dobry piątek

Piątkowy wieczór, czyli po prostu koniec pracowitego  tygodnia jest dla wielu osób kolejną okazją do narzekania. Spoglądamy wstecz i dokonujemy bilansu, sprawdzamy, co udało się zrobić, szukamy wymówek, pytamy dlaczego tak niewiele celów zrealizowaliśmy. Koniec tygodnia to dla wielu osób czas na nadrabianie strat z minionych dni, załatwianie różnych rzeczy, na które nie było czasu ani ochoty przez cały tydzień. A gdyby troszkę odmienić ten dzień? Czas na dobry piątek!

Dobry piątek: podsumowanie

Jednym z najważniejszych elementów efektywnego i produktywnego czasu w pracy jest bilans działań. Podsumowania. Wyciąganie wniosków. Sprawdzanie listy zadań i postępów. Idealnie byłoby robić takie podsumowania regularnie – na przykład w każdy piątek.

Pod hasłem piątkowe podsumowanie kryje się kontrola, krytyka i feedback. Wszystko od Ciebie do Ciebie – bez konieczności spowiadania się innym czy udowadniania swoich kompetencji. Nikomu nie musisz nic udowadniać – takie podsumowanie ma służyć poprawie efektywności Twoich działąń. Jedyne, co musisz zrobić to realistycznie spojrzeć na siebie i zadziałać w ramach kilku obszarów.

Cel jest istotny: dzięki piątkowym podsumowaniom dokonujesz rewizji swoich działań, a także planujesz kolejne osiągnięcia. Pozwalasz sobie na uporządkowanie niektórych sfer życia, co gwarantuje Ci kontrolowanie ich. Nic Ci nie umyka.  

Dlaczego piątki? Piątek to idealny czas na planowanie. Kończy się tydzień pracy, więc ze spokojem możemy sprawdzić swoją efektywność. Jesteśmy przed weekendem, co pozwala na zaplanowanie zasłużonego odpoczynku lub nadrabiania zaległości. I zbliża się kolejny tydzień, do którego warto się przygotować. Dobrze rozpocząć weekend w spokojny sposób. Zamiast tego nieznośnego wrażenia, że coś nie zostało zrobione, robimy podsumowanie, a następnie ładujemy baterie w te dwa wolne dni.

Jak zrobić piątkowe podsumowanie?

W każdy piątek znajdź chwilę na zastanowienie się nad tym, co zostało wykonane w danym tygodniu. Czasem wystarczy Ci 15 minut, a czasem będziesz potrzebować więcej czasu. Przeanalizuj kilka obszarów. Pokażę Ci, jak to wygląda u mnie. Z czego składa się dobry piątek?

Zaplanowane działania

Listy rzeczy do zrobienia są kluczowe w życiu każdego produktywnego człowieka. Możesz zastosować tradycyjne rozwiązania, jak notes lub wykorzystać narzędzia dostępne online. Moim ukochanym narzędziem jest Asana.com, czyli narzędzie do zarządzania zadaniami i projektami. Zawsze w piątek analizuję efekty swoich działań i tło ich realizacji:

  • niezrealizowane zadania – sprawdzam, dlaczego danego dnia nie zabrałam się za to zadanie. Czy zaplanowałam za dużo rzeczy na raz? A może nie dopasowałam zadań do tego, jak wygląda dzień (np. miałam dużo spotkań i sesji)?
  • zrealizowane zadania – dobrze jest sprawdzić nie tylko niezrealizowane cele, ale też zakończone zadania. Jeśli w danym tygodniu zrobiłam coś ważnego, wykonałam ważny krok lub szczególnie byłam zadowolona z tego, co mam za sobą, zapisuję to na liście moich sukcesów. Mam tendencję do niedoceniania swoich wysiłków, a taka lista jest dla mnie dobrym przypomnieniem.
  • który dzień był najbardziej efektywny – to ważna informacja, która pozwala lepiej zarządzać zadaniami w przyszłości. Dzięki takim obserwacjom (kiedy zrobiłam najwięcej rzeczy, a kiedy zajęłam się tymi najbardziej wymagającymi) jestem w stanie planować swój kolejny tydzień lepiej. Po kilku takich analizach wiem, że poniedziałek to dla mnie czas, gdy nie umawiam sesji psychologicznych, wtorek to czas realizacji webinarów, a piątek to dzień, na który niewiele planuję, bo przeznaczam go na zadania, które nazbierały mi się z całego tygodnia.

W ramach piątkowego sprawdzania siebie warto zastanowić się, czy działamy w obszarze realizacji naszych życiowych celów czy też po prostu przeżywamy kolejne dni udając, że ciężko pracujemy. Kontrola zakończonych zadań ma przynieść odpowiedź na pytanie: Co w tym tygodniu zrobiłam, aby zostać tym, kim chcę? 

Zadaj sobie pytanie o to, kim chcesz być za 5 lat? Aktorem, miliarderem? Na wszystko trzeba zapracować. Najczęściej wielkie sukcesy wynikają z regularnych, powtarzalnych działań.

Zamykanie spraw tygodnia

Jeśli dany tydzień ma skończyć się bardzo dobrze, warto dokończyć te zadania, które jeszcze nie zostały zrealizowane. Spójrz na swoją listę zadań i wykonaj zaległe telefony, wyślij dokumenty, które powinieneś już dawno zanieść na pocztę, odpisz na maile. Niech Twoim priorytetem będzie uporanie się z tym wszystkim po to, aby sobota była czasem błogim i wyczekanym. Jeśli zakończenie zadań nie jest możliwe, zaplanuj je na inny dzień. Zadbaj jednak o to, aby myśleć racjonalnie:

  • Kiedy realne jest wykonanie danego zadania?
  • Czy odłożenie go w czasie (np. za miesiąc o tej samej porze) może być dobrym rozwiązaniem?
  • Czy wykonanie zadania w ogóle jest potrzebne?
  • Czy dane zadanie coś Ci daje, coś zmienia?

