Działanie wyraża priorytety. To zdanie pojawia się w którejś lekcji e-kursu o zarządzaniu czasem i chyba mogę uznawać je za moją życiową mantrę. Łatwo deklarować to, że coś jest priorytetem. Bardzo łatwo.

Najważniejsze jest zdrowie.
Najważniejsza jest rodzina.
Najważniejsze jest, żebym się rozwijała.
Najważniejszy jest powrót do formy.
Najważniejsze jest dziecko.

Ok, deklaracja jest za mną, obwieściłam całemu światu, o co mi chodzi w życiu i święto. Zaraz po mojej płomiennej przemowie dotyczącej tego, co jest dla mnie najważniejsze, przystępuję do działań. Pojawia się jednak pytanie: czy te działania są zgodne z priorytetami? Czy rzeczywiście dbam o to zdrowie? Odżywiam się dobrze, ruszam, unikam obrzydliwego jedzenia, nie przesadzam z alkoholem i regularnie się badam? Co robię z tą rodziną? Pielęgnuję relacje czy też non stop siedzę przy telefonie, w pracy, nad kolejnymi projektami? A może marzę o tym, żeby się wyrwać z zaborczych ramion rodziny? Czy się rozwijam? Uczę się, czytam, dowiaduję nowych rzeczy, testuję swoje nawyki?

No właśnie. Deklaracja priorytetu to jedno. Czasem sama deklaracja wystarczy, aby uspokoić sobie sumienie i zamknąć w głowie ten uciążliwy temat. Sprawa załatwiona – jeśli powiedziałam, że to jest najważniejsze, to jest. Nic już nie muszę z tym robić, teraz nie jest czas na zawracanie sobie głowy.

Działanie

Jeśli zatrzymuję się na etapie opowiadania o tym, co w moim życiu jest ważne i dlaczego, udaję, że to prawda. Co z tego, że zdrowie jest dla mnie najważniejsze jeśli kolejny tydzień z rzędu (od roku!) siedzę. Przez 8 godzin. Poźniej się nie ruszam tylko przenoszę się na kanapę. Co z tego, że mówię o tym, że dzieci są dla mnie najważniejsze, jeśli nie potrafię spędzić 30 minut z nimi bez rozpraszaczy takich jak telefon, telewizor, komputer, inni ludzie. Co z tej najważniejszej, lepszej formy, jeśli od pół roku nie poćwiczyłam?

Priorytet istnieje w naszym życiu wtedy, gdy coś z nim robimy. Priorytet jest priorytetem wtedy, gdy za gadaniem idzie mocna akcja, działanie, odpowiednie decyzje, a przede wszystkim czas. Jeśli nie mamy czasu na priorytet to znaczy, że to wcale nie jest najważniejsza rzecz w naszym życiu. Jeśli chcę ulepszyć związek to niestety, ale muszę przeznaczyć na to czas, energię i chęci. Czasem to poświęcenia, męczarnie, przerażające zmiany, odmawianie sobie pewnych rzeczy, odsuwanie od siebie niektórych sposobów na spędzanie czasu – i w porządku.

Co zrobić, aby żyć w zgodzie z priorytetami?

Może czas najwyższy?

1. Określ je – raz jeszcze. Zastanów się, co w tym momencie Twojego życia jest dla Ciebie najważniejsze i postaraj się jak najdokładniej opisać. Pomyśl o tym, co to znaczy, że np. zdrowie jest dla Ciebie najważniejsze – czyli, że co? Po czym poznasz, że żyjesz tak, jakby zdrowie było dla Ciebie najważniejsze? Co musisz zrobić? Kiedy? Powiedz sobie głośno coś więcej o tych najważniejszych rzeczach w swoim życiu – wtedy też łatwiej się z nimi identyfikować w codzienności.

2. Przestań mówić “Nie mam czasu” i zmień to na “To nie jest mój priorytet”. To może być bardzo ciekawe doświadczenie. Wyobraź sobie, że mówisz, że Twoim priorytetem nie jest np. spędzanie przytulnych wieczorów z najbliższą osobą. To pięknie kieruje myślenie i skłania do pytań: Ok, w takim razie co jest priorytetem zamiast tego?

3. Kwestionuj swoje decyzje – szczególnie te dotyczące sposobów na spędzanie czasu – w pracy, w domu, z bliskimi. Czasem wystarczy proste pytanie: Czy to jest najważniejsze? Czy to co robię da mi taki efekt, na jakim mi zależy? Zastanawianie się nad tym może pomagać Ci w wielu sferach – od pracy nad wolnością finansową (np. działasz w tych obszarach, które przyniosą Ci zyski zamiast marnować czas na bzdury) po budowanie bliskości (np. wybierasz wieczór bez dystraktorów zamiast zerkania na telefon co chwilę).

4. Planuj priorytety jeśli trzeba – a czasem trzeba. Tym bardziej wtedy, gdy nadmiar obowiązków raczej skłania do poświęcania całego swojego świata pracy czy innym zajęciom. Dla mnie najlepszym sposobem jest po prostu wpisywanie do kalendarza rzeczy związanych z tym, co dla mnie najważniejsze. Czas dla rodziny – konkretny plan. Czas na dbanie o zdrowie – to też wymaga czasu (np. planowanie menu). Kluczowe w moim życiu było też mocne oddzielenie niektórych sfer. Od dłuższego czasu stosuję zasadę, że od chwili odebrania dzieci z przedszkola aż do ich zaśnięcia nie odbieram telefonów, nie przeglądam internetu, nie włączam komputera. Jestem tylko mamą i oczywiście w tym czasie razem z maluchami ten dom tworzę – gotujemy, sprzątamy, czytamy, żyjemy. Żyjemy priorytetami. To sprawiło, że szybko pozbyłam się obaw, że nie jestem ani w pracy na 100% (bo zajmuję się domowymi sprawami), ani z dziećmi i mężem na 100% (bo załatwiam sprawy w tym czasie).

5. Zastanów się nad tym, z czego możesz zrezygnować. I to jest bardzo ważna kwestia! Bardzo często działamy w obszarach, które nie są nam do niczego potrzebne, zajmujemy sobie czas obowiązkami, które są zbędne. Co więcej, przejmujemy się sprawami, na które nie mamy najmniejszego wpływu. Każda z nich odbiera czas na priorytety. Postaraj się wprowadzić do swojego życia zasadę wyrzucania zbędnych rzeczy – również jeśli chodzi o zajęcia, obowiązki i obietnice.

Czas na priorytety.