Sukces

Myślę, że nie powinnam głośno i wyraźnie mówić o tym, że każdy chce osiągnąć sukces. Wiele osób od razu by zakrzyczało, że wcale nie, nieprawda, są ludzie, którzy za sukcesem nie tęsknią i powinnam zostawić ich w spokoju. Zwykle Ci krzyczący myślą, że dla mnie sukces ma tylko jedno znaczenie. Pieniądze, luksusy, podróże, jeszcze więcej pieniędzy, sława i wielka kariera. Bzdura absolutna i obezwładniająca. Sukces ma wiele twarzy – każdy z nas nadaje mu zupełnie nowe znaczenie. O tym, jak ja widzę sukces pisałam wiele razy, na przykład tutaj – jestem ciekawa, co to słowo znaczy dla Ciebie. Koniecznie daj znać w komentarzu – czas odczarować to wszystko.

W minionym tygodniu zaprosiłam Was do udziału w konkursie, który organizowałam z Wydawnictwem Sensus. Zaproponowałam Wam książkę, która skradła moje serce i zapytałam o to, jakie kroki (codzienne!) warto wykonywać, aby osiągnąć w życiu sukces. Dostałam mnóstwo maili i to nawet kilka takich, które nie były konkursowe tylko miały opowiedzieć historie. Niezwykłe. Dzisiaj zapraszam Was do przeczytania tekstu, który stworzyli moi Czytelnicy.

Małe kroki, dzięki którym osiągniesz sukces

1. Odpowiednio nastaw się do siebie

 • Aby osiągnąć sukces, trzeba przede wszystkim tego chcieć, zatrzymać się na chwilę, rozejrzeć się wkoło siebie, zauważyć przyrodę, ludzi i następnie wejść w głąb swojej duszy. Z pokorą spojrzeć na siebie, ale i też z miłością. Zadać należy sobie pytanie czego pragnę, czy nie marnuję życia, które otrzymałem darmo? Myślę,że trzeba kochać siebie i innych ludzi, bo wtedy dokonujemy wspaniałych rzeczy, to jest nasza największa siła napędowa na drodze do sukcesu. Takie zdanie zapadło mi w sercu: Pod koniec życia będą Cię sądzić z miłości. (Ewa)
 • Ważne by rozpocząć dobrze dzień. Dobrze, to ciesząc się z nowego dnia, wypowiadając z wiarą na głos: “To będzie dobry dzień. Dzisiaj zrobię wszystko co w mojej mocy by zakończyć ten dzień z satysfakcją i uśmiechem na twarzy.” Warto chociażby przez minutę zwizualizować sobie jak nasze cele są już zrealizowane. (Jola)
 • Wspieraj – samego siebie. Pozwalaj sobie na potknięcia i słabości. Ale również znajdź czas na radowanie się z odniesionych zwycięstw -również tych malutkich! (Justyna)
 • Przede wszystkim najważniejsza jest wiara w siebie. Nie jest to mały krok, lecz ogromny, ale z wiary ludzi, których mamy dokoła może małymi krokami zrodzić się wiara w samego siebie. U mnie to zadziałało. To ludzie pomogli mi w siebie uwierzyć, ugruntować moją pewność siebie i nauczyli mnie pracować na swój sukces. Jeszcze go nie osiągnęłam, ale jestem już przekonana, że to tylko kwestia czasu. Tak więc przede wszystkim trzeba mieć wokół siebie odpowiednich ludzi, którzy dadzą dobrą rad i kopną w zadek kiedy będzie potrzebna “odrobina” motywacji. (Anna)
 • Słuchaj swojego wewnętrznego głosu (I rób, co mówi!). (Angelika)
 • Nastawienie – nie bez powodu mówi się, że to już połowa sukcesu. Trzeba uświadomić sobie co jest dla nas najważniejsze i ile jesteśmy w stanie realnie zrobić aby to osiągnąć, bez kierowania się zasadą “po trupach do celu”. (Paulina)
 • Przede wszystkim podejść do wszystkiego ze spokojem i wiarą w to, że sukces nadejdzie, albo jest już w drodze. Aby osiągnąć taki spokój polecam ok 10 min rano poświęcić na medytację. W zupełnej ciszy, lub też z udziałem relaksującej muzyki. Usiąść, wyciszyć myśli, być tu i teraz, spokojnie oddychać. Poza tym, że można się naładować energią na cały dzień, jeśli wyciszymy umysł i pozwolimy mu odpocząć, w ciągu dnia będzie on bardziej kreatywny. (Kasia)

