Załóżmy, że masz ochotę na wielkie zmiany w swoim życiu. Weź pod uwagę rozwój zawodowy. Powiedzmy, że byłoby Ci miło, gdyby na Twoim koncie pojawiała się większa ilość pieniędzy, praca Cię zachwycała, a każdy dzień wiązałby się z ciekawymi wyzwaniami i inspirującymi projektami. Jak sądzisz – czy jest to realne? Oddawanie się własnej pasji, a do tego zarabianie pieniędzy, które pozwalają Ci na spełnianie marzeń.

Wiele osób ma ochotę na odmianę – pytanie tylko: jak zacząć? Dziś chcę pokazać Ci ćwiczenie, które może w interesujący sposób wskazać Ci Twoje możliwości, strefy rozwoju i potencjał. Balon – czas spojrzeć na niego z innej perspektywy.

Balon zawodowy

Balon zawodowy to ćwiczenie, które możesz wykonać w kilka minut. Przed Tobą udzielenie odpowiedzi na trzy pytania – szczerych odpowiedzi. Zastanów się nad tymi pytaniami tak, aby znaleźć rozwiązania i nowe możliwości dotyczące swojej sfery zawodowej.

Oczywiście, że możesz uznać, że to zupełnie bez sensu – Twoja sytuacja jest beznadziejna, mieszkasz w małym mieście, nie masz szans na rozwój, nie masz pieniędzy na zmiany i masz mnóstwo kompleksów. Ok – to Twoja decyzja. Tak, jak Twoją decyzją jest wzięcie swojego życia we własne miejsce i zrobienie czegoś inaczej.

Co Cię unosi?

Weź kartkę papieru i zapisz na niej wszystkie możliwe słowa/osoby/myśli/inne rzeczy, które sprawiają, że się rozwijasz i rzeczywiście dajesz z siebie wszystko. Z pewnością wiesz, w jakich warunkach pracuje Ci się najlepiej, kiedy jesteś najbardziej kreatywny, kto stymuluje Cię do mocnego realizowania swoich celów, a także planów związanych z rozwojem firmy czy organizacji, w której działasz.

Chciałabym, żebyś pozwolił sobie na chwilę refleksji i na myśl o idealnych warunkach pracy. Każdy z nas ma inne – ja sama działam najbardziej intensywnie, gdy wokół mnie nie dzieje się nic, otacza mnie cisza lub relaksująca muzyka. Wtedy tworzę i podoba mi się to, co rodzi się w mojej głowie. Natomiast najlepsze treningi to te w grupach maksymalnej 12 osobowej – wtedy, kiedy mogę dostrzegać każdego uczestnika warsztatu, wolę być w szpilkach i lubię wtedy chodzić po sali. Rozumiesz, o co mi chodzi?

Co dajesz innym?

Większość z nas pracuje z innymi ludźmi – zastanów się zatem, co możesz im zaoferować w chwili współpracy. Czy posiadasz wiedzę, która jest unikatowa? Może doskonale zarządzasz projektami lub wiesz, jak zachować się w każdej sytuacji biznesowej i mógłbyś powiedzieć zespołowi o zasadach savoir-vivre? Kiedy zaczniesz zapisywać na kartce, co dajesz innym, pamiętaj o tym, że chodzi o realizowanie ich potrzeb. Tym razem wyjątkowo nie chodzi mi o to, co Ty zyskasz.

Często lubimy się zastanawiać, jak nasza wiedza czy umiejętności przydadzą się właśnie nam. To oczywiste – uczymy się czegoś dla własnych celów. Na szczęście nie na tym świat się kończy. Jeśli skusisz się na myślenie w kategoriach potrzeb innych ludzi, możesz spodziewać się tego, że będziesz niezastąpiony. Wiarygodny i kompetentny człowiek może być świetnym członkiem zespołu.

Co Cię ciągnie w dół?

Teraz czas na znalezienie odpowiedzi na to pytanie: czy jest coś, co może utrudnić Ci zmiany i rozwój zawodowy? Zastanów się nad swoimi strefami poprawy. Mogą one dotyczyć wiedzy, której jeszcze nie posiadasz, certyfikatów, które byłyby dobrym dodatkiem, umiejętności, a także nawyki. Zastanów się nad tym, w jaki sposób reagujesz na niepowodzenia i jak rozwiązujesz konflikty (o ile to robisz). Wszystko to, co nie sprzyja Twojemu nieskrępowanemu rozwojowi, może być przepracowane tak, aby pomóc Ci w dokonaniu zawodowych zmian. Co ciągnie Cię w dół?

Zdefiniowanie tych rzeczy, które nie sprzyjają realizowaniu swoich zawodowych celów jest kluczowym krokiem. Pierwszym. Jeśli nauczysz się dostrzegać strefy zmiany, z łatwością znajdziesz rozwiązanie. Twoim problemem jest brak funduszy na kurs językowy, tak ważny dla wymarzonej pracy? Zacznij uczyć się języka w inny sposób, zacznij odkładać pieniądze, zacznij realizować dodatkowe zlecenia. Ograniczenia są w Tobie.

Posłuchaj podcastu Jak wygląda Twój zawodowy balon?

Jeśli to dobry czas dla Ciebie na takie działanie, zapraszam serdecznie do wspólnej pracy. Udział w kursie to:

  • 25 lekcji e-kursu Budowanie pewności siebie, które będziesz otrzymywać raz w tygodniu
  • dostęp do nagrania godzinnego szkolenia o tym, jak błyskawicznie dodać sobie pewności siebie
  • maile z inspiracjami, dodatkowymi ćwiczeniami i materiałami, które będą wspierać Twoje zmiany
  • mnie do dyspozycji – będę z Tobą w kontakcie mailowym przez cały czas trwania projektu
  • mnóstwo wiedzy, konkretnych informacji i sposobów, które ułatwią realizowanie celów związanych z budowaniem swojej wewnętrznej siły