Kiedy można stwierdzić, że nadeszła idealna chwila na pracę nad własną organizacją? Takich sygnałów może być bardzo dużo. Wciąż nie masz na nic czasu. Widzisz przed sobą problemy z realizacją zadań, brak motywacji, wrażenie, że ciągle żyjesz w chaosie, nie dajesz sobie rady z obowiązkami, zadaniami i milionem spraw do załatwienia i zapamiętania. Czasem silnym sygnałem jest poczucie przeciążenia życiem, nadmierny i chroniczny stres. A może też powracające kryzysy?

Każdy z nas czuje ten moment, w którym koniecznie trzeba coś zmienić. Zmiana wydaje się nie tylko przyjemnym krokiem w stronę spełnionego życia. Jest raczej koniecznością i czymś, co jest niezbędne jak powietrze. Zmianą aż chce się oddychać, czuć ją w każdej komórce ciała. Jeśli do zmiany nie dojdzie, będzie źle. Zniknę. Zagubię siebie. Zapomnę o swoich marzeniach. Stanę się kimś, kim nigdy nie chciałam być.

Jest taka jedna rzecz, która dla mnie zawsze jest dowodem na to, że już nie mam na co czekać. Poczucie straty czasu. Wrażenie, że zajmuję się rzeczami, które zapychają mi dni i uniemożliwiają realizowanie tego, co jest dla mnie ważne. Łatwo jest się wkręcić w kołowrotek zadań, działać, realizować kolejne cele – to jasne. Kiedy jednak pojawia się ten moment, w którym wszystkie te działania wydają się mniej ważne od tego, na co nie ma czasu – oto sygnał.

Nie masz czasu? Czego nie robisz?

Zadaj sobie kilka pytań. Czy wspierasz swoje zdrowie fizyczne? Czy dbasz o zdrowie mentalne? Czy odczuwasz satysfakcję z tego, jak wyglądają Twoje dni? To bardzo ważne – mam wielką nadzieję, że ten arkusz będzie czymś, co zwróci Twoją uwagę na podstawy. Dziś zróbmy krok dalej i do tej analizy dodajmy coś jeszcze.

Dość regularnie pytam uczestników moich szkoleń i kursów o brak czasu.

  • Czego nie robisz?
  • Z czym nie jesteś na bieżąco?
  • Na co wciąż brakuje Ci czasu, bo zajmuję się innymi zadaniami?

To nieprzyjemne wrażenie, że nie wykorzystujemy czasu tak, jakbyśmy chcieli, atakuje każdego z nas. Wiele osób przyznaje, że takie nawracające myśli o niezrealizowanych planach, pojawiają się u nich tuż przed zaśnięciem. O czym najczęściej mówią moi uczestnicy? Nie mają czasu na:

  • Odpisanie na smsy, wiadomości i maile
  • Oddzwanianie
  • Regularne ćwiczenia, nawet kilkuminutowe
  • Spędzanie jakościowego czasu z bliskimi
  • Odpoczynek i regenerację
  • Spokojne zjedzenie posiłków
  • Wysypianie się
  • Składanie życzeń bliskim

Efektem tego, że pewne rzeczy są wciąż i wciąż odkładane jest zwykle poczucie braku kompetencji. Nie daję sobie z czymś rady, nie umiem się ogarnąć, nie jestem w stanie tym wszystkim żonglować. Tego wszystkiego jest za dużo. Jestem przeciążona, zmęczona, chcę przestać wciąż myśleć o tym, co mam do zrobienia. Innym efektem jest oczywiście chroniczny stres, czasem lęki, często skłonność do porównywania się z innymi ludźmi, którzy zachowują się tak, jakby podobnych problemów nie mieli.

Określ na co nie masz czasu

Najważniejszym tematem dzisiaj jest dla nas poczucie straty czasu. A może też wrażenie, że skupiamy się nie na tym, co trzeba? Marnujemy czas?

Jeśli chcesz zadbać o taką organizację Twojego życia, która będzie rzeczywiście przynosić jakiekolwiek zmiany, taka analiza jest na wagę złota. Przy organizacyjnych zmianach niezwykle ważne jest zrozumienie tego, czego nam w życiu aktualnie brakuje. Jakie czynności dają nam poczucie szczęścia, satysfakcji, a może nawet wrażenie spokoju? Co sprawia, że wiem, że istnieję też ja, a nie tylko kolejne obowiązki, które wypełniam? Z czym chcę być na bieżąco? Jeśli taka świadomość istnieje, o wiele łatwiej jest później się zorganizować.

Zastanów się:

  • Zacznij od bardzo podstawowej burzy mózgu. Usiądź wygodnie z arkuszem i zastanów się nad odpowiedzią na pytanie: Na co wciąż brakuje Ci czasu? 
  • Z czym wciąż się spóźniasz? Z czym nie jesteś na bieżąco? Co ciągle odkładasz na lepszy moment?
  • Pomyśl o tych zadaniach, aktywnościach, nawykach, których dziś bardzo Ci brakuje w życiu. Które byłyby niezwykle cenne? Co dałoby Ci poczucie, że dbasz o siebie, nie zapominasz o swoim własnym istnieniu w tym kołowrotku życia?

Bądź na bieżąco ze swoim życiem i stopniowo wprowadzaj zmiany.

Zorganizuj swoje życie i poczuj spokój – nawet w kryzysie

Im więcej mamy obowiązków, zajęć, pracy, ról do wypełnienia, tym trudniej zająć się sobą, swoim rozwojem i realizacją marzeń. Często to właśnie marzenia są odkładane na wieczne „później” lub w ogóle przekreślane. Zorganizowanie swojego życia jest kluczem do sukcesu – zawodowego i prywatnego. Jeżeli czujesz, że nadszedł czas na życiowe porządki, poukładanie swojego życia i mocne ograniczenie chaosu oraz braku przewidywalności, rozpocznij proces zmiany. Nie mów więcej, że nie masz czasu. Zacznij aktywnie działać i znajdź czas na to, co dla Ciebie ważne. Dołącz do kursu Organizacja od A do Z.

Jeśli to dobry czas dla Ciebie na takie działanie, zapraszam serdecznie do wspólnej pracy. Udział w kursie to:

  • 10 lekcji e-kursu Organizacja od A do Z, które będziesz otrzymywać raz w tygodniu
  • maile z inspiracjami, dodatkowymi ćwiczeniami i materiałami, które będą wspierać Twoje zmiany
  • mnie do dyspozycji – będę z Tobą w kontakcie mailowym przez cały czas trwania projektu
  • mnóstwo wiedzy, konkretnych informacji i sposobów, które ułatwią realizowanie celów związanych z organizacją życia i panowaniem nad chaosem codzienności

Bonusy dla każdego uczestnika i uczestniczki