Dystans czasem pozwala na sprawdzenie, którzy ludzie są warci naszego czasu, a którzy nie muszą być częścią naszego życia. 

Lana Del Rey

Spoglądam za siebie. Czasem odwracam się, a czasem tylko zerkam kątem oka, licząc na to, że przeszłość tylko pomacha do mnie z oddali. Relacje to ciężki orzech do zgryzienia. Ich budowanie wymaga nie tylko otwartości na drugiego człowieka, ale też rozumienia tego, co gra w duszy, co w niej szepcze, a co rozbrzmiewa jak głośny dzwon.

W tworzeniu relacji przeszkadzać może Ci bardzo dużo:

 • wyobrażenia o tym, co ktoś myśli na Twój temat
 • obawy związane z tym, że może za dzień lub dwa okaże się, że nie jesteś tak wspaniały, jak wyglądasz na pierwszy rzut oka
 • przerażenie, bo nie jesteś wystarczająco dobry, mądry, rozsądny, perfekcyjny, nieomylny, piękny, uporządkowany, ogarnięty, pewny siebie
 • czytanie w myślach innych ludzi i przekonanie, że wiesz lepiej, co TAK NAPRAWDĘ myślała ta osoba
 • zakładanie najgorszych intencji (chciał Ci zaszkodzić, zrobić przykrość, utrudnić życie)
 • walka o władzę między Tobą i tym drugim człowiekiem – komu bardziej nie zależy, kto jest bardziej zakochany, kto się bardziej stara, kto jest bardziej pokrzywdzony
 • toksyczne kawałki w relacjach, które przeradzają się w mocno toksyczne związki – niemal każda relacja ma takie elementy, które nie są zbyt zdrowe. Wyłapanie ich i działanie może umocnić związek. Ignorowanie ich rozkłada relację na łopatki.

Czy jesteś pewny tego, że dajesz z siebie wszystko, aby budować silne związki z innymi? Choć i ja czasem mam ochotę zrzucić na drugiego człowieka odpowiedzialność za to, jak układają się sprawy między nami, widzę, że sama mogę dokonać ogromnych zmian.

Czarodziejska różdżka, która odmienia relacje, działa rzeczywiście. Tworzy ją kilka kawałków:

 • moje zmieniające się nastawienie do tego, jakie jest moje miejsce w danej relacji
 • nowe działania i sposoby reagowania na to, co się dzieje
 • inicjatywa, która sprawia, że dzieją się nowe rzeczy (chociażby związane ze sposobem spędzania czasu lub podejmowanymi tematami rozmów)
 • autorefleksja, dzięki której widzę nie tylko czyjeś błędy, ale zauważam też swoje niedociągnięcia. Najwspanialsza (ale i najtrudniejsza) refleksja to zawsze ten moment, w którym uświadamiam sobie, na co pozwalam drugiemu człowiekowi. Jak pozwalam się traktować? Jak pozwalam do siebie mówić?

Jeśli wciąż się nad tym zastanawiasz się nad tym, czy Twoje działania w ramach relacji są czarodziejską różdżką, spójrz na 20 rzeczy, które warto zacząć robić:

 1. Uwolnij się od negatywnych ludzi – toksyczne związki sprawiają, że i Ty robisz się w końcu toksyczny w ten lub inny sposób.
 2. Uwolnij się od tych ludzi, którzy już zniknęli z Twojego życia – przestań oglądać facebooki tych ludzi, stare zdjęcia czy miłosne listy. Te osoby raczej nie wrócą, za to Ty tracisz czas.
 3. Nie skreślaj ludzi na początku – osoby, które właśnie poznajesz mogą stać się ważną częścią Twojego życia. Bez względu na pierwsze wrażenie. Daj im szansę wykazania się, a czasem też daj drugą szansę, jeśli popełnili błąd.
 4. Okazuj każdej osobie szacunek i bądź uprzejmy – czy zgodzisz się ze mną, że charakter ujawnia się przede wszystkim w tym, jak traktujemy innych? Pamiętaj o tym, że nawet jeśli ktoś nie zachował się najlepiej, Ty zawsze możesz pokazać klasę.
 5. Po prostu akceptuj ludzi – to, że są inni, niż byś chciał, nie oznacza, że są źli, nieodpowiedni i mało wyjątkowi. Mogą być wspaniali, inspirujący i ważni dla Ciebie i Twojego świata.
 6. Wspieraj innych i ich dopinguj – dbanie o ludzi w taki sposób zdradza Twoja pewność siebie i wysoką samoocenę.
 7. Pozwól sobie na bycie niedoskonałym – mówienie o wątpliwościach, trudnych odczuciach, niepewności czy o tym, co chcesz zmienić nie sprawia, że jesteś zły, bo niedoskonały. Raczej – masz w sobie mnóstwo pokory i widzisz obszary własnego rozwoju.
 8. Wybaczaj innym i idź do przodu. Daj sobie spokój z fochami, pokazówkami i innymi sposobami pokazania, że jednak to Ty masz rację. Wybaczaj i wyluzuj. 
 9. Każdego dnia rób coś dla innych – każdego dnia. Jeśli nie wierzysz w to, że coś możesz odmienić, notuj te wszystkie rzeczy, zapisuj to, co udało Ci się zrobić i zobacz, jak wiele się dzieje. Małe rzeczy sprawiają, że budują się bliskie relacje. 
 10. Zawsze bądź lojalny. Twoja lojalność buduje Twój obraz samego siebie i pozostaje w sercach innych ludzi.
 11. Zbliżaj się do tych ludzi, którzy znaczą dla Ciebie najwięcej – pytaj, mailuj, dzwoń, rozmawiaj, wysyłaj ciekawe linki, uśmiechaj się. To inwestycja czasu, która da Ci najwięcej – bliskich ludzi.
 12. Dotrzymuj słowa i mów prawdę – kłamstwa zawsze wychodzą na jaw, a niedotrzymywanie słowa zawsze jest źle odbierane. Nawet jeśli spotkasz na swojej drodze kogoś, kto nie będzie mówić o swoich pretensjach w związku z Twoim kłamstwem czy niedotrzymaną umową, Twoje czyny zostają w pamięci. Traktuj zatem swoje zobowiązania priorytetowo.
 13. Daj, a otrzymasz – jeśli dajesz fochy, dostaniesz focha (lub reprymendę za fochy). Jeśli dajesz uśmiech i przytulasz – otworzysz innych na to samo. Chcesz w związku zmiany? Spróbuj dać drugiej osobie dokładnie to, o czym marzysz.
 14. Wyrażaj się jasno – jeśli denerwuje Cię bałagan, powiedz o tym. Jeśli jesteś dumny – też o tym opowiedz. Nikt nie czyta w Twoich myślach, nawet jeśli myślisz, że powinien.
 15. Pozwól innym na podejmowanie ich własnych decyzji – zdolny do tego jest każdy. Także małe dziecko, mąż, żona, ukochany, rodzic, przyjaciel. Jeśli nie ingerujesz w podejmowanie decyzji, możesz spodziewać się, że nikt nie będzie wtrącał się w Twoje pomysły.
 16. Mów mniej, słuchaj więcej – traktuj innych tak, jakby byli w świetle reflektorów. Pozwól im mówić, wracaj w rozmowie do ich spraw, pytaj. Przyjdzie czas i na Twoje opowieści.
 17. Daj sobie spokój z drobnymi sprzeczkami – zanim zaczniesz się kłócić, zastanów się, czy warto niszczyć dzień bzdurami.
 18. Nie zapominaj o poznawaniu samego siebie – rozwijaj się, zastanawiaj, myśl o swoich cechach i przeżyciach. Bliskość z samym sobą jest kluczowa przy budowaniu kontaktów z innymi.
 19. Nie zapominaj o tym, kim są Twoi przyjaciele – i staraj się ich poznawać każdego dnia.
 20. Ignoruj niekonstruktywne, krzywdzące komentarze – usłyszysz je pewnie nie raz w swoim życiu. Ich celem jest sprawienie przykrości, a nie realna pomoc w zmianie. Jeśli pozwolisz im na wpływanie na Twoje życie – stracisz więcej.

Czy będzie łatwo? Nie.
Czy popełnisz błędy? Tak.
Czy ktoś Cię zrani? Oczywiście.

Relacji nie możesz przewidzieć, nie możesz się przed nimi uchronić czy zadbać o same słoneczne dni. Czasem będzie trudno, ale zawsze możesz zrobić COŚ. Co to będzie dzisiaj?

“Wyznaczanie granic w relacjach”, czyli:

 • asertywność
 • dbanie o własne potrzeby w relacjach z innymi ludźmi (bliskimi i dalszymi)
 • dość wykorzystywania przez innych ludzi
 • podążanie za własnymi wyborami, samodzielne podejmowanie decyzji

Dziś przypominam o 10-tygodniowym e-kursie, na który wiele osób czekało aż od maja. To kurs wyjątkowy, intensywny i wspierający tworzenie dobrych nawyków, dzięki którym relacje układają się o wiele zdrowiej. Zapisy trwają!