Metafora pączka róży


metafora pączka róży

Czy słyszałeś kiedyś, aby ktoś skrytykował pączek róży tylko dlatego, bo jeszcze nie rozwinął się do końca? Nie. Pączek róży jest piękny tu i teraz, nikt z niego nie kpi, nikt nie wyśmiewa etapu, na którym jest. Każdy cierpliwie czeka na pojawienie się piękniejszego kwiatu. Nawet jeśli bardzo byś tego chciał, nie przyspieszysz tego procesu – pączek róży przeobrazi się w różę wtedy, kiedy nadejdzie odpowiedni moment. 
Jesteś jak ten pączek róży – nawet jeśli jeszcze nie jesteś dojrzałym kwiatem, jesteś piękny. Tu i teraz. Ten właśnie etap jest wyjątkowy, pozostaje Ci zatem uwielbiać go i szanować.

Kiedy pierwszy raz usłyszałam metaforę pączka róży na warsztacie dla coachów u Lynn Skotnitsky, nie mogłam wyjść z podziwu. Lynn bardzo dokładnie opisała, jak ważny i piękny jest każdy etap naszego rozwoju. Piękny – bez względu na to, w jakim miejscu jesteś teraz, jest idealnie.

Teraz wystarczy, abym przy każdym pączku róży pomyślała o tej metaforze. Ty możesz przypomnieć sobie o niej w każdym momencie swojego życia. 

Pomyśl o pięknym pączku róży wtedy, gdy poczujesz frustrację, że sukces jest jeszcze przed Tobą.

Etap, na którym jesteś teraz, to chwila. Wyjątkowa – jeśli wciąż będziesz intensywnie działał, nie powtórzy się ten moment. Pójdziesz dalej, osiągniesz mnóstwo wyjątkowych rzeczy. Ciesz się zatem tym, co jest i staraj się wyciągnąć 100% wiedzy i doświadczenia z tego momentu.

Pomyśl o delikatnym pączku róży, gdy inni ludzie będą chcieli Cię zmienić na siłę.

Każdy z nas ma swoją własną, niepowtarzalną drogę. Jeśli posłuchasz tzw. wszystkowiedzących, pójdziesz po śladach innych osób. Zamiast stresowania się tym, co mówią inni, odwróć się w stronę tych, którzy Cię wspierają w Twoich wysiłkach. Nie masz takich ludzi wokół siebie? Poszukaj ich. W dążeniu do sukcesów ważne jest otoczenie i osoby, które wierzą w Twoje talenty, moc i osiągnięcia.

Pomyśl o wyjątkowym pączku róży, gdy pojawi się zrezygnowanie.

Przed Tobą mnóstwo zmian – wiele z nich może okazać się trudnym doświadczeniem. Nie miejmy złudzeń. Na szczęście, po wysiłkach, pracy i dążeniu do celu, staniesz się dojrzałym i przepięknym kwiatem róży. Zmieniaj się zatem: wprowadzaj innowacje w swoim życiu, żyj rewolucjami, sprawdzaj siebie i pozwól sobie na błędy. Żyj swoim życiem i nie rezygnuj z siebie.

Metafora pączka róży, czyli piękno na każdym etapie.
Czas na celebrację tego, gdzie jesteśmy.

Posłuchaj podcastu Metafora pączka róży

Słuchasz podcastu? Nie zapomnij o podzieleniu się swoją opinią na instagramie!

15 komentarzy

 1. JoannaS
  18 lipca 2016
  Odpowiedz

  Cudowne porównanie, bo dające do myślenia:) Też chcę być w zupełnie innym miejscu w swoim życiu, ale staram się cieszyć drobnymi elementami i cały czas pracować nad sobą. A metafora pączka róży zdecydowanie do zanotowania:)

 2. Świetna metafora, na pewno będę tak myśleć, gdy mnie coś lub ktoś zniechęci.

 3. Aneta
  19 lipca 2016
  Odpowiedz

  🙂 bardzo fajna metafora, żeby docenić siebie na każdym etapie życia tu i teraz 🙂

 4. Piękne 🙂

 5. Och! co za piękne porównanie! Myślę, że można przełożyć je także na dzieci i ich rozwój (mam na myśli znienawidzone przeze mnie oceny i porównania do innych „mój to już w tym wieku umiał” itp….) I wtedy jakoś prościej będzie znieść te komentarze, bo niestety tylko to nam w tej sytuacji zostaje- ludzi nie zmienimy, jedynie swoje myślenie i podejście. Pozdrawiam!

  • 20 lipca 2016
   Odpowiedz

   O tak, masz rację. Myślę jednak, że jeśli uda nam się zmienić swoje własne myślenie, inni ludzie i ich opinie i oceny nie mają już żadnego znaczenia 🙂

 6. Aneta
  19 lipca 2016
  Odpowiedz

  Pozyczam od Ciebie 🙂 jak hede probowala sie skrytykowac ze nie osiagam sukcesu czy nie jestem wystarczajco… 🙂 ❤

 7. Agnieszka Dudek
  21 lipca 2016
  Odpowiedz

  Róża zawsze jest piękna i doskonała, pąk róży jest piękny i doskonały, tylko niektórzy są zawsze i ze wszystkiego niezadowoleni, zawsze uważają, że liczy się tylko to, co jest na końcu drogi, więc według nich warta uwagi jest tylko rozwinięta róża, a i tak wybierając kwiaty w kwiaciarni przebierają, szukając najładniejszych, bo przecież nie każda się podoba, nie każda ładnie wygląda.
  A widziałaś jak pięknie potrafi róża przekwitać, jak pięknie wywijają się jej liście do dołu, jakiego pięknego kształtu nabierają? Człowiek w każdym wieku może być piękny i wieść piękne życie:D

 8. Polna_Kurka
  23 lipca 2016
  Odpowiedz

  Czyli jestem pączkiem róży? 😉 Od razu czuję się szczęśliwsza!

 9. Bardzo dobra metafora, genialna wręcz. I faktycznie tak przecież jest, miejsce, w którym jesteśmy dzisiaj, nest jedynie rzelotnym etapem, ponieważ nic nie jest stałe, wszystko się zmienia, my sami też. Od nas tylko zaleźy czy zmiana bęfzie na naszą korzyść czy ńie 🙂

Napisz coś!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *