Świat dostarcza nam mnóstwo możliwości – lubię w to wierzyć. Wiele razy przekonałam się, że jeśli tylko wychylę nos poza swoją strefę komfortu, dzieją się niezwykłe rzeczy. Co więcej, dzieją się niemal wszędzie. Czy to świat się zmienił czy może ja sama nie widziałam nigdy tego, że niemal każdy zakątek ma coś do zaoferowania. Ktoś organizuje wyjątkowe wydarzenie, gdzieś odbywa się coroczne święto lub festiwal, w okolicy można znaleźć wspaniałe miejsce na relaks lub poznać zakręconych ludzi. Świat dostarcza nam mnóstwo możliwości – czasem podstawia nam je niemal pod nos. Czy je dostrzegamy? Cóż, ja sama mogę przyznać, że czasem zapominam je zauważać.

Dziś chciałabym zaproponować Wam kolejny mały dodatek do Wielkiej Listy Celów. Przeróżne organizacje, fundacje, kraje i firmy na całym ogłaszają dni i tygodnie w miesiącu, podczas których świętujemy różne rzeczy. Pomysły na takie wydarzenia sprawiają, że zwracamy uwagę na pewne kwestie (np. na zjawisko autyzmu), możemy skupić się na określonych sferach kultury (np. w trakcie Miesiąca Jazzu) lub mamy okazję do cieszenia się drobnymi przyjemnościami (w trakcie Dnia Patrzenia w Niebo). Niektóre wydarzenia są celebrowane co roku, inne dopiero stają się częścią naszej kultury. Każde z nich może stać się ważnym, inspirującym i wyjątkowym dodatkiem do naszej codzienności.

Jak celebrować takie święta?

 • weź udział w oficjalnych obchodach – wiele wydarzeń wiąże się z akcjami społecznymi, warsztatami czy spotkaniami, dzięki którym można lepiej poznać dany temat. Przykładem może być Dzień Pizzy, podczas którego w wielu miejscach można spróbować wyjątkowych smakołyków lub wziąć udział w lekcjach przygotowywania pizzy.
 • poznaj temat od podszewki – jeśli któreś święto jest dla Ciebie ważne, postaraj się poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Sięgnij po książkę, przeczytaj rozbudowany artykuł, weź udział w dyskusji lub poszukaj informacji na dany temat. Może masz możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu, które pomoże Ci poznać temat lepiej?
 • dodaj do tego dnia coś wyjątkowego – każde święto jest po coś. Zastanów się nad tym, jak wprowadzisz je we własną codzienność? Oczywistym działaniem są rzeczy związane z świętami kulinarnymi – nie ma nic prostszego niż przygotowanie frytek z okazji Dnia Frytek (♡). Nie ograniczaj jednak swoich działań tylko do takich oczywistości. W Dniu Świadomości Autyzmu możesz założyć coś niebieskiego (jest to oficjalny kolor tej akcji!) czy okazać wsparcie fundacji, która zajmuje się tym tematem. W Tygodni Czystości Wód możesz pomyśleć o działaniach, które sprawią, że i Ty będziesz mieć wkład w tę kwestię.
 • jeśli wybierasz się w podróż, poszukaj informacji o święcie w danym kraju – każde państwo może poszczycić się wyjątkowymi wydarzeniami, świętami, smakołykami, które są szczególnie celebrowane. Może przy okazji podróży uda Ci się doświadczyć czegoś wspaniałego?

Wybierzecie coś dla siebie?

W sierpniu obchodzimy

 • Światowy Tydzień Karmienia Piersią (1-7 sierpnia)
 • Miesiąc świadomości szczepień | USA
 • Miesiąc świadomości łuszczycy | USA
 • Miesiąc rodzinnych posiłków | USA
 • Miesiąc Panini | USA
 • Miesiąc Brzoskwini | USA
 • Miesiąc Kanapek | USA

Kalendarz wyjątkowych świąt w sierpniu

1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, Dzień Karmienia Piersią, Dzień Mlecznych Szejków

2 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara, Dzień Arbuza, Dzień Kolorowanek

3 sierpnia – Dzień Białego Wina

4 sierpnia – Dzień Siostry, Międzynarodowy Dzień Przebaczenia, Dzień Ciastka Czekoladowego

5 sierpnia – Dzień Delfina, Dzień Ostryg, Dzień Bielizny

6 sierpnia – Światowy Dzień Musztardy

7 sierpnia – Dzień Córki

8 sierpnia – Dzień Pszczół, Dzień Zauważania Szczęścia

9 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie, Dzień Miłośników Dobrej Książki

10 sierpnia – Dzień Przewodników i Ratowników Górskich, Dzień Lenistwa, Dzień Wyprzedaży Garażowej, Światowy Dzień Lwa

11 sierpnia – Dzień Konserwatora Zabytków, Dzień Melona (Turkmenistan)

12 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Młodzieży, Dzień Pracoholików, Światowy Dzień Słonia, Dzień Winyli, Dzień Środkowego Dziecka, Dzień Superdługich Frytek (Julienne Fries)

13 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych, Dzień Prosecco

14 sierpnia – Dzień Energetyka

15 sierpnia – Dzień Tarty Cytrynowej, Dzień Relaksacji

16 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Zagrychy, Dzień Rumu, Dzień Opowiadania Żartów, Dzień Karuzeli

17 sierpnia – Dzień Pozytywnie Zakręconych, Dzień Lumpeksów

18 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich, Dzień Pinot Noir, Dzień Fajitas

19 sierpnia – Światowy Dzień Fotografii, Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, Dzień Ziemniaka, Dzień Orangutana

20 sierpnia – Dzień Wyznawania Miłości, Dzień Komara

21 sierpnia – Światowy Dzień Optymisty

22 sierpnia – Dzień Pracownika Ochrony, Dzień Jedzenia Brzoskwiń, Dzień Wróżki Zębuszki

23 sierpnia –Międzynarodowy Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu, Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu, Dzień Ciasta Biszkoptowego

24 sierpnia –  Międzynarodowa Noc Nietoperzy, Dzień Windowsa, Dzień Tarty Brzoskwiniowej, Dzień Gofra

25 sierpnia – Dzień Polskiej Żywności, Dzień Ubrań z Lumpeksów

27 sierpnia – Dzień Tira, Dzień Pots De Creme

28 sierpnia – Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów, Dzień Lotnictwa

29 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu wobec Prób Jądrowych, Dzień Strażnika Gminnego i Miejskiego, Narodowy Dzień Burgera (Wielka Brytania), Dzień Soku Cytrynowego, Dzień Używania Ziół Zamiast Soli (More herbs, less salt Day)

30 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych, Dzień Taksówkarza, Dzień Pianek Marshmallow, Dzień Świadomości Żałoby

31 sierpnia – Dzień Blogów, Dzień Solidarności i Wolności

Mam nadzieję, że ta lista stanie się źródłem inspiracji, które pozwolą Wam zaplanować sierpień jak najlepiej. Czy jakieś święto zainteresowało Was szczególnie?