Marcowa lista przeżyć


Każdy marzec może być obietnicą życiowej metamorfozy. Zmianę można wyczuć w powietrzu. Ten sam lekki wiatr pachnie nieco inaczej. Wokół mnie rozbrzmiewają pierwsze, nieśmiałe odgłosy ptaków. Choć nadal bywa chłodno, to już inny rodzaj zimna. Nadal otacza mnie ciepło mojej zimowej kurtki, ale czuję każdą komórką mojego ciała, że to etap przejściowy. Za chwilę słońce już odważnie spojrzy na mnie z góry. Marzec jest zapowiedzią zmiany. Pytanie: jakiej zmiany doświadczę w tym roku?

Marcowa lista przeżyć

Dziś zapraszam Cię do stworzenia listy przeżyć na marzec. Jeśli czujesz energię do działania, wykorzystaj ten czas na przeżycia, które wymagają od Ciebie większego planowania przy zmiany w organizacji dnia lub tygodnia. Postaw przed sobą wyzwanie. Jeśli jednak czujesz przeciążenie, otocz się ochroną i komfortem.

Zaplanuj przeżycia miesiąca

Zadbaj o to, aby marzec był czasem dobrej energii. Poobserwuj siebie to, jak czujesz się na przełomie pór roku. Jeśli trzeba, zadbaj o dodatkową porcję odpoczynku, zatrzymaj się przy swoich emocjach, poznaj je i wykorzystaj różne metody radzenia sobie ze stresem. Marzec jest dobrym momentem na skupienie się na zmianach w przyrodzie – takie obserwacje mogą mieć niemal terapeutyczny wpływ na Ciebie.

Dzisiaj chcę zaprosić Cię do zadbania o swoje przeżycia w marcu – jak co miesiąc.

Oto moja marcowa Lista Przeżyć

Stworzyłam arkusz, dzięki któremu planowanie przeżyć marca może być łatwiejsze. Poniżej znajdziesz dwa arkusze – pusty, do wypełnienia według swojej wizji i pomysłu i mój własny arkusz, który ja będę realizować.

Co zrobić? Zastanowić się nad tym, jak dodać blasku do tego miesiąca. Pomyśl o tym, co możesz zrobić, aby poczuć energię w tym czasie i najprostsze na świecie zadowolenie ze swojego życia. Czasem potrzebujemy tak niewiele – odpoczynku przy świetle świec, spokojnego wieczoru z piękną muzyką, wieczoru spa we własnych czterech ścianach czy wyjścia do kina. Czasem możemy marzyć o tych rzeczach, które ciągle odkładaliśmy na później. Może to jest ten czas na ich realizację?

Oto krótka instrukcja obsługi Listy Przeżyć

Zapełnij przeżyciami wszystkie miejsca na arkuszu. Możliwości jest wiele – czasem wystarczy sprawdzić, co dzieje się w bliższej i nieco dalszej okolicy. Możliwości jest wiele:

 • wystawy
 • miesiąc odkrywania muzyki – wybierz jednego wykonawcę, którego twórczość chcesz poznać lepiej i słuchaj jego utworów jak najczęściej w tym miesiącu
 • wizyty w muzeum
 • wypad do kina
 • teatrzyk dla dzieci
 • szkolenie
 • warsztat rozwojowy
 • warsztat artystyczny
 • wyjazd za miasto lub do innego miasta
 • skorzystanie z atrakcji turystycznej we własnej miejscowości lub w najbliższym mieście
 • udział w festiwalu (np. festiwal smaku – można wypróbować wspaniałe jedzenie!)
 • organizacja ciekawych wydarzeń w zaciszu swojego domu

Dodaj do arkusza te rzeczy, które odkładasz na wieczne później. Wyobraź sobie na przykład coś takiego:

 • porządki w szafie
 • wieczór domowego spa – kilka godzin!
 • spotkania z różnymi osobami
 • nowe rodzinne tradycje (np. planowanie roku)
 • ciekawe sposoby na spędzenie wieczora z bliską osobą (dość rutyny)
 • testowanie ciekawych przepisów
 • skorzystanie z opcji darmowych wejściówek na wydarzenia
 • udział w zajęciach fitness – pokazowych, pierwszych po to, aby sprawdzić coś nowego

A tu dodatkowy zbiór inspiracji – jak będzie wyglądać Twoja marcowa Lista Przeżyć?

Co z tego będę mieć?

Tworzenie takiej listy przeżyć jest sposobem na dodanie życia do życia. Fajnie jest działać na 100%, realizować cele, szukać sposobów na zwiększenie produktywności. To coś wspaniałego. Niestety w chwili, gdy skupiamy się tylko na pracy, obowiązkach i kolejnych celach, tracimy z oczu rzeczywistość, nie umiemy cieszyć się codziennością. Wciąż żyjemy w przyszłości, planach, osiągnięciach, które mamy na wyciągnięcie ręki. Co więcej, bardzo często wyrzucamy sobie to, że jeszcze coś nie zostało zrobione, nadal nie jesteśmy na kolejnym etapie rozwoju. A może to, że jeszcze nie ma sukcesu wiąże się z tym, że nigdy nie odpuszczamy? Nie dajemy sobie szansy na oddech, na docenienie codziennego życia, na tworzenie sobie swojej „książki wspomnień” zamiast książeczki oszczędnościowej. Realizowana lista przeżyć to kopniak motywacyjny, częsty, mocny, konkretny. Dzięki niej nawet jeśli upadniesz czy poniesiesz porażkę, będziesz mieć zawsze poczucie, że masz do czego wracać – do dobrego życia. Dla mnie to cudny bonus.

Arkusze z listą przeżyć na marzec mogą wylądować na Twoim mailu. Znajdziesz w nim moje arkusze (z tłem i bez niego) oraz puste arkusze, które możesz zapełnić swoimi pomysłami:

To co, żyjemy bardziej? Jak wygląda Wasza lista przeżyć na marzec? Co chcielibyście jeszcze przeżyć w marcu?

1 Comment

 1. Dorota
  4 marca 2021
  Odpowiedz

  Jestem zachwycona Edytko twoimi pomysłami. Zaczęłam od lutego prowadzić listę jednak nie ukrywam kiepsko wyszło mi zrealizowanie jej. Są to rzeczy proste, jednak i one nie raz przerastają mnie. Tworzę właśnie listę na marzec. Twoje pomysły tak bardzo kuszą, że trzeba dalej próbować i cieszyć się z tych zrealizowanych własnych. Dziękuję 🙂

Napisz coś!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *