Myślę, że nie jest łatwo być dzieckiem. Świat może wydawać się miejscem przepełnionym chaosem i hukiem. Dorośli mają swoje wymagania, wydarza się mnóstwo rzeczy, o których przyczynach nie ma się pojęcia. Czasem trudno się połapać.

I czasem, kiedy nadchodzi wieczór, takie małe dziecko otula się kołderką, przytula ulubioną maskotkę i powoli porządkuje swoje myśli, odczucia, wrażenia i wątpliwości. Czy ma jakieś pytania? Zdecydowanie! Czy wszystko rozumie? Czasem dorośli ludzie nie rozumieją swojej rzeczywistości. W głowie dziecka postaje kłębowisko myśli, może być też lęk, niemiłe wspomnienia z dzisiejszego poranka czy powracająca wciąż scena kłótni z najlepszym kolegą.

Dziecko jest bombardowane emocjami, nowymi doświadczeniami, oczekiwaniami ze strony osób dorosłych. Jest atakowane informacjami z każdej strony. Wciąż nie wie rzeczy, które pomogłyby mu poradzić sobie z tym, co dziś jest niezrozumiałe. Nadal nie rozumie schematów zachowań i przyczyn swojego gorszego samopoczucia.

Dziecko uczy się… bardziej intensywnie niż można sobie to wyobrazić.

Dziś chciałabym opowiedzieć Wam o książce, która skradła moje serce od pierwszego momentu. Magdalena Michalak stworzyła coś, co ma pomóc dziecku w wyciszeniu się po trudnym dniu. W jej Szafie można znaleźć wszystko: lekcje oddychania, ważne słowa o uważności oraz czułości wobec samego siebie. Magda zachęca dziecko do tego, aby przede wszystkim rozumiało siebie i swoje emocje, bez oceniania ich i oceniania siebie. Och, gdybyśmy wszyscy potrafili dawać sobie choć trochę oddechu pod koniec dnia. Bez zadręczania się, bez pretensji, bez frustracji. Gdybyśmy umieli sobie odpuścić od czasu do czasu!

Koniecznie trzeba nauczyć tego nasze dzieci!

Dlaczego warto mieć w domu Szafę?

  • zestaw od Magdaleny ma w sobie wszystko, co jest potrzebne rodzicowi i dziecku – płytę z audiobookiem, książkę z instrukcją obsługi dla rodzica oraz treścią, którą można usłyszeć w nagraniu oraz tekturową szafę, która pomaga dziecku wykorzystać metaforę szafy.
  • Szafa jest wspaniałym dodatkiem do wieczornej rutyny. To, co wydarza się przed zaśnięciem jest bardzo ważne dla dziecka i dla jego emocji. Dzięki wieczornym rozmowom, podsumowaniu dnia i chwili czułości, dajemy dziecku poczucie bezpieczeństwa i pokazujemy mu, że dzielenie się emocjami koi. Gdy dodajemy do tego wszystkiego Szafę, pozwalamy dziecku na wyciszenie się, skonfrontowanie się ze swoimi myślami i odczuciami.
  • Audiobook, nagrany przez autorkę, to dodatkowy bonus – kilka razy sama włączałam go moim dzieciom w szczególnie wymagającym czasie dla mnie, kiedy wiedziałam spokojny głos Magdy, zadziała lepiej od mojego. Wtedy zasiadałam z dziećmi i wspólnie słuchaliśmy tych kojących słów.
  • dzięki Szafie możemy pomóc dziecku w zrozumieniu zjawiska stresu, natrętnych myśli. Magiczna szafa sprawdza się świetnie jako pomocnik – to dzięki niej dziecko może choć na chwilę pozbyć się nieprzyjemnych myśli po to, aby wypocząć w nocy. Mam wrażenie, że takie rozwiązanie może być pomocne, gdy dzieci zmagają się z koszmarami.

Co mnie urzekło w Szafie?

Bez zawahania powiem, że wszystko. Magda jest niezwykle utalentowaną kobietą. Ma w sobie mnóstwo łagodności, co doskonale pokazuje Szafa. Przyglądałam się przygotowaniom do wydania tej wyjątkowej pozycji i nie zawiodłam się. Sama tekturowa szafa jest przepięknie wykonana i bardzo działa na wyobraźnię moich dzieci – oczywiście musieliśmy mieć dwa egzemplarze, bo przecież nie dogadaliby się o to, kto korzysta z niej najpierw ❤ Opowieść jest dla mnie spokojem w czystej postaci – uczy uważności, rozumienia sygnałów, jakie daje nam ciało. Pokazuje mnóstwo rozwiązań i pozwala dziecku o zadbanie o swój własny zdrowy sen i wypoczynek.

Zdecydowanie jest to książka, która powinna być w każdym domu.