Często jest tak, że wydaje nam się, że człowiek pewny siebie rozpycha się w towarzystwie, jest liderem, walczy o swoje i nieustannie pokazuje, jak jest wspaniały. Nie chcemy być kimś takim, prawda? Patrzymy na taką osobę i stwierdzamy: hej! to mi się nie podoba. nie mogę taka być. to nie ja. I w rezultacie nie chcemy być pewni siebie – bo to nieprzyjemne, niepokorne, przerażające lub zbyt głośne po prostu. Ale czy to tak naprawdę pewność siebie? Raczej nie!

Czym nie jest pewność siebie?

Osoba pewna siebie ma w sobie coś w rodzaju spokoju. Jest oazą. Żyje swoim życiem, podejmuje ważne dla niej decyzje tak, aby być wierną sobie, ale i nie krzywdzić innych osób. Taki człowiek nie uznaje czarno-białego świata, o nie. Wie doskonale, że świat jest szary – i ma mnóstwo odcieni. Oznacza to, że pewność siebie tej osoby pomaga jej radzić sobie z trudnościami, niepewnością, wyzwaniami, wątpliwościami, problemami i innymi ludźmi. Wie, że sobie poradzi – tak czy inaczej. Potrafi być wyrozumiała, bo sama oczekuje wyrozumiałości. Daje sobie przyzwolenie na gorszy dzień, ale i podobnie traktuje innych ludzi. Pogodzenie się ze sobą i światem? Chyba tak bym to nazwała.

Nie myl pewności siebie z:

1. Agresją

To raczej problem z radzeniem sobie z emocjami, bezsilność, często brak umiejętności rozwiązywania problemów. Agresja to sygnał, że pewności siebie nie ma. To też świetny sposób na udawanie, że pewność siebie jednak jest.

2. Ironią i byciem wrednym

Przykład z życia: słyszę koszmarnie wredny komentarz i od razu: hej, gdybyś była pewna siebie, to by Cię nie ruszyło. Wow, serio? Ironiczne, przykre słowa,  żartowanie czyimś kosztem nie sugeruje pewności siebie. Pokazuje natomiast jak na dłoni, że wredny człowiek ma problem z tworzeniem pozytywnych komunikatów.

3. Bezkompromisową walką o swoje cele

Świat się nie liczy tylko ja i moje potrzeby? Czy to pewność siebie? Raczej nie – dla mnie brzmi to jak brak wiary w siebie i w to, że jeśli z kimś się podzielę czymś, co jest moje, stracę. Dążenie do celów, jeśli ma być zdrowe, powinno brać pod uwagę innych ludzi, otoczenie, potrzeby społeczności czy członków rodziny. To jest pewność siebie: mam cel, ale zrobię wszystko, aby zrealizować go, tak, aby świat na tym zyskał. Bo potrafię.

4. Czepialstwem

Coś nie jest idealne u drugiej osoby? Koniecznie jej o tym powiedz i pokaż swoją doskonałość. Właśnie – doskonałość? Osoba pewna siebie przede wszystkim ma świadomość tego, że nie ma ideałów. Choć będzie dążyć do poprawy – skupi się na naprawianiu siebie a nie świata. Pewność siebie to świadomość tego, że mimo wad i drobnych niedociągnięć i ja i inni ludzie możemy być wspaniali.

5. Patrzeniem z góry na innych ludzi

Pomyśl o człowieku, który uważa, że jest lepszy niż inni ludzie. Gardzi biedniejszymi, bo… są biedni z wyboru. Nie szanuje bezdomnych, chorych, cierpiących, osób w trudnej sytuacji. Jednocześnie spogląda na siebie w lustro i widzi, że sam do wszystkiego doszedł. Pewność siebie czy paniczny strach, że wszystko runie w sekundę?

 

 

Jakie według Was mity pewności siebie istnieją? Z czym łatwo ją pomylić. Dajcie znać w komentarzach – musimy się koniecznie z tym rozprawić!