2. Doceniaj to, co już osiągnąłeś

Praktykuj wdzięczność – według wielu badań praktykowanie wdzięczności zwiększa nasze szczęście, redukuje stres, budzi pokłady wewnętrznej siły. (Marta)

3. Bądź tu i teraz

 • Tendencja przyspieszania wszystkiego, multitaskingu powoduje, że nie potrafimy skupić się na początku i końcu żadnego działania, stąd ciężko osiągnąć cokolwiek. Metoda Kaizen – małe kroki, wielkie osiągnięcia – ta myśl przyświeca mi na co dzień. I przede wszystkim – więcej uśmiechu i życzliwości – wtedy zawsze łatwiej o pomoc kogoś, kto do zamierzonego przez nas celu pomoże nam dojść. Bo dla mnie sukces to przede wszystkim spełnione marzenia. A marzenia to nic innego jak kolejno realizowane w życiu cele, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwymi i spełnionymi ludźmi! (Iza)
 • Skup na teraźniejszości, żyj dniem dzisiejszym, ale bądź pozytywnym wizjonerem swojej przyszłości. (Sylwia)

4. Określ, czym jest dla Ciebie sukces

 • To stanowi punkt wyjścia. (Kasia)
 • Określam czym dla mnie jest sukces. To nie zawsze kierownicze stanowisko lub milion na koncie. (Marta)

5. Bądź uparty

 • Powszechnie wiadomo, że w osiągnięciu sukcesu ważna jest systematyczność. Dlatego należy wybrać dni/konkretne godziny na realizację zadań, które nas do sukcesu mogą przybliżyć. Trzeba wyznaczać małe kroki, ale również cały czas mieć przed oczami duży cel – np. zakup domu czy wyjazd na zagraniczną wycieczkę. Można cel zwizualizować i umieścić w widocznym miejscu. Trzeba nad celem/sukcesem pracować, bo samo czekanie nie przyniesie efektów. Jeśli nie umiemy czegoś zrobić, warto poszukać kursów, pomocy w internecie lub porady u znajomych. Przede wszystkim – im więcej czasu spędzamy na wykonywaniu jakiejś czynności i dodatkowo ją lubimy – stajemy się powoli, ale nieustannie ekspertami. W osiągnięciu sukcesu konieczny jest upór i wiara we własne możliwości. I działanie, działanie, działanie. (Kasia)
 • Bądź systematycznym człowiekiem. Bądź jak wiewiórka, która szykuje zapasy na zimę codziennie, pracuj nad tym, aby tak jak ona w każdy dzien robić coś by być bliżej tego sukcesu. (Sylwia)

6. Działaj dzisiaj!

 • Mając do zjedzenia WIELKI TORT zwany SUKCESEM należy zjadać codziennie go po jednym kawałku. Nie należy zostawiać ukrojonego kawałka na jutro, bo nie damy rady zjeść tak dużo na drugi dzień Poza tym tort zwany sukcesem lubi się psuć jak będzie za długo leżał, a my szybko się zniechęcimy. Cały sukces w osiągnięciu tego sukcesu zależy więc od naszego samozaparcia i dążenia do wyznaczonego celu bez wymówek, ale z uśmiechem na twarzy. (Dorota)
 • Jeśli tylko nasz plan dnia na to pozwala zacząć od tego najtrudniejszego. Warto zrobić przynajmniej jedną rzecz dzięki której poczujemy się lepiej i przynajmniej jedną, która sprawi że ruszymy krok naprzód w kierunku tego czego najbardziej pragniemy, co jest naszym marzeniem. Małe codzienne kroki sprawiają że możemy być usatysfakcjonowani każdego dnia. Poza małymi krokami warto od czasu do czasu rzucić się na te ogromne wielkie kroki, pomimo lęku, który gdzieś w głowie mówi: “To nie dla Ciebie, nie dasz rady.” Spróbujmy podjąć się tego wielkiego wysiłku i dajmy z siebie wszystko chociaż od czasu do czasu. I róbmy częściej to co cieszy naszą duszę i wywołuje uśmiech. (Jola)
 • Aby osiągnąć większe sukcesy, warto wykonywać codziennie coś po trochę, aby zbliżyć się bardziej do upragnionego celu. Np. jeśli ktoś chce przebiegnąć długi maraton biegowy, wtedy zaczyna codziennie, krótkie trasy, bodajże nawet dwa kółka wokół parku, aż swoje trasy każdego dnia będzie wydłużał, gdy w końcu nadejdzie upragniony dzień maratonu. Małe kroczki to wykonywanie małych czynności, czasami rutynowych, które mogą wydawać się nic nie warte i bez sensu, ale to one przybliżają do celu. Warto w takim przypadku prowadzić swój dziennik. (Karolina)
 • Codziennie, ale to codziennie bez wyjątku poświęcać minimum 30 min na aktywną pracę nad działaniami przybliżającymi nas do sukcesu, a przynajmniej dwa razy w tygodniu poświecić na to dużo więcej czasu. Codzienna praca, a w raz z nią widoczne efekty bardziej mobilizują. Poza tym, co to jest 30 min? (Kasia)

