Profesjonalna twarz w sieci – nowa propozycja pracuj.pl


Pracujpl3

Moment impasu. Może się wydawać, że u Ciebie wszystko idzie zgodnie z planem. Jesteś zadowolony z pracy, z tego, co się dzieje. Może nawet ktoś Cię docenia, może wspinasz się po szczebelkach kariery i robisz kolejne zawodowe kroki. Rozwijasz się – tak bardzo.

Jest jednak jedno ALE.

Ale to nie to. Gdzieś tam czeka na Ciebie inna praca, inna pasja, nieodkryte możliwości lub potencjał, który bardzo starasz się dzisiaj ukryć. Impas – brak wizji zmiany, ucieczki lub wielkiej życiowej metamorfozy. Może nawet nie widzisz wyjścia z sytuacji i wciąż marzysz o zupełnie innej codzienności – właśnie dzięki odmienionej sytuacji zawodowej.

Jest też druga opcja – niedosyt. Niby wszystko jest w porządku – działasz, realizujesz się i czujesz satysfakcję. Jest dobrze. Finanse wyglądają bardzo dobrze, Twoje dni są takie, jak marzyłeś. Czegoś jednak w tym wszystkim brakuje, mimo dobrej, energetycznej pracy, która wypełnia Twoje robocze chwile. Niedosyt Cię przepełnia gdy widzisz, że możesz zrobić w swoim życiu więcej, ruszyć dalej, wykonać kilka odważnych kroków. Kto wie, jak wspaniale wyglądałoby Twoje życie, gdybyś miał okazję się wykazać?

Jest też rozwiązanie – możesz czekać na odpowiedni moment na zmianę lub zadbać o to, aby Twoja zawodowa sytuacja zaczęła zmieniać się krok po kroku. Jeśli marzysz o wielkiej metamorfozie – liczy się każda rzecz, którą zrobisz. Jeżeli chcesz po prostu ulepszyć to, co robisz w sferze zawodowej – możesz zadbać o kilka drobnych poprawek i wprowadzić parę odważnych pomysłów. Mnie przychodzi do głowy kilka rzeczy, które pomogą Ci w tej odmianie:

 • założenie profesjonalnego i eksperckiego bloga
 • nawiązanie współpracy z fundacją, która ma podobne wartości i cel jak Ty
 • organizacja ciekawego wydarzenia, które wiąże się z Twoją pasją
 • organizacja wydarzenia (szkolenia, konferencji itd.), które dotyczy Twojej ścieżki kariery
 • rozmowa z mentorem, który wskaże dobre kroki w rozwoju zawodowym
 • skorzystanie ze wsparcia coacha, który wesprze w podejmowaniu decyzji czy określania własnej wizji zawodowej
 • udział w spotkaniu networkingowym
 • rozpoczęcie nauki (na przykład we własnym zakresie, w domu)
 • podjęcie odważnej decyzji – rezygnacja z marzenia? realizacja? kiedy?

Masz całe mnóstwo możliwości, które mogą wesprzeć Cię w zmianach. Jednym z najlepszych źródeł inspiracji i narzędzi, które pomagają w zawodowej metamorfozie jest oczywiście internet i jego coraz większe możliwości. W moim przypadku to właśnie internet stał się ważną częścią rozwoju zawodowego. Od niemal pięciu lat tworzę psychologicznego bloga, dzięki któremu mogę pokazać potencjalnym klientom moje podejście i wiedzę związaną z tematem. Zarządzam też portalem, który jest dla mnie miejscem szerzenia informacji o tym, co dzieje się w polskiej psychologii. Wszystko to, co robię w sieci spinam jednym – wizytówkami w profesjonalnych serwisach społecznościowych. Nadszedł czas na napisanie kilku słów o moim ostatnim nabytku.

Pracujpl1 Pracujpl4

Profesjonalna twarz w sieci

Mam wrażenie, że coraz więcej osób wie, jak ważne jest świadome działanie w sieci. Mam wrażenie – to jednak często jest mylne odczucie. Wciąż wiele osób traktuje facebooki jak pamiętniki, wrzucając tam całą masę prywatnych, często bardzo intymnych rzeczy. Dodajmy do tego aktywność w internecie w ogóle: transparentność na sto procent. Bez momentu zastanowienia nad tym, co takie pokazywanie całego swojego świata tak naprawdę daje. Czy daje cokolwiek? Raczej nie.

Cała magia blogów czy mediów społecznościowych polega przede wszystkim na wolności. Masz wybór – możesz spędzać całe godziny w internecie pokazując swoje życie offline. Możesz wrzucać mnóstwo zdjęć, kłócić się z ludźmi, obrzucać wyzwiskami czy rozwodzić się na oczach całej internetowej społeczności. Jesteś wolny, więc możesz stworzyć teatr ze swojego życia. Magia wyboru polega na czymś jeszcze – możesz zadbać o to, aby Twoja obecność w sieci była dla Ciebie dobrem. Dzięki dbaniu o to, aby nie przesadzać na swoim profilu zalewaniem innych ludzi informacjami o sobie, masz wolną rękę w pokazywaniu swojej profesjonalnej twarzy. Jak?

