Jest jak ochronna tarcza. Chroni przed tym, co może odbierać radość życia i sprawić, że czas przepływa przez palce. Perfekcjonizm i pracoholizm nie mogą się przez nią przebić. Umożliwia zwycięstwo – to właśnie ona sprawia, że łatwiej jest powalczyć z tym, co każe nam zapominać o tym, że obok obowiązków jest jeszcze życie.

Lista przeżyć – moja tarcza ochronna.

Lista przeżyć sierpnia

Więcej, lepiej, jeszcze trochę. Jeśli teraz popracuję dłużej, kiedyś będę mogła odsapnąć. Jeśli dziś zrobię coś na zapas, będę mieć w przyszłości więcej spokoju. Znam takie obietnice składane samej sobie doskonale. I choć bardzo doceniam efekty, jakie daje mi to nieustające ciśnienie, dostrzegam też jego minusy. Kołowrotek obowiązków, rzeczy do zrobienia, nagłych spraw do załatwienia i rzeczy, którymi muszę zacząć się martwić i zajmować – wszystko to sprawia, że trudno odnaleźć czas na bujanie w obłokach czy cieszenie się drobiazgami. Lista przeżyć to moja tarcza ochronna i sposób na powiedzenie sobie magicznego słowa “Wystarczy”.

Wystarczy, teraz żyj. To też masz na swojej liście.

Dziś zapraszam Was do stworzenia listy sierpnia – nie mam najmniejszej ochoty na rezygnację z tego comiesięcznego rytuału 🙂

Zaplanuj przeżycia miesiąca

Dzisiaj chcę zaprosić Was do zadbania o swoje przeżycia w sierpniu – jak co miesiąc. Bez względu na to, czy to czas urlopowy czy mocno intensywny, możemy dodać do niego choć troszeczkę magii.

Zróbmy w takim razie z tym sierpniem to, co najlepsze! Niech każdy dzień będzie piękny.

Oto moja sierpniowa Lista Przeżyć:

Stworzyłam arkusz, dzięki któremu planowanie przeżyć czerwca może być łatwiejsze. Poniżej znajdziecie dwa arkusze – pusty, do wypełnienia według swojej wizji i pomysłu i mój własny arkusz, który ja będę realizować. Co zrobić? Zastanowić się nad tym, jak dodać blasku do tego miesiąca. Co zrobić, aby poczuć energię w tym czasie i najprostsze na świecie zadowolenie ze swojego życia? Czasem potrzebujemy tak niewiele – odpoczynku przy świetle świec, spokojnego wieczoru z piękną muzyką, wieczoru spa we własnych czterech ścianach czy wyjścia do kina. Czasem możemy marzyć o tych rzeczach, które ciągle odkładaliśmy na później. Może to jest ten czas na ich realizację?

Oto krótka instrukcja dla każdego z Was:

 1. Zapełnij przeżyciami wszystkie miejsca na arkuszu. Możliwości jest wiele – czasem wystarczy sprawdzić, co dzieje się w bliższej i nieco dalszej okolicy. Możliwości jest wiele:
  • wystawy
  • Miesiąc odkrywania muzyki – wybierz jednego wykonawcę, którego twórczość chcesz poznać lepiej i słuchaj jego utworów jak najczęściej w tym miesiącu
  • wizyty w muzeum
  • wypad do kina
  • teatrzyk dla dzieci
  • szkolenie
  • warsztat rozwojowy
  • warsztat artystyczny
  • wyjazd za miasto lub do innego miasta
  • skorzystanie z atrakcji turystycznej we własnej miejscowości lub w najbliższym mieście
  • udział w festiwalu (np. festiwal smaku – można wypróbować wspaniałe jedzenie!)
 2. Dodaj do arkusza te rzeczy, które odkładasz na wieczne później. Wyobraź sobie na przykład coś takiego:
  • porządki w szafie
  • wieczór domowego spa – kilka godzin!
  • spotkania z różnymi osobami
  • nowe rodzinne tradycje (np. planowanie roku)
  • ciekawe sposoby na spędzenie wieczora z bliską osobą (dość rutyny)
  • testowanie ciekawych przepisów
  • skorzystanie z opcji darmowych wejściówek na wydarzenia
  • udział w zajęciach fitness – pokazowych, pierwszych po to, aby sprawdzić coś nowego

A tu dodatkowy zbiór inspiracji, które przygotowałam z moimi wspaniałymi instagramowymi dziewczynami.

Co z tego będę mieć?

Tworzenie takiej listy przeżyć jest sposobem na dodanie życia do życia. Fajnie jest działać na 100%, realizować cele, szukać sposobów na zwiększenie produktywności. To coś wspaniałego. Niestety w chwili, gdy skupiamy się tylko na pracy, obowiązkach i kolejnych celach, tracimy z oczu rzeczywistość, nie umiemy cieszyć się codziennością. Wciąż żyjemy w przyszłości, planach, osiągnięciach, które mamy na wyciągnięcie ręki. Co więcej, bardzo często wyrzucamy sobie to, że jeszcze coś nie zostało zrobione, nadal nie jesteśmy na kolejnym etapie rozwoju. A może to, że jeszcze nie ma sukcesu wiąże się z tym, że nigdy nie odpuszczamy? Nie dajemy sobie szansy na oddech, na docenienie codziennego życia, na tworzenie sobie swojej “książki wspomnień” zamiast książeczki oszczędnościowej. Realizowana lista przeżyć to kopniak motywacyjny, częsty, mocny, konkretny. Dzięki niej nawet jeśli upadniesz czy poniesiesz porażkę, będziesz mieć zawsze poczucie, że masz do czego wracać – do dobrego życia. Dla mnie to cudny bonus.

 

Arkusze z listami przeżyć na sierpnia mogą wylądować na Twoim mailu. Znajdziesz w nim moje arkusze (z tłem i bez niego) oraz puste arkusze, które możesz zapełnić swoimi pomysłami:

To co, żyjemy bardziej? Co będzie na Waszej liście w tym miesiącu? Co chcielibyście jeszcze przeżyć w sierpniu?