Piękni ludzie wokół nas. Wspaniali. Zachwycający. W pięknych domach, ubraniach, samochodach i związkach. Osiągają niesamowite sukcesy, odwiedzają miejsca, o których marzysz i żyją dokładnie tak, jak żyć chcesz Ty. Z niektórymi masz kontakt, innych obserwujesz online i dzieje się coś niepokojącego.

Negatywnie oceniasz siebie, swoje życie i relacje z bliskimi. Powinno być lepiej, bardziej interesująco.

Kwestionujesz swoje osiągnięcia, pracę, sens codziennych wysiłków. Przecież to wszystko nie daje takich spektakularnych efektów, jakie obserwujesz u innych osób.

Zazdrościsz, wypełnia Cię zawiść, najchętniej udowodniłbyś wszystkim, że ta osoba jest o wiele gorsza niż może się wydajesz.

Hejtujesz? Wysyłasz pogardliwe komentarze, plotkujesz, kłamiesz? Porównywanie się do innych prowadzi do różnych działań.

Jak porównywanie się do innych wpływa na życie?

  • zabija wyjątkowość życia – najlepszym sposobem na zabicie wyjątkowości czegoś jest porównywanie tej rzeczy do czegoś innego. Wszystko traci blask, niepowtarzalność, dobrą energię.
  • tracisz szansę na cieszenie się drobiazgami, piękną codziennością, bliskością z innymi ludźmi – bo jak się cieszyć, skoro ktoś inny ma lepiej?
  • nakręca się spirala niechęci do innych ludzi – w pewnym momencie może pojawić się nieznośne wrażenie, że ten ktoś nam coś zabrał, że jeśli on ma to ja nie mogę mieć.

Porównywanie się u innych ludzi

Mam wrażenie, że porównywanie się do innych jest najsilniejszym sygnałem braku pewności siebie. Przynajmniej tak to interpretujemy najczęściej. Zadbaj o to, aby zwracać uwagę na momenty, w których Twoi bliscy porównują się z innymi ludźmi. Osoba zwykle pewna siebie może w ten sposób manifestować kryzys, gorszy moment, chwilę zwątpienia. Nie zawsze w takich okolicznościach w sposób otwarty i klarowny prosimy o pomoc.

Bez względu na to, w jakich relacjach z tą osobą jesteś, zadbaj o siebie: nie daj się wciągnąć w festiwal porównywania się do wszystkich ludzi na świecie.

Porównujesz się do innych ludzi?

  • odizoluj się od osób, z którymi się porównujesz – oczywiście wiele osób może Cię zachęcać do tego, abyś przestał myśleć o tym wszystkim, pogodził się, powalczył ze sobą. Nie jest to niestety tak skuteczne, jak byśmy tego chcieli. Zacznij od izolowania się – przestań obserwować online, wyłącz powiadomienia, nie zaglądaj, nie sprawdzaj, co u tych osób. Jeśli wywołują w Tobie negatywne emocje, sprawiają, że jest Ci gorzej w życiu lub źle oceniasz swoją pracę, po prostu przestań ich obserwować. Wiem, że analizowanie podłoża takich niechęci jest kuszące, ale nie rób sobie tego, czasem nie warto się w tym wszystkim zagrzebywać. Skup się na wzmacnianiu siebie.
  • szukaj osób, które Cię inspirują w pozytywnym sensie – może to koleżanka z pracy, osoba publiczna, bloger, instagramowicz? Zastanów się nad tym, kto sprawia, że chcesz działać, czujesz inspirację, masz ochotę na wyjście poza niechcemisię. Zadbaj o to, aby mieć kontakt z tymi osobami, czerpać z ich pozytywnej energii i wpływać w ten sposób na swoje życie.
  • znajdź miejsce dla siebie – nie każdy z nas musi być sławny, aby był inspiracją. Dla mnie samej niezwykłe jest obserwowanie osób, które żyją obok mnie i żyją pięknie. Jestem przekonana, że i Ty masz takich ludzi wokół siebie. Może to Twoja mama, może sąsiadka? Może to ktoś, kto zauroczył Cię Twoim strojem na przystanku? Niezwykli ludzie nie zawsze chcą być na świeczniku, ale zawsze wpływają na świat wokół siebie. Poszukaj swojego miejsca na dawanie światu tego, co dobre. Skup się na własnych czynach.

 

Jak jest u Ciebie z porównywaniem się do innych ludzi? Może udało Ci się to zwalczyć? Podziel się swoją historią, pytaniami i wątpliwościami w komentarzach – chętnie o nich porozmawiam.

Niedawno rozpoczęliśmy pracę w ramach kursu Budowanie pewności siebie. Miejsca się zapełniają – zapraszam też serdecznie Ciebie do udziału w tym półrocznym projekcie, który tworzy piękną przestrzeń do zmiany.