Lista przeżyć czerwca


Czerwiec jest zaproszeniem. Może jeszcze nie jestem gotowa na letni odpoczynek, ale przecież każdy dzień tworzy okazję do zatopienia się w niezwykłych dźwiękach, obezwładniających smakach i aromatach, które kojarzą się tylko z tym czasem w roku. W czerwcu mój świat pachnie skoszoną trawą, smakuje jak soczysta truskawka i ogrzewa jak słońce, które za wszelką cenę próbuję wychylić się zza chmur.

Czerwiec jest zaproszeniem, a ja w tym czerwcu staję się czystym zachwytem. Zbieram te wszystkie doświadczenia tak, jakbym musiała zebrać ich na całą nadchodzącą jesień. O tak, już dzisiaj zaczynam chomikować tę energię, ten dźwięk, ten aromat i tę słodycz czerwcowego dnia.

Czerwcowa lista przeżyć

Dziś zapraszam Cię do stworzenia listy przeżyć na czerwiec. Bardzo lubię ten miesiąc (i to nie tylko dlatego, bo obchodzę wkrótce urodziny). Czerwiec ma w sobie wszystko. Jeśli żyjesz standardowym rytmem, ten miesiąc będzie zwykłym czasem na realizację domowych obowiązków i zadań zawodowych. Może marzysz o wakacjach, a może masz nadzieję, że zdążysz przed wakacyjną przerwą z tym wszystkim, co masz do zrobienia? Czerwiec często wypełnia praca. Często też przeplatamy te wszystkie ważne rzeczy drobnymi przyjemnościami, delektowaniem się wiosennymi smakami czy przysłuchiwaniem się niezwykłym dźwiękom natury.

Lista przeżyć ma być sposobem na zauważenie tego, co jest wyjątkowe w czerwcu.

Zaplanuj przeżycia miesiąca

Zadbaj o to, aby czerwiec był czasem realizacji zadań i przygotowywania się do nieco spokojniejszego lata. Daj sobie szansę na kończenie projektów, odhaczanie kolejnych rzeczy do zrobienia, ale też nie zapominaj o drobnych przyjemnościach między jedną rzeczą a drugą. Zapewnij sobie maksymalny komfort na czas wakacji, ale też zadbaj o to, aby czerwiec dał Ci kilka momentów na złapanie oddechu.

Dzisiaj chcę zaprosić Cię do zadbania o swoje przeżycia w czerwcu – jak co miesiąc.

Oto moja czerwcowa Lista Przeżyć

Stworzyłam arkusz, dzięki któremu planowanie przeżyć czerwca może być łatwiejsze. Poniżej znajdziesz dwa arkusze – pusty, do wypełnienia według swojej wizji i pomysłu i mój własny arkusz, który ja będę realizować.

Co zrobić? Zastanowić się nad tym, jak dodać blasku do tego miesiąca. Pomyśl o tym, co możesz zrobić, aby poczuć energię w tym czasie i najprostsze na świecie zadowolenie ze swojego życia. Czasem potrzebujemy tak niewiele – odpoczynku przy świetle świec, spokojnego wieczoru z piękną muzyką, wieczoru spa we własnych czterech ścianach czy wyjścia do kina. Czasem możemy marzyć o tych rzeczach, które ciągle odkładaliśmy na później. Może to jest ten czas na ich realizację?

Oto krótka instrukcja obsługi Listy Przeżyć

Zapełnij przeżyciami wszystkie miejsca na arkuszu. Możliwości jest wiele – czasem wystarczy sprawdzić, co dzieje się w bliższej i nieco dalszej okolicy. Możliwości jest wiele:

 • wystawy
 • miesiąc odkrywania muzyki – wybierz jednego wykonawcę, którego twórczość chcesz poznać lepiej i słuchaj jego utworów jak najczęściej w tym miesiącu
 • wizyty w muzeum
 • wypad do kina
 • teatrzyk dla dzieci
 • szkolenie
 • warsztat rozwojowy
 • warsztat artystyczny
 • wyjazd za miasto lub do innego miasta
 • skorzystanie z atrakcji turystycznej we własnej miejscowości lub w najbliższym mieście
 • udział w festiwalu (np. festiwal smaku – można wypróbować wspaniałe jedzenie!)
 • organizacja ciekawych wydarzeń w zaciszu swojego domu

Dodaj do arkusza te rzeczy, które odkładasz na wieczne później. Wyobraź sobie na przykład coś takiego:

 • porządki w szafie
 • wieczór domowego spa – kilka godzin!
 • spotkania z różnymi osobami
 • nowe rodzinne tradycje (np. planowanie roku)
 • ciekawe sposoby na spędzenie wieczora z bliską osobą (dość rutyny)
 • testowanie ciekawych przepisów
 • skorzystanie z opcji darmowych wejściówek na wydarzenia
 • udział w zajęciach fitness – pokazowych, pierwszych po to, aby sprawdzić coś nowego

A tu dodatkowy zbiór inspiracji – jak będzie wyglądać Twoja czerwcowa Lista Przeżyć?

Co z tego będę mieć?

Tworzenie takiej listy przeżyć jest sposobem na dodanie życia do życia. Fajnie jest działać na 100%, realizować cele, szukać sposobów na zwiększenie produktywności. To coś wspaniałego. Niestety w chwili, gdy skupiamy się tylko na pracy, obowiązkach i kolejnych celach, tracimy z oczu rzeczywistość, nie umiemy cieszyć się codziennością. Wciąż żyjemy w przyszłości, planach, osiągnięciach, które mamy na wyciągnięcie ręki. Co więcej, bardzo często wyrzucamy sobie to, że jeszcze coś nie zostało zrobione, nadal nie jesteśmy na kolejnym etapie rozwoju. A może to, że jeszcze nie ma sukcesu wiąże się z tym, że nigdy nie odpuszczamy? Nie dajemy sobie szansy na oddech, na docenienie codziennego życia, na tworzenie sobie swojej „książki wspomnień” zamiast książeczki oszczędnościowej. Realizowana lista przeżyć to kopniak motywacyjny, częsty, mocny, konkretny. Dzięki niej nawet jeśli upadniesz czy poniesiesz porażkę, będziesz mieć zawsze poczucie, że masz do czego wracać – do dobrego życia. Dla mnie to cudny bonus.

Arkusze z listą przeżyć na maj mogą wylądować na Twoim mailu. Znajdziesz w nim moje arkusze (z tłem i bez niego) oraz puste arkusze, które możesz zapełnić swoimi pomysłami:

To co, żyjemy bardziej? Jak wygląda Wasza lista przeżyć na czerwiec? Co chcielibyście jeszcze przeżyć w czerwcu?

4 komentarze

 1. Ewa
  1 czerwca 2021
  Odpowiedz

  Ja w tym miesiącu mam m.in na mojej liście:
  -weekend bez sieci
  -szafa kapsułowa
  -kapiel przy świecach
  -woreczkj z lawendą do sypialni
  -wlozyc sukienkę na pierwszy dzień lata i pięknie się pomalować
  -nowe śniadanie: szakszuka
  🙂

 2. 27 czerwca 2021
  Odpowiedz

  Niezmiernie mi się podoba określenie „chomikowanie energii”. Myślę, że z końcem czerwca również można zacząć, prawda? Do jesieni jeszcze mamy czas, a cudowne letnie miesiące dopiero przed nami 😊

 3. Ania
  3 czerwca 2022
  Odpowiedz

  Bardzo inspirujące są Twoje listy przeżyć. Również obchodzę w czerwcu urodziny i może to dobry powód, żeby trochę się w tym miesiącu zatrzymać. Życzę wszystkiego dobrego z okazji urodzin i pozdrawiam czerwcowo 😉

Napisz coś!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.