Życie zaczyna się tam, gdzie kończy się strefa komfortu.

K. Bromberg „Driven. Namiętność silniejsza niż ból”

Jednym z najbardziej rozwojowych działań jest słynne wychodzenie poza granice komfortu. Komfortowe pudełko, w którym każdy z nas tkwi mieści w sobie przewidywalność. Komfortowe, bo znane są nawyki, które kształtują naszą codzienność. Nawykiem może być zaparzanie herbaty tuż przed rozpoczęciem dnia pracy lub słuchanie podcastu podczas pokonywania kilometrów za kierownicą. Wycofanie się z nawyku lub konieczność rezygnacji z tego punktu dnia może być frustrujące, niewygodne, nieprzyjemne. Czegoś mi brakuje, gdy zasiadam do pracy. Lub jakoś dziwnie mi się jedzie bez tego podcastu.

Komfortowe pudełko składa się z różnych elementów – to codzienna rutyna, oczywisty sposób spędzania urodzin lub coroczne wyjazdy w to samo miejsce pod namiot. Komfortowe pudełko daje poczucie bezpieczeństwa i uspokaja. Dobrze wiedzieć, że coś się wydarzy, coś jest do przewidzenia, coś jest na horyzoncie. Te wszystkie oczywiste punkty programu są niezwykle cenne. Jeżeli w twoim życiu obecne są nawyki, rutyna i elementy spokoju, możesz skupiać się na rozwoju w innych sferach.

Jest jednak druga strona medalu. Jeśli zbyt długo i kurczowo trzymasz się przewidywalności, oczywistości i komfortu, stajesz w miejscu.

Pytanie rozwojowe:

Czy jest coś, co możesz zacząć robić, aby wyjść poza granice komfortu?

3 sposoby na refleksję związaną z tym pytaniem rozwojowym:

Zastanów się nad tym niezwykle ważnym pytaniem. Przygotowałam dla Ciebie 3 warstwy analizy tego pytania. Znajdź coś do notowania lub zanotuj swoje wnioski później.

1. warstwa:

Co podpowiada Ci intuicja?W jakich obszarach możesz zacząć działać? Co dobrze byłoby zacząć robić? Co możesz zrobić po prostu ten jeden jedyny raz? Na co chcesz się odważyć?

Wyobraź sobie, że nikt nie ma dostępu do twoich przemyśleń, nikt nie dowie się o tym, czego pragniesz. nikt nie powie ci, że to bez sensu.
Co możesz zacząć robić, żeby żyć BARDZIEJ?

2. warstwa

Marzenia marzeniami, ale zajmij się też konkretnym działaniem. Stwórz listę rzeczy do zrobienia w najbliższym czasie – tych które sprawią, że wyskoczysz lub będziesz wyskakiwać poza granice komfortu. Co będzie dla ciebie świetnym sposobem na eksplorowanie? czego konkretnie chcesz spróbować? Jeśli szukasz inspiracji, na moim blogu znajdziesz projekt Wielka Lista Celów. Zachęcam w nim do stworzenia ogromnej listy inspiracji i pomysłów na wspaniałe przeżycia, wyjątkowe osiągnięcia, doświadczenia i na wykraczanie poza bezpieczne, komfortowe pudełko.

3. warstwa

Najważniejsze – wprowadź jakiś system. Komfortowe pudełko jest… komfortowe. Oznacza to, że Twój umysł będzie raczej wybierać te znane, łatwe, przewidywalne działania. Jeśli chcesz wprowadzić nowy nawyk, wymaga to wysiłku. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego – musisz się wysilić. Mam dla Ciebie kilka pomysłów:

  • stwórz sobie listę 5 rzeczy, które chcesz spróbować, zobaczyć, przeżyć w miesiącu (5 to minimum. Możesz wykorzystać pomysł na listy przeżyć – są na moim blogu lub wybierać rzeczy z Wielkiej Listy Celów)
  • znajdź kogoś, kto do ciebie dołączy – nie ma nic cenniejszego od wspólnego przekraczania swoich granic
  • nie poddawaj się – jeśli do te pory nieczęsto w twoich planach lądowały pomysły związane z robieniem nowych rzeczy, postaw na trening. Wytrenuj wyskakiwanie z bezpiecznego pudełka.
 

 

 
 

Dziękuję za wysłuchanie podcastu. Z niecierpliwością czekam na Wasze opinie i komentarze. Dajcie koniecznie znać, co sądzicie! Zapraszam do subskrybcji mojego kanału na iTunes oraz Spotify. Dziękuję za wysłuchanie!