Wyzwanie Mocne relacje


Krążą wokół nas, zwracają uwagę, zabierają mnóstwo energii i sieją zwątpienie. Depczą poczucie własnej wartości, każą kwestionować własne marzenia i nie dostrzegać swoich dobrych stron. Odbierają chęć do realizowania tych wszystkich ambitnych planów, które z entuzjazmem zostały zapisane na kartce. I, co najgorsze chyba, sprawiają, że dziwimy się światu. Toksyczni ludzie – osoby, przez które zastanawiamy się nad tym, czy ludzie są z natury istotami dobrymi czy złymi. Toksyczni ludzie, których słowa, działania, gesty i niewinne żarty burzą porządek, o który każdego dnia walczymy.

Jest też druga strona barykady. Ludzie, którzy aż tak nie krzyczą o naszą uwagę. Osoby wspierające, słuchające bez końca tych samych opowieści, służące dobrą radą i ramieniem, przy którym można się wypłakać. O tak, w czasach toksycznej burzy na pierwszy plan wysuwa się człowiek, który odbiera nam siły. Ten, który ją daje, może być zaniedbany.

Różne momenty w naszym życiu doprowadzają do tego, że stajemy oko w oko z toksycznymi osobami. Niejednokrotnie przygotowujemy się do spotkań, nastawiamy się, obiecujemy sobie, że tym razem ona nie wyprowadzi mnie z równowagi; odpowiem tak i tak; spróbuję udawać, że nie słyszę; jeśli to przetrwam, zasłużyłam na nagrodę. Spotkania, które kojarzyć się powinny z ciepłem, wdzięcznością i szczęściem, są nierzadko czasem zmęczenia, cierpienia i rozdrapywania dopiero co zagojonych ran.

Toksyczne relacje w pracy, w domu, w sąsiedztwie. Zróbmy coś z nimi!

Toksyczne relacje są tym, co spędza sen z powiek wielu z nas i właśnie dlatego postanowiłam przygotować 4-dniowe wyzwanie „Mocne relacje”. To dobry czas na to, aby przygotować się na pewne doświadczenia, tworzyć dla siebie bezpieczną przestrzeń i dbać o te relacje, które są ukojeniem a nie katorgą. Przygotowuję się właśnie do kolejnej edycji kursu Wyznaczanie granic w relacjach – to będzie idealny start dla tego projektu.

Zasady wyzwania Mocne Relacje

Wyzwanie „Mocne relacje” jest kilkudniowym projektem rozwojowym, którego głównym celem jest wzmacnianie dobrych, wspierających relacji, jakie mamy w życiu i ograniczanie wpływu relacji toksycznych. Uczestnicy wyzwania trzymają się przez 4 dni zasad Mocnych Relacji. Oto one:

 • Skup się na pozytywnych relacjach, w których jesteś – czyli na takich, które wywołują w Tobie pozytywne emocje. Znajdź czas na bliskich osób, poszukaj okazji do pogłębiania tych relacji, potraktuj je priorytetowo. Jeśli trzeba powiedz głośno i wyraźnie nie! ludziom, zadaniom i obowiązkom, które sprawiają, że takie relacje spychane są na bok.
 • Ogranicz do minimum kontakt z osobami, które określasz jako toksyczne lub z tymi, które podejrzewasz o toksyczność – najbliższe 4 dni to czas celebrowania związków z ludźmi, które dają ukojenie.
 • Zwróć uwagę na przedmioty w Twoim otoczeniu, które przypominają Ci o toksycznych osobach z przeszłości lub teraźniejszości – co powiesz na kilka dni pozbywania się sentymentów? Zastanów się nad tym, z którymi przedmiotami możesz się w końcu pożegnać. Zrób ze swojego domu oazę spokoju.

Trzymanie się tych zasad jest zadaniem każdego uczestnika. Ponadto uczestnicy otrzymają ode mnie codziennie przez 4 dni lekcje z trikami, informacjami, pomysłami i dawką psychologicznej wiedzy, które będą wspierać budowanie zdrowych relacji. Oprócz tego, w każdej lekcji znajdą się arkusze do wydrukowania i wypełnienia – z ćwiczeniami, materiałami dodatkowymi i dawką inspiracji.

Weź udział w wyzwaniu – jak to zrobić?

