Każda z nas, w pewnym momencie swojego życia, czuje, że nadszedł czas na zmiany. Może to być poczucie, że utknęłyśmy w miejscu, że nie realizujemy swoich prawdziwych pragnień, że życie płynie, a my wciąż nie zaczynamy działać. To uczucie, że coś w nas domaga się zmiany, wyjścia ze schematów, odzyskania kontroli nad własnym życiem. To może być moment, kiedy poczujesz w sobie głos, który mówi: „Czas na coś nowego. Czas na nowy etap”. Niestety jednak to, co jest potrzebne – gotowość do zmian – nie istnieje.
Dlaczego? Co nas zatrzymuje? Dlaczego tak ruszyć z miejsca?
Zmiana, choć często wyczekiwana, bywa bardzo trudna. I to nie tylko z powodu lęku przed porażką, ale także dlatego, że nie jesteśmy gotowe na to, by ruszyć dalej. Mimo że czujemy, że mamy dość, mimo że chcemy więcej, nadal nie potrafimy w pełni otworzyć się na zmiany.
Często to, co nas zatrzymuje, to nie tylko strach przed nieznanym, ale też głęboko zakorzenione przekonania o nas samych, które przez lata wpływały na naszą postawę i decyzje. Często, to co blokuje naszą gotowość do zmian, nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Są to wewnętrzne lęki, przekonania, które nie zawsze są łatwe do rozpoznania, ale które skutecznie trzymają nas w miejscu.
Jak wpływają na nas przekonania ograniczające?
Przekonania ograniczające to te myśli i założenia, które utknęły w naszej świadomości i które ograniczają naszą zdolność do działania. Przez lata powtarzane, często nieświadome, nie tylko definiują to, w jaki sposób patrzymy na siebie i świat, ale także wyznaczają granice tego, co uznajemy za możliwe do osiągnięcia. Jeśli w Twoim życiu jest mnóstwo przekonań ograniczających, trudno Ci będzie odważnie podejmować decyzje, a nawet wyznaczać granice w relacjach. Sprawdź, jak to może wyglądać:

Powyższa grafika pokazuje kilka przykładów takich przekonań. Mogą one też brzmieć następująco:
- Nie zasługuję na sukces.
- Nie jestem wystarczająco dobra.
- Zawsze będę w tyle.
- Nie mam wystarczającej odwagi, by to zrobić.
- Nie mam prawa, by stawiać siebie na pierwszym miejscu.
Takie myśli mogą pojawiać się w najróżniejszych momentach życia, a ich wpływ na nas jest głęboki i trudny do zauważenia, ponieważ zazwyczaj stają się częścią naszej tożsamości. Może się wydawać, że są to prawdy absolutne o nas, a jednak to tylko historie, które wciąż opowiadamy sobie na własny temat. To mity, które nas stopują, każą się bać, chować w sobie i unikać decyzji spójnych ze sobą. To coś w rodzaju wewnętrznego gremlina, który za wszelką cenę chce naszego gorszego samopoczucia.
Skąd biorą się te przekonania?
Przekonania ograniczające często kształtują się w dzieciństwie, na podstawie doświadczeń z rodziną, szkołą, społeczeństwem czy otoczeniem. To, co słyszymy od innych, jak nas postrzegają i jakie oczekiwania wobec nas mają, w dużej mierze decyduje o tym, jak zaczynamy postrzegać siebie. Z biegiem lat te przekonania stają się fundamentem, na którym budujemy swoje życie, jednak często są to fundamenty, które nie odpowiadają temu, kim chcemy tak naprawdę być.
Często te przekonania mają swoje źródło w:
- wzorcach rodzinnych. Jeśli wychowywałaś się w rodzinie, w której ciężka praca była postrzegana jako jedyny sposób na sukces, możesz mieć wiele trudności w sferze zawodowe. Takie przekonanie może prowadzić do poczucia, że nie zasługujesz na łatwy sukces. Osoby, które żyją z takim przekonaniem, mogą mieć trudność w pójściu za pasją czy głosem serca, bo właśnie taka ścieżka wydaje się zbyt przyjemna.
- społecznych oczekiwaniach. Każdy z nas tkwi w pewnych rolach społecznych – bez względu na to, jak poukładało się nasze życie. Jeśli danej roli towarzyszą przekonania ograniczające, to prosta droga do trudności emocjonalnych, wypalenia i wielu kryzysów. Jeśli realizujesz się w jakiejś roli, zastanów się koniecznie nad tym, jak czujesz, że powinnaś w tej roli działać. Czego Ci brakuje? Czego robisz za mało lub za dużo? Czy musisz coś zrobić, aby naprawdę zasłużyć na szacunek lub docenienie?
- negatywnych doświadczeniach z przeszłości. Nasze porażki, gorsze okresy w życiu i błędy mogą bardzo mocno wpłynąć na kształtowanie się wielu ograniczających przekonaniach. Są przecież dowodem na to, że coś nie jest dla nas lub nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z danym wyzwaniem. Analizując swoje ograniczające przekonania, zastanów się nad tym, jakie momenty z przeszłości były dla Ciebie takim właśnie sygnałem ostrzegawczym.
Jak rozpoznać przekonania, które mogą ograniczać gotowość do zmian?
Zidentyfikowanie przekonań, które nas ograniczają, to pierwszy krok ku wolności i gotowości na zmiany. Zawsze też powtarzam, że to zadanie na całe życie. Wraz z kolejnym sezonem życia pojawiają się nowe rzeczy na horyzoncie. Pokonane przeszkody stają się historią, a my stoimy przed koniecznością zbudowania siebie na nowo. Gotowość do zmian na nowym etapie życia to nasz cel. Za jakiś czas być może pojawi się nowe wyzwanie, nowy plan, nowe przekonanie do zrozumienia i przebudowania. W ten właśnie sposób stopniowo odkrywamy swoje ograniczające przekonania – czasem te głęboko zakorzenione. Jeśli czujesz, że nadszedł czas na działanie, zadaj sobie kilka pytań, aby wzmocnić gotowość do zmian.
