Czerp przyjemność ze swojego życia seksualnego (o ile nie krzywdzisz nim innych) i pozwól innym na to samo, niezależnie od tego, jakie mają upodobania — cudze preferencje seksualne to nie twoja sprawa.

Richard Dawkins “Bóg urojony”

Jak często rozmawiasz o seksie? Czy jest to dla Ciebie temat zakazany, wstydliwy, piękny czy łatwy do podjęcia? Jak mówisz o seksie? Jakie słowa najczęściej przychodzą Ci do głowy? Z czym kojarzy Ci się seks nastolatków, kobiet w ciąży, świeżo upieczonych rodziców czy osób starszych? Czy taki seks istnieje czy może wolisz myśleć, że go nie ma?

A co sądzisz o seksie osób z niepełnosprawnością? Czy jest on w ogóle możliwy? Zadam Ci jeszcze jedno pytanie: co z seksem osób, które żyją z niepełnosprawnością intelektualną?

 

Tego podcastu nie mogłam się doczekać. Seksualność osób z niepełnosprawnością to temat rzeka. Kiedy spojrzymy na tę kwestię z możliwie najszerszej perspektywy, zobaczymy, jak wiele kryje się w niej tęsknot, pragnień, potrzeb zarówno osób niepełnosprawnych jak i ich bliskich. Dostrzeżemy mnóstwo możliwości, jakie mogą mieć osoby żyjące z niepełnosprawnością. Zobaczymy też, że każda z tych możliwości może być zablokowana przez mity, które żyją w społeczeństwie.

 

Zapraszam, dziś rozmawiam z Martą Jurczyk, która zawodowo związana jest z tematem seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest nie tylko praktykiem, ale i naukowcem. Wciąż szuka rozwiązań i robi niezwykle ważną rzecz: edukuje. Mam wielką nadzieję, że nasza rozmowa stanie się źródłem wielu przemyśleń.

 

 

Kilka słów o naszym gościu

Marta Jurczyk pracuje na Uniwersytecie Gdańskim, w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej na Wydziale Nauk Społecznych. Ukończyła pedagogikę specjalną i społeczną, edukatorka seksualna i edukatorka seksualna osób z niepełnosprawnością intelektualna, trenerka dramy pedagogicznej, w trakcie studiów podyplomowych z seksuologii klinicznej, W 2017 roku obroniła doktorat z nauk społecznych dotyczący seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzi działalność edukacyjną i warsztatową w obszarze seksualności. Pracuje także w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku, prowadzi szkolenia i warsztaty dla rodziców i nauczycieli.

 
 

Polecane przez Martę

Podczas naszej rozmowy Marta wspomniała o kilku rzeczach godnych polecenia:

Seriale: Gotowi na miłość (Undateables), Atypowy
Filmy: Sesje
Książki:

 

Dziękuję za wysłuchanie dwudziestego podcastu. Z niecierpliwością czekam na Wasze opinie i komentarze. Dajcie koniecznie znać, co sądzicie! Zapraszam do subskrybcji mojego kanału na iTunes oraz Spotify. Dziękuję za wysłuchanie!

Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu - spędziłam mnóstwo czasu, tworząc go dla Ciebie. Tym bardziej będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie znak! Bez informacji od Ciebie, ten blog nie jest kompletny. Bądźmy zatem w kontakcie!

  • Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza - Twoje wnioski, przemyślenia i uwagi są dla mnie na wagę złota. Czytam je wszystkie i na ich podstawie tworzę kolejne artykuły.
  • Podziel się linkiem do tego artykułu - jeśli to, co napisałam jest dla Ciebie pomocne, interesujące lub poruszające, daj znać o nim znajomych i prześlij go dalej.
  • Dołącz do mnie na instagramie - to tam znajdziesz drobiazgi z mojego codziennego życia, moje własne wzloty i upadki w walce o harmonię, a także mnóstwo zdjęć przedstawiających to, jak staram się realizować swoje pasje, a nawet jak buduję dom na wsi.
  • Dołącz do mnie na facebooku - oprócz wszelkich aktualnych informacji, znajdziesz tam linki do ciekawych akcji, promocji książkowych, artykułów z innych stron i inspirujących filmików.
  • Zapisz się do newslettera - znajdziesz tam mnóstwo inspiracji, tekstów i pomysłów, których nie znajdziesz na blogu.