O wychodzeniu ze swojego bezpiecznego pudełka, ze strefy komfortu czytałam setki razy. To przypomina trochę walkę z samym sobą. Z jednej strony może rzeczywiście chcesz w swoim życiu sukcesu/spełnienia marzeń/samorealizacji. Chcesz się rozwijać i działać w wielu sferach tak, jak zawsze sobie wyobrażałeś. A jednak… trudno zacząć. Potem – trudno kontynuować.  Kiedy myślę o sukcesie, od razu nasuwa mi się pytanie, które tkwi w mojej głowie od kilku tygodni. Czy jest w Twoim życiu coś, czemu możesz już powiedzieć tak?

Powiedz tak

Czas na zebranie myśli i zastanowienie się, czemu w życiu warto powiedzieć „tak” i dlaczego właśnie to może poprowadzić nas w stronę sukcesu. Powiedz TAK! – oto kilka rzeczy, które warto przyjąć do swojego życia.

Minimalizm

Wygląda na to, że rzeczywiście uwielbiamy posiadanie przeróżnych przedmiotów. Uwielbiamy też kupować, potem uwielbiamy upychać te wszystkie rzeczy w szafkach, a na końcu – nienawidzimy bałaganu, który zasłania nam wszystko. Nie bez powodu pojawiają się takie emocje. Zbyt duża ilość przedmiotów zabiera nam przestrzeń, czas (kiedyś trzeba to ogarnąć), energię (denerwowanie się i wysiłek związany z zarządzaniem tym wszystkim wymaga jej). Minimaliści zakładają, że wspaniałą drogą do sukcesu jest zdecydowanie się na wolność zamiast przytłoczenie przedmiotami. Czy byłbyś gotowy powiedzieć „tak” minimalizmowi? 

Jak to zrobić?

  • wypróbuj projekt dla przyszłych minimalistów – przez jakiś czas pozbywaj się zbędnych rzeczy – w mojej książce możesz poczytać o Tygodniu Wyrzucania Zbędnych Rzeczy
  • spróbuj nie kupować żadnych rzeczy oprócz tych niezbędnych
  • unikaj robienia zapasów- zrób domową wyprzedaż Skutki? Zaoszczędzone pieniądze, odgruzowane mieszkanie, mniejszy chaos i przestrzeń do kreowania – na przykład wizji własnego biznesu. To o wiele łatwiejsze w takim otoczeniu.  

Podejmowanie decyzji

Już nie będę raz jeszcze wspominać o tym, dlaczego odkładanie na wieczne jutro jest niezbyt dobrym pomysłem. Wolę teraz skupić się na samym podejmowaniu decyzji. Ludzie sukcesu działają – to jasne. Ich działanie wiąże się z błyskawicznym decydowaniem: zajmą się jakimś projektem, wyjadą w podróż, odpiszą na maila, wezmą na siebie kolejne zobowiązanie lub odrzucą propozycję. Myślisz, że mógłbyś powiedzieć „tak” szybkiemu podejmowaniu decyzji? Szybkie podejmowanie decyzji wpływa na realizację celów:

  • zbyt długie zmaganie się z decyzją obniża produktywność i kreatywność. Działanie błyskawiczne oszczędza czas ale i potrzebną do działania energię.
  • podejmowanie decyzji oszczędza pieniądze – w różny sposób, na różnych polach
  • decyzja może być powodem ciekawych zmian w Twoim życiu. Choć czasem obawiamy się podważenia status quo, warto pamiętać o tym, że jeśli chcemy czegoś więcej od życia, powinniśmy ryzykować.   

Jak to zrobić?

  • nie zastanawiaj się nad decyzją dłużej niż kilka godzin. Możesz zadziałać intuicyjnie (zaufaj jej), możesz rozpatrywać „za” i „przeciw”, możesz porozmawiać z partnerem.
  • postaw przed sobą wyzwanie: w ciągu miesiąca podejmuj decyzję w czasie krótszym niż 30 minut. To eksperyment – sprawdzisz skutki i stwierdzisz, czy warto.

