Dystans czasem pozwala na sprawdzenie, którzy ludzie są warci naszego czasu, a którzy nie muszą być częścią naszego życia.
Lana Del Rey
Spoglądam za siebie. Czasem odwracam się, a czasem tylko zerkam kątem oka, licząc na to, że przeszłość tylko pomacha do mnie z oddali. Relacje to ciężki orzech do zgryzienia. Ich budowanie wymaga nie tylko otwartości na drugiego człowieka, ale też rozumienia tego, co gra w duszy, co w niej szepcze, a co rozbrzmiewa jak głośny dzwon. Czy można naprawić relacje?
W tworzeniu relacji przeszkadzać może Ci bardzo dużo:
- wyobrażenia o tym, co ktoś myśli na Twój temat
- obawy związane z tym, że może za dzień lub dwa okaże się, że nie jesteś tak wspaniały, jak wyglądasz na pierwszy rzut oka
- przerażenie, bo nie jesteś wystarczająco dobry, mądry, rozsądny, perfekcyjny, nieomylny, piękny, uporządkowany, ogarnięty, pewny siebie
- czytanie w myślach innych ludzi i przekonanie, że wiesz lepiej, co TAK NAPRAWDĘ myślała ta osoba
- zakładanie najgorszych intencji (chciał Ci zaszkodzić, zrobić przykrość, utrudnić życie)
- walka o władzę między Tobą i tym drugim człowiekiem – komu bardziej nie zależy, kto jest bardziej zakochany, kto się bardziej stara, kto jest bardziej pokrzywdzony
- toksyczne kawałki w relacjach, które przeradzają się w mocno toksyczne związki – niemal każda relacja ma takie elementy, które nie są zbyt zdrowe. Wyłapanie ich i działanie może umocnić związek. Ignorowanie ich rozkłada relację na łopatki.
Czy jesteś pewny tego, że dajesz z siebie wszystko, aby budować silne związki z innymi? Choć i ja czasem mam ochotę zrzucić na drugiego człowieka odpowiedzialność za to, jak układają się sprawy między nami, widzę, że sama mogę dokonać ogromnych zmian. Każdy z nas może zrobić coś, aby naprawić relacje.
Czarodziejska różdżka, która odmienia relacje, działa rzeczywiście. Tworzy ją kilka kawałków:
- moje zmieniające się nastawienie do tego, jakie jest moje miejsce w danej relacji
- nowe działania i sposoby reagowania na to, co się dzieje
- inicjatywa, która sprawia, że dzieją się nowe rzeczy (chociażby związane ze sposobem spędzania czasu lub podejmowanymi tematami rozmów)
- autorefleksja, dzięki której widzę nie tylko czyjeś błędy, ale zauważam też swoje niedociągnięcia. Najwspanialsza (ale i najtrudniejsza) refleksja to zawsze ten moment, w którym uświadamiam sobie, na co pozwalam drugiemu człowiekowi. Jak pozwalam się traktować? Jak pozwalam do siebie mówić?
Jeśli wciąż się nad tym zastanawiasz się nad tym, czy Twoje działania w ramach relacji są czarodziejską różdżką, spójrz na 20 rzeczy, które warto zacząć robić. Oto kilka pomysłów na to, jak naprawić relacje:
- Uwolnij się od negatywnych ludzi – toksyczne związki sprawiają, że i Ty robisz się w końcu toksyczny w ten lub inny sposób.
- Uwolnij się od tych ludzi, którzy już zniknęli z Twojego życia – przestań oglądać facebooki tych ludzi, stare zdjęcia czy miłosne listy. Te osoby raczej nie wrócą, za to Ty tracisz czas.
- Nie skreślaj ludzi na początku – osoby, które właśnie poznajesz mogą stać się ważną częścią Twojego życia. Bez względu na pierwsze wrażenie. Daj im szansę wykazania się, a czasem też daj drugą szansę, jeśli popełnili błąd.
- Okazuj każdej osobie szacunek i bądź uprzejmy – czy zgodzisz się ze mną, że charakter ujawnia się przede wszystkim w tym, jak traktujemy innych? Pamiętaj o tym, że nawet jeśli ktoś nie zachował się najlepiej, Ty zawsze możesz pokazać klasę.
- Po prostu akceptuj ludzi – to, że są inni, niż byś chciał, nie oznacza, że są źli, nieodpowiedni i mało wyjątkowi. Mogą być wspaniali, inspirujący i ważni dla Ciebie i Twojego świata.
- Wspieraj innych i ich dopinguj – dbanie o ludzi w taki sposób zdradza Twoja pewność siebie i wysoką samoocenę.
- Pozwól sobie na bycie niedoskonałym – mówienie o wątpliwościach, trudnych odczuciach, niepewności czy o tym, co chcesz zmienić nie sprawia, że jesteś zły, bo niedoskonały. Raczej – masz w sobie mnóstwo pokory i widzisz obszary własnego rozwoju.
