Uważnie przyglądam się każdej sierpniowej chwili. Ogrzewam swoje dłonie ich ciepłem, wdycham zapach słońca i wsłuchuję się w dźwięki, które w sierpniu brzmią zupełnie inaczej. Każda sierpniowa chwila chce uciec ode mnie, wyrywa się z moich objęć, nie chce zostać na dłużej. Jest w nich tak dużo pośpiechu, niecierpliwości i presji czasu. Sierpniowe dni są zapowiedzią tego, co wydarzy się już wkrótce. Choć staram się myśleć tylko o tym jednym sierpniowym momencie, który ściskam w mojej dłoni, wiem, że za chwilę przyjdzie jesień. Zaciskam oczy, chcę zatrzymać się tu i teraz. Zaczekajmy. Nie musimy wcale tak się spieszyć.

Zawsze mam wrażenie, że sierpień to czas pośpiechu – nawet jeśli trwają wakacje, a wszystko wokół mnie zwalnia. W sierpniu wszystko trzeba przeżyć, doświadczyć, zrobić. W sierpniu często też trzeba przygotować się na nowe. Nowa pora roku. Może… trudniejsza pora roku?

Lista przeżyć sierpnia

Dziś zapraszam Cię do stworzenia listy przeżyć na sierpień. Ten miesiąc może być czasem rozluźnienia, ale też dla wielu osób jest zapowiedzią nadchodzącej jesieni i zimy. Jeśli chłodniejsze miesiące są dla Ciebie nieprzyjemne, potraktuj sierpień jak bufor bezpieczeństwa. Wykorzystaj każdy dzień na 100%. Wypełnij ten czas przeżyciami po to, aby zebrana w ten sposób energia napędzała Cię w kolejnych miesiącach. Jeśli w sierpniu skoncentrujesz się tylko na obowiązkach, pracy lub doprowadzisz się do wypalenia życiowego, jesień może okazać się trudna. Buduj swoją odporność już dzisiaj.

Lista przeżyć ma być sposobem na zauważenie tego, co jest wyjątkowe w sierpniu.

Zaplanuj przeżycia miesiąca

Zadbaj o to, aby sierpień był czasem przygotowań do nowego sezonu w Twoim życiu. Wykorzystaj każdą okazję do ładowania baterii i zbierania sił. Zatrzymuj się. Przyjrzyj się naturze, która w sierpniu krzyczy o uwagę. Rozsmakuj się w sierpniu, pozwól sobie na delektowanie się tym, za czym zatęsknisz w kolejnych porach roku. Jeśli jesień ma być dla Ciebie czasem na cieszenie się codziennością, już dzisiaj zadbaj o przestrzeń na tę radosną codzienność.

Dzisiaj chcę zaprosić Cię do zadbania o swoje przeżycia w sierpniu – jak co miesiąc.

Oto moja sierpniowa Lista Przeżyć

Stworzyłam arkusz, dzięki któremu planowanie przeżyć sierpnia może być łatwiejsze. Poniżej znajdziesz dwa arkusze – pusty, do wypełnienia według swojej wizji i pomysłu i mój własny arkusz, który ja będę realizować.

Co zrobić? Zastanowić się nad tym, jak dodać blasku do tego miesiąca. Pomyśl o tym, co możesz zrobić, aby poczuć energię w tym czasie i najprostsze na świecie zadowolenie ze swojego życia. Czasem potrzebujemy tak niewiele – odpoczynku przy świetle świec, spokojnego wieczoru z piękną muzyką, wieczoru spa we własnych czterech ścianach czy wyjścia do kina. Czasem możemy marzyć o tych rzeczach, które ciągle odkładaliśmy na później. Może to jest ten czas na ich realizację?

Oto krótka instrukcja obsługi Listy Przeżyć

Zapełnij przeżyciami wszystkie miejsca na arkuszu. Możliwości jest wiele – czasem wystarczy sprawdzić, co dzieje się w bliższej i nieco dalszej okolicy. Możliwości jest wiele:

 • wystawy
 • miesiąc odkrywania muzyki – wybierz jednego wykonawcę, którego twórczość chcesz poznać lepiej i słuchaj jego utworów jak najczęściej w tym miesiącu
 • wizyty w muzeum
 • wypad do kina
 • teatrzyk dla dzieci
 • szkolenie
 • warsztat rozwojowy
 • warsztat artystyczny
 • wyjazd za miasto lub do innego miasta
 • skorzystanie z atrakcji turystycznej we własnej miejscowości lub w najbliższym mieście
 • udział w festiwalu (np. festiwal smaku – można wypróbować wspaniałe jedzenie!)
 • organizacja ciekawych wydarzeń w zaciszu swojego domu

Dodaj do arkusza te rzeczy, które odkładasz na wieczne później. Wyobraź sobie na przykład coś takiego:

 • porządki w szafie
 • wieczór domowego spa – kilka godzin!
 • spotkania z różnymi osobami
 • nowe rodzinne tradycje (np. planowanie roku)
 • ciekawe sposoby na spędzenie wieczora z bliską osobą (dość rutyny)
 • testowanie ciekawych przepisów
 • skorzystanie z opcji darmowych wejściówek na wydarzenia
 • udział w zajęciach fitness – pokazowych, pierwszych po to, aby sprawdzić coś nowego

A tu dodatkowy zbiór inspiracji – jak będzie wyglądać Twoja sierpniowa Lista Przeżyć?

Co z tego będę mieć?

Tworzenie takiej listy przeżyć jest sposobem na dodanie życia do życia. Fajnie jest działać na 100%, realizować cele, szukać sposobów na zwiększenie produktywności. To coś wspaniałego. Niestety w chwili, gdy skupiamy się tylko na pracy, obowiązkach i kolejnych celach, tracimy z oczu rzeczywistość, nie umiemy cieszyć się codziennością. Wciąż żyjemy w przyszłości, planach, osiągnięciach, które mamy na wyciągnięcie ręki. Co więcej, bardzo często wyrzucamy sobie to, że jeszcze coś nie zostało zrobione, nadal nie jesteśmy na kolejnym etapie rozwoju. A może to, że jeszcze nie ma sukcesu wiąże się z tym, że nigdy nie odpuszczamy? Nie dajemy sobie szansy na oddech, na docenienie codziennego życia, na tworzenie sobie swojej “książki wspomnień” zamiast książeczki oszczędnościowej. Realizowana lista przeżyć to kopniak motywacyjny, częsty, mocny, konkretny. Dzięki niej nawet jeśli upadniesz czy poniesiesz porażkę, będziesz mieć zawsze poczucie, że masz do czego wracać – do dobrego życia. Dla mnie to cudny bonus.

Arkusze z listą przeżyć na sierpień mogą wylądować na Twoim mailu. Znajdziesz w nim moje arkusze (z tłem i bez niego) oraz puste arkusze, które możesz zapełnić swoimi pomysłami:

To co, żyjemy bardziej? Jak wygląda Wasza lista przeżyć na sierpień? Co chcielibyście jeszcze przeżyć w sierpniu?