Kiedy można stwierdzić, że nadeszła idealna chwila na pracę nad własną organizacją? Takich sygnałów może być bardzo dużo. Wciąż nie masz na nic czasu. Widzisz przed sobą problemy z realizacją zadań, brak motywacji, wrażenie, że ciągle żyjesz w chaosie, nie dajesz sobie rady z obowiązkami, zadaniami i milionem spraw do załatwienia i zapamiętania. Czasem silnym sygnałem jest poczucie przeciążenia życiem, nadmierny i chroniczny stres. A może też powracające kryzysy?

Każdy z nas czuje ten moment, w którym koniecznie trzeba coś zmienić. Zmiana wydaje się nie tylko przyjemnym krokiem w stronę spełnionego życia. Jest raczej koniecznością i czymś, co jest niezbędne jak powietrze. Zmianą aż chce się oddychać, czuć ją w każdej komórce ciała. Jeśli do zmiany nie dojdzie, będzie źle. Zniknę. Zagubię siebie. Zapomnę o swoich marzeniach. Stanę się kimś, kim nigdy nie chciałam być.

Jest taka jedna rzecz, która dla mnie zawsze jest dowodem na to, że już nie mam na co czekać. Poczucie straty czasu. Wrażenie, że zajmuję się rzeczami, które zapychają mi dni i uniemożliwiają realizowanie tego, co jest dla mnie ważne. Łatwo jest się wkręcić w kołowrotek zadań, działać, realizować kolejne cele – to jasne. Kiedy jednak pojawia się ten moment, w którym wszystkie te działania wydają się mniej ważne od tego, na co nie ma czasu – oto sygnał.

Nie masz czasu? Czego nie robisz?

W poprzednim artykule przygotowałam dla Ciebie Kwestionariusz Stylu Życia, który ma być sposobem na analizę tego, jak działasz. Czy wspierasz swoje zdrowie fizyczne? Czy dbasz o zdrowie mentalne? Czy odczuwasz satysfakcję z tego, jak wyglądają Twoje dni? To bardzo ważne – mam wielką nadzieję, że ten arkusz będzie czymś, co zwróci Twoją uwagę na podstawy. Dziś zróbmy krok dalej i do tej analizy z kwestionariusza, dodajmy coś jeszcze.

Dość regularnie pytam uczestników moich szkoleń i kursów o brak czasu. Czego nie robię? Z czym nie jestem na bieżąco? Na co wciąż brakuje mi czasu, bo zajmuję się innymi zadaniami? To nieprzyjemne wrażenie, że nie wykorzystujemy czasu tak, jakbyśmy chciały, atakuje każdego z nas. Wiele osób przyznaje, że takie nawracające myśli o niezrealizowanych planach, pojawiają się u nich tuż przed zaśnięciem. O czym najczęściej mówią moi uczestnicy? Nie mają czasu na:

  • Odpisanie na smsy, wiadomości i maile
  • Oddzwanianie
  • Regularne ćwiczenia, nawet kilkuminutowe
  • Spędzanie jakościowego czasu z bliskimi
  • Odpoczynek i regenerację
  • Spokojne zjedzenie posiłków
  • Wysypianie się
  • Składanie życzeń bliskim

Efektem tego, że pewne rzeczy są wciąż i wciąż odkładane jest zwykle poczucie braku kompetencji. Nie daję sobie z czymś rady, nie umiem się ogarnąć, nie jestem w stanie tym wszystkim żonglować. Tego wszystkiego jest za dużo. Jestem przeciążona, zmęczona, chcę przestać wciąż myśleć o tym, co mam do zrobienia. Innym efektem jest oczywiście chroniczny stres, czasem lęki, często skłonność do porównywania się z innymi ludźmi, którzy zachowują się tak, jakby podobnych problemów nie mieli.

Określ na co nie masz czasu

Poniżej znajdziesz arkusz do pobrania i wydrukowania, który może pomóc Ci w analizie swojej aktualne sytuacji. Najważniejszym tematem dzisiaj jest dla nas poczucie straty czasu. A może też wrażenie, że skupiamy się nie na tym, co trzeba? Marnujemy czas?

Przygotowałam dla Ciebie zestaw pytań. Postaw na mocną refleksję i konfrontację z tym, co dzieje się w Twoim życiu aktualnie.

Co mi da praca nad takim arkuszem?

Jeśli chcesz zadbać o taką organizację Twojego życia, która będzie rzeczywiście przynosić jakiekolwiek zmiany, taka analiza jest na wagę złota. Przy organizacyjnych zmianach niezwykle ważne jest zrozumienie tego, czego nam w życiu aktualnie brakuje. Jakie czynności dają nam poczucie szczęścia, satysfakcji, a może nawet wrażenie spokoju? Co sprawia, że wiem, że istnieję też ja, a nie tylko kolejne obowiązki, które wypełniam? Z czym chcę być na bieżąco? Jeśli taka świadomość istnieje, o wiele łatwiej jest później się zorganizować.