zaryzykujBudapeszt w maju 2016

Zastanawiam się, na co dziś czekasz. Na co czekasz w tym momencie swojego życia? Na miłość, większe wpływy na konto, na ten magiczny moment, gdy odzyskasz (lub w końcu zdobędziesz) wspaniałą sylwetkę? Może czekasz na zakończenie studiów, sprawy rozwodowej, czekasz na to, aż dzieci dorosną, aż zapuścisz włosy do pasa lub zwalczysz kompleksy.  

Czekasz.  

Gdy już nadejdzie ta wyjątkowa chwila z pewnością założysz firmę, będziesz swoim własnym szefem, zaczniesz wychodzić na imprezy, poznasz wyjątkową osobę, nauczysz się gotować lub zdecydujesz się na kupno mieszkania. Wyjedziesz, zamieszkasz na plaży, zaczniesz się dobrze odżywiać, kupisz sobie psa, zdecydujesz się na czwarte dziecko, posprzątasz mieszkanie, wyrzucisz 90% ciuchów, rozwiążesz problemy rodzinne, pogodzisz się z przeszłością, zaczniesz ubierać się zupełnie inaczej, zrobisz magisterkę.  

Czekasz.

Niestety. Choć bardzo wierzę w Twój sukces i spełnione najskrytsze marzenia, wiem niemal na pewno, że nigdy nie zdecydujesz się na ten jeden odważny krok. Jeżeli dziś czekasz na odpowiednie okoliczności, spodziewać możesz się jednego: odpowiednie nigdy nie będą. Po zakończonych studiach uznasz, że przydadzą Ci się jeszcze inne papierki. Gdy wypracujesz sześciopak na brzuchu, stwierdzisz, że Twoja skóra na kolanie nie jest na 100% jędrna. Gdy dzieci dorosną, wmówisz sobie, że stare marzenia nie są aktualne. Gdy zapuścisz włosy do pasa – zetniesz je.  

Zaryzykuj

Zastanów się teraz, czego chcesz w życiu. Po raz któryś z kolei pomyśl o tym, co dałoby Ci szczęście, zadowolenie i nastrajałoby się pozytywnie. Kiedy uznasz, że osiągnąłeś sukces? Przypomnij sobie. Zamknij oczy, wyobraź sobie to, co jest spełnieniem Twoich marzeń, nawet jeśli to szalone pomysły wciąż odkładane na później. Masz to, prawda? Teraz pomyśl o jednej podstawowej rzeczy: nigdy nie będzie idealnych okoliczności na zrobienie kroku w stronę tych marzeń. Może właśnie teraz dysponujesz odpowiednią ilością czasu, aby to zrobić, kto wie? Kto wie, co cudownego możesz zrobić w swoim życiu jeśli zaczniesz działać właśnie dziś – intensywnie, z pasją, bezkompromisowo. Z wiarą, że masz w sobie wszystko, co potrzebne do urzeczywistnienia celu.  

Zaryzykuj. Zamknij w szafie wszystkie wymówki, odpowiednie momenty, wątpliwości, niepewność i niezadowolenie. Zatrzaśnij drzwi za kompleksami, niedoskonałością, nieidealnym stanem konta czy wciąż trwającymi studiami. Właśnie teraz rusz z miejsca – zrób coś, co Cię przeraża, ale wiąże się z Twoim planem. Zaryzykuj nawet wtedy, gdy nie jesteś w stu procentach przygotowany. Nie pozwól na to, aby wieczne oczekiwanie na dobry moment stało się Twoim niszczącym nawykiem, który nie pozwala Ci żyć Twoim życiem.  

Zaryzykuj! Jak? Mam kilka bezpiecznych sposobów:

Bądź zawsze profesjonalny w tym, co robisz

Nawet jeśli zaczynasz działanie w ramach swojego celu, pokaż, co potrafisz. Szukaj informacji, przygotuj się do spotkań, zadbaj o oprawę swoich działań (np. wizytówki) tak, aby wskazać Twoje kompetencje, a nie ich brak.