- Co myślę o sobie, kiedy staję przed wyzwaniem?
- Jakie myśli pojawiają się, gdy myślę o sukcesie?
- Czy w głowie mam listę rzeczy, które muszę zrobić, aby zasługiwać na coś więcej?
- Jakie ograniczenia w moim życiu są związane z moimi przekonaniami?
Odpowiedzi na te pytania mogą dać Ci wgląd w to, co kryje się za Twoimi decyzjami. Dlaczego nadal nie robisz czegoś, co od tak dawna sobie obiecujesz. Po co słuchasz głosów innych ludzi i pozwalasz podejmować za siebie decyzje? Dlaczego sobie nie ufasz?
Jak zmienić przekonania ograniczające i poczuć gotowość do zmian?
Zmienianie przekonań to proces, który wymaga świadomego działania i refleksji. Najważniejsze jest, aby zacząć od uświadomienia sobie, że te przekonania nie muszą już rządzić naszym życiem. Zrozumienie, że są to tylko myśli, które nie mają ostatecznej mocy nad nami, to pierwszy krok do ich zmiany. Bez względu na to, czy dziś zaczniesz pracować nad wielkim ograniczającym Cię przekonaniem czy nad drobną ograniczającą Cię myślą, pamiętaj o jednej rzeczy.
Każdy z nas musi przejść tę drogę.
Każda osoba, którą znasz, podziwiasz, na której się wzorujesz, ma za sobą wiele trudnych życiowych lekcji i mnóstwo wykonanej pracy. To dobra informacja. To jasny sygnał, że również Ty możesz wzmocnić siebie i swoją gotowość do dokonywania zmian, które od tak dawna Ci się marzą.
Oto kilka kroków, które mogą pomóc w przełamywaniu tych ograniczeń:
- Uświadomienie sobie przekonań. Kiedy tylko pomyślisz lub wypowiesz głośno myśl, która każe Ci się zatrzymać lub nie zrobić czegoś, co jest dla Ciebie ważne, zanotuj ją. Być może przyszło Ci do głowy przekonanie ograniczające, które blokuje Twoją gotowość do dokonywania zmian w życiu.
- Kwestionowanie przekonań. Zapytaj siebie: Czy to, co powiedziałam lub pomyślałam, jest prawdą? Skąd wzięło się to przekonanie? Czy rzeczywiście jestem w pełni przekonana, że to, co myślę, jest absolutną prawdą? Czy jest jakakolwiek opcja, aby w jakichś warunkach ta myśl była nieprawdziwa? Co musiałoby się stać?
- Zmiana perspektywy. Zastanów się, jak można spojrzeć na daną sytuację inaczej. Często wystarczy subtelna zmiana perspektywy, by dostrzec nowe możliwości.
- Praca z afirmacjami. Skorzystaj z pozytywnych afirmacji może pomóc w zastąpieniu starych, ograniczających przekonań nowymi, wspierającymi i motywującymi. Zastanów się, jaką odpowiedź możesz sobie przygotować, gdy ta ograniczająca myśl powróci.
- Zrób coś „wbrew sobie”. Zastanów się nad tym, co możesz zrobić, aby zbuntować się i wygrać z tym przekonaniem. Jakie działania będą dowodem na to, że to przekonanie nie rządzi Twoim życiem?
Rozpoznanie i przełamywanie przekonań ograniczających to kluczowy element procesu gotowości na zmiany. Zanim będziemy w pełni gotowe do przejęcia kontroli nad swoim życiem, musimy pozbyć się wszystkich tych blokad, które trzymają nas w miejscu.
Gotowość na zmiany | Czas na Ciebie
Jeśli czujesz, że nadszedł moment, aby uwolnić się od ograniczających przekonań i zacząć tworzyć życie, które naprawdę Ci służy, Warsztaty Psychologiczne Gotowość są stworzone właśnie dla Ciebie. To przestrzeń, w której będziesz mogła spojrzeć na siebie i swoje przekonania z nowej perspektywy, rozpoznać, co Cię blokuje i jak możesz przekroczyć swoje własne granice.
Podczas rozwojowego weekendu w malowniczym otoczeniu Jaśminowej Pracowni wspólnie będziemy pracować nad tym, byś poczuła pełną gotowość na zmiany, które czekają na Ciebie. Dowiesz się, jak rozpoznać swoje ograniczające przekonania, jak je przepracować i jak stworzyć nowe, wspierające zasady dla swojego życia. To czas na rozwój, regenerację, ale także na spotkanie z samą sobą w bezpiecznej przestrzeni, w której nic Cię nie ogranicza.
Warsztaty Psychologiczne Gotowość to zaproszenie do tego, byś zaczęła działać w zgodzie ze sobą, z własnymi wartościami i pragnieniami. Poczujesz, jak to jest, gdy przestajesz walczyć z sobą i zaczynasz budować swoje życie w sposób, który daje Ci prawdziwą satysfakcję i radość.
Czy jesteś gotowa na zmianę? Jeśli tak, to teraz jest najlepszy czas, aby sięgnąć po to, czego naprawdę pragniesz.
Weź udział w Warsztatach Psychologicznych Gotowość i zacznij pisać nowy rozdział swojego życia!
📍 Jaśminowa Pracownia | Rupniów | 34-652 Nowe Rybie
📅 Najbliższy termin: 16-18 maja 2025