7. Oddaj się celom nawet jeśli się boisz

Jak osiągnąć sukces? Przestać porównywać się do innych i skupić się na własnym życiu. Nie przejmować się opiniami innych. Dla mnie sukcesem jest to, że w końcu odważyłam się i zapisałam na kurs fotografii. Że chcę realizować i rozwijać swoje pasje, marzenia, a nie tylko o nich opowiadać i marudzić .Nie wiem jak obsługiwać tablet graficzny i program Adobe Illustrator. Chciałabym rysować, ale się boję, bo co będzie jak mi nie wyjdzie, co ludzie powiedzą. Że poniosłam porażkę. Odkupiłam używany tablet od koleżanki, zamiast leżeć i oglądać seriale z ręką w misce chipsów, ruszyłam tyłek, siadam przed komputerem i oglądam tutoriale na YouTube. I nie jestem w rysowaniu taka zła! Kolejny sukces osiągnięty! Nie zrażać się, ryzykować, być odważną! Bo nie możemy być aż tak beznadziejne, że nic nam nie wyjdzie. W czymś musimy być dobre i w końcu osiągniemy sukces. (Milena)

8. Zadbaj o ciało

Dla mnie sukcesem jest zdrowe ciało, umysł i dusza, zadowolenie z życia i cieszenie się nim, docenianie tego co mam, przekwalifikowanie się. W związku z powyższym moje małe kroki są następujące:

 • rano wypicie wody z cytryną,
 • jedzenie dużej ilości warzyw i owoców każdego dnia,
 • zjedzenie kaszy jaglanej każdego dnia,
 • przerabianie każdego dnia jednej części wykupionego kursu online,
 • przeczytanie artykułu po angielsku,
 • poświęcenie godziny na ćwiczenia fizyczne,
 • prowadzenie bullet journal (planowanie i dziennik wdzięczności jednocześnie),
 • pozytywne nastawienie,
 • czytanie mądrych książek,
 • spędzanie chociaż kilku chwil na łonie natury,
 • poświęcanie min. pół godziny dziennie swojemu ciału,
 • nabywanie nowych umiejętności w celu szybszego przekwalifikowania się (Joanna)

Żeby osiągnąć sukces, wato każdego dnia po pierwsze się wyspać i dbać o siebie, żeby na ten sukces mieć chociaż odrobinę siły. (Natalia)

9. Pokonaj wewnętrznego marudę

 • Aby osiągnąć sukces warto napisać ten tekst pomimo zmęczenia. Warto odstawić mleko do lodówki przed wypiciem porannej kawy. Warto zaparkować równo na swoim miejscu na parkingu służbowym lub pod supermarketem. Warto też wybierając w sklepie śniadanie do pracy kupić arbuza zamiast ukochanej drożdżówki z makiem. Sukces nie lubi wewnętrznego monologu „o matko, jak mi się dziś nie chcę”, sukces lubi działanie. Warto kończyć rzeczy mniej perfekcyjnie, ale je kończyć i iść dalej. Warto być uważnym i zauważać momenty, kiedy sukces się pojawia np. gdy Twoje malutkie dziecko pyta „mama okay?”, gdy podskoczysz ugryziona przez komara. Warto zamiast serialu wybrać książkę, warto zamiast wina (czasami) wybrać dobrą herbatę. Warto też się nie śpieszyć, bo wbrew pozorom sukces nie lubi pośpiechu. (Magda)
 • Dla mnie najgorszym zagrożeniem osiągania celu jest nie stawianie sobie zbyt wygórowanych celów, tylko chwilowe braki motywacji. “Jeden dzień na odpoczynek” zamienia się w tydzień, a później w miesiąc i często oddala kompletnie od celu, po czym zastanawiam się, czy to jeszcze jest mój cel, skoro przestałam do niego dążyć? Dlatego najlepszym krokiem u mnie jest zasada “zrób cokolwiek”. Mała rzecz, nie musisz wykonać planu na dziś, ale nie poddawaj się całkowicie. Często z tego “cokolwiek” wychodzi paradoksalnie bardzo wiele np. zamiast godzinnego treningu – 15 min rozciągania mięśni. Po takiej rozgrzewce często mam ochotę na konkretną porcję ruchu. (Anna)

