Ostatnio natknęłam się na kilka Praw Szczęścia, które okazać się mogą złotym środkiem i szansą na małą poprawę samopoczucia i zbudowania długotrwałego zadowolenia. Badacze uważają, że szczęściarzy i pechowców odróżnia ich podejście do życia i strategie podejmowane każdego dnia. Szczęściarzom się więcej rzeczy udaje, częściej wygrywają w konkursach, spotykają dobrych i pomocnych ludzi na swojej drodze, a wydarzenia w ich życiu układają się zawsze korzystnie. Czy to możliwe, aby zaprogramować rzeczywistość tak, aby w naszym życiu działo się lepiej? 

Wypróbuj zasady, które Ci zaproponuję, przetestuj je i sprawdź, czy coś się zmieniło. U mnie na szczęście zmieniło się wiele!

Jak odgonić pecha?

Pierwsze Prawo Szczęścia jest próbą odpowiedzi na pytanie: co prawdziwi farciarze robią inaczej od pechowców.  Według badaczy podstawą działania szczęściarzy jest przede wszystkim to, że tworzą, zauważają i wykorzystują przypadkowe okazje.  Oznacza to, że w ich życiu dzieją się rzeczy niezwykłe, ALE takie rzeczy dzieją się tak naprawdę w życiu każdego z nas, każdego dnia. Pojawiają się ciekawe oferty, poznajemy nowych ludzi, trafiamy na przecenione towary lub jesteśmy w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Różnica polega właśnie na tym – szczęściarze to wszystko zauważają. Jak jednak stać się prawdziwym farciarzem? Badacze wyróżnili trzy zasady, które w ramach Pierwszego Prawa Szczęściarza, oddziałują na życie ludzi. 

Reguła Pierwsza: Szczęściarze budują i utrzymują potężną sieć kontaktów

Poznają wiele osób, są magnesem towarzyskim, utrzymują stały kontakt ze znajomymi. Zastanów się teraz, jak to wygląda w Twoim życiu. Czy jesteś w stanie powiedzieć, że ilość i jakość Twoich kontaktów jest potężna i intensywna? Szczęściarze znają wiele osób i właśnie dzięki temu w ich życiu pojawia się mnóstwo wartościowych okazji. Relacje z innymi stają się nie tylko źródłem miłych przeżyć, ale są szansą na poznawanie nowych możliwości, szerzenie horyzontów i perspektywy i odnalezienie siebie. Mam w takim razie zadanie dla Ciebie: każdego dnia przez najbliższe 3 tygodnie wykonaj je w 100%. Wyzwaniem dla Ciebie jest umocnienie kontaktów, które już posiadasz. Znamy bardzo wiele osób, pomyśl o ilości znajomych z uczelni, pracy, sprzed lat. Każdego dnia nawiąż krótkie rozmowy z dwoma osobami, z którymi nie utrzymujesz głębokich kontaktów – wyślij maila, smsa, zadzwoń lub zapukaj do drzwi. Pozbądź się wstydu i po prostu zapytaj, co u niej. Wasza rozmowa nie musi dotyczyć tematów filozoficznych – wystarczy, jeśli pokażesz tej właśnie osobie, że jesteś, zaistniejesz w jej rzeczywistości.  

  • Zasada pierwsza: nie zapominaj o uprzejmości, życzliwości i dobrym nastawieniu. Pozytywne kontakty buduje się na szacunku i wierze w drugiego człowieka
  • Zasada druga: jeśli nie jesteś w stanie zachować zasady numer jeden, nie nawiązuj tego kontaktu. Prawdopodobnie musisz trochę popracować nad swoimi odczuciami wobec tego człowieka.

Reguła Druga: Szczęściarze podchodzą do życia na luzie, dlatego zauważają i wykorzystują okazje, które pojawiają się w ich życiu same z siebie.

Znów pomyśl o swoim życiu. Wiesz doskonale, że każdy z nas ma swoje, inne życie. Różnimy się wizjami, pomysłami, ale i ich realizacją. Mamy ambicje, które jednym odpowiadają, a dla innych wydają się absurdalne. Nie ma przepisu idealnego, dlatego teraz czas pomyśleć o tym, na co przeznaczasz swój czas i energię. Zrób rachunek sumienia i zastanów się czy to jest TO. To Ty jesteś ekspertem od swojego życia, więc pomyśl o tym, czy właśnie tak wygląda Twoje idealne, wymarzone życie. Życie na luzie pojawia się wtedy gdy uświadamiamy sobie czego tak naprawdę chcemy od swojego życia. Pamiętasz może Listę Stu Celów? To pierwszy krok w stronę zrozumienia tego, jak życie powinno wyglądać. Oczywiście, już czytam w Twoich myślach – nie zawsze da się zmienić cokolwiek, na pewne rzeczy jest za późno, gdybym mogła cokolwiek zmienić, to bym to zrobiła, życie jest brutalne. Bzdura! To życie jest Twoje i Ty odpowiadasz za porażkę i sukces. Ty jesteś ekspertem swojego życia i tylko Ty możesz cokolwiek odmienić. Pomyśl, jak będzie wyglądać Twoje życie za 10 lat, o ile nic się nie zmieni. Czy tego chcesz? Nie wierzę w niezmienność, dlatego proszę Cię o uświadomienie sobie swojego planu idealnego. Zobacz oczami wyobraźni to cudowne i satysfakcjonujące życie. Popatrz w kolorową przyszłość, która daje totalną radość, nie pozwala na smutek i zachwyca. Wiem, że jest możliwa zmiana i realizacja wszystkich marzeń – przeżyłam to. I aby żyć na luzie uświadom sobie, że w życiu prawdziwych super-osób nie ma równowagi. Realizuj więc cele, spełniaj marzenia, uśmiechaj się i przestań stawać na głowie. To ma być radosne, a nie męczące.

Reguła Trzecia: Szczęściarze są otwarci na nowe doświadczenia.      

Kiedy ostatnio zrobiłeś coś niestandardowego? Kiedy przeżyłeś szaloną przygodę, poznałeś niezwykłych ludzi, pojawiłeś się w inspirującym miejscu lub gdzieś, gdzie dotąd nie byłeś? Tak właśnie zachowują się szczęściarze – można powiedzieć, że są trochę szaleni. Szukają doznań, sprawdzają, co może im zaoferować otoczenie – zamiast spędzać sobotni wieczór przed telewizorem, zwiedzają swoje miasteczko lub grają w bierki. Czemu? Bo nigdy tego wcześniej nie robili! Farciarze próbują różnych rzeczy i właśnie dlatego ich życie dostarcza im tylu możliwości. Poszukaj ich więc i przez najbliższe trzy tygodnie wykonaj zadanie, o którym pisałam podczas w mojej książce 30 dni do zmian – realizowaliśmy wtedy Tydzień Próbowania Czegoś Nowego. Przed Tobą jednak 3 tygodnie doświadczania – idź do kina na film, na który pewnie nigdy byś nie poszedł, odwiedź muzeum, upiecz ciasto, zaproś kogoś na pomysłową randkę, wymyśl niestandardowy sposób spędzania weekendu, odwiedź kogoś, komu to już dawno obiecałeś. 

Posłuchaj podcastu

Sprawdź, jak odgonić pecha 🙂

Podczas Letnich Warsztatów Psychologicznych zajmiemy się Treningiem Szczęścia. Zapraszam do udziału w całodniowym szkoleniu w Limanowej i Warszawie w lipcu 2020. Wszelkie szczegóły znajdują się poniżej. Zapisy już trwają.