, jak wiele przed nimi możliwości, chcą ich uaktywnienia

Przez pół roku pracujemy bardzo intensywnie nad osobistym sukcesem, realizacją marzeń, budowaniem pewności siebie w działaniach oraz nad umiejętnościami psychologicznymi, które wspierają dokonywanie właściwych wyborów. Jeśli chcesz sprawdzić, czym jest Projekt Sukces tutaj.