 • dzieląc się inspirującymi, ważnymi, wartościowymi artykułami
 • tworząc mądre i przemyślane treści
 • wspierając działania ludzi, których cenisz

Na pracuj.pl pojawiła się niedawno nowa opcja, którą bardzo chętnie wypróbowałam. Oprócz tworzenia dostępnego jedynie dla rekruterów profilu zawodowego (z CV do pobrania, prezentacją swojej ścieżki zawodowej) można skorzystać z opcji dopasowywania kandydata do oferty pracy i automatycznego rekomendowania go pracodawcom czy wyłączania widoczności profilu w danej chwili. Dla mnie to coś bardzo ciekawego – są chwile, w których nowe współprace z firmami czy działania związane z moją pracą trenera są bardzo dobrym pomysłem, ale przecież czasem jest tak, że zwyczajnie nie mam kiedy podjąć się kolejnego zlecenia. Jest coś jeszcze – mam na swojej liście dwie firmy, z którymi nie będę więcej działać – dzięki temu, że sama zarządzam widocznością profilu, mogę ustawić wszystko tak, aby moja otwartość na współpracę nie była dla tych firm widoczna. To jest to!

Po co mi kolejny profil?

To było dla mnie pytanie numer jeden. Kiedy jednak myślę o rozwoju zawodowym, nie mogę wyobrazić sobie działania na jednym froncie np. tylko w mediach społecznościowych. Jeśli chcę bardziej skupić się na pracy i kolejnych krokach w karierze, nie mogę liczyć, że tylko blog czy facebookowy profil będą dla mnie deską ratunku. Założenie tego profilu wygląda na dobry ruch właśnie ze względu na prezentowanie tej profesjonalnej twarzy rekruterom – każda dobra aplikacja czy narzędzie online tylko zwiększa szanse na rynku. Jeśli dodamy do tego fakt, że pracuj.pl pokazuje profile zawodowe tylko zaufanym pracodawcom (a nie każdemu użytkownikowi Internetu), poszukiwanie nowych możliwości rozwoju staje się bardziej komfortowe.

Pracujpl5-główne Pracujpl2

Czyli praca znajdzie mnie sama?

Oczywiście, na to tez możesz liczyć – mnie samej często zdarzają się momenty pewności, że jeśli zrobię kilka takich rzeczy jak założenie profilu na pracuj.pl, z nieba spadnie na mnie deszcz dobrobytu. Choć i to bywa możliwe, nie można się łudzić, że tuż po kilku ruchach online, możesz usiąść przy telefonie i czekać. Stworzenie w sieci swojej własnej, profesjonalnej wizytówki jest mocnym wsparciem poszukiwania pracy, ale go nie zastępuje. Jeśli zadbasz o to, aby to, co prezentujesz w sieci było konkretne i ważne dla Twojego potencjalnego pracodawcy, możesz liczyć na odmianę. Nie zmienia to jednak faktu, że musisz działać aktywnie:

 • włączając w profilu widoczność i określając, kto nie może na niego zaglądać.
 • aplikując na wybrane stanowiska (np. poprzez pracuj.pl – przedstawiając rekruterom swój wspaniale wypełniony profil)
 • wysyłając CV do miejsc, które Cię interesują
 • pojawiając się na wydarzeniach branżowych
 • zaglądając na targi pracy
 • spotykając się z ludźmi

Zauważ, że to, co prezentujesz w sieci, prawdopodobnie zobaczy osoba, która weryfikuje Twoje zgłoszenia na dane stanowisko lub ta, która poznała Cię na konferencji czy szkoleniu. Upewnij się, że pozwalasz jej odnaleźć Twoją dobrą stronę.

 

Jak znajdzie mnie rekruter?

Postanowiłam sobie, że mój profil będzie widoczny z jednego powodu. Nie mogę przewidzieć, kiedy będzie ten moment na zmianę lub przełom. Otwartość na kontakt, nowe współprace czy możliwości jest jedyną opcją na szukanie przestrzeni do zmian. W pracuj.pl można zadbać o to w prosty sposób. Jeśli ja ustawię swój profil jako widoczny, rekruter (działając z technologią Pracuj Select) otrzymuje automatycznie całą listę kandydatów, którzy według systemu najlepiej pasują na dane stanowisko. Może być zatem tak, że mój profil okaże się idealny w przypadku jakiejś propozycji, a ja odmienię w ten sposób moje zawodowe życie? Mam zamiar się o tym przekonać.

strefa1

pracujpl2

Rekruter ma ułatwione zadanie – oprócz otrzymywania aplikacji na dane stanowisko może skorzystać z rekomendacji – Pracuj Select pozwala na dopasowywanie konkretnych osób (w oparciu o informacje podane na ich profilach) do konkretnej pracy i rekomenduje ich rekruterowi.