- Wybaczaj innym i idź do przodu. Daj sobie spokój z fochami, pokazówkami i innymi sposobami pokazania, że jednak to Ty masz rację. Wybaczaj i wyluzuj.
- Każdego dnia rób coś dla innych – każdego dnia. Jeśli nie wierzysz w to, że coś możesz odmienić, notuj te wszystkie rzeczy, zapisuj to, co udało Ci się zrobić i zobacz, jak wiele się dzieje. Małe rzeczy sprawiają, że budują się bliskie relacje.
- Zawsze bądź lojalny. Twoja lojalność buduje Twój obraz samego siebie i pozostaje w sercach innych ludzi.
- Zbliżaj się do tych ludzi, którzy znaczą dla Ciebie najwięcej – pytaj, mailuj, dzwoń, rozmawiaj, wysyłaj ciekawe linki, uśmiechaj się. To inwestycja czasu, która da Ci najwięcej – bliskich ludzi.
- Dotrzymuj słowa i mów prawdę – kłamstwa zawsze wychodzą na jaw, a niedotrzymywanie słowa zawsze jest źle odbierane. Nawet jeśli spotkasz na swojej drodze kogoś, kto nie będzie mówić o swoich pretensjach w związku z Twoim kłamstwem czy niedotrzymaną umową, Twoje czyny zostają w pamięci. Traktuj zatem swoje zobowiązania priorytetowo.
- Daj, a otrzymasz – jeśli dajesz fochy, dostaniesz focha (lub reprymendę za fochy). Jeśli dajesz uśmiech i przytulasz – otworzysz innych na to samo. Chcesz w związku zmiany? Spróbuj dać drugiej osobie dokładnie to, o czym marzysz.
- Wyrażaj się jasno – jeśli denerwuje Cię bałagan, powiedz o tym. Jeśli jesteś dumny – też o tym opowiedz. Nikt nie czyta w Twoich myślach, nawet jeśli myślisz, że powinien.
- Pozwól innym na podejmowanie ich własnych decyzji – zdolny do tego jest każdy. Także małe dziecko, mąż, żona, ukochany, rodzic, przyjaciel. Jeśli nie ingerujesz w podejmowanie decyzji, możesz spodziewać się, że nikt nie będzie wtrącał się w Twoje pomysły.
- Mów mniej, słuchaj więcej – traktuj innych tak, jakby byli w świetle reflektorów. Pozwól im mówić, wracaj w rozmowie do ich spraw, pytaj. Przyjdzie czas i na Twoje opowieści.
- Daj sobie spokój z drobnymi sprzeczkami – zanim zaczniesz się kłócić, zastanów się, czy warto niszczyć dzień bzdurami.
- Nie zapominaj o poznawaniu samego siebie – rozwijaj się, zastanawiaj, myśl o swoich cechach i przeżyciach. Bliskość z samym sobą jest kluczowa przy budowaniu kontaktów z innymi.
- Nie zapominaj o tym, kim są Twoi przyjaciele – i staraj się ich poznawać każdego dnia.
- Ignoruj niekonstruktywne, krzywdzące komentarze – usłyszysz je pewnie nie raz w swoim życiu. Ich celem jest sprawienie przykrości, a nie realna pomoc w zmianie. Jeśli pozwolisz im na wpływanie na Twoje życie – stracisz więcej.
Czy będzie łatwo? Nie.
Czy popełnisz błędy? Tak.
Czy ktoś Cię zrani? Oczywiście.
Posłuchaj podcastu Jak naprawić relacje?
Zacznij reagować na sygnały toksyczności i spróbuj naprawić relacje
Jeśli czujesz, że nadszedł czas na pracę nad swoją asertywnością i umiejętnością stawiania granic, dołącz do kursu. Jeśli czujesz, że dajesz się wykorzystywać i źle traktować, rozpocznij proces zmiany. Wiele od Ciebie zależy. Zasługujesz na to, aby inni szanowali Twoje potrzeby i emocje. Popracuj nad wyznaczaniem granic i uwolnij się od toksycznych relacji.
Jeśli to dobry czas dla Ciebie na takie działanie, zapraszam serdecznie do wspólnej pracy. Udział w kursie to:
- 10 lekcji e-kursu Wyznaczanie granic w relacjach, które będziesz otrzymywać raz w tygodniu
- maile z inspiracjami, dodatkowymi ćwiczeniami i materiałami, które będą wspierać Twoje zmiany
- mnie do dyspozycji – będę z Tobą w kontakcie mailowym przez cały czas trwania projektu
- mnóstwo wiedzy, konkretnych informacji i sposobów, które ułatwią realizowanie celów związanych z relacjami