Budowanie pewności siebie – czy ten proces kiedykolwiek się kończy? Myślę, że nie ma takiej możliwości, bo pewność siebie jest jak wartka rzeka, która płynie, napotyka przeróżne przeszkody, szuka kolejnych dróg. Zawsze powtarzam, że pewność siebie jest jak mięsień – aby istniała, trzeba ją ćwiczyć.

Na moim blogu znajdziesz artykuły powiązane z pewnością siebie (zachęcam szczególnie do pracy z serią Brak pewności siebie od A do Z). Możesz też wziąć udział w intensywnym, półrocznym kursie budowania pewności siebie.

5 rzeczy, które możesz zrobić, aby wzmocnić swoją pewność siebie

Jeżeli pewność siebie jest jak mięsień, to znaczy, że każdego dnia możesz zrobić bardzo dużo, aby ją wzmacniać. Twoje decyzje, małe kroczki i przekraczanie własnych granic, wpływają na to, co sądzisz o sobie. Dbanie o pewność siebie powinno wiązać się z takimi działaniami:

  1. Poznawanie samego siebie – często ten proces jest niewygodny, ale i bolesny. Jednak okazuje się, że eksplorowanie swojego wewnętrznego świata, odkrywanie swoich potrzeb, poszerzanie zainteresowań, wyznaczanie celów, rezygnacja z wyznaczonych celów, refleksje, tworzenie planów, określanie własnych wartości i działanie w zgodzie z nimi – wszystko to buduje silną pewność siebie.
  2. Dbanie o swój własny CUD (ciało-umysł-duszę) – pielęgnowanie każdej z tych sfer ma ogromne znaczenie. Zapominanie o którymś z obszarów tworzy w nas czarną dziurę i uniemożliwia harmonijny rozwój.
  3. Wzmacnianie akceptacji siebie – z jednej strony ma na to wpływ kontakt ze sobą, świadomość samego siebie, swoich wad, zalet i sytuacji życiowej. Z drugiej strony dużo do powiedzenia ma to, czy bierzemy odpowiedzialność za własne życie.
  4. Bycie na bieżąco ze swoim życiem – a wiąże się to ze zdolnością do zatrzymania się i zauważania tego życia, które się wydarza. Aktualnie nasz świat charakteryzuje przesyt informacji i ciągła obecność telefonu w życiu wielu osób. Traktowanie technologii jako dodatku a nie niezbędnego elementu w życiu pomaga w ugruntowaniu.
  5. Tworzenie przestrzeni na rozwój – poprzez rozmaite wyzwania, wyciąganie lekcji, konfrontowanie się z trudnymi sytuacjami, dokształcanie się, szukanie wiedzy. Osoba pewna siebie nie stoi w miejscu i nie zakłada, że już wszystko wie.
[frontpage_news widget=”11188″]

Weź udział w kursie

E-kurs został skomponowany tak, 25 tygodni pracy nad budowaniem pewności siebie przyniosły pożądane efekty. Każda z lekcji będzie kolejnym krokiem w tym kierunku. Lekcje zawierają konkretne ćwiczenia, podcasty, arkusze do pracy własnej i łatwe do wykorzystania w życiu metody tworzenia silnej pewności siebie. Zależy mi na tym, aby po e-kursie każdy uczestnik czuł rzeczywistą zmianę w swoim życiu, otworzył się na realizowanie własnych celów i zbudował mocne podstawy, które będą dodawać mu siły nie tylko w drodze do sukcesu, ale też w chwilach kryzysowych. Moim celem jest zaproponowanie Ci takich rozwiązań, które pozwolą Ci dostrzegać efekty już w pierwszym tygodniu pracy. Sama przekonałam się, że projekty rozwojowe, które trwają troszkę dłużej niż warsztaty wpływają na nasze zmiany lepiej i wywołują długotrwałe efekty, o których marzy się przez całe lata.