To w jaki sposób komunikujemy się z ludźmi ma oczywiście duży wpływ na to, jak jesteśmy odbierani. Głośne i ciche dźwięki są jednak jedynie częścią całego procesu. Na pewność siebie w głosie ma wpływ: ton głosu, szybkość wypowiadanych słów, to, czy nawiązujemy kontakt wzrokowy z rozmówcą, gestykulacja, postawa ciała podczas wypowiadania się, skala głosu (tutaj możesz ją sprawdzić). Znaczenie masz też to, jaki masz danego dnia nastrój, poziom energii, czy towarzyszy Ci zmęczenie lub masz za sobą stresującą rozmowę lub wydarzenie.

Praca nad pewnością siebie wpływa na różne części nas. Czasem zmienia to, w jaki sposób gestykulujemy, a czasem to, jak mówimy. Jeśli czujesz, że brzmienie Twojego głosu jest czymś, nad czym warto popracować, poćwicz trochę.

  1. szukaj okazji do wystąpień publicznych, wypowiadania się przed większą grupą, wyrażania swojego zdania – nie myśl na razie o samym głosie. Skoncentruj się na mocy treningu. Im więcej mówisz, im częściej formułujesz swoje rozbudowane wypowiedzi i pokonujesz strach związany z rozmową z kimś, kogo nie znasz, tym lepiej.
  2. pamiętaj o ćwiczeniach oddechowych – głos, który nie świadczy o pewności siebie to ten, który „tkwi w gardle”. Ten, który robi wrażenie pewności siebie to ten, który „wychodzi z brzucha”. Właśnie dlatego potrzebujesz ćwiczeń oddechowych, oddychania do brzucha i relaksowania mięśni brzucha, aby uwolnić swój głos pewności siebie. Poszukaj ćwiczeń online, a przede wszystkim pamiętaj o prostej zasadzie: 10 głębokich wdechów + 10 długich wydechów przed ważnymi spotkaniami lub wystąpieniami.
  3. podczas rozmów patrz w oczy, nawiązuj kontakt, nie utrzymuj zbyt dużego dystansu – to, jak głośno mówisz wcale nie musi być takie kluczowe. Jeśli dbasz o to, aby Twój rozmówca czuł się zauważony i słyszany, Twoje słowa do niego z pewnością trafią i zrobią dobre wrażenie.
  4. nagrywaj swoje wypowiedzi – jeśli przygotowujesz się do ważnego spotkania lub po prostu chcesz oswoić się ze swoim głosem, wykorzystaj moc nagrań. Jak brzmi Twój głos gdy opowiadasz o sobie? A jak jest, gdy się z kimś witasz, prosisz o pomoc, chcesz do czegoś zachęcić? Popracuj z nagraniami i powiedz to samo zdanie na różne sposoby. To samo możesz powiedzieć tak, aby słyszana była radość, smutek, ekscytacja, strach, niepewność.
  5. weź pod uwagę zrobienie kilku ćwiczeń mięśni twarzy (np. joga twarzy) oraz masaże twarzy – spięte mięśnie i napięcia mogą mieć wpływ na to, jak się komunikujemy. Takie ćwiczenia warto zrobić przed ważnym wydarzeniem lub przed wyjątkowo stresującym spotkaniem.
  6. pilnuj postawy podczas rozmów – jeśli Twój głos ma pochodzić z brzucha, musisz zadbać o to, aby Twój brzuch nie był ściśnięty, a mięśnie barków i klatka piersiowa nie były napięte. Wyprostowane plecy to dobry początek dla zdrowej, pewnej siebie postawy. Przypomnij sobie Wonder Woman lub Supermana – poćwicz czasem właśnie taką postawę. Wejdź czasem w rolę takiego superbohatera i sprawdź, jak brzmi Twój głos, gdy stoisz w taki sposób.

Czas na nowy odcinek Podcastu o psychologii!

Posłuchaj podcastu Mówienie i pewność siebie

To już trzeci sezon mojego podcastu. Możesz spodziewać się kolejnych nagrań w każdy poniedziałek. Mam wielką nadzieję, że spodobają Ci się tematy, które przygotowałam. Zostawiam też poniżej link do podcastowych playlist – podzieliłam odcinki na kategorie tematyczne.

Możesz posłuchać podcastu też tutaj:

Jeśli wiesz, że Twój znajomy mógłby skorzystać z tego nagrania, koniecznie prześlij mu link do tego odcinka. Zacznij też subskrybować mój podcast, dodaj ocenę i napisz w recenzji w Apple Podcasts, co sądzisz o kolejnych odcinkach. Twoja opinia ma dla mnie duże znaczenie. Dzięki Tobie mam szansę docierać do szerszego grona odbiorców i pokazywać różne kolory psychologii. Kliknij tutaj, dodaj pięć gwiazdek i wybierz opcję „napisz recenzję”. Nie zapomnij też o tym, aby wysłać do mnie zrzut ekranu ze swoją recenzją – w podziękowaniu za poświęcony czas, wyślę do Ciebie e-book „Działaj”.

 

Zapraszam do udziału w półrocznym kursie psychologicznym, który odbywa się całkowicie online. Kurs skierowany jest do osób, które chcą:

  • realizować swoje własne cele i marzenia
  • nauczyć się pewności siebie w relacjach zawodowych i prywatnych
  • dowiedzieć się, jak zaakceptować i pokochać siebie
  • wyrzucić z myśli negatywne przekonania na swój temat i toksyczne myśli
  • odważyć się i pewnie mówić o swoich zaletach, talentach i możliwościach
  • wierzyć w siebie – bezkomprosiowo i nieustannie
  • być szczęśliwe, spełnione i zadowolone z tego, jak żyją

Osoba pewna siebie ma w sobie coś w rodzaju spokoju. Jest oazą. Żyje swoim życiem, podejmuje ważne dla niej decyzje tak, aby być wierną sobie, ale i nie krzywdzić innych osób. Taki człowiek nie uznaje czarno-białego świata, o nie. Wie doskonale, że świat jest szary – i ma mnóstwo odcieni. Oznacza to, że pewność siebie tej osoby pomaga jej radzić sobie z trudnościami, niepewnością, wyzwaniami, wątpliwościami, problemami i innymi ludźmi. Wie, że sobie poradzi – tak czy inaczej. Potrafi być wyrozumiała, bo sama oczekuje wyrozumiałości. Daje sobie przyzwolenie na gorszy dzień, ale i podobnie traktuje innych ludzi.

Czas na działanie.

Dodaj komentarz