Okazywanie szacunku

Sukces to bardzo społeczna sprawa. Bez względu na to, na jakim etapie jesteś, nie pozwól sobie na brak szacunku do innych ludzi. Objawy tej przypadłości są przeróżne: możesz się wywyższać, zazdrościć, narzekać, psuć atmosferę swoją skwaszoną miną lub możesz w ogóle się nie odzywać. Nikogo nie interesują Twoje fochy, ale jeśli będziesz sobie na nie pozwalał, nikogo nie będzie interesował Twój sukces. Jak sądzisz: potrafisz powiedzieć „tak” szacunkowi okazywanemu każdemu człowiekowi? 

Jak to zrobić?

  • mam ochotę napisać ugryź się w język – ale chyba skupię się na czymś innym. Szanujący innych ludzie są wspaniali.
  • dołącz do tego grona i okazuj wsparcie tym, którzy pojawiają się w Twoim życiu.
  • nastaw się na rozmowę: jeśli poznasz człowieka, na chwilę wejdziesz w jego buty, trudniej Ci będzie atakować go złymi emocjami- spróbuj nie oczekiwać niczego od ludzi. Oczekiwania sprawiają, że stajemy za murem.

Skutek? Szacunek okazywany, wraca. Jeśli jednak na to się nie skusisz, możesz oczekiwać złego nastawienia innych ludzi. A w dążeniu do sukcesu to może mieć duże znaczenie.

Analizowanie

Czy Ty też masz wrażenie, że żyjemy w bardzo wymagających czasach? Ta ilość informacji, która do nas dociera jest niewyobrażalna. Na szczęście jednak każdy z nas ma własny rozum i może bardziej krytycznie podchodzić do tego, co go otacza. Ludzie sukcesu nie pozwalają, aby ich przestrzeń była zaśmiecona informacjami, które zabierają im czas i są niepotrzebne. Analizują je, krytycznie podchodzą do ich źródeł i szybko podejmują decyzję: potrzebne lub nie. Druga strona medalu: człowiek sukcesu analizuje możliwości i okazje, które pojawiają się na jego drodze. Nie chwyta się każdej szansy, która przed nim się pojawia. Powiedziałabym raczej, że strategicznie podchodzi do tematu i zastanawia się nad korzyściami, które przyniesie mu kolejne działanie. Jeśli ich nie zauważa – nie podejmuje się tego i szuka pola do zaangażowania gdzieś indziej. 

Jak to zrobić?

  • tutaj znajdziesz kilka ciekawych wskazówek- zadbaj o to, aby Twoja skrzynka email nie zapełniała się codziennie niepotrzebnym wiadomościami. Sprawdź, które z nich możesz usunąć na stałe.
  • kiedy tylko otrzymasz kolejną propozycję współpracy, zaangażowania się w coś – sprawdź, czy możesz sobie na to pozwolić. Przeanalizuj sytuację.

Zapisywanie

Ludzie sukcesu mają w sobie to „coś” – często ujawnia się to w kolejnych projektach, zrealizowanych planach i ciekawych inicjatywach. Gdy spojrzysz na człowieka sukcesu, możesz zauważyć tę ciągłą burzę mózgu, która odbywa się w jego głowie. Obok jest notes, w którym znalazłbyś mnóstwo zapisków, hasłowo nakreślonych pomysłów, rysunków i wyobrażeń. Pomysł – najbardziej błyskotliwy – przestaje mieć wartość, jeśli zostanie zapomniany. Właśnie. Jeśli za rogiem czeka na Ciebie sukces, podejmij jedno, ważne działanie, które może zbliżyć Cię do realizacji celów. Zapisuj. Noś przy sobie notes i ładny długopis – zapisuj. Proszę, zapisuj: sprawy do załatwienia, plany, bardzo ambitne cele na „kiedyś”, propozycje (dla siebie i innych) – wciąż zapisuj, utrwal gdzieś swoje myśli.  

Jak to zrobić?

  • Twój notes powinien być naprawdę ładny – ma Cię zachęcać do siebie. Zadbaj zatem o estetykę tego, co będzie z Tobą każdego dnia- na początku wyrabiania sobie nawyku zapisywania z pewnością nie poszalejesz z ilością zanotowanych rzeczy, ale nie zniechęcaj się. Nakreślaj swoje plany, wykorzystuj tabelki (na każdy dzień tygodnia). Zacznij.
  • nie zapomnij o notowaniu spraw, które chcesz załatwić z najbliższymi – to wiele ułatwia.
  • przede wszystkim: myśl o zapisywaniu jak o sposobie na poprawę jakości swojego życia 

Skutek? Więcej zrealizowanych działań, wzrost kreatywności, rozwój i większa uważność. Zaczniesz dostrzegać nie tylko rzeczy do zrobienia, ale i okazje do szybszego uporania się z zadaniami.  

