Możesz mieć w głowie mapę marzeń, mapę miejsc, które chcesz zobaczyć, mnóstwo wizji i pomysłów, które czekają na doskonały moment realizacji. Pozwól, że dziś zaproszę Cię do sprawdzenia, czym jest Mapa Złych Pomysłów. Chciałabym, żebyśmy wspólnie odkrywali jej kolejne części – chodź, poeksplorujmy. Mapa Złych Pomysłów to sieć zachowań, przyzwyczajeń i przekonań, która sprawia, że oddalamy od siebie i szczęście i rozwój. Mapa sprawia, że zapominamy o swoich wartościach i podążamy nieodpowiednią ścieżką. Taka mapa zawiera mnóstwo wskazówek, które spychają Cię skutecznie z obranej drogi. Kierowanie się nią sprawia, że nie potrafimy żyć w zgodzie z własnymi priorytetami – realizujemy czyjeś pomysły na nasze własne życie. Czy i Ty podążasz przez życie z tą nieznośną Mapą? Sprawdźmy to – dziś spróbujmy odkryć jej pierwszy ważny punkt.

Odkładanie na później okazywania emocji

Prasujesz, sprzątasz, biegniesz do pracy, gotujesz obiad, zajmujesz się dzieckiem (lub 5!), uczysz się czegoś nowego, żeby nie cofnąć się w rozwoju, pracujesz do późna nad projektem marzeń. Robisz wszystko, co się da, aby zrealizować cele, zapewnić sobie spokojną przyszłość, zapracować na wspaniały urlop, podczas którego odpoczniesz. Tak, jesteś superaktywna, gratuluję. A może przy okazji odkładasz na później:

  • telefon do przyjaciela? (w weekend to załatwisz)
  • randkę z mężem? (obiecujesz sobie, że w tym tygodniu się odrobisz i zaplanujesz wszystko lepiej)
  • wieczorny relaks z bliską osobą (ten projekt, nad którym pracujesz jest bardzo ważny!)
  • wyjście z dzieckiem na wspólny spacer (dzisiaj zrobisz pierogi na cały tydzień, posprzątasz i wtedy sobie wszystko odbijecie)

Jak często zdarza Ci się odkładać na później, jutro, weekend, przyszły tydzień coś tak podstawowego jak relacje z bliskimi ludźmi? Ile razy obiecywałaś sobie, że jeśli tym razem się przyłożysz bardziej, a potem zorganizujesz lepiej czas, uda Ci się pogodzić ze sobą wszystko, co dla Ciebie ważne? Sprawdzasz milion razy fejsbuki, wisisz na smartfonie, zajmujesz się bzdurami i pozwalasz, aby okazywanie uczuć było wciąż odsuwane na inną chwilę, która jakoś nie nadchodzi.  

Efekty odkładania

Tworzenie bliskich relacji jest wspaniałą częścią życia – nawet jeśli zmagamy się ze wzlotami i upadkami, kontakty są tym, co buduje, wspiera i zachęca do działania. Możesz jednak, zupełnie niechcący, nie doceniać tego, co masz i bezustannie odkładać na bardziej odpowiedni moment okazywanie emocji tym, którzy są wokół Ciebie. Nie spędzasz razem czasu, nie decydujesz się na drobne gesty, nie robisz małych niespodzianek i zapominasz o jakiejkolwiek inwencji. Albo uznajesz, że są w tej chwili ważniejsze sprawy, albo czekasz na pierwszy ruch swoich bliskich. Pozwól, że szybko powiem Ci, co może być skutkiem takich działań:  

  • zerwanie relacji (jeśli nie rozmawiacie – trudno spodziewać się cudów)
  • osłabienie więzi (każda strona zaczyna żyć w swoim własnym świecie, stopniowo kreuje inne, osobne życie)
  • tworzenie okazji do konfliktów (często nie zdajemy sobie sprawy z frustracji, która powstaje dzięki odkładaniu emocji na później. Wtedy się kłócimy o bzdury.)

Osoba, która jest odkładana na później, czuje się odrzucona, mało ważna, ma wrażenie, że jest na przyczepkę – jeśli się odczepi, wszystko będzie ok. Dziecko, odłożone na później, będzie szukać bliskości gdzieś indziej. Ukochany (Ukochana), mama, siostra, przyjaciółka – znajdą w końcu miejsce na bliskość gdzieś poza Tobą.          

Posłuchaj podcastu

Co powiesz na wykreślenie ze swojej Mapy tego właśnie: tendencji do odkładania na później tego, co łączy Cię z innymi ludźmi?