Czasem to kwestia szczęścia – wielkiego szczęścia. Spotykasz na swojej drodze osoby, które kształtują Twój sposób myślenia, pakują do Twojej głowy mnóstwo przekonań i rysują obraz świata, który sprzyja Twoim marzeniom. Tak, kiedy widzę te wszystkie sukcesy, osiągnięte cele i zrealizowane ambitne plany, myślę, że miałeś szczęście. Twoje życie powstało na silnych fundamentach.

A może jest jednak inaczej? Może masz za sobą trudne relacje i ciężkie rozmowy, które obdzierały Cię z ostatnich warstw pewności siebie? Może wciąż towarzyszyli Ci ludzie, którzy nie tylko nie wierzyli w Twój sukces, ale też nie wierzyli w to, że możesz być nieprzeciętny? Może miałeś zawsze pod górkę, bo wciąż musiałeś kogoś przekonywać o swojej wartości, możliwościach i umiejętnościach? A może czasem i Ty przestawałeś wierzyć w to, że masz jakikolwiek talent?

Czy jestem na starcie skazany na porażkę?

Mam przed sobą książkę, która wygląda jak komiks. Krzykliwa okładka, mnóstwo rysunków, wykrzykników, podkreślonych haseł i cytatów, które zwracają uwagę. Książka, na którą chciałabym trafić wtedy, gdy osiąganie celów wydawało się mrzonką. Książka, która nie tylko rzuca się w oczy i intryguje, ale też pokazuje, jak wybrać tę właściwą ścieżkę w życiu. Jak przestać wierzyć w kaprys losu i zacząć dostrzegać własne możliwości? Czy każdy z nas może osiągać swoje cele? Mocno wierzę, że tak. W jaki sposób? Ta zadziwiająca książka pokazuje instrukcję krok po kroku oraz przykłady osób, które zrealizowały cele bez względu na trudne okoliczności życiowe.

Matthew Syed, człowiek, który został mistrzem olimpijskim, uczy w tej książce upartości. Pokazuje, że każdy cel jest na wyciągnięcie ręki – bez względu na to, z jakiego miejsca się startuje. Bez względu na minione porażki, niesprzyjające środowisko czy brak wsparcia wśród najbliższych osób. Wielkie, ambitne cele mogą stać się rzeczywistością – nawet jeśli ograniczeń jest dziś więcej niż możliwości. I choć książka wygląda jak propozycja dla nastolatków, wygląda na lekturę obowiązkową dla każdej osoby, która chce wyjść z roli Przeciętniaka. Któż z nas nie chce dowiedzieć się, że można zmienić swoje życie i osiągnąć wymarzone cele?

Jak osiągnąć każdy cel?

Kiedy myślę o tym słynnym powiedzeniu “Ty to masz szczęście”, myślę zawsze o tym, jaką ścieżkę wybieramy realizując życiowe cele. W którym kierunku idziemy – działając jak Wymiatacz czy jak Przeciętniak? Szukając rozwiązań czy uznając, że nic mi się w życiu nie udaje. Działając, czy zakładając, że wszyscy ludzie sukcesu otrzymali osiągnięte cele na tacy. Chciałabym powiedzieć kiedyś Ja to miałam szczęście, bo wybierałam działanie zamiast Ja to zawsze miałam w życiu pod górkę. W tej książce można znaleźć mnóstwo sposobów, które ułatwiają realizację celów oraz podejście, które chciałabym, aby było częścią życia moich własnych dzieci.

Matthew Syed mówi o tym, jak tworzyć życie człowieka, który osiąga cele. Moje ulubione sposoby?

  • określ przekonania ograniczające – co Cię ogranicza? Jakie masz przekonania na temat własnych możliwości, wiedzy, umiejętności? Czy wierzysz w to, że możesz się czegoś nauczyć lub zostać ekspertem? Czy wierzysz w to, że możesz być w czymś najlepszy, nawet jeśli dziś nie masz o tym pojęcia? Określenie takich przekonań, które sprawiają, że nie działasz tylko stoisz w miejscu jest kluczowe w całym rozwojowym procesie.
  • stwórz strategię realizacji celu – marzenia są śliczne, ale nie wystarczą, aby coś zmieniło się w Twoim życiu. Oprócz snucia planów, musisz pomyśleć o tym, co konkretnie zrobisz. W jaki sposób? O czym będziesz pamiętać? Jakich narzędzi potrzebujesz, aby dany cel osiągnąć? Stwórz strategię, aby wprowadzić plan w życie.
  • przypominaj sobie o działaniu – każdy sukces, jaki dziś podziwiasz to miesiące lub lata ciężkiej pracy. Sukces czy osiągnięty cel wymaga działania. Pomyśl zatem o tym, co zrobić, aby nie ustawać w wysiłkach.

Książka – konkret. Wypełniona po brzegi wiedzą, inspirującymi przykładami i sposobami, które można wprowadzić w życie od razu. Czy jest to książka dla nastolatków? O tak, bardzo chciałabym, aby każdy młody człowiek przestudiował ją zanim zacznie wierzyć w swoje ograniczenia. Myślę jednak, że nie tylko nastolatek może z niej skorzystać. Jeśli już zacząłeś w siebie wątpić, zrób wszystko, co jest możliwe, aby zacząć wierzyć w siebie.

Książka Wymiatasz jest nowością książkową Wydawnictwa Insignis, w której znaleźć można nie tylko pokrzepiające historie ludzi sukcesu, ale też cały zestaw porad, sposobów i pomysłów, które pomagają w realizacji celów. Autor pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych – nawet wtedy, gdy cały świat wokół nas krzyczy o tym, że nasze cele są oderwane od rzeczywistości. Warto sięgnąć po nią w chwili zwątpienia, ale też warto podrzucić ją osobom, które wkraczają w dorosłość.