Czerp przyjemność ze swojego życia seksualnego (o ile nie krzywdzisz nim innych) i pozwól innym na to samo, niezależnie od tego, jakie mają upodobania — cudze preferencje seksualne to nie twoja sprawa.

Richard Dawkins „Bóg urojony”

Jak często rozmawiasz o seksie? Czy jest to dla Ciebie temat zakazany, wstydliwy, piękny czy łatwy do podjęcia? Jak mówisz o seksie? Jakie słowa najczęściej przychodzą Ci do głowy? Z czym kojarzy Ci się seks nastolatków, kobiet w ciąży, świeżo upieczonych rodziców czy osób starszych? Czy taki seks istnieje czy może wolisz myśleć, że go nie ma?

A co sądzisz o seksie osób z niepełnosprawnością? Czy jest on w ogóle możliwy? Zadam Ci jeszcze jedno pytanie: co z seksem osób, które żyją z niepełnosprawnością intelektualną?

 

Tego podcastu nie mogłam się doczekać. Seksualność osób z niepełnosprawnością to temat rzeka. Kiedy spojrzymy na tę kwestię z możliwie najszerszej perspektywy, zobaczymy, jak wiele kryje się w niej tęsknot, pragnień, potrzeb zarówno osób niepełnosprawnych jak i ich bliskich. Dostrzeżemy mnóstwo możliwości, jakie mogą mieć osoby żyjące z niepełnosprawnością. Zobaczymy też, że każda z tych możliwości może być zablokowana przez mity, które żyją w społeczeństwie.

 

Zapraszam, dziś rozmawiam z Martą Jurczyk, która zawodowo związana jest z tematem seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest nie tylko praktykiem, ale i naukowcem. Wciąż szuka rozwiązań i robi niezwykle ważną rzecz: edukuje. Mam wielką nadzieję, że nasza rozmowa stanie się źródłem wielu przemyśleń.

 

 

Kilka słów o naszym gościu

Marta Jurczyk pracuje na Uniwersytecie Gdańskim, w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej na Wydziale Nauk Społecznych. Ukończyła pedagogikę specjalną i społeczną, edukatorka seksualna i edukatorka seksualna osób z niepełnosprawnością intelektualna, trenerka dramy pedagogicznej, w trakcie studiów podyplomowych z seksuologii klinicznej, W 2017 roku obroniła doktorat z nauk społecznych dotyczący seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzi działalność edukacyjną i warsztatową w obszarze seksualności. Pracuje także w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku, prowadzi szkolenia i warsztaty dla rodziców i nauczycieli.

 
 

Polecane przez Martę

Podczas naszej rozmowy Marta wspomniała o kilku rzeczach godnych polecenia:

Seriale: Gotowi na miłość (Undateables), Atypowy
Filmy: Sesje
Książki:

 

Dziękuję za wysłuchanie dwudziestego podcastu. Z niecierpliwością czekam na Wasze opinie i komentarze. Dajcie koniecznie znać, co sądzicie! Zapraszam do subskrybcji mojego kanału na iTunes oraz Spotify. Dziękuję za wysłuchanie!