Nieładnie się chwalić. Trzeba być skromnym. Siedź w kącie, a znajdą cię. Przestań się wywyższać. Trochę pokory!

Do wyboru do koloru. Jeśli ignorowanie swoich mocnych stron jest częścią Twojego życia, istnieje duża szansa, że niejednokrotnie usłyszałeś przynajmniej jedno zdanie z tych, które znajdują się powyżej. A może nie wyczerpałam limitu haseł, za pomocą których dziecko, a następnie dorosły człowiek, buduje w sobie przekonanie, że docenianie samego siebie jest złe. Jest żenujące. Jest niepokorne. Jest nieznośne.

Ignorowanie swoich mocnych stron niekoniecznie musi wiązać się z mówieniem o sobie w negatywny sposób. Co to to nie! W standardowej formie to problem z przyjmowaniem komplementów, tłumaczenie się z osiągnięć (udało mi się, to nic takiego, każdy by tak mógł), szukanie dowodów na to, że wcale nie jest tak dobrze, jak mogłoby się wydawać (świetna sukienka? tak, ale zobacz tę małą plamkę o tutaj; nie, tak naprawdę to musiałam zrobić sobie bardzo kryjący makijaż, bo wyglądam jak zombie; szkoda, że nie widziałaś mnie rano. Koszmar.) Teoretycznie to nic takiego, prawda? Któż z nas reaguje “tak jak trzeba” na miłe słowa czy pochwałę? A jednak takie zachowania świadczą nie o pokorze czy o dobrym serduszku. To mocny sygnał, że pewności siebie nie ma.

Zwróć uwagę na to, że ignorowanie swoich mocnych stron może być zwykłym niezauważaniem zalet, osiągnięć, kolejnych kroków milowych, sukcesów. Może wiązać się z trudnością w celebrowaniu ważnych momentów, które wieńczą tygodnie czy miesiące pracy. Często takie ignorowanie polega na stanowczym zaprzeczaniu, że te mocne strony istnieją (jak w przypadku komplementów).

Jak ignorowanie swoich mocnych stron wpływa na życie?

  • wyostrza wady, niedociągnięcia, brak talentów i niekompetencję – im częściej ignorujesz swoje mocne strony, tym mniej są one wyraźne i znaczące. Na pierwszy plan wysuwają się negatywy, które z czasem urastają do rangi problemów.
  • pogłębia problem braku pewności siebie – zauważanie i cieszenie się swoimi mocnymi stronami jest pokarmem dla pewności siebie. Każdy z nas potrzebuje potwierdzania swoich kompetencji, każdy z nas chce czuć sens tego, co i w jaki sposób robi. W chwili, gdy zaczynamy ignorować istnienie swoich mocnych stron, podcinamy sobie skrzydła. Z czasem dochodzi do tego, że nie tylko nie widzimy swoich zalet, ale i przestajemy brać pod uwagę ich istnienie. To działa jak błędne koło, bo pewność siebie zanika.
  • sprawia, że realizujemy czyjś plan na nasze życie – ignorowanie swoich mocnych stron to sposób na zamknięcie się na samego siebie. Osoba, która właśnie tak robi, najczęściej nie wie, czego chce i w jakim kierunku ma zamiar podążać. Stawia sobie cele w odniesieniu do tego, co ktoś radzi, co wypada, co byłoby dobrze zrobić. Niestety zawsze wiąże się to z frustracją, która prędzej czy później dochodzi do głosu.

Ignorowanie swoich mocnych stron u innych ludzi

Podobnie, jak w przypadku hejtowania samego siebie, również ignorowanie swoich mocnych stron jest sygnałem ostrzegawczym. Wyobraź sobie człowieka, który po prostu wie, że nie ma zbyt wiele do zaoferowania światu. Właściwie to pogodził się z tym, że jest mniej wartościowy, mniej interesujący, pospolity, nieciekawy i najzwyklejszy na świecie. Nie czeka go nic ciekawego w życiu, z pewnością nie osiągnie tych wielkich celów, które czasem kiełkują w głowie. Choć teoretycznie te mocne strony są, to z pewnością nie są tak znaczące, jak mogłoby się wydawać. Może iść za tym mnóstwo smutku, niezadowolenia, poczucia braku sensu i pogłębiające się problemy z realizacją celów (bo po co w ogóle zaczynać, skoro nawet gdy coś zaplanuję to i tak nic mi się nie udaje?).

Jeśli jesteś świadkiem ignorowania swoich mocnych stron u bliskich Ci osób, nie bądź na to głuchy. Bądź przewodnikiem w drodze urzeczywistniania marzeń, ale przede wszystkim pamiętaj o tym, że takie zachowania nie świadczą o pokorze czy skromności. Świadczą o braku pewności siebie.

Ignorujesz swoje mocne strony?

  • zrób sobie test talentów Gallupa – to bardzo ciekawe narzędzie, dzięki któremu poznasz swoje talenty oraz obszary, w których masz najwięcej mocnych stron. Dzięki temu masz dużą szansę na spojrzenie na swoje życie z racjonalnej perspektywy. Każdy z nas posiada talenty – czasem po prostu nie zdajemy sobie z tego sprawę. Często uznajemy te nasze mocne strony za zbyt błahe, zbyt bylejakie, aspirujemy do tego, aby stać się kimś zupełnie innym. Świadomość tego, jakie masz talenty może pomóc Ci w życiu w Twój własny, indywidualny sposób, który da Ci szczęście. Sama zrobiłam sobie test talentów i jego wynik wpłynął mocno na to, jak zaczęłam postrzegać swoje cechy w kontekście zawodowym i prywatnym.
  • zrób sobie Test Inteligencji Wielorakich zgodny z teorią Howarda Gardnera – taki test może być bardzo ważną informacją związaną z Twoimi indywidualnymi preferencjami i obszarami wpływów. Nie ma takiej opcji, aby każdy z nas miał te same zdolności. Różnimy się i warto wiedzieć, który typ inteligencji u nas przeważa. Może łatwo przychodzi Ci przyswajanie języków? Może masz zdolności analityczne? A może ruch, sport, aktywność fizyczna to coś, co Cię przyciąga? Wiedza o tym może sprawić, że po pierwsze poczujesz się pewniej, a po drugie zaczniesz działać w TWOIM obszarze.
  • szukaj okazji do tego, aby wykorzystywać swoje mocne strony – oczywiście stawiaj na samopoznanie, ale też weź pod uwagę intuicję. Każdy z nas od czasu do czasu słyszy ten cichutki głosik, który mówi o tym, co i jak robić. Posłuchaj go, podejmij inną niż zwykle decyzję o tym, jak spędzasz czas. Eksperymentuj. Przyznaj się przed sobą do tego, jakie są Twoje mocne strony. Próbuj nowych rzeczy.

Jak jest u Ciebie z ignorowaniem swoich mocnych stron? Podziel się swoją historią, pytaniami i wątpliwościami w komentarzach – chętnie o nich porozmawiam.

Wkrótce startujemy z Budowaniem pewności siebie. Jeśli chcesz dołączyć do półrocznego e-kursu rozwojowego, to idealny moment. Działamy intensywnie! Zapisy trwają.