Książę z bajki. Człowiek, który nie ma wad. Nie wiem, jakim cudem – po prostu ich nie ma! Ideał. Chciałabym mieć z nim dzieci i dom. Upiekłabym mu chleb, wyprasowałabym wszystkie koszule ciesząc się tym i czekałabym z gotową kolacją, aż wróci z pracy. W zębach jego pantofle, w ręce ulubiona gazeta.
Dobrze, przesadziłam trochę. Początki związków wydają się po prostu absolutnie bajkowe. Nawet jeśli nie zawsze jest idealnie, idealizujemy – partnera, sytuację i możliwości. Bez względu na to, czy związek jest toksyczny czy zdrowy, widzimy mnóstwo rzeczy jak przez różowe okulary. Jest doskonale – poznajemy się wzajemnie, rozmawiamy, przygotowujemy niespodzianki, wybiegamy naprzeciw, śmiejemy się z nudnych żartów i robimy wszystko na sto procent. Patrzymy w oczy, odurzamy się zapachem perfum, zasuszamy kwiaty z bukietów i chodzimy kilka centymetrów nad ziemią.
A potem przychodzi codzienność. Te same koszule do wyprasowania. Brak czasu na flirt czy spojrzenie w oczy. Zabieganie, które sprawia, że ledwo widzimy, kto wszedł do domu. Stłuczone różowe okulary. Krok po kroczku, zupełnie niechcący ulatuje magia.
Są trzy opcje:
- związek przetrwa, ale będzie polegał na życiu obok siebie
- związek się rozpadnie
- ktoś się opamięta i zadba o to, aby wróciło szczęście
Budowanie związku na lata wymaga wysiłku – wymaga zaangażowania, uwagi, skupienia i czasu darowanego drugiej osobie. Nie można udawać, że jest inaczej. Na szczęście to, nad czym pracujemy daje wspaniałe skutki: spokój, wsparcie, tworzenie rodziny, podstaw do poczucia bezpieczeństwa. Udany związek to coś w rodzaju trampoliny, która pozwala na sięgnięcie tam, gdzie się chce. Oczywiście, można oczekiwać, że ta druga osoba wykona cała brudną robotę. Można też spróbować wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć zadawanie pytań.
Po co pytania w związku?
Zadawanie pytań to podstawowe narzędzie pracy coacha – nie bez powodu. Pytania są tym, co daje szansę drugiej osobie na… udzielenie odpowiedzi. Zamiast korzystania możliwości, jakie dają zarzuty, pytamy. Nie osądzamy, pytamy. Zamiast tak nieprzyjemnych pretensji, oferujemy pytania. To nie wszystko, wprowadzenie pytań do relacji daje wiele innych korzyści:
- poznanie emocji i budowanie empatii – odpowiednio zadane pytanie może pomóc drugiej osobie w ujawnianiu emocji. Nie każdy z nas potrafi otwarcie i bez zaproszenia mówić o tym, co czuje. Otwartość i prawdziwa chęć poznania partnera sprawia, że ma on okazję do opowiedzenia o sobie. Nam natomiast pozwala na budowanie empatii i zrozumienia.
Bardzo łatwo przychodzi nam ocenianie drugiej osoby na podstawie tego, jak się zachowuje, to proste. Jeśli jednak sami miewamy problemy z opowiedzeniem o tym, jak się czujemy w danej sytuacji, możemy wnioskować, że partner też czasem nie wyraża się jasno. Pytanie daje szansę na porozumienie, uniknięcie agresji, niezadowolenia czy błędnych sądów.
- stworzenie mocnych podstaw związku – zwiększająca się liczba obowiązków, odpowiedzialność za dzieci, praca, przyjaciele, pasje – wszystko to sprawia, że mimo bycia w związku, możemy mieć problem z budowaniem trwałej relacji. Odpowiednie pytania tworzą grunt dla relacji, która wytrzyma nawet w bardzo kryzysowych sytuacjach.
- rozmowa o oczekiwaniach i potrzebach – choć może się wydawać, że znamy drugą osobę, jak nikogo na świecie, nie powinniśmy zapominać o tym, że czas mija. Każdy z nas się zmienia – mamy nowe doświadczenia, przemyślenia i przeżycia, które wpływają na nas. Zmieniają się również nasze oczekiwania, pojawiają się nowe potrzeby – pytania są tym, co pomaga w ich określeniu na nowo.
- wyskoczenie z rutyny – wspólne zobowiązania sprawiają, że zwykle rozmawiamy o problemach, sprawach do załatwienia, rachunkach i innych, dość rutynowych sprawach. Zmiana tematu rozmowy – pytania – mogą dodać odrobinę blasku do relacji i nakierować ją na nieco inne tory.
- pokazanie pozytywnych emocji – zadanie odpowiednich pytań sugeruje zaangażowanie, chęć poznania sytuacji drugiego człowieka, otwartość – tego może nam czasem brakować. Rozmowa tego typu daje jasny sygnał: interesujesz mnie, chcę Cię poznawać.
Jakie pytania warto zadawać?
Zacznę może od tego, jakich pytań nie powinno się zadawać. Jeśli Twoim celem jest budowanie relacji opartej na otwartości, szacunku i pozytywnych emocjach, przyjmij jedno podstawowe założenie. Osoba, której zadajesz pytanie jest ekspertem od swojego życia. Oznacza to, że bez względu na odpowiedź, jaką uzyskasz, nie możesz jej zaprzeczać (Co u Ciebie? Wszystko dobrze. Nieprawda! Widać, że czujesz się źle.) Nie. Twoim podstawowym zadaniem jest zejście z piedestału i uznanie, że jeśli druga osoba mówi o swoim życiu, ma rację. Nie traktuj jej jak idioty, który nie wie, o czym mówi. Uznaj, że odpowiedź, jaką uzyskujesz jest tą, jaką masz otrzymać. Otwórz się na drugą osobę i szanuj to, co do Ciebie mówi.