Dobry piątek: strategia

Podsumowanie minionych dni jest bardzo ważne, ale to tylko część dobrego piątku. Zrób krok dalej i zastanów się nad strategią na kolejny tydzień. Dzięki opracowaniu takiego planu, rozpoczniesz weekend z większym spokojem i odpoczniesz ze świadomością tego, co czeka Cię w najbliższych dniach.

Ważne wydarzenia kolejnego tygodnia

Oprócz standardowych wizyt u lekarza, egzaminów, zadań w pracy czy innych istotnych zobowiązań, trzeba sprawdzić, czy w kolejnym tygodniu nie obiecaliśmy komuś spotkania, rozmowy czy pomocy. Zachęcam Cię też do przejrzenia kalendarza Twojego miasta – może dzieje się coś ciekawego? Zaplanuj spotkania, wyjście na wystawę lub do kina. Wpisz do kalendarza to, co dla Ciebie ważne. Sama, nauczona różnymi doświadczeniami z przeszłości i moją skłonnością do siedzenia przy komputerze do oporu, mam zaplanowane:

  • treningi (dni i godziny – traktuję je jak spotkania biznesowe)
  • momenty na nagrywanie podcastów (również dni i godziny)

Latające notatki

Dobrym sposobem na zapamiętywanie ważnych i mniej istotnych spraw jest ich zapisywanie. Podczas rozmów biznesowych warto notować zarówno fakty jak i emocje, a także podsumowywać takie spotkania chwilą na refleksję. Notowanie to coś, do czego bardzo się przyzwyczaiłam, dlatego w piątkowe popołudnia zwykle bardzo skrupulatnie czytam to, co zapisałam w notatniku.

Wskazówka: moim wcześniejszym błędem było noszenie ze sobą różnych notatników. W rezultacie każda torebka i każdy folder nosiły w sobie zbiory moich zapisków. Stosowanie w bardzo konsekwentny sposób jednego notatnika na wszystkie istotne sprawy stało się dla mnie wybawieniem. Wcześniej każdy projekt miał (teoretycznie) własny plik kartek. Gubiłam się w tym i często ze smutkiem stwierdzałam, że nie pamiętam, o co mi chodziło (znajdowałam notatki po bardzo długim czasie). Jeden notes nie zagubi się, bo wciąż jest potrzebny i aktualny.

Ustalenie menu na przyszły tydzień

Ustalenie tygodniowego menu jest doskonałym pomysłem, szczególnie w kontekście finansów. Dzięki podjęciu decyzji dotyczącej posiłków, ograniczamy zbędne wydatki (np. związane z częstym zamawianiem pizzy czy kupowaniem wielkiej ilości żywności). Ponadto, przy odrobinie dobrej woli, komponujemy je tak, aby dostarczyć sobie zdrowe składniki i ograniczyć niezdrową żywność. Stwórz menu tak, aby było dla Ciebie atrakcyjne i zachęcało do zapisywania tylko zdrowych pomysłów. Tutaj znajdziesz arkusz do wykorzystania.

Kontrola finansów

Celem dla wielu osób jest wolność finansowa, dla mnie również. Dlatego też w każdy piątek sprawdzam, jak układały się moje wydatki w danym tygodniu, ale też planuję kolejne dni.

  • Czy muszę zapłacić jakieś rachunki?
  • Czy muszę o czymś pamiętać?

Bardzo często pracuję w sobotę, dlatego ten dzień nie zawsze jest dla mnie chwilą na relaks. Nauczyłam się jednak, że wraz z piątkiem mówię „dziękuję. żegnaj.” jak największej liczbie rzeczy. Nie chcę rozpocząć kolejnego tygodnia z zaległościami i z tym nieznośnym poczuciem, że znów muszę zmagać się z kilkoma zadaniami. Im więcej zakończę spraw, tym lepiej i bardziej beztrosko odpoczywam w weekend.

Posłuchaj podcastu Dobry piątek – zrób podsumowanie

zacznij efektywnie zarządzać swoim czasem

Zarządzanie czasem to niezawodny sposób na radzenie sobie z zalewem informacji, obowiązków, spraw do załatwienia i pomysłów, które atakują nas każdego dnia. Zamiast poczucia, że tracisz cenne chwile lub robisz rzeczy, które są tak naprawdę zbędne, działasz skutecznie, produktywnie i efektywnie. Twoje cele, nawet te najbardziej ambitne, są w zasięgu ręki. Potrzebujesz planu, strategii i pomysłu na to, jak działać mądrze. Dołącz do kursu i zacznij działać efektywnie.

Jeśli to dobry czas dla Ciebie na takie działanie, zapraszam serdecznie do wspólnej pracy. Udział w kursie to:

  • 15 lekcji e-kursu Zarządzanie czasem, sobą, zadaniami, które będziesz otrzymywać raz w tygodniu
  • maile z inspiracjami, dodatkowymi ćwiczeniami i materiałami, które będą wspierać Twoje zmiany
  • mnie do dyspozycji – będę z Tobą w kontakcie mailowym przez cały czas trwania projektu
  • mnóstwo wiedzy, konkretnych informacji i sposobów, które ułatwią realizowanie celów, efektywne wykorzystywanie czasu i skutecznie działanie

Bonusy dla każdego uczestnika i uczestniczki