Rozwód. To słowo nie smakuje najlepiej. Krzywię się, kiedy je wypowiadam, bo przecież nie należy ono do mojego świata. Prawda? Choć wiem, że gdzieś tam staje się rzeczywistością, zarzekam się, że mnie nie dotyczy. Rozwód przecież powinien oznaczać koniec wielkiej miłości, koniec pewnego etapu w życiu, koniec mnie w tej wersji, w której jestem teraz. Czy rozwód jest porażką? Skazą? Brzemieniem, które dźwiga się już do końca życia?

Chyba będzie rozwód…

Moja pierwsza, odruchowa myśl brzmi następująco: nikomu nie życzę rozwodu. Wokół tej mojej myśli krążą piękne, romantyczne wyobrażenia relacji, które noszę w sobie. Nie na darmo przecież czytam te wszystkie romanse, w których rośnie miłość, pożądanie, pogłębia się uczucie, a każdy dzień porządkuje to, co wcześniej było chaosem. Nie bez powodu chwytają mnie za serce opowieści o miłości, która przetrwała wiele lat. Widok starszego pana, który, z bukietem kwiatów, czeka na swoją żonę na lotnisku. Splecione ręce babci i dziadka – ileż to razy szukali w takim uścisku pocieszenia? Tak, moja wizja życia bez rozwodów mocno we mnie siedzi.

Chwilę później staję twarzą w twarz z czymś więcej niż tylko z romantyczną historią, której dalszego ciągu nie znam. Kryzysy, trudności, osobiste zmiany, które wymagają zmiany u partnera – wszystko to sprawia, że miłość przestaje być uczuciem, a staje się zadaniem. Jeśli ma przetrwać, nie wystarczy ją czuć. Trzeba ją tworzyć. Czasem to tworzenie staje się zadaniem ponad siły. Czasem miłość powinno się tworzyć w zupełnie innej relacji. I to jest ten moment, w którym na rozwód nie patrzę tak, jak wcześniej.

Chyba będzie rozwód – czy to źle?

Rozwód? Przygotuj się!

Na publikację dzisiejszego podcastu czekałam bardzo długo. Porozmawiałam w tym odcinku z Marcjanną Dębską, adwokatką, która wspiera pary przechodzące przez rozwód. W tej rozmowie jest wszystko. Mam nadzieję, że moi Słuchacze znajdą w nim też nadzieję. Zostawiam poniżej kilka złotych myśli:

  • Kobieta powinna być absolutnie niezależna finansowo i wszystko jedno czy te pieniądze zarobi ona czy ktoś inny.
  • Ja bym bardzo chciała, żeby powstała taka narodowa akcja, jak „pij mleko”, to taka sama akcja „rozmawiaj przed ślubem o ważnych sprawach”.
  • Ktoś kto się czuje współodpowiedzialny za małżeństwo, nie będzie czuł się ofiarą. Każdy przyczynia się do kondycji tego małżeństwa.
  • Sala sądowa to miejsce na dowody, a nie na emocje.
  • WIerzę, że rozwód to są takie nowe drzwi i dobrze jak nas przez nie przeprowadzi ktoś kto ma doświadczenie osobiste, zawodowe i ma dobą intencję wobec ludzi.

Kim jest Marcjanna Dębska?

Ceniona adwokatka, certyfikowana mediatorka i działaczka społeczna. Wierzy, że jako prawnik może mieć wpływ na świat, w którym żyje.

Na co dzień zajmuje się sprawami rodzinnymi, rozwodami (również tymi w rodzinach międzykulturowych), alimentami, władzą rodzicielską oraz podziałem majątku. Doradza, jak przejść przez rozstanie mądrze, zachęcając do polubownych rozwiązań. W swoich działaniach kieruje się troską i wzajemnym bezpieczeństwem partnerów oraz ich dzieci. Prowadzi też postępowania dotyczące uprowadzeń dzieci i ich funkcjonowania w systemie rodzinnym.

Łączy usługi prawne z mediacyjnymi. Pełni rolę prezeski w Centrum Mediacji Izby Adwokackiej. Skupia się na sztuce rozwiązywania sporów, w tym tych międzynarodowych. Wierzy w nowe standardy komunikacji oparte na polubownych metodach dyskusji.

Jako działacza społeczna, zaangażowana jest w sprawy związane z praworządnością. To ekspertka w Fundacji Batorego, gdzie wspiera rozwój demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Członkini Stowarzyszenia im prof. Hołdy, działającego na rzecz rozwoju edukacji prawniczej i poszanowania praw człowieka.

Wśród jej najważniejszych działań pro bono należy wskazać projekt ,,Adwokaci na granicy”, którego celem była pomoc czeczeńskim uchodźcom na polsko-białoruskim przejściu granicznym Brześć-Terespol. Sprawa ta zakończyła się wygraną na rzecz czeczeńskiej rodziny przed ETPCz w Strasburgu.

Laureatka nagrody ,,Kobieta Adwokatury 2017″ za działania na rzecz praworządności w kraju oraz edukacji prawnej.

Prywatnie mama trójki wspaniałych dzieci — Kostka, Frani i Mundka. 

Posłuchaj podcastu Jak przygotować się do rozwodu?

Dodaj komentarz