10. Zaryzykuj

Na pewno warto ryzykować w imię swoich ideałów – choć to chyba najtrudniejszy i wcale niemały krok!I już na koniec, na pewno warto ryzykować w imię swoich ideałów – choć to chyba najtrudniejszy i wcale niemały krok. (Magda)

11. Postaw na planowanie i kontrolę

 • Codziennie poświęcam 20 minut na zaplanowanie mojego dnia, wypisaniu najważniejsze zadań, myśl. Wieczorem poświęcam 10 na podsumowanie dnia. W sumie to 30 minut, kiedy mam czas, żeby pomyśleć, zwolnić. Zaplanowanie dnia- pozwala łatwiej go “przeżyć” i oszczędza czas. Zadania rozpisuje na konkretne kroki- kroki na dni np. zwyczaj picia wody zaznaczam w kalendarzu, jeśli udało mi się wypić 5 szklanek zaznaczam kropelkę w kalendarzu. Kropelka to dowód dla mnie, że się udało motywują mnie. (Dagmara)
 • Ustalaj zadania związane z:
  • codziennymi obowiązkami, takimi jak sprzątanie, gotowanie
  • ważnymi sprawami do załatwienia
  • życiem rodzinnym – z urodzinami, przyjęciami
  • rozwojem zawodowym (Marta)
 • Warto też poświęcić chwilę w ciągu dnia na autorefleksję, czy to co robię ma sens i czy przynosi satysfakcję. Jeśli tak = mamy sukces. Jeśli nie… należy nakierować się na to, co przyniesie nam szczęście. Osobiste szczęście to dla mnie najlepsza miara sukcesu. (Natalia)
 • Monitoruj – samego siebie. Codziennie wieczorem przeprowadzaj w myślach małą samoanalizę tego, co dokonałeś się w ciągu dnia. Co jest do poprawy, a co poszło nam całkiem nieźle. (Justyna)

12. Szukaj wsparcia w technologii

Kiedy pracuję nie korzystam z mediów społecznościowych. Dzięki temu moja praca jest efektywniejsza. Pomagają mi w tym również aplikacje i narzędzia – OffTime, Forest czy SelfControl. (Dagmara)

13. Zrób sobie na złość

Aby osiągnąć sukces małymi kroczkami, według mnie, należy kierować się zasadą “na przekór”. Tzn. jeśli myślimy, że z czymś sobie nie damy rady, coś jest za trudne, niewykonalne: wtedy małymi kroczkami osiągamy to w sposób odwrotny, robimy wszystko odważnie, śmiało, uczymy się ile się da, czekamy cierpliwie, korzystamy z okazji, dzielimy cele na mniejsze i większe i zaczynamy od tych najmniejszych, etapami powoli dochodzimy do tych większych sukcesów. (Karolina)

14. Szukaj prawdziwych ludzi

Kontakt z pozytywnymi ludźmi w realnym życiu jest bardzo ważny. Pozytywni ludzie wspierają innych w dążeniu do celu, i nie ważne czy chodzi o zdobycie wysokiego stanowiska w prestiżowej firmie, uprawianie sportu, gotowanie, czy o wychowywanie dzieci. Dodają sił. (Justyna)

15. Porównuj się

Porównywanie siebie wyłącznie z samym sobą z przeszłości. Obserwowanie zmian, docenianie swoich nawet najmniejszych postępów. Wyznaczanie kolejnych małych kroków, które będą nas wciąż rozwijać i polepszać jakość naszego życia. (Paulina)

16. Szukaj inspiracji

Inspirowanie się ludźmi sukcesu, słuchanie rad osób spełnionych, którym udało się osiągnąć zamierzone cele. Z drugiej strony – nie branie do siebie krytyki, która ma na celu tylko ograniczenie i zniechęcenie nas w działaniach, a więc poczucie własnej indywidualności i słuszności w wyznaczonych celach. (Paulina)