Krążą wokół nas, zwracają uwagę, zabierają mnóstwo energii i sieją zwątpienie. Depczą poczucie własnej wartości, każą kwestionować własne marzenia i nie dostrzegać swoich dobrych stron. Odbierają chęć do realizowania tych wszystkich ambitnych planów, które z entuzjazmem zostały zapisane na kartce. I, co najgorsze chyba, sprawiają, że dziwimy się światu. Toksyczni ludzie – osoby, przez które zastanawiamy się nad tym, czy ludzie są z natury istotami dobrymi czy złymi. Toksyczni ludzie, których słowa, działania, gesty i niewinne żarty burzą porządek, o który każdego dnia walczymy.

Jest też druga strona barykady. Ludzie, którzy aż tak nie krzyczą o naszą uwagę. Osoby wspierające, słuchające bez końca tych samych opowieści, służące dobrą radą i ramieniem, przy którym można się wypłakać. O tak, w czasach toksycznej burzy na pierwszy plan wysuwa się człowiek, który odbiera nam siły. Ten, który ją daje, może być zaniedbany.

Różne momenty w naszym życiu doprowadzają do tego, że stajemy oko w oko z toksycznymi osobami. Niejednokrotnie przygotowujemy się do spotkań, nastawiamy się, obiecujemy sobie, że tym razem ona nie wyprowadzi mnie z równowagi; odpowiem tak i tak; spróbuję udawać, że nie słyszę; jeśli to przetrwam, zasłużyłam na nagrodę. Spotkania, które kojarzyć się powinny z ciepłem, wdzięcznością i szczęściem, są nierzadko czasem zmęczenia, cierpienia i rozdrapywania dopiero co zagojonych ran.

Toksyczne relacje w pracy, w domu, w sąsiedztwie. Zróbmy coś z nimi!

Toksyczne relacje są tym, co spędza sen z powiek wielu z nas i właśnie dlatego postanowiłam przygotować 4-dniowe wyzwanie “Mocne relacje”. To dobry czas na to, aby przygotować się na pewne doświadczenia, tworzyć dla siebie bezpieczną przestrzeń i dbać o te relacje, które są ukojeniem a nie katorgą. Przygotowuję się właśnie do kolejnej edycji kursu Wyznaczanie granic w relacjach – to będzie idealny start dla tego projektu.

Zasady wyzwania Mocne Relacje

Wyzwanie “Mocne relacje” jest kilkudniowym projektem rozwojowym, którego głównym celem jest wzmacnianie dobrych, wspierających relacji, jakie mamy w życiu i ograniczanie wpływu relacji toksycznych. Uczestnicy wyzwania trzymają się przez 4 dni zasad Mocnych Relacji. Oto one:

  • Skup się na pozytywnych relacjach, w których jesteś – czyli na takich, które wywołują w Tobie pozytywne emocje. Znajdź czas na bliskich osób, poszukaj okazji do pogłębiania tych relacji, potraktuj je priorytetowo. Jeśli trzeba powiedz głośno i wyraźnie nie! ludziom, zadaniom i obowiązkom, które sprawiają, że takie relacje spychane są na bok.
  • Ogranicz do minimum kontakt z osobami, które określasz jako toksyczne lub z tymi, które podejrzewasz o toksyczność – najbliższe 4 dni to czas celebrowania związków z ludźmi, które dają ukojenie.
  • Zwróć uwagę na przedmioty w Twoim otoczeniu, które przypominają Ci o toksycznych osobach z przeszłości lub teraźniejszości – co powiesz na kilka dni pozbywania się sentymentów? Zastanów się nad tym, z którymi przedmiotami możesz się w końcu pożegnać. Zrób ze swojego domu oazę spokoju.

Trzymanie się tych zasad jest zadaniem każdego uczestnika. Ponadto uczestnicy otrzymają ode mnie codziennie przez 4 dni lekcje z trikami, informacjami, pomysłami i dawką psychologicznej wiedzy, które będą wspierać budowanie zdrowych relacji. Oprócz tego, w każdej lekcji znajdą się arkusze do wydrukowania i wypełnienia – z ćwiczeniami, materiałami dodatkowymi i dawką inspiracji.

Weź udział w wyzwaniu – jak to zrobić?

Wyzwanie Mocne Relacje trwa 4 dni. W tym czasie możesz intensywnie popracować nad swoimi relacjami w różny sposób. Wykorzystajmy ten czas w 100%:

  • pobierz motywacyjny plakat i zawieś w widocznym miejscu – plakat “Umacniam dobre relacje, osłabiam toksyczne związki” ma przypominać Ci o tym, że liczy się każde Twoje działanie i każdy kolejny dzień jest nową szansą. Zamiast tworzyć wielkie plany, że już nigdy w życiu nie zaangażujesz się tam, gdzie nie trzeba, umów się ze sobą, że wystarczy, jeśli dzisiaj postawisz na priorytetowe relacje. Plakat w formacie A4 otrzymasz po zapisaniu się na wyzwanie.
  • dołącz do akcji na instagramie – każdego dnia na moim profilu @edytazajac znajdziesz dodatkowe materiały i ćwiczenie związane z wyzwaniem. Zachęcam Cię do dzielenia się nimi na swoim profilu – pamiętaj koniecznie o naszym hashtagu #mocnerelacje i #wyzwanieEdytyZając
  • zapisz się na lekcje – tak jak wspomniałam wcześniej, akcja Mocne Relacje zestaw materiałów dotyczących budowania relacji. Aktualnie możesz zapisać się na listę osób oczekujących na wyzwanie. Wkrótce rozpocznie się kolejna edycja.
  • podziel się informacją o akcji – jeśli masz ochotę opowiedzieć komuś o akcji, zachęcić do udziału w niej, zrób to koniecznie. Wspólnie zrobimy coś bardzo ważnego – czas na tworzenie przestrzeni na lepsze relacje.. Przygotowałam dwie grafiki, które możesz wykorzystać, jeśli chcesz podzielić się informacją o akcji 🙂

  • daj znać, jak Ci idzie – na przykład w komentarzu do wyzwania tutaj, w swoich mediach społecznościowych, u mnie na instagramie (@edytazajac). Jestem bardzo ciekawa Twoich wniosków!

Jak dołączyć?

Jeśli chcesz wziąć udział w wyzwaniu, zapisz się na listę uczestników poniżej. Wyzwanie rozpoczyna się 8 lipca i wtedy też w Twojej skrzynce pojawi się pierwsza lekcja ode mnie. Oprócz tego na moim profilu na instagramie, codziennie będzie pojawiać się ćwiczenie związane z wyzwaniem Mocne Relacje.

Działamy?

Dzień 1
Pobierz transkrypcję podcastu
Dzień 4

Wyznaczanie granic w relacjach – dla mnie rzecz przełomowa i bardzo ważna. Nie wyobrażam sobie ani zarządzania czasem ani dbania o życiowy sukces bez posiadania granic i bez ich respektowania. Ustalone granice są czymś, co daje otuchę, schronienie i zapewnia osiąganie własnych a nie cudzych celów. Granice też chronią przed cierpieniem lub pomagają w radzeniu sobie z najtrudniejszymi sytuacjami.

☝️ Niestety, wyznaczania granic nie uczymy się w szkole. 

☝️ Niezbyt często uczymy się tego w domu.

Warto jednak nauczyć się tego w życiu – choćby teraz. Już 16 lipca startujemy z kolejną edycją kursu Wyznaczanie granic w relacjach. Zapisy właśnie się rozpoczęły.