Sagres, Portugalia

Co to w ogóle znaczy rozwijać się? Z czym Ci się to kojarzy? Kiedy ponad 10 lat temu zaczęłam sama swoją przygodę z tym tematem, miałam w głowie jeden wzór: rozwój jako praca nad swoim charakterem, nawykami, przekonaniami i wszystkimi psychologicznymi kwestiami. Pokochałam to, jasne – nie bez powodu wylądowałam na studiach psychologicznych. Chciałam poświęcić moje życie tej kwestii i wspierać ludzi w rozwoju.

Jest jednak jedno ALE.

Czy rozwój dotyczy tylko psychologicznej sfery? Co z ciałem? Co z duchowością, wartościami, rozwojem relacji? Czy osoba, która rzeczywiście się rozwija może zapominać o dobrej diecie, zdrowym stylu życia i odpoczynku? Nie mam takiego przekonania.
EdytaZajac.pl zmiana
Jesteś całością – oznacza to, że liczy się i Twoja rozwijająca się psychika i ciało, w którym tę psychikę nosisz. Wyobraź sobie aurę duchowości, która delikatnymi niteczkami oplata każdy fragment Ciebie. O tak, to też Twoja ważna część. Jeśli rzeczywiście chcesz dbać o swój rozwój nie możesz zapominać o żadnym z aspektów CIEBIE. Prawdziwy rozwój dotyczy trzech elementów człowieka:

  • umysłu/psychiki – zajmij się zatem swoimi nawykami, przekonaniami, rytuałami, wadami, zaletami i celami. Skup się na tworzeniu planów, szukaj nowych rozwiązań i przekraczaj swoje granice. Testuj rzeczywistość i siebie samego w tej rzeczywistości. Próbuj nowych rzeczy, doświadczaj i dbaj o swoje emocje.
  • ciała – dbaj o ruch, odżywiaj się tak, aby Twoje ciało otrzymywało to, co jest potrzebne i dobre, pielęgnuj, masuj, dotykaj, tańcz. Śmiej się i walcz ze stresem. Nie zapominaj o odpoczynku i przestań zmuszać się do nadludzkiego wysiłku. Wdrażaj zdrowe nawyki, spaceruj po lesie, szukaj świeżego powietrza. Ogranicz lub pozbądź się nałogów, nawilżaj skórę i regularnie się badań. Jeśli trzeba – lecz się.
  • duchowości – ćwicz uważność, świadomość. Medytuj, módl się, pozwalaj sobie na refleksje. Zastanawiaj się nad tym, co Cię spotyka, szukaj ciszy. Pracuj nad swoimi relacjami z innymi ludźmi, dbaj o swoje nastawienie i podejście do ludzi i ich sukcesów oraz porażek. Przyjmuj własne błędy z pokorą, to samo rób z osiągnięciami. Znajdź radość, dobro i pozwól sobie na szczęście.

Ciało, duchowość i psychologiczna strona człowieka są nierozłączne. Nie możesz zająć się jedną częścią i udawać, że pozostałe nie istnieją. Jeśli skupisz się tylko na ciele, możesz zmagać się z wieloma trudnymi wyzwaniami psychiki i duchowości. Jeśli uznasz, że wystarczy Ci tylko psychika, ciało zacznie się buntować. Jeśli duchowość będzie jedyną istotną dla Ciebie sferą, możesz wiele stracić.
Zaopiekuj się sobą.

Często lubimy zwracać uwagę raczej na jedną sferę i to na niej się skupiamy. Co Ty rozwijasz przede wszystkim? Nad czym potrzebujesz się skupić troszkę bardziej? Daj znać w komentarzu co u Ciebie 🙂