Dążenie do życiowej równowagi jest ciężkim zadaniem. Jedni wierzą w taką możliwość i żonglują zadaniami każdego dnia. Inni mówią wprost: życiowa równowaga jest mitem, w który nie warto wierzyć.

Dla mnie ten temat jest elektryzujący. Marzę o życiowej równowadze i chyba nie przestanę nigdy o nią walczyć. Mam za sobą wiele momentów, w których czułam tę ogrzewającą serce satysfakcję, że wszystko układa się idealnie. Jestem na bieżąco ze swoim życiem. O niczym nie zapomniałam, z niczym nie jestem spóźniona, wyrobiłam się. Tak, po tych bajkowych momentach przychodziły czasy chaosu. Jednak ta nadzieja i zadowolenie z siebie zawsze zachęcało mnie do kolejnych prób.

Czym jest dla mnie życiowa równowaga? Umiejętnością godzenia ze sobą różnych ról, jakie pełnię w życiu. Z radością.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój styl życia buduje zrównoważone życie, zachęcam Cię do wypełnienia Kwestionariusza.

Wykorzystaj te 3 wskazówki, jeśli chcesz zadbać o życiową równowagę:

  1. Analizuj życiową równowagę na przestrzeni tygodnia, a nie dnia – warto właśnie z takiej perspektywy oceniać swój styl życia. Niektóre dni mogą być bardziej intensywne zawodowo, inne skupione na sprawach rodzinnych. Czasem będziesz mieć energię do życia, a czasem będziesz potrzebować odpoczynku. Postaraj się pod koniec tygodnia określić, jak wygląda Twoja życiowa równowaga w ostatnich dniach. Czy jest coś, na co nie zwracasz uwagi?
  2. Określ, jakie małe kroki przywracają Ci równowagę – jeśli będziesz dostrzegać momenty, w których zaburzasz swój rytm, miej w zanadrzu rozwiązania. Dobrym pomysłem jest sporządzenie listy ulubionych aktywności dotyczących każdego ważnego elementu życia. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o relaks czy ładowanie baterii, ale również o pracę i obowiązki. Jakie małe rzeczy możesz zrobić, aby poczuć, że działasz w danym obszarze?
  3. Pytaj samego siebie: czego nie muszę robić? Zaburzona równowaga bardzo często jest związana z przyjmowaniem na siebie wielu zobowiązań, projektów, zadań i obowiązków. I choć rozumiemy tutaj to przerażające wrażenie “Jeśli na to się nie zdecyduję, być może stracę szansę życia”, rezygnacja często okazuje się najlepszym pomysłem. Na szczęście okazja czai się za rogiem – jeśli nie za tym, to za kolejnym.
[frontpage_news widget=”11198″]

Stwórz swoją listę przeżyć miesiąca

Listy Przeżyć to mój sposobów na dodanie więcej życia do życia. Na początku każdego miesiąca zachęcam moich Czytelników do stworzenia listy upiększającej życie. Wierzę w to, że zmiana nie zawsze musi się wiązać ze spektakularnymi działaniami i zadziwiającymi metamorfozami. Czasem wystarczy zatrzymać się na chwilę i wzbogacić nieco swoje życie. W każdym artykule na dany miesiąc znajdziesz zarówno moją własną Listę Przeżyć jak i przykłady rozmaitych aktywności. Z czego będzie się składać Twoja Lista Przeżyć?

Dodaj do kalendarza kilka wyjątkowych świąt

Świat dostarcza nam mnóstwo możliwości – to hasło mogłabym powtarzać jak mantrę. Okazuje się, że bez względu na to, gdzie mieszkamy, możemy zetknąć się z wieloma inicjatywami, pomysłami, akcjami, świętami i uroczystościami, które dodają blasku do codzienności. Zainspirowana przeróżnymi obchodami, stworzyłam Kalendarz Nietypowych Świąt – czyli zbiór przeróżnych okazji do celebrowania. Czasem obchodzimy bardzo poważne święta (np. 10 października – Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego), a czasem celebrujemy Dzień Czekoladowego Ciasta. Które okazje będą dla Ciebie ważne? Co dodasz do swoich własnych obchodów? Zapraszam do zaglądania!

[frontpage_news widget=”11305″]