Jak zrobić to na 100%?

Samo założenie profilu na stronie takiej jak pracuj.pl nie wystarczy. Jeśli chcesz rzeczywiście zadbać o to, aby zwiększyć swoje szanse na zmianę ścieżki zawodowej lub na dodanie do niej czegoś wyjątkowego, znajdź chwilę, aby zadbać o profil. To kluczowe – odpowiednia ilość informacji, dobre zdjęcie, linki, które wskazują na to, czym się zajmujesz czy też parę słów o Twoim wykształceniu czy doświadczeniu to coś, co buduje Twój wizerunek online. Zadbaj o to.

 • profesjonalne zdjęcie – ważne jest, aby fotografia, którą prezentujesz w internecie informowała odbiorców o tym, co im obiecujesz i co przekazujesz. Spójrz zatem na zdjęcie i zastanów się, co mówisz dzięki niemu. Pokazujesz najwyższą jakość czy bylejakość?
 • podsumowanie zawodowe – ta część może być jednym z najbardziej nudnych lub najciekawszych elementów Twojego profilu. Zadbaj zatem o to, aby napisać kilka słów dzięki którym odbiorca dowie się czegoś o Tobie bez konieczności studiowania całego profilu. Zachęć do rozmowy, pokaż, kim jesteś i co jest dla Ciebie ważne (np. pisząc, jaka jest Twoja misja)
 • kontakt – jeśli masz ochotę na podjęcie współpracy lub rozpoczęcie zupełnie nowej ścieżki w życiu, musisz ułatwić ludziom kontakt z Tobą. Sprawdź po pierwsze to, kto może zaglądać na Twój profil (możesz ustawić widoczność profilu tak, aby było idealnie dla Ciebie). Podaj numer telefonu, linki do prowadzonych dumnie przez Ciebie stron.
 • szczegóły wykonywanej pracy – możesz dokładnie opisać to, czym się To daje wgląd w Twoje obowiązki i między słowami pokazuje Twój stosunek do pracy i działania. Dzięki szczegółom możesz udowodnić swoje kompetencje, zaintrygować lub zainteresować. Trzeba to koniecznie wykorzystać. Pamiętaj, że warto mieć uzupełnione szczegóły co najmniej 3 ostatnich stanowisk.
 • skup się na faktach – mów o doświadczeniach, wydarzeniach i osiągniętych celach. Konkretne informacje, wierność faktom a nie chciejstwu to to, co buduje Twoją wiarygodność i profesjonalizm.

 

 

Kiedy myślę o pracy nad swoim rozwojem, czy to prywatnym czy zawodowym, zawsze mam w głowie jedną myśl: życie to nie poczekalnia. Nie warto liczyć na to, że coś samo do nas przyjdzie, niezaproszone, nie-wytęsknione. Zamiast spoczywania na laurach czy godzenia się na to, co przynosi los można zrobić coś zupełnie innego. Przestać czekać: zrobić kolejny krok ku zmianie. Czasem to może być bzdura, czasem coś większego i trudniejszego. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę to, że mamy wokół siebie całe morze opcji do wyboru, zamknięcie za sobą drzwi do poczekalni wydaje się o wiele łatwiejsze. Czas na wybranie sobie takich narzędzi, które pomagają w osiągnięciu celu, a nie przeszkadzają w ruszeniu z miejsca.


Artykuł powstał we współpracy z Pracuj.pl

 

 

9 komentarzy

 1. 27 października 2015
  Odpowiedz

  Niedawno zastanawiałam się o co chodzi bo prawie codziennie dostaje maila z informacją ze pracuj.pl zarekomendowało komuś mój profil 🙂 W takim razie chyba wypada „ogarnąć” jakoś to co tam mam. Dzięki 🙂

  • 27 października 2015
   Odpowiedz

   Myślę, że warto dopracować go w 100% – kto wie, co z tego wyniknie 🙂

 2. 27 października 2015
  Odpowiedz

  ooo bardzo ciekawa opcja. 🙂

 3. Interesująca opcja. Na pewno z niej skorzystam, bo planuję wiele zmian w kolejnym roku 😉 Najwyższy czas odkurzyć swój profil zawodowy.

  • 27 października 2015
   Odpowiedz

   Też tak do tego podeszłam – do tej pory moje zawodowe profile traktowałam troszkę po macoszemu. Tutaj podoba mi się fakt, że nie będzie on ogólnie dostępny 🙂

 4. I z tym podsumowaniem zostańsmy:)

  A możliwośc ustawienia widoczności konta, to bardzo dobra opacja, cieszy mnie równie mocno jak Ciebie 😉

 5. 31 października 2015
  Odpowiedz

  Oj mój profil zawodowy wygląda kiepsko, jakoś nie dbałam o niego nigdy. Trzeba to zmienić i zaprezentować się z jak najlepszej strony 🙂

Napisz coś!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.