Pytania, które zadajesz powinny być
- otwarte (pozwalające na wypowiedzenie się, wykluczające odpowiedź tak/nie)- pozytywne (unikamy agresji, ironii, kpiny)
- umożliwiające komunikację (nie mogą zawierać w sobie zwrotów ty nigdy, ty zawsze, jak zwykle, znowu i inne słowa zamykające nas na rozmowę)
Oto kilka moich ulubionych pytań, jakie warto wykorzystywać:
✨Co u Ciebie?
Banał nad banałami i w związku z tym pytanie niedoceniane. Bardzo wiele osób nie rozpoczyna zwierzeń i rozmów na swój temat bez zachęty usłyszanej od partnera. Jeśli zatem zależy Ci na poprawie sytuacji, okaż zainteresowanie i zapytaj, jak minął dzień, co się wydarzyło. Poznaj świat drugiej osoby.
✨Jakie jest Twoje największe wyzwanie?
Zwróć uwagę: nie pytasz o problem, a o wyzwanie, sugerując w ten sposób, że Twój partner da sobie radę w tej sytuacji. To pytanie jest istotne, bo pokazuje potencjał, ale i daje możliwość opowiedzenia o tym, co może wydawać się trudne i wymagające.
✨Co masz zamiar zrobić w ramach tego wyzwania?
Coaching umożliwia szukanie rozwiązań – Ty też możesz stworzyć okazję do ich znalezienia. Przede wszystkim: nawet nie próbuj podawać na tacy Twoich własnych sposobów, nie. Teraz jesteś cicho i pozwalasz na odkrycie możliwości w Twoim rozmówcy. Umówmy się, że Ty skierujesz swoje eksperctwo w stronę własnych wyzwań.
✨Czy jesteś zadowolony ze swojego życia?
To ważne pytanie, które pozwala na weryfikację aktualnej sytuacji – warto je zadać po to, aby znaleźć ewentualny obszar do poprawy, do wprowadzania zmian. Zawsze, gdy decydujesz się właśnie na to, dopytuj: z jakich sfer jesteś zadowolony, z jakich nie, kiedy byłbyś szczęśliwy itd. Staraj się poznać sytuację i zrozumieć, co dzieje się z Twoim partnerem.
✨Co mogę dla Ciebie zrobić?
Nawet jeśli uważasz, że to oczywiste, że Twój partner może na Tobie polegać, zadbaj o to, aby od czasu do czasu mu o tym przypominać – to wspaniale okazane wsparcie. Zaproponuj pomoc, bądź częścią jego życia – czasem będzie to dotyczyć bzdur (które mają znaczenie!), a czasem większego zaangażowania, które będzie doceniane.
✨Jakie jest Twoje największe marzenie?
Rozmawiacie o marzeniach? Byłoby wspaniale, gdyby ten temat wracał do Waszych rozmów. Życie w związku sprawia, że z czasem łatwo nam zapomnieć o bujaniu w obłokach, snuciu marzeń i tworzeniu wizji. Zamiast zakopywania się w szarej codzienności, pozwól drugiej osobie na chwilę rozmarzenia.Ważne: nie kpij, nie wyśmiewaj. To bardzo ważna sfera życia.
Pytania mają wielką moc – mogą wywołać masę negatywnych emocji (Czemu jesteś takim idiotą?!), ale i wesprzeć w dążeniu do działania. Pomagają w tworzeniu planów, kreowaniu pomysłu na życie i w zmienianiu zwykłej codzienności w życie z tym właśnie księciem z bajki.
Może warto po prostu nastawić się pozytywnie i zadać odpowiednie pytania? A Wy jakie pytania lubicie słyszeć?
Posłuchaj podcastu Pytania, które umacniają relacje
Zacznij wyznaczać granice w relacjach i naucz się mówić stanowczo „Nie”
Jeśli czujesz, że nadszedł czas na pracę nad swoją asertywnością i umiejętnością stawiania granic, dołącz do kursu. Jeśli czujesz, że dajesz się wykorzystywać i źle traktować, rozpocznij proces zmiany. Wiele od Ciebie zależy. Zasługujesz na to, aby inni szanowali Twoje potrzeby i emocje. Popracuj nad wyznaczaniem granic i uwolnij się od toksycznych relacji.
Jeśli chcesz zadbać o budowanie zdrowych relacji oraz o dbanie o swoją niezależność i indywidualność, zapraszam Cię do udziału w kursie Wyznaczanie granic w relacjach.
Jeśli to dobry czas dla Ciebie na takie działanie, zapraszam serdecznie do wspólnej pracy. Udział w kursie to:
- 10 lekcji e-kursu Wyznaczanie granic w relacjach, które będziesz otrzymywać w każdy piątek.
- dostęp do nagrania godzinnego szkolenia 5 błędów, które rujnują wyznaczone granice
- maile z inspiracjami, dodatkowymi ćwiczeniami i materiałami, które będą wspierać Twoje zmiany
- mnie do dyspozycji – będę z Tobą w kontakcie mailowym przez cały czas trwania projektu
- mnóstwo wiedzy, konkretnych informacji i sposobów, które ułatwią realizowanie celów związanych z relacjami