Dążenie do życiowej równowagi jest ciężkim zadaniem. Jedni wierzą w taką możliwość i żonglują zadaniami każdego dnia. Inni mówią wprost: życiowa równowaga jest mitem, w który nie warto wierzyć.

Dla mnie ten temat jest elektryzujący. Marzę o życiowej równowadze i chyba nie przestanę nigdy o nią walczyć. Mam za sobą wiele momentów, w których czułam tę ogrzewającą serce satysfakcję, że wszystko układa się idealnie. Jestem na bieżąco ze swoim życiem. O niczym nie zapomniałam, z niczym nie jestem spóźniona, wyrobiłam się. Tak, po tych bajkowych momentach przychodziły czasy chaosu. Jednak ta nadzieja i zadowolenie z siebie zawsze zachęcało mnie do kolejnych prób.

Czym jest dla mnie życiowa równowaga? Umiejętnością godzenia ze sobą różnych ról, jakie pełnię w życiu. Z radością.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój styl życia buduje zrównoważone życie, zachęcam Cię do wypełnienia Kwestionariusza.

Wykorzystaj te 3 wskazówki, jeśli chcesz zadbać o życiową równowagę:

  1. Analizuj życiową równowagę na przestrzeni tygodnia, a nie dnia – warto właśnie z takiej perspektywy oceniać swój styl życia. Niektóre dni mogą być bardziej intensywne zawodowo, inne skupione na sprawach rodzinnych. Czasem będziesz mieć energię do życia, a czasem będziesz potrzebować odpoczynku. Postaraj się pod koniec tygodnia określić, jak wygląda Twoja życiowa równowaga w ostatnich dniach. Czy jest coś, na co nie zwracasz uwagi?
  2. Określ, jakie małe kroki przywracają Ci równowagę – jeśli będziesz dostrzegać momenty, w których zaburzasz swój rytm, miej w zanadrzu rozwiązania. Dobrym pomysłem jest sporządzenie listy ulubionych aktywności dotyczących każdego ważnego elementu życia. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o relaks czy ładowanie baterii, ale również o pracę i obowiązki. Jakie małe rzeczy możesz zrobić, aby poczuć, że działasz w danym obszarze?
  3. Pytaj samego siebie: czego nie muszę robić? Zaburzona równowaga bardzo często jest związana z przyjmowaniem na siebie wielu zobowiązań, projektów, zadań i obowiązków. I choć rozumiemy tutaj to przerażające wrażenie “Jeśli na to się nie zdecyduję, być może stracę szansę życia”, rezygnacja często okazuje się najlepszym pomysłem. Na szczęście okazja czai się za rogiem – jeśli nie za tym, to za kolejnym.

Stwórz swoją listę przeżyć miesiąca

Listy Przeżyć to mój sposobów na dodanie więcej życia do życia. Na początku każdego miesiąca zachęcam moich Czytelników do stworzenia listy upiększającej życie. Wierzę w to, że zmiana nie zawsze musi się wiązać ze spektakularnymi działaniami i zadziwiającymi metamorfozami. Czasem wystarczy zatrzymać się na chwilę i wzbogacić nieco swoje życie. W każdym artykule na dany miesiąc znajdziesz zarówno moją własną Listę Przeżyć jak i przykłady rozmaitych aktywności. Z czego będzie się składać Twoja Lista Przeżyć?

Dodaj do kalendarza kilka wyjątkowych świąt

Świat dostarcza nam mnóstwo możliwości – to hasło mogłabym powtarzać jak mantrę. Okazuje się, że bez względu na to, gdzie mieszkamy, możemy zetknąć się z wieloma inicjatywami, pomysłami, akcjami, świętami i uroczystościami, które dodają blasku do codzienności. Zainspirowana przeróżnymi obchodami, stworzyłam Kalendarz Nietypowych Świąt – czyli zbiór przeróżnych okazji do celebrowania. Czasem obchodzimy bardzo poważne święta (np. 10 października – Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego), a czasem celebrujemy Dzień Czekoladowego Ciasta. Które okazje będą dla Ciebie ważne? Co dodasz do swoich własnych obchodów? Zapraszam do zaglądania!