Szukanie nowych kontaktów

O tak, sukces jest bardzo społeczny. Załóżmy, że jesteś naprawdę miłym człowiekiem. Dusza człowiek. Wszyscy Cię uwielbiają, a Ty wiesz, że możesz polegać na wielu osobach. OK, tylko pytanie: gdzie ten sukces? Pytanie kolejne: czy ta dusza na ramieniu nie ma czasem zbyt zawężonego grona znajomych?Osoba, która pracuje nad swoim sukcesem, dba o kontakty z ludźmi. Nie oszukujmy się – dopóki będą istnieli ludzie, relacje będą odgrywać główną rolę w tym całym spektaklu pt. Osiąganie sukcesu. Przez ludzi będzie rozchodzić się informacja o Tobie. To ludzie mogą Cię rekomendować. Twoi klienci (hmm… ludzie!) będą mówić o Tobie i ludzie, prowadzący własne biznesy mogą Cię promować. Twoją zatem rolą jest pielęgnowanie i szukanie nowych kontaktów. 

Jak to zrobić?

  • jeśli tego nie robisz, zaplanuj sobie: przynajmniej kilka razy w tygodniu odezwij się do znajomego. Za każdym razem – niech to będzie ktoś inny. Ważne: bądź w tym szczery i odświeżaj kontakt z tymi osobami, które lubisz i z którymi chętnie wypiłbyś filiżankę dobrej kawy.
  • szukaj okazji do poznawania nowych ludzi. Świetną opcją są śniadania biznesowe (np. BNI), bankiety (np. Projekt Wspierania Przedsiębiorczości), konferencje (np. TEDxKraków) czy inne wydarzenia skierowane w stronę nawiązywania nowych kontaktów. Ważne: zachęcam Cię do skupiania swojej energii na wydarzeniach, które wiążą się z biznesem, nauką czy rozwojem – wtedy możesz poznać ludzi, z którymi możesz nawiązać genialną współpracę.
  • nie wstydź się rozmawiać z przypadkowymi ludźmi (dostałam propozycję współpracy w kawiarni – od obcego człowieka, który usłyszał moją psychologiczną rozmowę z klientką). Ważne: spróbuj nie podawać od razu numeru konta czy adresu – poznaj tę osobę najpierw.   

Robienie czegoś więcej

Hasłem przewodnim naszego domu jest There is no crowd on the extra mile. Rzeczywiście – większość ludzi lubi wykonywać niezbędne minimum i mieć święty spokój. Dlatego właśnie wiele osób narzeka na swoje życie, na brak zmian, może brak sukcesów. Jeśli chcesz realizować swoje cele, skup się na robieniu czegoś więcej. Co to jest to coś więcej? To większy wysiłek wkładany w wykonywaną pracę, więcej uśmiechu, fokusowanie się na satysfakcji osób, z którymi współpracujemy (satysfakcja=zadowolenie ze zrealizowanych zobowiązań), realizowanie wielu projektów równocześnie. Po co Ci to? Wykraczanie poza standardy gwarantuje sukces, chyba o tym mówimy?

Tutaj odsłuchasz podcastu o robieniu czegoś więcej.

Powiedz tak i zobacz, co wydarzy się w Twoim życiu!

Posłuchaj podcastu

Jeśli Chcesz skutecznie realizować cele i nastawić się na sukces, zapraszam serdecznie do wspólnej pracy.

Dołącz do kursu Projekt Sukces i przez pół roku pracuj ze mną nad sferą zawodową, równowagą życiową i realizacją celów. Jeśli:

  • Masz dość swojego słomianego zapału i ciągłych pretensji do siebie.
  • Masz dość planowania pięknych zmian i zderzania się z rzeczywistością, w której trudno wprowadzać te plany w życie.
  • Masz dość tych trudnych do przewidzenia spadków motywacji.
  • Masz dość wrażenia, że nie masz wpływu na swoje życie.

Zacznij działać już teraz. Ten rok może stać się bardzo ważnym rozdziałem w Twoim życiu.