oczekiwania wobec dzieci

Na moim nosie znów lądują okulary. Wiem doskonale, że bez nich zgubiłabym drogę do dzisiejszego celu. Czułabym, że brnę przez chaos myśli, bezradnie szukam czegokolwiek, co pozwoli mi pewnie stanąć na nogach. Tak naprawdę to bardzo stare okulary. Sklejam je moją upartością i bezustannie poprawiam je na nosie. Okulary przekonań i oczekiwań sprawiają, że patrzę na świat w określony sposób. Widzę ludzi w takich barwach, jakie nadają im moje szkła. Czasem widzę ich niewyraźnie, czasem wręcz jaskrawo dostrzegam każdą drobną cechę.

Świat każdego z nas zbudowany jest z oczekiwań i przekonań. Przeróżne doświadczenia, trudne momenty, potknięcia i sukcesy sprawiły, że w naszej głowie buduje się obraz tego, jacy są inni ludzie, jaki jest świat. Czy ludzie są przyjaźni czy może zawsze chcą mnie wykorzystać? Czy można zaufać obcej osobie czy raczej trzeba być ostrożnym? Jak powinna zachowywać się kobieta? Jak powinien zachowywać się mężczyzna? Co to znaczy grzeczne dziecko?

Dziecko utkane z przekonań – oczekiwania wobec dzieci

Dzisiaj przygotowałam dla Was Zeszyt Rozwojowy Dziecko, który możecie wykorzystać do pracy nad sobą w roli rodzica. Dbanie o rozwój dziecka wymaga wysiłku, uważności, gotowości do podejmowania przeróżnych wyzwań i do pokonywania własnych ograniczeń. To, co jest niezwykle ważne, to refleksja. Mocno wierzę w to, że dobry rodzic pozwoli sobie od czasu do czasu na zastanowienie się nad tym, jak wygląda jego rodzicielstwo. Jeśli do tego pozna swoje oczekiwania wobec dzieci, ma szansę na działanie.

Jestem bardzo ciekawa Waszych wniosków!

Pobierz pytania w formie zeszytu ćwiczeń

Przygotowałam dla Ciebie pytania w formie zeszytu ćwiczeń. Na arkuszach Zeszyt Ćwiczeń – dziecko znajdziesz pytania i miejsce na odpowiedzi. Myślę, że taki osobisty dokument dotyczący Twojego rodzicielstwa może być ważnym kawałkiem Twojego rozwoju. Sprawdź, jakie masz oczekiwania wobec dzieci, a następnie oceń, czy mają one szansę na realizację.

Ten artykuł powstał podczas moich przygotowań do kolejnej edycji kursu Rozwijanie inteligencji emocjonalnej dziecka, który startuje już 12 lutego. Podczas 16 tygodni intensywnej pracy online, zajmujemy się takimi tematami, jak:

  • Filary wychowywania dziecka inteligentnego emocjonalnie.
  • Inteligencja emocjonalna na różnych etapach rozwoju dziecka.
  • Cierpliwość rodzica a inteligencja emocjonalna dziecka.
  • Radzenie sobie z trudnym dzieckiem.
  • Narzędzia wspierające dziecko w kryzysie.

Zapraszam do udziału w kursie – tradycyjnie lista uczestników jest krótka. Działamy bardzo intensywnie w ramach konsultacji mailowych, szkolenie online, a także poprzez cotygodniowe lekcje, które trafiają do uczestników raz w tygodniu.

Zapraszam serdecznie na instagram ♡