edukacja seksualna

Chciałabym otoczyć moje dzieci ochronną tarczą. Chciałabym upewnić się, że nic im nie grozi, nikt ich nigdy nie skrzywdzi i nic złego się nie wydarzy wtedy, gdy nie ma mnie w pobliżu. Chciałabym wiedzieć, że są bezpieczni wtedy, gdy nie otulam ich ciasno ochronnymi skrzydłami. Chciałabym, aby zdobywali świat, eksplorowali go po swojemu, szukali swojego miejsca z odwagą i gotowością do podejmowania wyzwań. Chciałabym (i trochę też tego nie chcę), aby nie potrzebowali mnie na każdym kroku. Choć wiem, że będę tęsknić za tymi małymi rączkami wciśniętymi w moją dłoń, chcę, aby byli samodzielni. Pewni siebie. Świadomi granic w relacjach i wyczuleni na te momenty, gdy ludzie przekraczają ich granice.

Edukacja seksualna to konieczność

Wokół edukacji seksualnej narosło wiele mitów. Niektórzy mówią, że to samo zło, inni udowadniają wszystkim wokół, że edukować znaczy uczyć masturbacji. Kiedy jednak zapytam o fakty, o istotę edukacji seksualnej, zwykle słyszę: Nie no, to wiadomo, że trzeba o tym opowiedzieć dziecku.

Edukacja seksualna jest jedną z najważniejszych rzeczy, które stoją przed rodzicem. To właśnie taka wiedza tworzy wokół dziecka ochronny kokon. Dzięki niej dziecko wie, że ktoś przekracza granice. Ma świadomość, że pewnych rzeczy nie wolno proponować dziecku. Rozumie, co jest dobre, a co złe. A co najważniejsze: jest w stanie porozmawiać z rodzicem o tym, co się dzieje w jego życiu.

Nie lubię mitów i nie lubię worka bzdur, który przerzucamy sobie z rąk do rok. Postanowiłam zaprosić do rozmowy Martę Jurczyk, tutaj informacje o Marcie.

Marta Jurczyk pisze o sobie tak:

Ukończyłam pedagogikę, pedagogikę specjalną i seksuologię kliniczną, jestem edukatorką seksualną. Od 7 lat pracuję na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie kształcę przyszłych pedagogów. Rozpoczęłam również Szkołę Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej na SWPSie. Od 3 lat pracuję w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku, gdzie mam przyjemność prowadzić zajęcia z zakresu edukacji socjoseksualnej dla różnorodnych grup, w tym również konsultacje indywidualne dla rodziców i terapeutów. Współpracuję z Wojewódzkim Szpitalem Psychiatrycznym w Gdańsku, gdzie mam okazję pracować z dziećmi i młodzieżą w zakresie diagnozy, wsparcia i rozwoju w obszarze seksualności.

Posłuchaj podcastu Edukacja seksualna w domu? Koniecznie!

wspaniałe dzieciństwo

Już 14 sierpnia startujemy z kolejną edycją e-kursu Rozwijanie inteligencji emocjonalnej dziecka. W ciągu 16 tygodni pracy nad skomplikowanym światem uczuć dziecka, poznasz techniki, metody i psychologiczne triki, które mogą zdziałać cuda. Podczas kursu zdobędziesz mnóstwo psychologicznej wiedzy, która pozwoli Ci na poznanie świata dziecka, rozwijanie umiejętności, które wpływają na to, jak reagujesz na trudne sytuacje. Oprócz tego odpowiem na pytania:

  • Jak reagować na niegrzeczne zachowania dziecka?
  • Na co pozwalać dziecku, a na co się nie zgadzać?
  • Co jest normalne a co nie?

Oto kilka szczegółów:

  • kurs trwa 16 tygodni – co tydzień uczestnicy otrzymują ode mnie lekcję, a w międzyczasie inspiracje i dodatkowe propozycje
  • kurs wypełniony jest technikami, narzędziami psychologicznymi i wiedzą, która pozwala lepiej zrozumieć dziecko i rozwijać jego inteligencję emocjonalną
  • po kilku edycjach kursu potwierdzam – wpływa on również na inteligencję emocjonalną samych rodziców (a nawet babć – kilka wzięło udział w projekcie!)
  • podczas trwania kursu uczestnicy mogą skorzystać z opcji konsultacji mailowych (ze mną oczywiście)
  • koszt udziału w 16-tygodniowym projekcie to tylko 350 zł
  • startujemy 14 sierpnia