Wiem, że trwało to zbyt długo. Nie spieszyłam się – nie tym razem. Kiedy jednak w mojej głowie powstał właśnie ten obraz, wiedziałam, że musi być wyjątkowy. Zadbam o każdy najmniejszy szczegół i wypuszczę go w świat wtedy, gdy będzie gotowy.

Trochę to trwało, ale spójrz, jak jest piękny! Ma w sobie wszystko to, co widziałam w swojej wyobraźni. Kolorowe pociągnięcia pędzlem dodają mu energii i wewnętrznego blasku. Te mroczne sprawiają, że pojawia się głębia i niepowtarzalność. Ten obraz nie jest oczywisty ani przewidywalny. Zatrzymuję się przy nim, często nie mogę oderwać od niego wzroku. Jest dziełem sztuki.

Jesteś dziełem sztuki.

Jesteś dziełem sztuki.

Gdybym miała sobie wyobrazić bajkową scenę tworzenia człowieka, widzę artystę, który godzinami siedzi przy sztaludze, miesza kolory i dba o każdy szczegół. Jego dłonie tworzą obraz zupełnie niepowtarzalny, unikalny, wyjątkowy i niejednoznaczny. Taka wizja idealnie pasuje do tego, kim jesteśmy. Każdy z nas jest dziełem sztuki. Każdy z nas ma w sobie wyjątkową głębię i mocne kolory. Są odcienie szarości i niespotykane dotąd kombinacje barw. Każdy z nas jest niezwykły – byłoby wspaniale, gdybyśmy mieli możliwość wyrażania siebie, czyli odkrywania przed innymi ludźmi tego, kim jesteśmy.

Wyrażanie siebie jest manifestem: oto jestem, to ja. Jest też obietnicą i dowodem na to, że wiesz o sobie dużo, albo jesteś w trakcie poznawania siebie. Uczysz się swoich potrzeb i pragnień. Szkicujesz swoje cele i zaczynasz działać w ich kierunku. Sprawdzasz świat wokół siebie i określasz, co pasuje do Twojego własnego obrazu życia. Kiedy tylko odkrywasz kolejne elementy swojej osobistej układanki, dajesz im wyraz. Patrzę na Ciebie i wiem, kim jesteś. Mogę się domyślić, co jest dla Ciebie ważne, a co nie ma znaczenia. Kojarzę Cię z pewnymi przedmiotami, barwami, dźwiękami, a może nawet zapachami. W mojej głowie powstaje wyraźny obraz Ciebie – jesteś przecież dziełem sztuki, które można podziwiać.

Jak wyrazić siebie?

Wyrażanie siebie to wszystko to, co robisz, aby pokazać innym swoją indywidualność, swoje cechy, potrzeby, pragnienia. Właśnie w ten sposób pokazujesz to, kim jesteś. Nawet jeśli jesteś w trakcie odkrywania siebie, wyrażanie tego, co już wiesz na swój temat może być pomocne w stawianiu kolejnych kroków w stronę samopoznania. Pojawia się oczywiście pytanie: co zrobić, aby wyrażać siebie i wzmacniać swoją wewnętrzną siłę?

Pięć rzeczy, o których musisz pamiętać:

Zacznij od poznawania siebie. To ćwiczenie nazywam określaniem działań wyrażających tożsamość. Zastanów się nad tym, jakie zainteresowania, sposoby spędzania czasu i konkretne przedmioty są wyrazem Twojej indywidualności. Wyobraź sobie, że w Twoim domu zamieszkał niewidzialny gość, obserwujący dokładnie każdy Twój ruch. Na podstawie tego, co widzi, tworzy Twój dokładny opis.

  • Jakie nawyki są dla Ciebie charakterystyczne?
  • Co świadczy o tym, że nadal jesteś sobą, mimo wielu obowiązków i wyzwań?
  • Jakie przedmioty są Twoimi znakami szczególnymi?
  • Które przedmioty w Twoim otoczeniu wręcz krzyczą o tym, że należą do Ciebie?

Zwykle te pierwsze skojarzenia są najsilniejszym wyrazem naszej indywidualności. Przyjrzyj się temu, co przyszło Ci do głowy od razu – jakie rzeczy, przyzwyczajenia, momenty w ciągu dnia są dla Ciebie najważniejsze? Zrób krok dalej i zastanów się nad takim scenariuszem: stajesz przed koniecznością ułożenia swojego życia na nowo. Nie posiadasz niczego oprócz ubrania, które masz na sobie. Masz środki na nowy start, ale jesteś w zupełnie nieznanym mieście. Od czego zaczniesz urządzanie się w swoim nowym życiu? Co musisz mieć, aby zacząć żyć własnym życiem? Odpowiedzi na te pytania mogą wskazać Ci wyraźnie, co jest Ci potrzebne, aby wyrazić siebie.

Określ, co w Twoim życiu jest zbędne. Tę część ćwiczenia nazywam określaniem działań zaprzeczających temu, kim jestem. Każdy z nas może podać przynajmniej kilka przykładów działań, posiadanych przedmiotów, czy nawet relacji, które nie do końca oddają to, kim jesteśmy. Zastanów się nad kilkoma rzeczami:

  • Jakie nawyki, zachowania lub przyzwyczajenia zupełnie nie pasują do tego, jak widzisz siebie? Z których z nich chcesz zrezygnować, aby stać się bardziej autentycznym?
  • Jakie przedmioty w Twoim domu tworzą obraz sprzeczny z tym, jak widzisz siebie?
  • W jakich sytuacjach (np. w towarzystwie konkretnych osób) udajesz kogoś, kim nie jesteś? Kiedy jest Ci najtrudniej wyrazić to, kim jesteś?

Pamiętaj o tym, że wyrażanie siebie dotyczy różnych aspektów naszego życia. Robisz to poprzez zachowanie, przez to, jak reagujesz w różnych momentach, to, czym się otaczasz i to, jak spędzasz wolny czas. Bywa jednak tak, że nasze działania nie zawsze odzwierciedlają to, kim jesteśmy. Wchodzimy w rozmaite role, zakładamy maski lub unikamy podkreślania swojego indywidualnego ja. Zrozumienie, w których momentach działamy nie tak, jak chcemy, jest kluczowe.

Zastanów się nad tym, co możesz zrobić. Wyrazić siebie możesz na wiele sposobów. Zacznij od tego, co jest dla Ciebie najprostsze. Możesz pomyśleć o tym, jakie znaki szczególne chcesz wprowadzić w swoją codzienność. Rozejrzyj się wokół siebie i wyobraź sobie, że Twoje otoczenie krzyczy o tym, że należy do Ciebie.

  • Jakich przedmiotów brakuje w tym pomieszczeniu?
  • Czy jesteś w stanie dodać coś do swojego ubioru, co podkreśliłoby to, kim jesteś?
  • A może chcesz, aby jakiś element Twojego stylu mocniej wyrażał to, co dla Ciebie ważne?

Jeśli chcesz bardziej wyrazić siebie, zwróć również uwagę na sferę materialną. Każda z rzeczy, którą posiadasz jest częścią Twojej osobistej historii. Możesz zadbać o to, aby niektóre przedmioty, które są częścią Twojego ja materialnego, jeszcze wyraźniej pokazywały to, kim jesteś.

Pomyśl o tym, w jakich sytuacjach chcesz podkreślać swój indywidualizm. W niektórych sytuacjach i niektórych relacjach łatwiej nam wyrażać siebie, a w innych trudniej. Zastanów się nad tym, które momenty są dla Ciebie bardziej wymagające i postaw przed sobą kilka pytań:

  • Czego potrzebujesz, aby w tych sytuacjach poczuć się nieco pewniej i mieć większą łatwość w pokazywaniu tego, kim jesteś? Według Todda Hermana, możesz wykorzystać w takich momentach tzw. rekwizyty, czyli przedmioty, które przypominają Ci o tym, jak chcesz się zachowywać, kim być.
  • Czy potrzebujesz w jakiś sposób przygotować się do tych wydarzeń lub spotkań? Możesz zastanowić się nad stworzeniem krótkiej, łatwej do zapamiętania instrukcji obsługi sytuacji. Pomyśl o 3-5 rzeczach, o których chcesz pamiętać w tej sytuacji (np. jeśli chcę wyrazić siebie podczas stresującej rozmowy w sprawie pracy, to o czym nie chcę zapomnieć? Co pokaże to, kim jestem?)

Stwórz dla siebie wspierające mantry. Mantry oczywiście uwielbiam. Przygotowałam dla Ciebie trzy mantry do pobrania (np. możesz zrobić z nich tapetę w swoim telefonie). Mam nadzieję, że będą Ci przypominać o tym, że warto mocniej wyrazić siebie.

wyrazić siebie
wyrazić siebie
wyrazić siebie

Człowiek, który wyraża siebie na swój sposób – to ma w sobie jakąś magię. Takiej osobie przyglądam się z przyjemnością. Fascynuje mnie, przyciąga do siebie, zwraca uwagę. Jest przecież dziełem sztuki, bardzo dokładnie stworzonym. Takim, jakie miało być od samego początku.


Zbuduj ze mną pewność siebie

Jeśli to dobry czas dla Ciebie na takie działanie, zapraszam serdecznie do wspólnej pracy. Udział w kursie to:

  • 25 lekcji e-kursu Budowanie pewności siebie, które będziesz otrzymywać raz w tygodniu
  • dostęp do nagrania godzinnego szkolenia o tym, jak błyskawicznie dodać sobie pewności siebie
  • maile z inspiracjami, dodatkowymi ćwiczeniami i materiałami, które będą wspierać Twoje zmiany
  • mnie do dyspozycji – będę z Tobą w kontakcie mailowym przez cały czas trwania projektu
  • mnóstwo wiedzy, konkretnych informacji i sposobów, które ułatwią realizowanie celów związanych z budowaniem swojej wewnętrznej siły

Jeśli chcesz poczytać więcej o tożsamości osobistej, możesz zajrzeć do takich książek:

  • Erik H. Erikson Dopełniony cykl życia
  • Kenneth Gergen Nasycone ja
  • Anna Batory, Piotr Oleś Tożsamość i jej przemiany a kultura