elegancja

Elegancja. Biorę ją w swoją dłoń, sprawdzam, czy się nie potłukła i wkładam ją do kieszeni. Dziś zabieram ją ze sobą. Poczuję jej kruchość i moc za każdym razem, gdy dotknę jej subtelnych krawędzi. Będzie moim orężem, największym wsparciem i barierą ochronną. Źródłem energii. Siłą. Pięknem.

Prawdziwa elegancja jest czymś, co zawsze mnie zachwycało. Uwielbiam przebywać wśród kobiet, które mają w sobie to, coś, co aż tak przyciąga, elekryzuje i zwraca uwagę. Elegancja to określony styl życia, sposób kształtowania swojego otoczenia oraz zachowania. Kobieta elegancka zna siebie, żyje bardzo świadomie i wybiera wszystko to, co jest nie-byle-jakie. Szuka jakości w każdym aspekcie swojego życia. Jakość ma dla niej znaczenie zarówno wtedy, gdy wybiera strój, jak i wówczas gdy radzi sobie z trudnymi relacjami. Elegancja przyciąga wzrok, serce i umysł. Ekscytuje. Jest tajemnicą. Jest również pokorą.

Dziś chciałabym porozmawiać z Tobą o elegancji właśnie, czyli o czymś, co nierozerwalnie łączy się z moim słowem na ten rok – jest nim kobiecość. Chciałabym w tym roku jak najpełniej rozwijać się wokół tego słowa i stąd mój pierwszy tekst o kobiecości. A może o elegancji. A może o jednym i drugim?

Elegancja czyli co?

Z czym kojarzy Ci się słowo elegancja? Jak ona wygląda? Po czym poznajesz kobietę elegancką? Czy zawsze chodzi o określony ubiór, styl, rodzaj torebki? Czy może elegancja tkwi we wnętrzu kobiety i wypełnia ją blaskiem? Dziś przygotowałam kilkanaście sposobów na prowadzenie bardziej eleganckiego stylu życia – jestem ciekawa Twoich wniosków. Znajdziesz tutaj coś dla siebie?

Elegancja na 16 sposobów

Relacje

 1. Odłóż telefon – najmniej eleganckim sposobem na budowanie relacji jest tworzenie ich w ciągłym towarzystwie rozpraszaczy. Wykorzystaj chwile, które spędzasz z bliskimi na tworzenie więzi i poznawanie drugiego człowieka. Jeżeli w danym momencie musisz skorzystać z telefonu, przeproś na chwilę, załatw sprawę możliwie szybko i wróć do rozmowy. Zadbaj też o to, aby telefon nie był Twoim towarzyszem podczas czasu spędzanego z dziećmi – zastanów się nad tym, czy rzeczywiście musisz rejestrować każdy krok dziecka i pomyśl o tym, co tracisz wtedy, gdy powiadomienie czy chęć sięgnięcia po telefon wdziera się w Waszą rozmowę.
 2. Jeśli spędzasz z kimś czas, spędzaj z nim czas – każda relacja wzmacnia się wtedy, gdy obie strony mają poczucie, że są słuchane. Są dostrzegane. Ktoś je widzi. Wykorzystuj siłę spotkań, rozmów przy stole, a nawet przejażdżki samochodem na budowanie więzi. Jak najczęściej spoglądaj w oczy podczas rozmów – często możesz w nich dostrzec rzeczy niezauważalne na pierwszy rzut oka.
 3. Zwracaj uwagę na to, jaki wpływ na ciebie mają inni ludzie – elegancja dostrzegana jest w różnych sytuacjach i różnych zachowaniach. Czasem może być tak, że przebywanie z niektórymi osobami może wpływać na to, jak podchodzisz do życia i na czym się skupiasz. Jeżeli widzisz, że relacja z kimś sprawia, że częściej narzekasz, plotkujesz, skupiasz się na negatywach lub czujesz się źle, zastanów się nad tym, co z nią zrobisz.
 4. Ustalaj granice w relacjach – świadomość wpływu innych ludzi to jedno. Zdolność do ustawiania zasad, które rządzą tymi relacjami to drugie. Elegancja przejawia się w tym, na co pozwalasz innym ludziom. Jeżeli pozwalasz im czerpać ze swoich zasobów bez umiaru, może to świadczyć o tym, że nie masz zbudowanego poczucia własnej wartości. To wpływa na Twoje zachowania, na reakcje, na sposób interpretowania rzeczywistości. Trudno jest żyć elegancko wtedy, gdy świat jawi się jako negatywna przestrzeń. Tutaj możesz przeczytać o tym, co warto zrobić, gdy ktoś Cię wykorzystuje.
 5. Szanuj każdego człowiekakażdy z nas ma swoją historię. Jeśli spotykasz drugiego człowieka w trudnym dla niego momencie (jest bezrobotny, bezdomny, wykonuje pracę, której Ty byś się nie podjęła), uśmiechnij się do niego. Jego opowieść może złamać Ci serce, dlatego właśnie dbaj o to, aby każdemu człowiekowi okazywać szacunek.

