czas

Don’t let the fear of the time it will take to accomplish something stand in the way of your doing it. The time will pass anyway; we might just as well put that passing time to the best possible use.

Nigdy nie rezygnuj z osiągnięcia celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie: równie dobrze możesz wykorzystać go najlepiej jak się da, aby osiągnąć swoje marzenia.

Earl Nightingale

Dość wymówek. Dość. Słyszałam już o tym, że zaczniesz działać a) od nowego roku b) od przyszłego miesiąca c) gdy poprawi się pogoda d) gdy się pozbędziesz przeziębienia. Słyszałam już chyba każdą wymówkę świata. Dość. Nie chcę już słuchać marudzenia i narzekania na niespełnione marzenia, na męczące Cię problemy czy sytuacje, które wyglądają tragicznie. Dość. Zajmijmy się teraz rozwiązaniami. Właśnie teraz.

Dziś chciałbym przedstawić Ci metodę, która może odmienić Twoje spojrzenie na wyzwania, przed którymi stajesz każdego dnia. Każdy z nas takie ma – jesteśmy rodzicami, studentami, pracujemy, z drżeniem serca otwieramy własne biznesy, marzymy o balkonowym ogródku, chcemy schudnąć, chcemy przytyć, nie podobamy się sobie, śnimy o wielkiej metamorfozie. Każdy czegoś chce. Nie każdy jednak wychodzi poza to swoje chcenie. Co byś powiedział na… realizację tego, o czym marzysz?

Earl Nightingale to nie byle kto. Wiele osób myśli o nim jak o legendzie motywacji i psychologii sukcesu. Inspirował, działał i pozostał w wielu umysłach jako ktoś wyjątkowy. Nie warto zapominać o tym, co stworzył, a warto zdecydowanie zastosować metodę 20 pomysłów. Szczerze? Jest naprawdę bardzo stara. I nadal działa.

Co to jest metoda 20 pomysłów?

Metoda 20 pomysłów to narzędzie, dzięki któremu możesz zająć się kilkoma stefami:

  • rozwiązywaniem problemów, które pojawiły się na Twojej drodze
  • planowaniem realizacji marzeń
  • pracą nad projektami, które są dla Ciebie ważne
  • stawianiem przed sobą rozwijających wyzwań

Jedyne, czego potrzebujesz to kartka papieru, długopis i czas.

Jak zastosować metodę 20 pomysłów?

1. Przygotuj sobie kartkę papieru i zapisz na samej górze swój problem, marzenie, projekt, wyzwanie w formie pytania. Jeśli marzy Ci się wolność finansowa, możesz sformułować to w ten sposób: Jak mogę podwoić swoje zarobki? Jeśli chcesz napisać książkę: W jaki sposób mogę napisać książkę w ciągu 2 miesięcy? Jeśli zmagasz się z problemem w związku: Jak mogę poprawić nasze relacje?

Ważne jest, aby pytania sugerowały przede wszystkim Twoją odpowiedzialność za to, nad czym chcesz pracować (zamiast: jak można, piszesz jak mogę) – czas zająć się sprawą bez asystentów!

2. Zapisz na kartce nie mniej niż 20 pomysłów rozwiązania sytuacji – prawdopodobnie od razu wymyślisz kilka z nich, a potem będziesz musiał włożyć w to swoje wymyślanie trochę wysiłku, jednak nie przestawaj. Dzięki temu, że dobrniesz do 20 pozycji – otworzysz się na kreatywne, nieszablonowe i prawdopodobnie najbardziej inspirujące pomysły swojego życia.

3. Dokonaj oceny – zastanów się, które z Twoich pomysłów przyniosą efekty najszybciej – zaznacz je, ale pamiętaj, aby było ich nie więcej niż 10-12.

4. Zacznij wykorzystywać swoje pomysły – krok po kroku, dzień za dniem. Rozwiąż problem, otwórz się na realizację działań, zakończ projekt, popraw relacje w związku. Tak po prostu – znalazłeś mnóstwo rozwiązań i nie możesz już powiedzieć, że się nie da 🙂

Posłuchaj podcastu

Co sądzisz o tak prostym sposobie? Jak dla mnie – działa idealnie, choć czasem wymaga niemal nadludzkiego wysiłku. Świetnie też sprawdza się podczas pracy zespołowej lub małżeńskiej – wystarczy spotkać się z osobami zainteresowanymi i zamiast cierpieć z powodu problemów i wzajemnie się pocieszać, zastanawiamy się, w jaki sposób COŚ osiągnąć w tym temacie. Efekty osiągane wspólnie są jeszcze bardziej inspirujące.