Pytaj 

Szukaj doradców, znajdź sobie mentora, zbierz grupę przyjaznych osób po to, aby wspierać się wzajemnie. Dowiaduj się, szukaj odpowiedzi, nie działaj po omacku.

Zadbaj o to, aby Twoje decyzje wpływały pozytywnie na innych ludzi

Nie odrywaj się od rzeczywistości – żyjesz społecznie. Szukaj zatem takich rozwiązań, które dadzą Tobie wspaniałe życie, ale i poprawią jakość życia innych osób. Lub chociaż jednej.

Reaguj szybciej

Jeśli już zdecydowałeś się na podjęcie ryzyka, nie pozwól sobie na odwlekanie. Odpowiedz na tego maila, wykonaj telefony, przemyśl propozycje, załóż stronę internetową. Działaj – każdy dzień powinien przynieść Ci efekt – nawet niewielki.

Baw się tym

Jeśli marzyłeś o założeniu firmy, celebruj to. Choć sprawy urzędowe nie będą raczej nigdy równały się z wystawnymi przyjęciami lub relaksem na plaży, potraktuj je jako element doskonałej dla Ciebie układanki. Szukaj sposobów na osłodzenie sobie nawet najtrudniejszych aspektów swojej ryzykownej decyzji.

Popracuj nad wizerunkiem tak, abyś nie musiał kłamać 

O wiele wygodniej jest być wiarygodnym, prawdziwym i szczerym. Bądź taki, a zaoszczędzisz sobie czas – trudno byłoby pamiętać o tych wszystkich kłamstwach, prawda?

Załóż zeszyt

Zeszyt lekcji – za każdym razem, kiedy popełnisz błąd, upadniesz, kiedy coś Ci się nie uda lub poniesiesz porażkę, znajdź przynajmniej 5 rzeczy, których się nauczyłeś z danej sytuacji. Zapisz je, odetchnij i wróć do działania.        

Bez ryzyka nie ma zabawy, ale i nie ma sukcesów, wyjątkowych chwil i niezapomnianych momentów. Jak najchętniej chcielibyście zaryzykować w najbliższym czasie? A może właśnie to zrobiliście? Podzielcie się w komentarzu – zainspirujmy się!

Posłuchaj podcastu Zaryzykuj

Postanowienia, listy celów, snucie marzeń, wyobrażanie sobie tego, jak inaczej będzie wyglądać życie. Pomysły na odmianę codzienności, nowe nawyki, które dobrze byłoby wprowadzić i obietnice składane sobie niemal każdego dnia. Noworoczne postanowienia, które tym razem będą zrealizowane. Kolejne kroki i w końcu… słomiany zapał? Czasem właśnie tak kończą się wielkie plany. Pożegnaniem z wizją przyszłości, sukcesu i satysfakcji.

Wiem, jak smakuje frustracja związana z tym, że znów coś nie wyszło. Często w parze z nią szła zwykła złość na siebie i milion pytań. Dlaczego nie umiem się zmotywować? Dlaczego nie umiem się zmusić? I choć wielokrotnie słyszałam, że “jeśli na czymś naprawdę ci zależy, znajdziesz chęć do działania”. Cóż, to nie zawsze jest prawdziwe.

Jeżeli chcesz wyjść poza swoje chcenie, zapraszam Cię do udziału w półrocznym kursie online, który prowadzę w tym roku tylko raz. To kurs, w którym nastawiamy się na działanie – mocne, intensywne, takie, które przynosi efekty. Podczas 25 tygodni współpracy zrobię wszystko, aby Twój słomiany zapał stał się wspomnieniem, a cele miały szansę na realizację. Projekt Sukces ma dać Ci sukces – taki, o jakim marzysz.

Zapraszam – startujemy już niedługo!