Twój styl życia

 1. Wykorzystaj moc ciszy – szukaj okazji do wyciszania się, daj sobie szansę na usłyszenie własnych myśli. W moim odczuciu elegancja jest czymś, co rodzi się z refleksji i z wyciąganych lekcji. Postaraj się znaleźć chwilę na zastanowienie się nad sytuacją wtedy, gdy dzieje się coś niewygodnego. Skonfrontuj się z nią – nawet jeśli jest to nieprzyjemne. Zastanów się nad tym, co mogłabyś zrobić inaczej, gdyby podobna sytuacja się powtórzyła. Zadbaj o to, aby wyszła Ci z tego analiza a nie samobiczowanie się.
 2. Stwórz swój własny świat – dzielenie się każdym wydarzeniem w życiu, każdą refleksją, każdym drobiazgiem może być bardzo kuszące. Poznawanie czyichś sekretów może aż prosić się o ich ujawnienie. Czy jednak jest to eleganckie? Raczej nie. Tworzenie własnej przestrzeni, która nie jest znana każdej napotkanej osobie, to magia. Zadbaj o to, aby twoje problemy, historie, wyzwania były znane tym osobom, którym ufasz. Szukaj przyjaciół, a nie widowni.
 3. Poznaj swoje sygnatury – czyli znaki szczególne, elementy stylu życia, które określają Ciebie. Każdy z nas ma jakieś wyjątkowe upodobania, ulubione sposoby na spędzanie czasu, preferowaną literaturę, muzykę, kolory czy smakołyki. Co tworzy niepowtarzalność Twojego życia? Zwrócenie uwagi na sygnatury sprawia, że o wiele łatwiej docenia się swoją codzienność. Kiedy sama zaczęłam skupiać się właśnie na tym aspekcie mnie, przestałam porównywać się z ludźmi, którzy prowadzą inny styl życia. Łatwiej pozbyć się zawiści, zazdrości wtedy, gdy wyraźnie widzi się swoje własne życie. Zrób swoją własną listę sygnatur i zastanów się nad tym, co masz ochotę do niej dodać, aby prowadzić jeszcze bardziej udane życie. Moje sygnatury, czyli znaki szczególne to:
  • zielona herbata jaśminowa
  • uzależnienie od książek
  • zwykła latte bez żadnych ulepszaczy
  • drewno, rośliny i rustykalny wystrój
  • miłość do organizacji, planowania, tworzenia strategii i wyrzucania zbędnych rzeczy
 4. Kochaj siebie – elegancja idzie w parze z szacunkiem do siebie, dbaniem o swoje samopoczucie i zdrowie. Jeżeli żyjesz w elegancki sposób, to znaczy, że dostrzegasz swoją wartość. Rozumiesz potrzebę odpoczynku, zdrowego stylu życia i konieczność ładowania baterii.
 5. Określ swoje stylowe tak i niestworzenie swojego stylu jest niezwykle ważne – to jedna z najbardziej zauważalnych sygnatur i znak szczególny, który trudno pominąć. Pomyśl również o zasadach, jakie określają to, w jaki sposób zachowujesz się i jak reagujesz na różne sytuacje.
 6. Poznaj różne rodzaje sztuki – otaczanie się pięknem wpływa na to, jak reagujesz na piękno w zwykłym życiu. Udział w sztukach teatralnych, wyprawa do muzeum, spędzenie popołudnia w towarzystwie dźwięków wspaniałej muzyki buduje wrażliwość i sprawia, że uczysz się dostrzegać wyjątkowość w świecie. Tworzysz również w ten sposób szeroki zasób wiedzy, który wpływa mocno na to, jak rozmawiasz z ludźmi.
 7. Bądź otwarta na doświadczenia – zarówno na te związane ze sztuką, jak i z innymi przeżyciami. Szukaj okazji do poszerzania horyzontów, przesłuchaj płytę, po którą byś nie sięgnęła, zjedz zupełnie nową potrawę, zrób odważny krok. Bogactwo doświadczeń wpływa na to, jak radzisz sobie z życiowymi wyzwaniami. Jeżeli regularnie próbujesz nowych rzeczy i wyskakujesz ze swojej strefy komfortu, widzisz, że jesteś w stanie poradzić sobie z różnymi sytuacjami. To dodaje pewności siebie i sprawia, że reakcje są mniej gwałtowne.
 8. Szukaj w sobie wdzięczności nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że nie masz za co dziękować. Łatwo przyzwyczaić się do wygód i lepszego życia. Jeśli jednak stracisz z oczu wartość tych rzeczy, możesz wpaść w sidła negatywnych emocji. Osoba, która żyje w elegancki sposób cieszy się tym, co ma. Docenia życie, które tworzy – bez względu na etap, na jakim jest. Nie narzeka i nie licytuje się z nikim o to, kto ma gorzej.
 9. Korzystaj z tego, co masz – mania kupowania nie świadczy o elegancji czy o luksusie, a o potrzebie, która głośno krzyczy o zaspokojenie. Postaraj się zwracać uwagę na to, czym się otaczasz. Pamiętaj o jakości, ale też staraj się wykorzystywać, to co posiadasz. Traktuj każdą rzecz, jaką nabywasz jako coś, co ma wartość. Jeżeli trzeba – przerabiaj, oddaj komuś, zrób z niej pożytek. Zanim kupisz coś nowego, zastanów się nad tym, czy potrzebujesz powiększać swoją kolekcję przedmiotów, sprzętów, smakołyków w kuchni. Współczesna elegancja wiąże się nie tylko z zasadami dobrego wychowania, ale też z szacunkiem, jaki obdarzasz świat – również w tym aspekcie.
 10. Nie trać czasu – Twój czas jest niezwykle cenny. Nie jesteś w stanie go odzyskać – raz stracony, znika. Zadbaj zatem o to, co z nim robisz i przemyśl to, w jaki sposób najczęściej go tracisz. Zwróć uwagę na to, na jakie rzeczy masz wpływ – wiele osób (i ja też!) traci mnóstwo czasu na zmienianie tego, czego nie da się zmienić. Jeśli chcesz żyć w bardziej elegancki sposób, nie trać czasu na:
  • tłumaczenie się innym ludziom ze swoich decyzji
  • walkę o to, aby każdy Cię lubił – nie łudź się, że będziesz w tak komfortowej sytuacji kiedykolwiek. Jestem pewna, że są na świecie osoby, które otwarcie Cię nie lubią, ale też takie, które nigdy Ci tego nie okażą. Nie jesteś w stanie wszystkich zadowolić, dlatego dbaj o to, aby żyć w zgodzie ze swoimi wartościami. Czy Ty lubisz siebie?
  • namawianie innych ludzi do zmiany zdania – czy naprawdę potrzebujesz, aby ta osoba myślała tak jak Ty?
  • bycie na bieżąco – w te sidła łatwo wpaść, ale równie łatwo się z nich wyplątać. Zastanów się nad tym, jakimi informacjami chcesz karmić swój umysł? Wyobraź sobie, że Twój umysł jest jak kosz – ma ograniczoną pojemność. Co ma się w nim znaleźć? Plotki, internetowe kłótnie, porównywanie się do innych ludzi?
 11. Daj sobie czas – często chcemy wszystkiego na raz. Porównujemy się do różnych osób, wyciągamy z ich życia skrawki, które są ciekawe i inspirujące, a następnie… chcemy tego wszystkiego od razu. Od jednej osoby zabieramy szaloną karierę zawodową, od drugiej intensywne życie rodzinne, od następnej rozwijający się biznes, a od kolejnej podróże po całym świecie. Chcemy tego wszystkiego, bo ta, ta i ta mają to. Czy widzisz, jak intensywnie trzeba pracować nad każdą z tych rzeczy osobno? Czy dajesz sobie czas na to, aby pewne etapy w życiu poświęcić na jedną-dwie ważne sfery? Pamiętaj – na wszystko masz czas. Na wszystko przyjdzie czas, jeśli mu na to pozwolisz.
 12. Zastanów się nad tym, jakie elementy Twojego życia nie podlegają dyskusji – jakich kawałeczków swojego stylu życia nie chcesz poświęcać dla pracy czy dla innych zajęć? Jakie rytuały sprawiają, że to jest TWOJE życie? Może to codzienna filiżanka herbaty pod koniec dnia? Spacer bez względu na pogodę. Długi, regenerujący sen? Elegancja w życiu widoczna jest w tym, czy jesteś strażniczką swojego spokoju. Ten spokój daje o sobie znać w wielu trudnych sytuacjach.

Elegancja to niezwykła cecha – widoczna w niemal każdym geście, wypowiedzianym słowie. To, co mnie w niej najbardziej urzeka to to wrażenie, że elegancka osoba ma niezwykle bogaty świat. Czuje piękno każdą komórką swojego ciała i doświadcza go bardzo często. Zachwyca się ludźmi, rzeczami, wydarzeniami z czystej potrzeby zachwytu. Używa słów, które oddają bogactwo jej świata, a jednocześnie wciąż podlewa swój własny tajemniczy ogród – rozwijając się, ciesząc codziennością, poddając refleksji i wyciągając wnioski. Kobieta elegancka wie, że trawa jest zielona tam, gdzie się ją podlewa.

Posłuchaj podcastu

Jeśli to dobry czas dla Ciebie na takie działanie, zapraszam serdecznie do wspólnej pracy. Udział w kursie to:

 • 25 lekcji e-kursu Budowanie pewności siebie, które będziesz otrzymywać raz w tygodniu
 • dostęp do nagrania godzinnego szkolenia o tym, jak błyskawicznie dodać sobie pewności siebie
 • maile z inspiracjami, dodatkowymi ćwiczeniami i materiałami, które będą wspierać Twoje zmiany
 • mnie do dyspozycji – będę z Tobą w kontakcie mailowym przez cały czas trwania projektu
 • mnóstwo wiedzy, konkretnych informacji i sposobów, które ułatwią realizowanie celów związanych z budowaniem swojej wewnętrznej siły