Wyzwanie Mocne Relacje trwa 4 dni. W tym czasie możesz intensywnie popracować nad swoimi relacjami w różny sposób. Wykorzystajmy ten czas w 100%:

 • pobierz motywacyjny plakat i zawieś w widocznym miejscu – plakat „Umacniam dobre relacje, osłabiam toksyczne związki” ma przypominać Ci o tym, że liczy się każde Twoje działanie i każdy kolejny dzień jest nową szansą. Zamiast tworzyć wielkie plany, że już nigdy w życiu nie zaangażujesz się tam, gdzie nie trzeba, umów się ze sobą, że wystarczy, jeśli dzisiaj postawisz na priorytetowe relacje. Plakat w formacie A4 otrzymasz po zapisaniu się na wyzwanie.
 • dołącz do akcji na instagramie – każdego dnia na moim profilu @edytazajac znajdziesz dodatkowe materiały i ćwiczenie związane z wyzwaniem. Zachęcam Cię do dzielenia się nimi na swoim profilu – pamiętaj koniecznie o naszym hashtagu #mocnerelacje i #wyzwanieEdytyZając
 • zapisz się na lekcje – tak jak wspomniałam wcześniej, akcja Mocne Relacje zestaw materiałów dotyczących budowania relacji. Aktualnie możesz zapisać się na listę osób oczekujących na wyzwanie. Wkrótce rozpocznie się kolejna edycja.
 • podziel się informacją o akcji – jeśli masz ochotę opowiedzieć komuś o akcji, zachęcić do udziału w niej, zrób to koniecznie. Wspólnie zrobimy coś bardzo ważnego – czas na tworzenie przestrzeni na lepsze relacje.. Przygotowałam dwie grafiki, które możesz wykorzystać, jeśli chcesz podzielić się informacją o akcji 🙂

 • daj znać, jak Ci idzie – na przykład w komentarzu do wyzwania tutaj, w swoich mediach społecznościowych, u mnie na instagramie (@edytazajac). Jestem bardzo ciekawa Twoich wniosków!

Jak dołączyć?

Aktualnie nie możesz wziąć udziału w wyzwaniu. Jeśli chcesz skorzystać z materiałów, możesz wykupić dostęp do lekcji.

29 zł

Wyznaczanie granic w relacjach – dla mnie rzecz przełomowa i bardzo ważna. Nie wyobrażam sobie ani zarządzania czasem ani dbania o życiowy sukces bez posiadania granic i bez ich respektowania. Ustalone granice są czymś, co daje otuchę, schronienie i zapewnia osiąganie własnych a nie cudzych celów. Granice też chronią przed cierpieniem lub pomagają w radzeniu sobie z najtrudniejszymi sytuacjami.

☝️ Niestety, wyznaczania granic nie uczymy się w szkole. 

☝️ Niezbyt często uczymy się tego w domu.

Warto jednak nauczyć się tego w życiu – choćby teraz.

22 komentarze

 1. Asia
  7 grudnia 2019
  Odpowiedz

  Dziękuję za ten podcast i czekam na dalszy ciąg wyzwania. Od kilku tygodni zastanawiam się nad tym, czy jedna z moich relacji nie jest przypadkiem toksyczna. W zasadzie w środku czuję, że zdecydowanie jest, ale nie potrafię przedłożyć intuicji ponad logiczne rozumowanie. Niestety jest to wieloletnia i chyba najważniejsza relacja w moim życiu, więc trudno mi spojrzeć na to obiektywnie.

  • Anna
   10 lipca 2021
   Odpowiedz

   Dziękuję za wnikliwą analizę, podoba mi się ta forma z wypunktowaniem cech, reakcji. Jestem teraz w trakcie porządkowania bliskiej, toksycznej relacji… trochę to już trwa i szczerze mówiąc potrzebuję wsparcia i ukierunkowania.
   Dlatego bardzo się ucieszyłam z tego wyzwania!
   Pozdrawiam!😊

 2. Kasia
  7 grudnia 2019
  Odpowiedz

  Dziękuję za tą lekcję. Idealnie wylądowała się w trudny okres w moim życiu. Pozdrawiam 🙂

 3. Kasia Żegleń
  7 grudnia 2019
  Odpowiedz

  Edyto, dziekuje.
  Ten Podcast jest jednym z tych do których warto wracać i będę wracać, gdy się zagalopuje w relacjach toksycznych, osłabiając te mocne.
  Ciesze się, że na sięgając po Twoje treści mam pewność, że znajdę coś wartościowego dla siebie.

  • Kasia Żegleń
   8 grudnia 2019
   Odpowiedz

   Chciałam dodać jeszcze kilka słów po przepracowaniu drugiego dnia wyzwania.
   Dla mnie dzisiejszy materiał był bardzo dobry, bo wiele spraw mi uświadomił. Nie tylko dał mi wiedzę, ale przede wszystkim wskazal obszary, gdzie to ja zawalam i wskazał sytuację kiedy to ja mogę wpuszczac toksyny do dobrych związków. Ciężki temat, ale jak najbardziej wart uwagi. Krytyczne spojrzenie na siebie jest trudne, ale warte z uwagi na efekty jakie może mieć.

   • Ewelina
    12 grudnia 2019
    Odpowiedz

    Podoba mi się w Twoim podejściu to, że nie zatrzymijesz się na poziomie refleksji czy definiowania problemów, ale dajesz dokładne wskazówki jak coś faktycznie ZROBIĆ.

