Mordercza Adelka i dziecięce poczucie humoru


Mordercza Adelka

Szczypta czarnego humoru. Miłość do książek. Zaczytywanie się w komiksach i wykorzystywanie każdej wolnej chwili na poznanie następnej historii. Chichoty w najmniej oczekiwanych momentach i wybuchy śmiechu wtedy, gdy jestem przekonana, że już dawno wszyscy śpią.

Mordercza Adelka

Zawsze marzyłam o tym, aby zobaczyć moje dzieci czytające komiksy. To by było coś – kolejne strony wypełnione historyjkami i mnóstwo miejsca na wyobraźnię, dopisywanie swoich zakończeń do oglądanych historyjek. A może też pewnego dnia własne komiksy?

Książka Mordercza Adelka. To się wszystko źle skończy jest wypełniona komiksami, które mógłby narysować niemal każdy rodzic. I to chyba jest największa moc tej książki – można znaleźć tam znajome sytuacje, wyciągnięte z życia historyjki i czarny humor, który tak często pojawia się w naszym życiu. Wszystkie opowieści łączy główna bohaterka, Adelka, która stara się poukładać swoje dziecięce życie i poradzić sobie z emocjami. Wpada na zadziwiające pomysły i nie owija w bawełnę – moje dzieci zaśmiewały się, czytając kolejne strony. A ja? Chciałabym bardzo, aby ten dziecięcy śmiech zamienił się w przyszłości w tak ważne poczucie humoru.

Twórz miejsce na poczucie humoru

Poczucie humoru to skarb. Jest jak tarcza ochronna, która dodaje sił w kryzysie i wtedy, gdy trzeba stanąć oko w oko z wyzwaniem. Umiejętność śmiania się ze swoich błędów, dostrzegania absurdów sytuacji, odpuszczania samemu sobie i dbania o swój nastrój jest nie do przecenienia. Niektórzy wierzą w to, że poczucie humoru się ma lub nie. Ktoś potrafi opowiadać żarty, a ktoś inny zupełnie sobie nie daje z tym rady. A gdyby tak założyć, że można wypracować poczucie humoru? Doszlifować tę umiejętność, rozpalić jej płomień nie tylko w sobie, ale też we własnym dziecku? Kiedy zastanawiałam się nad tym, jak dbać o humor w życiu dziecka, od razu przyszły mi do głowy rzeczy, które może zacząć wykorzystywać każdy rodzic.

6 rzeczy, dzięki którym zadbasz o poczucie humoru swojego dziecka

  1. Nie psuj zabawy – bardzo często chcemy, aby nasze dzieci były grzeczne, ciche, spokojne, ułożone. I choć zasady savoir vivre są bardzo ważne, warto dopasować swoje oczekiwania do okoliczności. Zastanów się nad tym, czy nie za często psujesz zabawę, uciszasz głośny śmiech, zabraniasz chichotać.
  2. Pokazuj, z czego warto żartować, a z czego nie – to naturalne, że dziecko może śmiać się z tego, co nie wydaje Ci się śmieszne. Być może będzie rozbawione czymś, co nie powinno być obiektem żartów. Pokazuj dziecku kierunek, mów o uczuciach innych ludzi lub o zasadach, które są dla Ciebie ważne.
  3. Dziel się śmiesznymi doświadczeniami – opowiadaj dziecku o tym, co Cię spotkało, podziel się fajnym wspomnieniem, pokaż zdjęcie, które przedstawia śmieszną sytuację. Postaraj się pokazywać dziecku, że świat dorosłych to zasady i obowiązki, ale też sytuacje, które wywołują głośny śmiech.
  4. Dołącz do zabawy – zadbaj o to, aby jak najczęściej wychodzić z roli obserwatora dziecięcej zabawy. Stań się jej uczestnikiem. Poszalej z dzieckiem, pobaw się, przejrzyj książeczkę, w której można przeczytać coś zabawnego, bądź uczestnikiem przygody.
  5. Opowiadaj żarty i wybuchaj śmiechem – możesz szukać inspiracji w komiksach, magazynach dla dzieci lub we własnych wspomnieniach. Pokaż dziecku siłę dobrego żartu i zachęć je do tworzenia swoich własnych historyjek. Wybuchaj śmiechem wtedy, gdy wydarza się coś zabawnego. Nie zapominaj o tym, że dziecko szuka u Ciebie informacji o tym, jak tworzyć swój świat. Jeśli w Twoim życiu będzie obecny humor, naturalnie pojawi się też u Twojej pociechy.
  6. Doceniaj czarny humor – ciekawe wiedeńskie badanie wykazało, że docenianie czarnego humoru (żartowanie z ponurych rzeczy, bawienie się słowem, skupienie się na żarcie, jego warstwie językowej a nie na obiekcie żartu) idzie w parze z mniejszą agresywnością i bardziej pozytywnym podejściem do życia. Pozwól zatem dziecku na zabawę słowem. Jeśli trzeba, wyznacz mu granice. Pokaż mu kontekst sytuacji (jak w kilku historyjkach w Morderczej Adelce). Przede wszystkim jednak zwróć uwagę na to, że odrobina czarnego humoru to bardzo dobry znak.

Tworzenie dzieciństwa wypełnionego dobrym humorem to ważny prezent dla dziecka. Nawet jeśli poczucie humoru nie jest Twoją mocną stroną, możesz spróbować wprowadzić w Wasze wspólne życie choć troszkę lekkości i zadowolenia. Może trochę dobrej zabawy? Luzu? A może wyciągniecie z niektórych wydarzeń kilka zabawnych wniosków? Czuję, że zyska na tym nie tylko dziecko.

Książka Mordercza Adelka. To się wszystko źle skończy jest nowością Wydawnictwa Znak. We Francji cała seria zdobyła wielkie grono fanów. Mocno wierzę w to, że część rodziców widzi w tych historyjkach własne dzieci i ich humor. Polecam Wam serdecznie. Moje dzieci (6 i 8 lat) były nią zachwycone.

Co o tym sądzisz?

Napisz coś!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *