Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość; kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość.

George Orwell „Rok 1984”

Chciałabym, aby Twoja przeszłość była bajkowa. To znaczy… trochę tego chcę. Z jednej strony marzy mi się, aby każdy człowiek wychowywał się w warunkach idealnych – w rodzinie, w której nie ma trudności, bez traum, bez koszmarów sennych i w klimacie miłości i zrozumienia. Chciałabym domów, w których nie ma kłótni o bzdury lub nawet kłótni w ogóle jeśli miałabym iść za ciosem. Wyobrażam sobie świat, w którym nie ma rozwodów, bo ludzie nie popełniają błędów. Świat, w której rodzice ani nie krzyczą na dzieci ani nie mają najmniejszych powodów do poczucia winy.

Z jednej strony tego chcę. Z drugiej strony chcę dla Ciebie doświadczeń i jestem pewna tego, że i Ty masz swoją własną historie. Wszelkie trudne momenty z dzieciństwa, rozterki, ból, zwątpienie, poczucie niesprawiedliwości czy ten brak zrozumienia dla tego, co wydarza się w twoim życiu – tak, to wszystko stworzyło Ciebie. Konflikty, zawiedzione zaufanie, sypiące się relacje i pewność siebie roztrzaskana na kawałki – to tworzy człowieka. Dzięki kryzysom stajesz się sobą, stajesz przed koniecznością refleksji, zmiany, ogarnięcia się, zastanowienia nad tym, czego Ty tak naprawdę chcesz. I choć troszkę chcę dla Ciebie idealnego życia to jednak doceniam to, że wydarzyły się takie rzeczy, które dały Ci lekcję, doświadczenie i samoświadomość.

Pytanie rozwojowe:

Co nieprzyjemnego ciągnie się za Tobą?

3 sposoby na refleksję związaną z tym pytaniem rozwojowym:

Zastanów się nad tym niezwykle ważnym pytaniem. Przygotowałam dla Ciebie 3 warstwy analizy tego pytania. Znajdź coś do notowania lub zanotuj swoje wnioski później.

1. warstwa:

Co podpowiada Ci intuicja?

Każdy z nas ma swoją własną historię – nawet te osoby, które niechętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Każdy z nas ma takie kawałki w przeszłości, które mogą chwytać za serce. Może nawet przerażać? Bywa różnie. Wzloty i upadki są naturalną częścią życia, to jasne. Problem jednak zaczyna się wtedy, gdy to, co trudne, nie daje się wyleczyć.

Co ciągnie się za Tobą? Jakie wydarzenia z przeszłości (może nawet z dzieciństwa) są wciąż dla Ciebie dużym obciążeniem? Czy jest coś, z czym do dziś nie możesz się pogodzić?

2. warstwa

Opisz.

Określenie tych kilku lub nawet kilkunastu trudnych wydarzeń bywa bardzo pomocne. To jest ten pierwszy krok, kiedy stajemy oko w oko z cichym oprawcom. Jeśli jakieś wydarzenie z przeszłości nie zostało przez Ciebie przepracowane, lubi wracać. Może odzywa się wtedy, gdy czujesz się świetnie i wszystko się układa? A może dobija Cię w chwilach kryzysowych?

Zapisz te wydarzenia i spróbuj znaleźć chwilę na opisanie ich. Przelej myśli na papier. Zapisz wszystkie wspomnienia związane z tym co się stało. Jakie uczucia Ci towarzyszyły? Może pamiętasz fizyczne doznania? Swój ubiór? Wyrzuć te wszystkie rzeczy z głowy, niech Te trudne doświadczenia znajdą sobie inny dom

3. warstwa

Oto moment na działanie. Zapisanie swoich wspomnień to jedno. Zwrócenie uwagi na przeszłość to tylko start. W niektórych przypadkach ma to działanie terapeutyczne. Warto jednak zastanowić się, jak uleczyć swoje rany. Jak to zrobisz? Jaki sposób będzie dla Ciebie najlepszy?

  • terapia
  • rozmowa z osobą, której dotyczy to wspomnienie?
  • napisanie listu do tej osoby i spalenie go
  • rozmowa z przyjacielem
  • opowiedzenie o tym komuś, kto nie ma zielonego pojęcia o wydarzeniu
  • spowiedź
  • udział w sesji coachingowej, szkoleniu, kursie?

Opcji masz wiele. Zawsze – działaj.

 

 
 

Dziękuję za wysłuchanie podcastu. Z niecierpliwością czekam na Wasze opinie i komentarze. Dajcie koniecznie znać, co sądzicie! Zapraszam do subskrybcji mojego kanału na iTunes oraz Spotify. Dziękuję za wysłuchanie!