    • Paulina
     7 grudnia 2020
     Odpowiedz

     Wyszłam, a mówiąc wprost gwałtownie zerwałam niedawno toksyczną (spełniającą wszystkie kryteria toksyczności…) relacje z kuzynką. Nie jest to proste, gdyż po pierwsze to rodzina, po drugie mieszka niemal koło mnie. Musiałam to zrobić dla siebie, ale przyznam że nie raz zastanawiałam się czy nie przesadzam. Na to wyzwanie trafiłam w idealnym czasie .Teraz dzięki Pani podcastowi upewniłam się że to najlepsze co mogłam zrobić w tej konkretnej sytuacji. Po prostu czuje pewność siebie i straciłam poczucie winy, które gdzieś się tam tliło …🙂
     Myślę że nic nie dzieje się bez powodu, a teraz m.in. dzięki temu doświadczeniu, tej wiedzy z wyzwania zauważee że wchodzę w toksyczną relacje i w porę wyznaczę granice, bądź ją zakończę.

 4. Jaga
  7 grudnia 2019
  Odpowiedz

  Jestem w związku z byłym mężem staż 32 lata. Obecnie były w nawrocie choroby alkoholowej. Nie mam siły i ochoty na walkę w sądzie i tkwię , choć wiem że … . Szkoda mi tego człowieka bo poza mną nie ma zupełnie nikogo. Ja staram się żyć własnym życiem obok a w faktycznie w toksycznej rekacji , wiem – świadomie siebie niszczę

 5. Marta
  12 grudnia 2019
  Odpowiedz

  Bardzo lubię Cię słuchać 🙂 Czekam jeszcze na zapowiedziany podcast o organizacji, z insta live, który się nie zachował 🙂

 6. Basia
  12 grudnia 2019
  Odpowiedz

  Edytko, bardzo ciekawy artykuł. Te 7 zasad to jest to co mi było potrzeba żeby wszystko poukładać. Dziękuję! Pozdrawiam cieplutko

 7. Wisia
  9 grudnia 2020
  Odpowiedz

  Działam z lekkim opóźnieniem, ale temat bardzo interesujący. na wiele spraw otwierają mi się oczy. Dziękuję za możliwość uczestnictwa w tym wyzwaniu.

 8. Wisia
  10 grudnia 2020
  Odpowiedz

  W drugim dniu wyzwania bardzo ważny dla mnie był temat dbania o zdrowe relacje. Pomocna była 7 zdrowych relacji i rady co można konkretnego z tym zrobić by dokonać zmian. Dziękuję.

 9. Wisia
  11 grudnia 2020
  Odpowiedz

  Dziękuję, za cztery pory roku. Tu znalazłam konkretne narzędzia by poprawić relacje w związku.

 10. Agnieszka Banik
  21 grudnia 2020
  Odpowiedz

  Dziękuję bardzo za to wyzwanie:) Bardzo wiele mi uświadomiło. Wesołych świąt!

  • 21 grudnia 2020
   Odpowiedz

   Bardzo się cieszę! Pozdrawiam ciepło!

   • 8 lipca 2021
    Odpowiedz

    Miło jest zmienić punkt widzenia, na chwilę zapomnieć o toksycznych relacjach i skupić się na tych mocnych! Dzień 1 wyzwania wprowadził mnie w bardzo dobry nastrój.
    😉😊🙌

 11. Gabrysia
  31 grudnia 2020
  Odpowiedz

  Edyto,
  nadchodzący Nowy Rok, to wyjątkowy okres. Stajemy się jakby lepsi, pełni radości i wewnętrznej nadziei na to, co nadchodzi…

  Nadzieja w sercu i odważna myśl w głowie potrafią dać początek Wielkim Rzeczom.

  Niech uchwycona energia i nastrój trwają przez cały kolejny rok!

  Z życzeniami pięknego Nowego Roku 2021 oraz podziękowaniami za wszystkie Twoje wspaniałe myśli i wyzwania
  Gabrysia Herda

 12. 5 lipca 2021
  Odpowiedz

  Myślę, że ludzie w naszym życiu są niczym turyści – przychodzą i odchodzą. Tylko nielicznym udaje się zatrzymać i zostać na dłużej. Jeszcze mniej zasługuje na to, by zostać. I dopiero dziś o tym wiem, szkoda… Tym chętniej wezmę udział w wyzwaniu #mocnerelacje 😊

 13. Aga
  8 lipca 2021
  Odpowiedz

  Dziękuję za podcast i materiały. Pomagają mi uporządkować myśli. Obecnie pracuję nad wzmocnieniem siebie i widzę rozwiązanie w wyciszeniu relacji bez ostrego cięcia, jakim jest rozwód. Nie wiem, czy będzie to dobra droga, to się okaże. Czy mogłaby Pani powiedzieć nieco właśnie o zasadach/etapach takiego wyciszania? Jak przy tym wzmocnić siebie?
  Dziękuję bardzo.

 14. Jutka
  8 lipca 2021
  Odpowiedz

  Bardzo dziękuję za pierwszą lekcje z wyzwania ” Mocne relacje”, jestem zachwycona i gotowa do działania ! Pozdrawiam cieplutko.

Napisz coś!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.