Szczęśliwy dom – jak to zrobić?


Zatrzymaj się. Zastanów się, z czym jest Ci dobrze, a co sprawia, że się dusisz. Czy w Twojej głowie wszystko jest poukładane albo chociaż do tego dążysz? Czy są rzeczy, które potrafisz odpuścić? Czy znasz swoje potrzeby i to, z czym czujesz się dobrze? *

Gdybym tylko mogła zajrzeć przez dziurkę od klucza do domów perfekcyjnych! Gdybym tylko mogła stać się niewidzialnym gościem, który pilnie śledzi kolejne kroki całej rodziny, notuje niezawodne sposoby na domową doskonałość, cudowny sielski klimat i atmosferę wsparcia! A może mogłabym zebrać w całość te wszystkie przepisy na idealne życie rodzinne? Co byśmy poczuli, gdyby tylko możliwe stało się to piękne życie pozbawione błędów, zalegającego prania do poskładania i chaosu w dziecięcych pokojach? Kim byśmy się stali, gdyby w zasięgu ręki była doskonałość?

Szczęśliwy dom to nie miejsce

Zaczęłam od przeglądania tej książki. Znam Klaudię na tyle, że spodziewam się, że opisane przez nią historie zmiotą mnie z powierzchni ziemi. Dlatego przejrzałam kolejne rozdziały, zawiesiłam oko na kilku fragmentach, poszłam dalej.

Przesadne dbanie o dom, wygląd, relacje przeważnie ma swoją przyczynę.

Mając bałagan w głowie, życiu, wiele niewyjaśnionych, niezamkniętych kwestii, rozdziałów, nieprzepracowanych krzywd, wydarzeń, sprawiamy, że dywan, pod który je zamiatamy, staje się ogromną górą.

Nie ma nic złego w zadbanym domu, pracy, wychowywaniu, relacjach, wyglądzie. Jeśli nie popada w paranoję.

W książce Najpierw głowa, później dom Klaudia pokazuje, jak ważne jest zadbanie o swoje emocje, świadomość potrzeb, rozumienie przeniesionych schematów zachowania z życia rodzinnego. Jeśli ten szczęśliwy dom ma być rzeczywistością, musimy zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale na to, jakie emocje wypełniają jego wszystkie kąty. Jak jest u Ciebie?

  • Czy dbanie o dom jest powiązane z wyczerpaniem, przeciążeniem, niechęcią i innymi trudnymi emocjami?
  • Czy dbasz o to, jak się prezentujesz po to, aby coś komuś udowodnić czy może po to, aby było Ci przyjemniej?
  • Jak przedstawiasz bliskim osobom Wasze rodzinne obowiązki? Wspólnie zamęczacie się kolejnymi zadaniami czy tworzycie rodzinę?

W książce Najpierw głowa, później dom znajdują się nie tylko opowieści z domów, w których większe znaczenie miały pozory a mniejsze relacje między członkami rodziny. Autorka dba o to, aby regularnie pytać czytelnika o to, co on zrobi, aby w jego życiu zaistniał porządek.

Co to znaczy porządek?

  • świadomość swoich emocji – co czuję? co mogło wpłynąć na pojawienie się takich emocji?
  • świadomość swoich potrzeb – co pomoże mi w tej sytuacji? co ma dla mnie większe znaczenie? czego pragnę?
  • uwaga skierowana na efekty aktualnych działań – do czego doprowadzają mnie nawyki, którymi się kieruję? czy jestem nimi usatysfakcjonowana czy czuję się jak ich więzień?
  • jak mogłoby wyglądać moje życie, gdybym coś w nim zmieniła? jaka zmiana mi się marzy?
  • co dziś mogę zmienić, aby żyć bardziej po swojemu?

Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie najnowsza książka Klaudii Tokarz-Laski Najpierw głowa, później dom. Historie, które opisuje Klaudia sprawiają, że zatrzymuję się. Tkwię w bezruchu i skupiam się na każdym kolejnym skrawku opowieści. Kiedyś wspominałam Wam o książce Oczami dziecka, która była dla mnie bardzo ważnym doświadczeniem. Klaudia pisze o rodzinie w sposób, który porusza każdą wrażliwą strunę w moim wnętrzu. Jej opowieści są surowe, wyraźne, bezkompromisowo pokazujące zarówno to, co dzieje się w rodzinach jak i to, jakie rozwiązania można wykorzystać, aby szczęśliwiej żyć. Z jednej strony sprawiają, że mam ochotę rozpaść się na milion kawałków, a z drugiej sklejają mnie ponownie w jedną całość.

* cytaty z książki Najpierw głowa, później dom

Co o tym sądzisz?

Napisz coś!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *