Kalendarz wyjątkowych świąt | Styczeń


Zacznijmy wszystko od nowa. Postawmy przed sobą nowe cele, poszukajmy nowych dróg, skierujmy wzrok gdzieś indziej niż do tej pory. Może to idealny czas na odkrycia, kilka odważnych ruchów, na mniej kompromisów lub wręcz przeciwnie – na długo wyczekiwane kompromisy? Styczeń sam w sobie jest obietnicą. Zachęca do podsumowań, wyciągnięcia lekcji i stawiania przed sobą planów, które być może wreszcie doczekają się realizacji.

Świat dostarcza nam mnóstwo możliwości – właśnie w styczniu najmocniej wierzę w te słowa. Drgają w każdej komórce mojego ciała i nie pozwalają mi na bezpieczne decyzje i spokojne wybory. Są motywacją do działania – właśnie w styczniu czuję całą sobą, że naprawdę w zasięgu ręki mam cały świat. Czasem trzeba po prostu sprawdzić, co na tym świecie jest.

Dziś chciałabym zaproponować Wam kolejny mały dodatek do Wielkiej Listy Celów. Przeróżne organizacje, fundacje, kraje i firmy na całym ogłaszają dni i tygodnie w miesiącu, podczas których świętujemy różne rzeczy. Pomysły na takie wydarzenia sprawiają, że zwracamy uwagę na pewne kwestie (np. na zjawisko autyzmu), możemy skupić się na określonych sferach kultury (np. w trakcie Miesiąca Jazzu) lub mamy okazję do cieszenia się drobnymi przyjemnościami (w trakcie Dnia Patrzenia w Niebo). Niektóre wydarzenia są celebrowane co roku, inne dopiero stają się częścią naszej kultury. Każde z nich może stać się ważnym, inspirującym i wyjątkowym dodatkiem do naszej codzienności.

Jak celebrować takie święta?

 • weź udział w oficjalnych obchodach – wiele wydarzeń wiąże się z akcjami społecznymi, warsztatami czy spotkaniami, dzięki którym można lepiej poznać dany temat. Przykładem może być Dzień Pizzy, podczas którego w wielu miejscach można spróbować wyjątkowych smakołyków lub wziąć udział w lekcjach przygotowywania pizzy.
 • poznaj temat od podszewki – jeśli któreś święto jest dla Ciebie ważne, postaraj się poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Sięgnij po książkę, przeczytaj rozbudowany artykuł, weź udział w dyskusji lub poszukaj informacji na dany temat. Może masz możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu, które pomoże Ci poznać temat lepiej?
 • dodaj do tego dnia coś wyjątkowego – każde święto jest po coś. Zastanów się nad tym, jak wprowadzisz je we własną codzienność? Oczywistym działaniem są rzeczy związane z świętami kulinarnymi – nie ma nic prostszego niż przygotowanie frytek z okazji Dnia Frytek (♡). Nie ograniczaj jednak swoich działań tylko do takich oczywistości. W Dniu Świadomości Autyzmu możesz założyć coś niebieskiego (jest to oficjalny kolor tej akcji!) czy okazać wsparcie fundacji, która zajmuje się tym tematem. W Tygodni Czystości Wód możesz pomyśleć o działaniach, które sprawią, że i Ty będziesz mieć wkład w tę kwestię.
 • jeśli wybierasz się w podróż, poszukaj informacji o święcie w danym kraju – każde państwo może poszczycić się wyjątkowymi wydarzeniami, świętami, smakołykami, które są szczególnie celebrowane. Może przy okazji podróży uda Ci się doświadczyć czegoś wspaniałego?

Wybierzecie coś dla siebie?

W styczniu obchodzimy

 • Miesiąc Świadomości Raka Szyjki Macicy
 • Światowy Miesiąc Świadomości Chorób Tarczycy
 • Miesiąc Rozwijania Hobby
 • Miesiąc Mentoringu
 • Miesiąc Gorącej Herbaty
 • Miesiąc Zup

Kalendarz wyjątkowych świąt w styczniu

1 stycznia – Dzień Krwawej Mary, Dzień Kaca, Światowy Dzień Pokoju

2 stycznia – Dzień Bufetu, Dzień Ptysiów, Dzień Trenera Personalnego, Dzień Science-Fiction

3 stycznia – Dzień Wiśni w Czekoladzie, Dzień Ciasta Keksowego

4 stycznia – Dzień Spaghetti, Dzień Drobiazgów, Światowy Dzień Braille’a

5 stycznia – Dzień Ptaków, Dzień Scenarzysty, Dzień Bitej Śmietany

6 stycznia – Dzień Fasoli, Dzień Przytulania, Dzień Bułki Maślanej, Dzień Technologii, Dzień Filatelisty 

7 stycznia – Dzień Tempury, Dzień Dziwaka

8 stycznia – Dzień Elvisa Presleya, Dzień Kąpieli z Bąbelkami, Dzień Angielskiego Toffi, Dzień Zimowego Dbania o Skórę, 

9 stycznia – Dzień moreli

10 stycznia – Dzień Gorzkiej Czekolady, Dzień Oszczędzania Energii, Dzień Ostryg, Dzień Ochrony Orłów, Dzień Doceniania Roślin Doniczkowych

11 stycznia – Dzień Świadomości Handlu Ludźmi, Dzień Mleka, Dzień Skakania po Kałużach, Dzień Tworzenia Mapy Marzeń (vision board)

12 stycznia – Dzień Kurczaka Curry, Dzień Całowania Rudzielców, Dzień Marcepanu, Dzień Farmaceuty

13 stycznia – Dzień Sprzątania Biurka, Dzień Brzoskwini, Dzień Gumowej Kaczuszki, Dzień Naklejek, Dzień Wzajemnej Adoracji, Międzynarodowy Dzień Koszuli, Dzień bez Glutenu

14 stycznia – Dzień Przebierania Zwierząt, Dzień Kanapki z Pastrami

15 stycznia – Dzień Bajgla, Dzień Kapelusza, Dzień Lodów Truskawkowych

16 stycznia – Dzień Wolności Religijnej, Dzień bez Skalpela, Dzień Pikantnych Potraw

17 stycznia – Dzień Dialogu z Judaizmem

18 stycznia – Dzień Kaczki po Pekińsku, Dzień Synonimów, Dzień Kubusia Puchatka

19 stycznia – Dzień Popcornu, Światowy Dzień Śniegu

20 stycznia – Dzień Miłośników Sera, Dzień DJ-a, Dzień Bigosu

21 stycznia – Dzień Granoli, Dzień Przytulania, Dzień Doceniania Wiewiórek, Dzień Robienia Selfie w Muzeum

22 stycznia – Dzień Ciasteczek Blondie, Dzień Fotografowania Domowej Biblioteczki

23 stycznia – Dzień Pisma Ręcznego, Dzień Ciasta, Dzień bez Opakowań Foliowych

24 stycznia – Dzień Doceniania Piwa w Puszce, Dzień Komplementów, Dzień Masła Orzechowego, Międzynarodowy Dzień Edukacji, Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu

25 stycznia – Dzień Irlandzkiej Kawy, Dzień Sekretarki i Asystentki, Dzień Kryptologii

26 stycznia – Dzień Zielonego Soku, Dzień Kruchego Ciasta Orzechowego, Dzień Małżonków, Dzień Transplantacji, Światowy Dzień Trędowatych, Dzień Dialogu z Islamem

27 stycznia – Dzień Ciasta Czekoladowego, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

28 stycznia – Dzień placuszków jagodowych, Dzień Świetnej Zabawy w pracy, Dzień Planowania Wakacji, Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych, Dzień Piszczałek i Fujarek

29 stycznia – Dzień Puzzli

30 stycznia – Dzień Croissanta

31 stycznia – Dzień Gorącej Czekolady, Dzień Otaczania się Sztuką, Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty, Dzień Narodzin Rosyjskiej Wódki, Dzień Zebry

Mam nadzieję, że ta lista stanie się źródłem inspiracji, które pozwolą Wam zaplanować styczeń jak najlepiej. Czy jakieś święto zainteresowało Was szczególnie?

1 Comment

 1. Ewa
  30 grudnia 2019
  Odpowiedz

  Super temat przepisałam już co mnie interesuje w danych dniach do mojego plannera. Będę teraz tworzyć listę przeżyć w Styczniu na ich podstawie. Dziękuję ci za ten temat i już czekam na luty.

Napisz coś!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.